Απάντηση στο θέμα  [ 38 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
περί Ξυλείας... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: περί Ξυλείας...
Γιώργο γειά.
Σέγα είχα και εγώ στα πρώτα μου βήματα...και στην μόνη διαδικασία που την χρησιμοποιούσα, ήταν όταν έκοβα μονοκόματους νομείς απο φύλλο κόντρα πλακέ...
Το πριονάκι χειρός πάλι (εκτιμώ αναφέρεσαι σ' αυτό στο οποίο προσθαφαιρείς λάμα κοπής) στην συγκεκριμμένη διαδιακασία δεν βοηθάει, γιατί λόγω κατασκευής του δεν σου δίνει δυνατότητα βάθους κοπής.(δηλ. να κόψεις τμήμα ξύλου μεγαλύτερο απο το πλάτος όλου του πριονιού).
Πάντως έχω συναντήσει και φίλους, οι οποίοι σε μια αυτοσχέδια κατασκευή, ανέστρεψαν την σέγα, ώστε το πριονάκι της να προβάλεται μέσα απο τομή κάποιας επίπεδης επιφάνειας και την χρησιμοποιούσαν ως εργαλείο κοπής σε αρκετά στάδια της δουλειάς τους.... :idea:

24 Οκτ 2009 - 08:37
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 26 Αύγ 2009 - 19:01
Δημοσ.: 29
Τοποθεσια: Μοίρες Ηρακλείου Κρήτης
Απάντηση με παράθεση
το εργαλειο της dremel το ειχα και εγω αλλα μου ηταν τελειος αχρηστο. για αυτο το εκανα οπως αναφερει παραπανω ο Θανασης. ειναι παρα πολυ βολικο και χρησιμο τωρα.
θα σου ανεβασω φωτο να δεις λεπτομερειες.

24 Οκτ 2009 - 15:46
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Οκτ 2009 - 15:12
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη
Απάντηση με παράθεση
Φιλε μου Λευτερη περιμενω τις φωτογραφιες απο την πατεντα σου ... παντως το dremel ειναι πολυ χρησιμο σαν εργαλειο σε πολλες φασεις της δουλειας ...
Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το κοντρα πλακε ... αναφερεστε πολυ στο κοντρα πλακε θαλασσης και σε εικονες κατασκευης που ειδα εχει 4 "στρωσεις" ... εχει καποια αλλη ιδιοτητα το συγκεκριμενο κοντρα πλακε ? γιατι εγω πηρα απο επιπλοποιο φιλο μου ενα με 2 στρωσεις σαφως πιο λεπτο απο το προηγουμενο ... το παχος του ειναι 4 mm.

22 Νοέμ 2009 - 12:31
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 12 Φεβ 2010 - 14:25
Δημοσ.: 27
Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα και από εμένα νέος στο φόρουμ
παλιός στο naftotopos.gr επειδή το θέμα λέει περί ξυλείας σας παραθέτω κάποιες
πληροφορίες ώστε να βοηθηθεί κάποιος στα θέματα περί ξυλείας.

Μια καλή πηγή ξυλείας ακατέργαστης εκτός από τα ξυλουργεία-ξυλεμπορικά είναι και
οι έμποροι πρώτων υλών για κατασκευαστές μουσικών οργάνων.
Έχω αγοράσει έβενο και maple το πρώτο όσο είναι η ταστιερα μιας κιθάρας
και το maple αν θυμάμαι καλά περίπου μήκος 60-80 cm πλάτος 10 πόντους και
πάχος 6 cm και είχα δώσει 35 ευρώ αν θυμάμαι πάνε και τρία χρονιά τώρα.
Ο έβενος είναι από τα ποιο σκληρά ξύλα που μπορεί κάποιος να δουλέψει και χρειάζεται
ηλεκτρικά εργαλεία για το κόψιμο του η χρήση του στο μοντελισμό περιορισμένη
λόγω ιδιοτήτων άλλα έχει φυσικό μαύρο χρώμα και με κέρωμα και γυάλισμά είναι
ασυναγώνιστο οπού χρησιμοποιηθεί.
Το maple χάρηκα να το δουλεύω και στη κορδέλα άλλα και με το δισκοπριονο
έβγαλα σανιδάκια πετσώματος με πολύ καλά αποτελέσματα και είναι και εύκολο
στο τρίψιμο το χρώμα του κρεμωδες λευκοκιτρινο θα το έλεγα με καφέ λεπτομέρειές σε πολύ διακριτικά τριχοειδή νερά .
Φυσικά και η οξιά έχει τη θέση της στο μοντελισμό γιατί μπορεί ένα μοντέλο να φτιαχτεί
εξολοκλήρου από οξιά.
Επίσης μια καλή πηγή ξυλείας για δευτερεύουσες κατασκευές είναι οι παλέτες μαλακό ξύλο συνήθως
πεύκο από την περιφέρεια του κορμού αρκετά κάλο άλλα και το κόβουμε εύκολα
Π.Χ. καδρονακια για τη στήριξη της γάστρας,αποστάτες,διάφορες βοηθητικές κατασκευές.
Στα άχρηστα μπορεί να βρούμε κάποιο παλιό έπιπλο από μασίφ ξύλο αν είναι από οξιά
μη μπείτε στο κόπο να το πάρετε άλλα κάποιες φόρες μπορεί να είναι καρυδιά, κεράσια και άλλα
όποτε να μια καλή πηγή.
Πολύ καλό ξύλο άλλα σκληρό επίσης και προτιμάτε για σκαλίσματα διακοσμητικά είναι το πουρνάρι.
Υπάρχει και ένα μαγαζί βιοτεχνία στον Αγ.Δημήτριο στο Μπραχάμι λέγεται Σαλιβερος
για την ώρα δεν έχω κάποια στοιχειά επικοινωνίας ο τύπος εμπορεύεται ξυλεία σε πηχάκια για μαραγκούς
και έχει διαστάσεις που μπορεί να εξυπηρετήσουν για κάποια σημεία της κατασκευής η για περαιτέρω
επεξεργασία και είναι και τριμενα.
Αυτα για την ωρα για να μη γίνομαι κουραστικός και ότι θυμάμαι θα το προσθέτω.

14 Φεβ 2010 - 00:57
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 16 Ιαν 2011 - 21:54
Δημοσ.: 59
Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα σας & Χριστος Ανεστη!

Να σας ρωτησω σχετικα με το κοψιμο ξυλειας. (πηχακια για πετσωμα)

Εχοντας ενα δισκοπριονο παγκου π.χ URL αυτο μπορεις να βγαλεις πηχακια μεχρι τι παχος? :?:

30 Απρ 2011 - 17:46
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
blackglaze χαιρετώ και χρόνια πολλά.
Το αποτέλεσμα πάχους στα πηχάκια εξαρτάται απο ένα-δυό πράγματα που πρέπει να εξετασθούν σε "ασυνήθιστες" για μοντελισμό συσκευές κοπής πχ του ερωτήματος σου....
Θα πρέπει να εξετάσεις
α.Το πάχος των δίσκων κοπής (ή την δυνατότητα επιλογών), όσο μικρότερο το πάχος τόσο καλύτερη η κοπή.
β.Τον αριθμό των "δοντιών", όσο περισσότερα τα "δόντια" τόσο καλύτερη η κοπή.
3.Το κενό πάνω στην επιφάνεια εργασίας ανάμεσα στον οδηγό και τον δίσκο κοπής. Αν το κενό είναι "μεγάλο"...τα πηχάκια κινδυνεύουν να σπάνε ή να καταλήγουν κάτω απο την επιφάνεια εργασίας...
Δεν ξέρω πως σκέπτεσαι να χρησιμοποιήσεις το υπόψη εργαλείο καθόσον συνήθως για να κόψει κάποιος πηχάκια σπρώχνει ένα τμήμα ξύλου σε πριονοκορδέλα ή δίσκο κοπής και το πηχάκι διαμορφώνεται κατά το μήκος του...
Εδώ θα πρέπει να κατεβάζεις τον δίσκο κοπής επάνω σε τμήμα ξύλου απ΄όπου το πηχάκι θα διαμορφώνεται κατά το ύψος του...κυμαινόμενο μέχρι 0,7 χιλ.... Χωρίς να το έχω δοκιμάσει το βλέπω δύσκολο... :?:
Thx

30 Απρ 2011 - 18:53
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση ευχαριστώ για την απάντηση!

Το μηχάνημα είναι ανατρεπόμενο οπότε μπορείς να σύρεις το ξύλο πάνω στον οδηγό αλλά….το κενό ανάμεσα στο δίσκο και επιφάνεια εργασίας είναι 5χιλ. (το βλέπω δύσκολο).

Ας πούμε με μια πατέντα κατά κάποιο τρόπο το ξεπερνάς.
Για το πάχος & αριθμών δοντιών του δίσκου είναι ένα θέμα…εχει πάνω νομίζω 64 δόντια και πάχος 2,3χιλ .

Άρα για να βγάλεις 0,5χιλ. έχεις φθορά στο ξύλο περίπου 4-5 φορές… :) εντάξει δε μας απασχολεί αυτό αρκεί να κόβει να υπάρχει καθαρό κόψιμο και ακριβείας που για να το πετύχεις αυτό φαντάζομαι όπως σωστά είπες θέλει λεπτό δίσκο και όσο πιο πολλά δοντάκια!

Μια έρευνα στην αγορά λοιπόν να δω τι υπάρχει.

Σε άλλη περίπτωση πάμε για μηχάνημα αποκλειστικά για μοντελισμό. (έχεις να προτείνεις κάτι)? :idea:

Ευχαριστώ πάντως!

30 Απρ 2011 - 19:53
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να σου προτείνει κάτι...
Ο καθένας μας καταλήγει να επιλέξει κάποιο εγαλείο σχετικό-παραπλήσιο με όποιο έχει δουλέψει προηγούμενα, αποδεχόμενος τα "μειονεκτήματα" του...
Για παράδειγμα εγώ έχω εμπειρία μεγάλης πριονοκορδέλας...και γι' αυτό χρησιμοποιώ αντίστοιχη μικρή μοντελιστική...Έχω αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει να φτιάξω "εσχάρες"...
Αντίστοιχα θεωρώ ότι κάποιος θα επιλέξει το δισκοπρίονο αποδεχόμενος ότι δεν θα του επιτρέπει "ελιγμούς" κοπής...
Θα πρέπει κάποιος να έχει δουλέψει όλα τα εργαλεία και σε όλες τις απαιτήσεις του ναυτομοντελισμού για να έχει ίσως καλή πρόταση... :!:
Thx

01 Μάιος 2011 - 08:49
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
O.k καταλαβαίνω το σκεπτικό σου Θανάση.

Ας ξεκινήσω με το υπάρχον μηχάνημα αφού αναζητήσω ένα πιο κατάλληλο δίσκο κοπής η ακόμα και με τον ίδιο που έχει πάνω και θα σας μεταφέρω τα αποτελέσματα.

Μένει μόνο να το απεγκλωβίσω από εκεί που βρίσκεται καθώς πρέπει να γίνει μια τακτοποίηση στο χώρο γι'αυτό άλλωστε και είχα απορίες και ρώτησα.

Ευχαριστώ

01 Μάιος 2011 - 23:41
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 08 Οκτ 2013 - 12:24
Δημοσ.: 1
Απάντηση με παράθεση
Παιδιά γεία σας και από εμένα.

Μιας και είμαι νεος στο μοντελισμό έχω αρκετές απορίες.
Ποιά η γνώμη σας για χρήση ξύλου βελανιδιάς για την κατασκευή της γάστρας;
Αναφέρομαι σε ξύλεία που θα προέλθει άμεσα από το δέντρο μιας και έχουν ξεριζωθεί 2 από τα οποία μπορω να πάρω μεγάλα κομμάτια.

08 Οκτ 2013 - 14:31
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ φίλε γειά σου
Χαρακτηριστικά του ξύλου της βελανιδιάς δεν γνωρίζω, ας τοποθετηθεί κάποιος άλλος φίλος για αυτό εάν γνωρίζει, θέλω όμως να επισημάνω οτι εφόσον μιλάμε για φρεσκοκομμένο ξύλο δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί όσο διατηρεί ακόμη τα υγρά του. Ίσως να πρέπει να περάσει και από κάποια κατάλληλη επεξεργασία, προτού κοπεί και χρησιμοποιηθεί (για προστασία).
Παρόλα αυτά, στο ΒΙΒΠΑΙΔΕΙΑ διαβάζουμε:
"Το ξύλο είναι βαρύ, σκληρό και δεν σαπίζει εύκολα. Χρησιμοποιείται στην οικοδομική, ναυπηγική, επιπλοποιία, στην κατασκευή σανίδων, δοκαριών κλπ."

08 Οκτ 2013 - 14:44
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Κώστα καλώς ήλθες στην παρέα.
Αρχικά συμφωνώ με τον Γιάννη σε ότι αφορά την υγρασία του ξύλου.
Μην έχοντας χρησιμοποποιήσει βελανιδιά και συμβουλευόμενος το μοντελιστικό μου αρχείο διαβάζω:
Συνήθως δεν συνιστάται για την κατασκευή μοντέλων λόγω της τραχιάς υφής της και στα εμφανή σημάδια. Είναι ένα πολύ σκληρό ξύλο, κατάλληλο μόνο για την κατασκευή εσωτερικών τμημάτων του μοντέλου, ή ακόμα και της βάσης του, καθόσον μετά απο φινίρισμα, παίρνει όμορφη όψη.
Επομένως, μάλλον θα πρέπει να το σκεφτείς καλύτερα, όσο κι αν η υπόψη διαθέσιμη ξυλεία είναι πρόκληση... ;)
Thx

08 Οκτ 2013 - 18:24
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 23 Απρ 2013 - 19:24
Δημοσ.: 8
Απάντηση με παράθεση
Έχωντας κάποια μικρή προυπηρεσία σε ξυλουργείο έχω νά προσθέσω ότι τό ξύλο τής βελανιδιάς , όσο καί νά τό τρίβεις μέ γυαλόχαρτο ποτέ δέν θά γίνει εντελώς λείο
όπως τά υπόλοιπα ξύλα .Οι ίνες του είναι χονδρές καί δέν φθείρoνται από το γυαλόχαρτο παρά μόνο σπάνε στο σημείο πού θά συναντήσουν μεγάλη αντίσταση .Ετσι , ότι καί νά κάνουμε
η επιφάνεια θά είναι πάντα λίγο άγρια , καί αυτό είναι πιό έντονα αισθητό σέ κατασκευές ναυτομοντελισμού , πού ο θεατής θά παρατηρήσει τό αντικείμενο από πολύ κοντά .
Μία αναζήτηση σέ φιλικά σπίτια μπορεί νά σέ βοηθήσει νά βρείς δείγμα σέ κουφώματα η πορτάκια κουζίνας .Τέλος , επειδή καί εγώ είμαι νέος στή μικροναυπηγική, νά προσθέσω ότι
ΙΣΩΣ το ξύλο αυτό νά είναι χρήσιμο σέ παρίπτωση πού θέλουμε ένα μοντέλο νά δείχνει πολύ παλαιό καί φθαρμένο .

09 Οκτ 2013 - 11:22
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 38 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: