Απάντηση στο θέμα  [ 46 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Εργαλεία-εξοπλισμός 
Συγγραφέας Μήνυμα
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Εργαλεία-εξοπλισμός
Εκτιμώντας ότι ο εξοπλισμός ενός ναυτομοντελιστή αποτελεί θέμα αναζήτησης και άλλων φίλων, γράφω αυτό το post παραθέτοντας προσωπική γνώμη και εμπειρίες.
Θεωρώντας λοιπόν δεδομένη την διάθεση, η επιλογή των εργαλείων είναι θέμα προσωπικό. Εξαρτάται από τον διαθέσιμο χώρο και την οικονομική σας δυνατότητα . Αν ο χώρος σας βρίσκεται σε διαμέρισμα δεν μπορείτε να έχετε θορυβώδη εργαλεία και αρκετά υλικά θα πρέπει να τα αγοράζετε και ίσως μοιραία καταλήξετε στην κατασκευή μοντέλων μόνο εμπορίου (kit).
Και βέβαια όλα τα εργαλεία είναι καλά αν ξέρεις να εκμεταλλευτείς σωστά τις δυνατότητες τους.
Πρακτικά και οικονομικά σκεπτόμενοι ακολουθήστε την συμβουλή όπου: προμηθευτείτε μόνο τα βασικά (με την προϋπόθεση του χώρου) και το τι ακριβώς και επιπλέον σας χρειάζεται, θα το βρείτε στην διαδρομή. Μην αγοράζετε εργαλείο “μήπως σας χρειαστεί.”…. Επιπλέον μην αγοράσετε εργαλεία όταν τα αποτελέσματα τους μπορείτε να τα έχετε με εναλλακτικό τρόπο…για παράδειγμα μικρό τόρνο ξύλου (για να κατασκευάσετε κατάρτι) όταν μπορείτε να έχετε τα αποτελέσματα του με ηλεκτρικό περιστροφικό εργαλείο (τρυπάνι) χεριού…
Περιγράφοντας τα απαραίτητα βασικά εργαλεία θα πρέπει να έχετε:
Γραφική ύλη: χαρτί, μολύβια, διαβήτες, μοιρογνωμόνιο, χάρακες και αριθμομηχανή γιατί η κατασκευή-μελέτη του σχεδίου και η τήρηση της κλίμακας (ή τουλάχιστον η προσπάθεια τήρησης της) είναι το κυριότερο στοιχείο στο ξεκίνημα μας.
Μοντελιστικό πριόνι: Ηλεκτρικό-χεριού, δισκοπρίονο-κορδέλα-παλμικό ακριβό-φθηνό η επιλογή είναι συνάρτηση χώρου και οικονομικής δυνατότητας…
Ηλεκτρικά περιστροφικά εργαλεία: χεριού. Δύο (2) είναι αρκετά. Αν υπάρχει και η δυνατότητα για βραχίονα αυτών ακόμα καλύτερα γιατί έτσι θα δουλεύετε μόνο με την άκρη και όχι με ολόκληρο το εργαλείο.
Μοντελιστικό Τριβείο: Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς τότε υπάρχει αρκετή δουλειά στο χέρι με γυαλόχαρτα… διαφορετικά σας μένει η επιλογή της έτοιμης (προετοιμασμένης) μοντελιστικής ξυλείας.
Μοντελιστικοί σφικτήρες και μανταλάκια: όσους-όσα επιθυμείτε..
Μικροεργαλεία Ξυλογλυπτικής: Μία σειρά
Μικρές πένσες και κοφτάκια (ηλεκτρολόγου) : Μία σειρά
Μοντελιστικές λίμες: Μία σειρά.
Κοινά εργαλεία : Αυτά που οι περισσότεροι (νομίζω) ήδη έχουμε στο σπίτι (σφυράκι, πένσα κατσαβίδια…).
Πινέλα ζωγραφικής και χρώματα. Της επιλογή σας.
Τα προαναφερθέντα είναι ένα μικρό μόνο μέρος αυτών που απαιτούνται εάν ξεκινάτε τώρα τον μοντελισμό αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να παρατεθούν όλα καθόσον επιπλέον είναι θέμα επιλογών. Ακόμη εάν δεν είστε ήδη έμπειροι και όσο γίνεστε, θα μπορείτε κάποια εργαλεία πριν καταφύγετε να τα αγοράζετε …να τα κατασκευάζετε (π.χ. εργαλεία που βοηθούν στον εξαρτισμό από βραχίονες παλιάς ομπρέλας…)
Ευχαριστώ.......Ερωτήσεις δεκτές

24 Φεβ 2009 - 19:33
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Εργαλεία-εξοπλισμός
Thanasis αν και εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα μοντελιστικούς σφηκτήρες και μανταλάκια... ίσως είναι και θέμα διαφορετικής τεχνικής ή και κλίμακας που δουλεύει ο καθένας, αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί χρειαζόμαστε τουλάχιστον δύο (2) ηλεκτρικά περιστροφικά εργαλεία.
Προφανώς για δραπανάκια μιλάς. Εγώ έχω ένα και δεν χρειάστηκα ποτέ δεύτερο. Σημαντικό πιστεύω είναι να υπάρχει δυνατότητα αυξομοίωσης των στροφών (σημαντικό πλεονέκτημα σε αρκετές ειδικές περιπτώσεις) με ξεχωριστό ροοστάτη πιστεύω είναι καλύτερα.

24 Φεβ 2009 - 22:23
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε yapanta όπως είπα και στην εισαγωγή του post η επιλογή των εργαλείων είναι θέμα προσωπικό και σωστά επισημαίνεις ότι είναι και θέμα τεχνικής που ακολουθεί ο κάθε μοντελιστής.Αυτό όμως εννοώ (ή τουλάχιστον ήθελα να εννοήσω...) λέγοντας ότι μοιραία κάποιος απο τους παράγοντες θα καθορίσει και την επιλογή της κατασκευής μοντέλων -τεχνικής.Αν κατασκευάζεις μοντέλα εμπορίου λίγο πολύ τα εργαλεία είναι "τυποποιημένα" και μάλιστα τα βασικά απο αυτά πωλούνται ομοίως σε συλλογές.Στην περίπτωση του scratch ( το απόλυτο scratch)σίγουρα θα χρειαστείς επιπλέον εργαλεία καθόσον για πχ. μεταλλικά μέρη θα πρέπει να τα κατασκευάσεις ενώ στο kit Τα βρίσκεις έτοιμα.Ένα ακόμα πχ. επιλογής χρήσης (ή μη) σφηκτήρων (αφού αναφέρθηκαν) είναι η κατασκευή του μοντέλου με ολόσωμους ( bulkheads frames) ή όχι νομείς, καθώς και η χρήση ή όχι CA στιγμιαίας κόλλας.
Για τα περιστροφικά εργαλεία...εγώ έχω περισσότερα απο δύο (2), :mrgreen: ... αλλά και εδώ είναι θέμα επιλογών.
Εάν κάποιος έχει δύο (2) όπως προτείνω στον κατάλογο...τότε αποφεύγει την αλλαγή των εξαρτημάτων μεταξύ τριπανιών και τροχείων και αυτό έχει ένα κέρδος χρόνου (ο τρίτος παράγοντας...).Με ένα τρίτο επιπλέον εργαλείο ,πάνω σε κατάλληλη βάση, μπορεί να έχει έναν ανεκτό ξυλοτόρνο...
Αλλά στις επιλογές αυτές (ή σε άλλες), καταλήγει κανείς μετά απο εμπειρία και συγκεκριμενοποιώντας τις προσωπικές μοντελιστικές του ανάγκες....

25 Φεβ 2009 - 09:55
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 04 Μαρ 2009 - 10:19
Δημοσ.: 13
Απάντηση με παράθεση
http://www.etools.gr/ergaleia-hlektrika/faltsopriona/bosch-epaggelmatika/gts-10-bosch-epitrapezio-prioni.html

Σκεφτομαι αν αγορασω αυτο το μηχανιμα για κοπη σανιδων σε ευθεια. Ποια ειναι η γνωμη σας?

09 Μαρ 2009 - 16:37
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε kosths τί κλίμακας μοντέλα θα κατασκευάσεις με αυτό; Έχω την αίσθηση οτι δεν κάνει αυτό για μοντελισμό μικρής κλίμακας.
Εκτός εάν έχεις υψηλές προοπτκές ;)
Άσε που είναι πολύ ακριβό. :shock:

09 Μαρ 2009 - 17:07
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 04 Μαρ 2009 - 10:19
Δημοσ.: 13
Απάντηση με παράθεση
yapanta έγραψε:
Φίλε kosths τί κλίμακας μοντέλα θα κατασκευάσεις με αυτό; Έχω την αίσθηση οτι δεν κάνει αυτό για μοντελισμό μικρής κλίμακας.
Εκτός εάν έχεις υψηλές προοπτκές ;)
Άσε που είναι πολύ ακριβό. :shock:

Οτι κι' αν κανω υψηλες προοπτικες εχω :)
Μπορει να κοβει σανιδες σε παχος 2 χιλιοστων που ειναι ιδανικες για πετσοματα
Φυσικα μπορεις να κατασκευασει κανεις κι αλλα πραγματα...
Οσο για την τιμη υπαρχει ενα σχεδον ιδιο μοντελο tης devalt με τα μισα λεφτα

09 Μαρ 2009 - 20:10
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
kosths έγραψε:
Οτι κι' αν κανω υψηλες προοπτικες εχω :)

Δεν είχα την πρόθεση να σε προσβάλλω. Ζητώ ταπεινά συγνώμη :oops:

Παράθεση:
Μπορει να κοβει σανιδες σε παχος 2 χιλιοστων που ειναι ιδανικες για πετσοματα

Στην κλίμακα που δουλεύω εγώ (1:30) είναι οριακά καλό τα 2 χιλιοστά. Εγώ χρησιμοποιώ από 1 έως και το πολύ 1,5 χιλιοστό στην 1:30. Βέβαια, το πόσο εύκολα δουλεύονται οι σανίδες των 2 χιλιοστών, εξαρτάται και από το είδος του ξύλου. Σε μεγαλύτερες κλίμακες είναι πράγματι ό,τι καλύτερο, δίνοντας από τη μία πλευρά μία στιβαρή κατασκευή, αλλά και από την άλλη αρκετά περιθώρια για... τρίψιμο.

Παράθεση:
Οσο για την τιμη υπαρχει ενα σχεδον ιδιο μοντελο tης devalt με τα μισα λεφτα

Αρχίζει να γίνεται ενδιαφέρον... ;)

09 Μαρ 2009 - 22:21
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
kosths γειά. Η άποψη σου και η όποια επιλογή σου σεβαστές.
Η δική μου γνώμη όμως είναι, ότι τα ακριβά εργαλεία δεν δημιουργούν και τον καλό τεχνίτη.Τα όποια εργαλεία δεν διαθέτουν στο πακέτο αγοράς τους και ανάλογη του κόστους "ποσότητα επιδεξιότητας"....Διαφορετικά τα έργα τέχνης θα ήταν προνόμιο όσων μπορούν να αντιμετωπίσουν το κόστος των ακριβότερων εργαλείων..
Στην αγορά τους δε, θα πρέπει να μας οδηγεί η εμπειρία μας και όχι το πόσα υπόσχονται.Γιατί αν δεν ξέρουμε ό,τι να τους ζητήσουμε δεν θα μας το δώσουν....

10 Μαρ 2009 - 07:56
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
Η δική μου γνώμη όμως είναι, ότι τα ακριβά εργαλεία δεν δημιουργούν και τον καλό τεχνίτη. .....................................
Γιατί αν δεν ξέρουμε ό,τι να τους ζητήσουμε δεν θα μας το δώσουν....

...ναί αλλά όπως λέει ο λαός: "Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα" και... όσο για τα ακριβά που αναφέρεις, "ό,τι πληρώσεις παίρνεις".. και πάλι ο λαός μας λέει. :lol:

10 Μαρ 2009 - 16:24
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 26 Αύγ 2009 - 19:01
Δημοσ.: 29
Τοποθεσια: Μοίρες Ηρακλείου Κρήτης
Απάντηση με παράθεση
για καλυτερες τιμες μπορουμε να ψαχνουμε και το (EBAY.de)
http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=Proxxon ... &_osacat=0

συγκεκριμενα εγω αγορασα αυτο το μηχανημα
http://cgi.ebay.de/Proxxon-Dekupiersaeg ... 286.c0.m14
με τιμη 95 € και εξοδα μεταφορας 18 €

με το οποιο μπορω και κοβω τα ξύλα σε οτι μορφη θελω.
και με ενα αυτοσχεδιο οδηγο απο ξυλο μπορει να μετατραπει και σε δισκοπριονο.
το site ειναι αξιοπιστο αλλα θελει παντα προσοχη. η καλυτερη και πιο ασφαλες τροπος πληρωμης ειναι με pay pal.

16 Σεπ 2009 - 14:28
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Οκτ 2009 - 15:12
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη
Απάντηση με παράθεση
Νομιζω οτι φωτογραφιες απο μια σειρα βασικων εργαλειων θα ηταν χρησιμες ;) ... αν εχετε τη διαθεση και τον χρονο θα βοηθουσε αρκετα πιστευω.

27 Οκτ 2009 - 19:52
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Φίλε g10rg0s, αν και θα πρέπει να το προσεγγίσουμε με λίγο προσοχή ώστε να αποφύγουμε ενδεχόμενη "διαφήμιση" ή ακόμη και προτίμηση σε κάποια προϊόντα, κρατούμε την πρότασή σου και με την πρώτη ευκαιρία θα το εξετάσουμε. ;)

27 Οκτ 2009 - 21:40
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιώργο νομίζω ότι έχω ξαναγράψει για τις παραμέτρους που χαρακτηρίζουν την επιλογή των εργαλείων.
Επισημαίνω λοιπόν ότι, το τι εργαλεία θα δείς ενδεχομένως να προβάλλονται εδώ δεν μπορεί να αποτελέσουν "οδηγό" για τον καθένα...
Για παράδειγμα μπορεί εγώ να προβάλω την μοντελιστική μου πριονοκορδέλα και να δηλώνω ικανοποιημένος....αλλά άν εσύ "οδηγηθείς" να την αγοράσεις και διαπιστώσεις ότι δεν σου δίνει την δυνατότητα να κατασκευάσεις "καφασοτό" (grating) (όπως σου δίνει το μοντελιστικό δισκοπρίονο) τότε θα είσαι ίσως μετανοημένος αλλά και αποκλειστικά υπεύθυνος για την επιλογή σου... :mrgreen:
Το να έχεις μία γενική εικόνα των εργαλείων που χρησιμοποιούνται στον ναυτομοντελισμό, μπορείς να κάνεις μία βόλτα με τον explorer (εικόνες) :Ship modeling tools. Αν δείς να σε ενδιαφέρει κάτι, ευχαρίστως το συζητάμε ;)

27 Οκτ 2009 - 22:10
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για αυτο http://www.etools.gr/mikroergaleia/prox ... oxxon.html ... σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω για την κατασκευη των μαδεριων και οχι μονο ... εχω δει πολυ καλες κριτικες σε αλλα forum .
Ευχαριστω.

02 Νοέμ 2009 - 21:59
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιώργο γειά.
Η γνώμη μου είναι (χωρίς να έχω δουλέψει παλμικό πριόνι, αλλά συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά του με το δικό μου MBS 230/E) ότι σε σχέση με την τιμή του θα είναι καλή αγορά με κάποιες όμως παραδοχές....
Επειδή το υπό σκέψη σου πριόνι... δέχεται λάμες κοπής, δεν μπορεί να σου "δώσει" αυλάκια σε επιφάνια ξύλου για την κατασκευή κάποιων λεπτομερειών. (Δες προηγ. post)
Δεν βλέπω (και δεν το αναφέρει) ότι η βάση κοπής πλαγιάζει και άρα να μπορείς να κόψεις επιφάνειες με γωνία ως προς την λάμα κοπής.
Δές από κοντά πόσες ταχύτητες κοπής διαθέτει.(Το MBS 230/E διαθέτει 6)
Δες και τι υποστήριξη μπορείς να έχεις σε ανταλακτικά-λάμες.
Κάνε και μία σύγκριση τιμής με to επίσης scroll saw DSH που διαθέτει μεγαλύτερη και μετακινούμενη σε γωνίες βάση κοπής.
Τλ

03 Νοέμ 2009 - 09:25
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
Γιώργο γειά.
Η γνώμη μου είναι (χωρίς να έχω δουλέψει παλμικό πριόνι, αλλά συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά του με το δικό μου MBS 230/E) ότι σε σχέση με την τιμή του θα είναι καλή αγορά με κάποιες όμως παραδοχές....
Επειδή το υπό σκέψη σου πριόνι... δέχεται λάμες κοπής, δεν μπορεί να σου "δώσει" αυλάκια σε επιφάνια ξύλου για την κατασκευή κάποιων λεπτομερειών. (Δες προηγ. post)
Δεν βλέπω (και δεν το αναφέρει) ότι η βάση κοπής πλαγιάζει και άρα να μπορείς να κόψεις επιφάνειες με γωνία ως προς την λάμα κοπής.
Δές από κοντά πόσες ταχύτητες κοπής διαθέτει.(Το MBS 230/E διαθέτει 6)
Δες και τι υποστήριξη μπορείς να έχεις σε ανταλακτικά-λάμες.
Κάνε και μία σύγκριση τιμής με to επίσης scroll saw DSH που διαθέτει μεγαλύτερη και μετακινούμενη σε γωνίες βάση κοπής.
Τλ

Θαναση γεια σου ... εριξα μια ματια σε αρκετα εργαλεια (μοντελιστικες σεγες) ... το ιδανικο θα ηταν να αποκτησω αυτο που εχεις και εσυ , ομως "απλωνω το παπλωμα μεχρι εκει που φτανουν τα ποδια μου" :lol: ... αυτο που μπορω να παρω εχει 160 ευρω και αυτο που θα ηθελα (που εχεις και εσυ) 300 ευρω ... ισως στο μελλον να μπορεσω να το αποκτησω .
Για την ταχυτητα που ανεφερες , εχει 6 ταχυτητες , για τα ανταλακτικα (λαμες) υπαρχουν ... σε σχεση με το scroll saw DSH ειναι αρκετα φθηνοτερο (160-220ευρω) , μαλιστα το scroll saw DSH εχει μονο 2 ταχυτητες ... οσο αφορα το κοψιμο γωνιας μπορει να γινει με την χρηση του μοιρογνωμονιου (το κιτρινο).

03 Νοέμ 2009 - 17:12
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιώργο το ιδανικό θα ήταν να γνώριζες-αποκτήσεις απο την αρχή αυτό που θα σε βόλευε...και όχι απαραίτητα το δικό μου... ;)
Μην νομίσεις πως και εγώ δεν έχω κάνει παραδοχές σε κάποια θέματα με το MBS 230/E...αλλά το επέλεξα γιατί πρίν απο αυτό η εμπειρία κοπής που είχα ήταν σε πριονοκορδέλα μαραγκού.... :D .
Η μεταβαλόμενη σε γωνίες, βάση κοπής (επιφάνεια με το ασημί χρώμα) σου δίνει δυνατότητα κοπής γωνιών σε σχέση με την λάμα κοπής (στο κάθετο επίπεδο).
Το μοιρογνωμόνιο σου δίνει δυνατότητα κοπής γωνιών σε οριζόντιο επίπεδο...
τλ

03 Νοέμ 2009 - 17:42
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
g10rg0s έγραψε:
... σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω για την κατασκευη των μαδεριων

Τα μαδέρια που σκοπεύεις να φτιάξεις με τη σέγα αυτή, τί διαστάσεις θα έχουν; Θα μπορούσε να κόψει μαδέρια πάχους 2 χιλιοστών τουλάχιστον; Θεωρώ οτι το ιδανικότερο εργαλείο για αυτή τη δουλειά είναι ένα επιτραπέζιο δισκοπρίονο, όπου δίνει την βέλτιστη ακρίβεια. Βέβαια η σέγα σε κάθε περίπτωση προηγείται απο πλευράς χρήσης και σημαντικότητας στο χόμπυ μας. Και εγώ έχω μία σέγα της REXON, ενώ δισκοπρίονο δεν έχω. Θα το ήθελα μόνο για σανίδες.
Το πρόβλημα με αυτά (τουλάχιστον σύμφωνα με τις δυνατότητες που δίνουν ο κατασκευαστές), είναι οτι δεν συνίσταται κόψιμο ξύλων με πάχος παραπάνω από 5 με 6 χιλιοστά. Άρα η επίσκεψη σε κάποιο ξυλουργείο για τα προκαταρκτικά... :( δεν αποφεύγεται. Νομίζω.

03 Νοέμ 2009 - 23:16
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Yapanta.Θα συμφωνήσω ότι το δισκοπρίονο είναι η καλήτερη λύση για μαδέρια αλλά σίγουρα όχι και η μοναδική.
Εγώ θα ήθελα το δισκοπρίονο μόνο για την κατασκευή καφασοτού αλλά δεν θα το αγοράσω ποτέ αφού καταφέρνω με την πριονοκορδέλα που έχω να κάνω πολύ περισσότερα ...Λέω πάλι όλα είναι θέμα τεχνικής...
Για παράδειγμα εγώ τα μαδέρια μου (2mm) τα "βγάζω" στην κορδέλα μου βοηθούμενος απο την ιδιοκατασκευή της φωτο...(Εμπειρία ξυλουργείου ;) )
Είναι ένα αυτοσχέδιος οδηγός που μου δίνει την δυνατότητα να έχω τα μαδέρια μου αλλά και να κόβω πολλά ίδιων διαστάσεων κομμάτια ξύλου.
Εικόνα (Thumbnail)

Τα προκαταρκτικά διαστάσεων ναι τα θεωρώ απαραίτητα.

04 Νοέμ 2009 - 08:46
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
"Κόβει μαλακά ξύλα μέχρι και 40mm, σκληρά ξύλα έως και περίπου 10mm, πλαστικά (περιλαμβανομένων των καρτών PC μέχρι και περίπου 4 mm) και μη σιδηρούχα μέταλλα μέχρι και 2mm."
Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της επιτραπεζιας σεγας που σκεφτομαι να αγορασω ... λεει μεχρι 40 mm μαλακο ξυλο και μεχρι 10 mm σκληρο ξυλο ... σιγουρα το δισκοπριονο θα ηταν ιδανικο , αλλα κοστιζει αρκετα ... νομιζω οτι με τη σεγα (που ανεφερα σε προηγουμενο post) θα μπορεσω να κοψω πηχακια των 2 mm ...

Υ.Γ. Βασικα χαιρομαι που συμμετεχoυν και αλλα μελη στην συζητηση καθως επισης και για την πολυ χρησιμη φωτο που ανεβασε ο Θανασης ... ειναι πολυ χρησιμο να δινουμε τετοιου ειδους πληροφοριες και μαλιστα με φωτο ...

04 Νοέμ 2009 - 17:33
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Εχω μπερδευτει λιγο ... ποιο θα ηταν χρησιμοτερο τελικα ? η πριονοκορδελα , η σεγα η το δισκοπριονο ? ... σαν πληθος εφαρμογων και πιο "τιμιο" οσο αναφορα την χρησιμοτητα του ... γνωριζω οτι καθενα απο αυτα κανει και διαφορετικη εργασια , αλλα δεν μπορω να τα παρω ολα :cry: ... οποτε δωστε μου τα "φωτα" σας να διαλεξω αυτο με τις περισσοτερες εφαρμογες - ανεξαρτητως κοστους ... θα κανω μια "θυσια" :lol:
Δωστε ιδεες σαν αυτη του Θαναση για παραδειγμα ...
Ευχαριστω

06 Νοέμ 2009 - 21:33
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Τόσο "εικονογραφημένος" όσο ο Θανάσης δεν θα μπορέσω να είμαι, αλλά προσωπικά ψηφίζω τη σέγα διότι απλά καλύπτει περισσότερες εφαρμογές. Το δισκοπρίονο, αν και σημαντικό εργαλείο, θα το άφηνα για την επόμενη φάση.

08 Νοέμ 2009 - 11:02
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 26 Αύγ 2009 - 19:01
Δημοσ.: 29
Τοποθεσια: Μοίρες Ηρακλείου Κρήτης
Απάντηση με παράθεση
εγω πιστευω οτι αλλη δουλεια κανει το ενα εργαλειο και αλλη το αλλο.
εγω σου πρωτεινω το δισκοπριονο.
και για να κοβεις ξυλα μικρου παχους μπορεις να τροποποιησεις το εργαλειο της dremel που εχεις παρει οπως φαινεται στην παρακατω εικονα.
μια συμβουλη μονο. τον οδηγο μην τον κανεις ξυλινο κανε τον καλυτερα μεταλικο. διοτι το ξυλο μετα απο λιγο καιρο αρχιζει και χανει (πετσικαρει)
αν παλι τον κανεις ξυλινο κανε τον οσω μπορεισ πιο φαρδυ.

Συνημμένα:
awer.JPG
awer.JPG [ 31.05 KiB | 19234 προβολές ]
09 Νοέμ 2009 - 20:44
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Φεβ 2009 - 19:30
Δημοσ.: 34
Τοποθεσια: Αμοργός
Απάντηση με παράθεση
πολύ καλή πατέντα!
ερώτηση (επειδή είμαι κι εγώ σε διαδικασία αγοράς εργαλείων): μέχρι τι πάχος μπορεί να κόψει αυτή η πατέντα; Έχει τη δύναμη δηλαδή να κόψει μοντελιστικό κόντρα πλακέ; (3 με 4 χιλιοστά το πάχος)

09 Νοέμ 2009 - 23:06
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
... βλεπετε πως βοηθανε οι εικονες ??? ... και εδω ισχυει το "μια εικονα 1000 λεξεις..." και οσο αφορα το τριλημα σεγα , δισκοπριονο η κορδελα , θα ηθελα και αλλες αποψεις ... ευχαριστω.

10 Νοέμ 2009 - 15:44
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 46 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: