Απάντηση στο θέμα  [ 46 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Εργαλεία-εξοπλισμός 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 26 Αύγ 2009 - 19:01
Δημοσ.: 29
Τοποθεσια: Μοίρες Ηρακλείου Κρήτης
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Εργαλεία-εξοπλισμός
http://www.etools.gr/mikroergaleia/pros ... hma-5.html

Το μεγιστο παχος που μπορει να κοψει ειναι 8mm. Αλλα τοτε αρχιζει και κολαει ο δισκος. για αυτο υπολογιζε λιγο μικροτερου παχους ξυλα.

11 Νοέμ 2009 - 08:10
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 26 Αύγ 2009 - 19:01
Δημοσ.: 29
Τοποθεσια: Μοίρες Ηρακλείου Κρήτης
Απάντηση με παράθεση
Εγω το ειχα συνδεσει με ενα dremel και με ευκαμπτο αξονα και εκοβα ξυλο (φλαμουρι) που ειναι πολυ μαλακο.
να σου πω την αληθεια για κοντρα πλακε δε το εχω δοκιμασει να δω τι παχος μπορει να κοψει.
αλλα αν το συνδεσεις με ενα ηλεκτρικο τρυπανι ισως να μπορει να κοψει τετοιο ξυλο.

11 Νοέμ 2009 - 09:03
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Οκτ 2009 - 15:12
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη
Απάντηση με παράθεση
Λευτέρης έγραψε:
Εγω το ειχα συνδεσει με ενα dremel και με ευκαμπτο αξονα και εκοβα ξυλο (φλαμουρι) που ειναι πολυ μαλακο.
να σου πω την αληθεια για κοντρα πλακε δε το εχω δοκιμασει να δω τι παχος μπορει να κοψει.
αλλα αν το συνδεσεις με ενα ηλεκτρικο τρυπανι ισως να μπορει να κοψει τετοιο ξυλο.

... εχω το συγκεκριμενο εργαλειο - προσαρτημα και εχω κοψει κοντρα πλακε ... ομως δεν εχει την δυνατοτητα να κοψει καμπυλες παρα μονο ευθειες κοπες ... και για να ερθουμε στο διαταυτα , σεγα , κορδελα η δισκοπριονο προτεινετε να αγορασω ? :roll:

11 Νοέμ 2009 - 16:44
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
g10rg0s έγραψε:
Λευτέρης έγραψε:
... και για να ερθουμε στο διαταυτα , σεγα , κορδελα η δισκοπριονο προτεινετε να αγορασω ? :roll:

...σέγα, σέγα προτείνω.
Άντε και καλά κοψίματα!!!
;)

13 Νοέμ 2009 - 15:34
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Φεβ 2009 - 19:30
Δημοσ.: 34
Τοποθεσια: Αμοργός
Απάντηση με παράθεση
Λοιπόν, επειδή και από προσωπικό ενδιαφέρον παρακολούθησα τη συζήτηση, έχω κι εγώ να προτείνω σέγα, όχι οποιαδήποτε βέβαια, σέγα μοντελιστική. Εγώ σε αυτό τελικά κατέληξα, λαμβάνοντας υπόψιν τις παραμέτρους που πολύ εύστοχα έθεσε αρχικά ο Θανάσης και τη βοήθεια του Γιάννη (yapanta) σε παλαιότερες συζητήσεις μας. Είμαι καινούργιος στο είδος, έχω μεν καλό χώρο όπου θα μπορούσα να βάλω και κορδέλα και -σημαντικό- να μην ενοχλώ γείτονες με φασαρία, όμως πολλές φορές είμαι υποχεωμένος να κάνω τη δουλειά μου στο διαμέρισμα, πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορώ να χρησιμοποιώ πολύ θορυβώδη εργαλεία. Επίσης, στον παράγοντα "οικονομικά" δεν είμαι και στην πιο ανθηρή μου περίοδο. Έτσι, άφησα την κορδέλα για το μέλλον και αποφάσισα τα δύο πρώτα ηλεκτρικά μου εργαλεία να είναι μια σέγα μοντελισμού και ένα περιστροφικό (δραπανάκι). Όσο για εργασίες όπως σχίσιμο ξύλου σε πάχος 2 mm, φυσικά η κορδέλα είναι ό,τι καλύτερο, όμως υπάρχει και η λύση στα έτοιμα λεπτά μαδεράκια του εμπορίου, μέχρι στιγμής έχω δουλέψει δρύινα και φλαμούρι, με το δεύτερο να με "κατακτάει" περισσότερο. Τα δε κοψίματα σε τέτοιου πάχους ξύλο, είναι δυνατά ακόμα και με το κοινό κοπιδάκι που όλοι υποθέτω πως έχουμε.
Εν κατακλείδι, πήρα μια 12βολτη μοντελιστική σέγα της proxxon πριν λίγες μέρες. Μέχρι στιγμής, για δοκιμή έκοψα λίγους νομείς σε 4άρι κόντρα πλακέ και έχει ανταποκριθεί άριστα. Βέβαια, αν θα μπορούσα να δώσω μια συμβουλή, θα ήταν άν κάποιος προτιμήσει αυτής της μάρκας τα εργαλεία, επειδή απαιτούν τροφοδοτικό (μετασχηματιστή τουλάχιστον 2Α) και κυκλοφορούν διάφοροι τύποι, να προτιμά εκείνα που διαθέτουν και ροοστάτη- εναλλάκτη τάσης, ο οποίος σε "κρίσιμα" κοψίματα (όπου απαιτείται δύναμη από το εργαλείο), μπορεί να δώσει μέχρι 16 Volt, (η ανοχή των proxxon είναι μέχρι 18 Volt), τουλάχιστον εμένα αυτό με βοήθησε πάρα πολύ.
Τώρα, προσανατολίζομαι σε δραπανάκι της ίδιας εταιρίας. Υπάρχουν μήπως συμβουλές για συγκεκριμένο τύπο;

16 Νοέμ 2009 - 01:16
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Η ύπαρξη και η χρήση ενός ροοστάτη, είναι πολύ σημαντική και χρήσιμη σε αρκετές περιπτώσεις. Όσον αφορα στα τα δραπανάκια της συγκεκριμένης εταιρείας, εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία, αλλά από όσο γνωρίζω είναι πολύ καλά. Θεωρώ όμως οτι αυτό που επιπλέον θα πρέπει να προσέξει ο καθένας που θέλει να αγοράσει ένα δραπανάκι, είναι να είναι κυρίως ευχάριστο στο χέρι (όχι ογκώδες και να μη δημιουργεί κραδασμούς στις πολύ γρήγορες στροφές). Επίσης η μέγιστη δυνατότητα στροφών είναι και αυτός ένας παράγοντας. Σημαντικό ακόμη είναι και να μπορεί κάποιος να βρίσκει εύκολα τα αναλώσιμα στοιχεία του όπως, στρογγυλά αυτοκόλλητα γυαλόχαρτα, κοπτικούς δίσκους για ξύλο, μέταλλο κ.λ.π. Δώστε βάση στα ανταπτοράκια που θα πρέπει να προμηθευτείτε μαζί με το δραπανάκι ώστε να αποκτήσει ποαλλαπλές χρήσεις. Τα συγκεκριμένα για εμένα (περιστροφικό τριβείο, κοπτικό) είναι ένα από τα βασικότερα εξαρτήματα που χρησιμοποιώ πάρα πολύ.
Η αναγκαιότητα ενός μετασχηματιστή, καθορίζει στο να έχουμε δραπανάκι μικρότερου μεγέθους, καθώς να αποφεύγεται η υπερθέρμανσή του σε πολύωρη χρήση του. Σημαντικό επίσης είναι να έχουμε αυτή την προέκταση (με συρματόχοινο) που μας δίνει τη δυνατότητα να προσεγγίζουμε σημεία της κατασκευής μας, όπου το χέρι μας και το δραπανάκι μαζί δεν μπορούν να προσεγγίσουν.
Ελπίζω να έδωσα κάτι παραπάνω.

16 Νοέμ 2009 - 11:43
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
amorgianos έγραψε:
Λοιπόν, επειδή και από προσωπικό ενδιαφέρον παρακολούθησα τη συζήτηση, έχω κι εγώ να προτείνω σέγα, όχι οποιαδήποτε βέβαια, σέγα μοντελιστική. Εγώ σε αυτό τελικά κατέληξα, λαμβάνοντας υπόψιν τις παραμέτρους που πολύ εύστοχα έθεσε αρχικά ο Θανάσης και τη βοήθεια του Γιάννη (yapanta) σε παλαιότερες συζητήσεις μας. Είμαι καινούργιος στο είδος, έχω μεν καλό χώρο όπου θα μπορούσα να βάλω και κορδέλα και -σημαντικό- να μην ενοχλώ γείτονες με φασαρία, όμως πολλές φορές είμαι υποχεωμένος να κάνω τη δουλειά μου στο διαμέρισμα, πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορώ να χρησιμοποιώ πολύ θορυβώδη εργαλεία. Επίσης, στον παράγοντα "οικονομικά" δεν είμαι και στην πιο ανθηρή μου περίοδο. Έτσι, άφησα την κορδέλα για το μέλλον και αποφάσισα τα δύο πρώτα ηλεκτρικά μου εργαλεία να είναι μια σέγα μοντελισμού και ένα περιστροφικό (δραπανάκι). Όσο για εργασίες όπως σχίσιμο ξύλου σε πάχος 2 mm, φυσικά η κορδέλα είναι ό,τι καλύτερο, όμως υπάρχει και η λύση στα έτοιμα λεπτά μαδεράκια του εμπορίου, μέχρι στιγμής έχω δουλέψει δρύινα και φλαμούρι, με το δεύτερο να με "κατακτάει" περισσότερο. Τα δε κοψίματα σε τέτοιου πάχους ξύλο, είναι δυνατά ακόμα και με το κοινό κοπιδάκι που όλοι υποθέτω πως έχουμε.
Εν κατακλείδι, πήρα μια 12βολτη μοντελιστική σέγα της proxxon πριν λίγες μέρες. Μέχρι στιγμής, για δοκιμή έκοψα λίγους νομείς σε 4άρι κόντρα πλακέ και έχει ανταποκριθεί άριστα. Βέβαια, αν θα μπορούσα να δώσω μια συμβουλή, θα ήταν άν κάποιος προτιμήσει αυτής της μάρκας τα εργαλεία, επειδή απαιτούν τροφοδοτικό (μετασχηματιστή τουλάχιστον 2Α) και κυκλοφορούν διάφοροι τύποι, να προτιμά εκείνα που διαθέτουν και ροοστάτη- εναλλάκτη τάσης, ο οποίος σε "κρίσιμα" κοψίματα (όπου απαιτείται δύναμη από το εργαλείο), μπορεί να δώσει μέχρι 16 Volt, (η ανοχή των proxxon είναι μέχρι 18 Volt), τουλάχιστον εμένα αυτό με βοήθησε πάρα πολύ.
Τώρα, προσανατολίζομαι σε δραπανάκι της ίδιας εταιρίας. Υπάρχουν μήπως συμβουλές για συγκεκριμένο τύπο;

Ποια σεγα εχεις ? σκεφτομαι να παρω αυτη http://www.etools.gr/mikroergaleia/prox ... oxxon.html η αυτη http://www.toolstore.gr/product_info.ph ... ts_id=6290 η αυτη http://www.toolstore.gr/product_info.ph ... ts_id=6217 ... θα αναγκαστω να προμηθευτω και τον μετασχηματιστη ? (αυτον http://www.etools.gr/mikroergaleia/prox ... oxxon.html η αυτον ? http://www.etools.gr/mikroergaleia/prox ... oxxon.html )
Δηλαδη σε αναγκαζει η εταιρια της proxxon με την αγορα οποιουδηποτε μηχανηματος της , να παρεις και τον αναλογο μετασχηματιστη ? ... λιγο "μουφα" μου ακουγετε ... εριξα μια ματια και σ αυτο http://www.toolstore.gr/product_info.ph ... ts_id=5808 αρκετα καλη η τιμη του ...
Οσο για δραπανακι , εχω αυτο http://www.etools.gr/mikroergaleia/drem ... ion-5.html της dremel και ειμαι ευχαριστημενος ... εχει αρκετα παρελκομενα

Σημ. τα site ειναι ενδεικτικα και σε καμια περιπτωση δεν ηταν στις προθεσεις μου να κανω καμια διαφημιση ... αλλωστε υπαρχουν πολλα τετοια site και καταστηματα ... εαν παλι οι υπευθυνοι του forum θεωρουν οτι πρεπει να σβηστουν , θα συναινεσω ;)

16 Νοέμ 2009 - 16:53
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Φεβ 2009 - 19:30
Δημοσ.: 34
Τοποθεσια: Αμοργός
Απάντηση με παράθεση
Γειά σας και πάλι. Γιάννη, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, ήταν όντως το κάτι παραπάνω! όπως πάντα βέβαια :!:
Αγαπητέ Γιώργο, κάποια από τα εργαλεία που παρουσιάζονται στα link που έδωσες είναι επιτραπέζιες σέγες. Και εγώ για τέτοια αγορά ξεκίνησα, όταν όμως είδα το μέγεθος αυτού του εργαλείου, είπα ώπα! :o
μιλάμε για ένα μηχάνημα βάρους 20 κιλών και διαστάσεων περίπου 40*40*60 εκατοστά, χώρια το θόρυβο - τουλάχιστον εμένα δεν με κάλυπτε. Το ίδιο ισχύει στην περίπτωσή μου και για το δίσκο - και αυτός είναι ογκώδες μηχάνημα για μένα. Στα site που ψάχνεις, κοίτα σε εργαλεία χειρός. Τώρα, όσον αφορά τη μάρκα, διάλεξα την proxxon γιατί όλες οι συστάσεις που πήρα ήταν πολύ καλές για αυτή τη μάρκα, τυχαίνει να βρίσκομαι και στη Γερμανία αυτή τη στιγμή (άλλη αγορά!!!!) και είχα μεγάλη άνεση στο να ψάξω το θέμα, πάντα βέβαια σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις και τις ανάγκες μου. Για το τροφοδοτικό - μετασχηματιστή, δεν απαιτείται κάθε μηχάνημα να έχει το δικό του, απλά η εταιρία έχει πολλούς τύπους τροφοδοτικών, ο πιο απλός είναι 1 Amper και καλύπτει μόνο δραπανάκια, ο πιο σύνθετος (και πιο ακριβός) είναι 5 Α και μπορεί να καλύψει πολλά εργαλεία ταυτόχρονα, με ένα μέσο τροφοδοτικό των 2 Α μπορείς να καλύψεις όλα τα εργαλεία της εταιρίας (όχι σε ταυτόχρονη λειτουργία βέβαια). Υπάρχουν βέβαια και εργαλεία των 220 Volt της proxxon που δεν απαιτούν μετασχηματιστή, όπως βέβαια - ευτυχώς- υπάρχουν και άλλες πολλές επιλογές σε μάρκες... :lol:
"Ανεβάζω" χαρακτηριστική φωτο μοντελιστικής σέγας χειρός. Μη σε ξεγελάει η φωτο, οι διαστάσεις είναι πολύ μικρές, 15 εκατοστά μήκος * 7,5 εκατοστά ύψος... Λεπτομέρεια: δεν έχει πριονάκι πάνω...

Συνημμένα:
sega.jpg
sega.jpg [ 10.58 KiB | 6543 προβολές ]

16 Νοέμ 2009 - 21:24
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Φιλε μου amorgianos η σεγα χεριου δεν θα καλυψει μαλλον τις αναγκες μου , οποτε θα στραφω σε επιτραπεζια σεγα λογω της σταθεροτητας αλλα και λογο τιμης / αποδοσης που προσφερουν ...
Για οποιαδηποτε απορια πανω σε καποιο εργαλειο θα επανελθω για τις πολυτιμες συμβουλες σας.

22 Νοέμ 2009 - 12:16
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γεια σας και παλι ... επανερχομαι λοιπον στο θεμα που ανοιξα πριν απο μερες και υστερα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε αυτο
Εικόνα
μαλιστα εδω http://www.isc-gmbh.info/index.php?PHPS ... 5=&level6= μπορειτε να δειτε σε pdf αρχειο ολα τα χαρακτηριστικα του (4308022_01017_SPK5.pdf) ...
... και ψαχνοντας διαφορα για εργαλεια βρηκα και αυτο το site http://vanda-layindustries.com/index.html ... ριξτε μια ματια και πειτε μου ... φοβερη δουλεια ο τυπος :o

04 Δεκ 2009 - 16:33
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Γιώργο αν μας έλεγες και την τιμή της θα είχαμε καλύτερη εικόνα.... ;)
Πάντως την θεωρώ καλή αγορά (έστω με μια σταθερή ταχύτητα) καθόσον έχει κεκλιμένο επίπεδο κοπής και οδηγό κοπής...
Για τους φίλους λεπτομέρειες στο Link:
http://www.isc-gmbh.info/download/prod/ ... _01017.pdf

08 Δεκ 2009 - 09:41
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
g10rg0s έγραψε:
Γεια σας και παλι ... επανερχομαι λοιπον στο θεμα που ανοιξα πριν απο μερες και υστερα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε αυτο
Εικόνα
μαλιστα εδω http://www.isc-gmbh.info/index.php?PHPS ... 5=&level6= μπορειτε να δειτε σε pdf αρχειο ολα τα χαρακτηριστικα του (4308022_01017_SPK5.pdf) ...
... και ψαχνοντας διαφορα για εργαλεια βρηκα και αυτο το site http://vanda-layindustries.com/index.html ... ριξτε μια ματια και πειτε μου ... φοβερη δουλεια ο τυπος :o

... διορθωσα το link ... Θαναση κοστιζει 105 ευρω με ΦΠΑ χωρις τα μεταφορικα απο Αθηνα ... http://www.toolstore.gr/product_info.ph ... ts_id=5808

08 Δεκ 2009 - 15:50
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Τελικα απεκτησα την παραπανω πριονοκορδελα με 113 ευρω !! απο ενα μαγαζι στη Ναουσα με αντικαταβολη ... θα την "εγκαινιασω" μολις εγκατασταθω στο νεο μου εργαστηριο :D

25 Δεκ 2009 - 10:35
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Happy modeling.... ;)

25 Δεκ 2009 - 10:46
Προφίλ WWW
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μενει τώρα να μάθουμε τις εντυπώσεις σου από τη χρήση του. Άντε καλορίζικη και καλοδούλευτη!!!

25 Δεκ 2009 - 22:39
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 12 Φεβ 2010 - 14:25
Δημοσ.: 27
Απάντηση με παράθεση
Κυριοι καλησπερα και απο εμενα
Ζητω συγνωμη γιατι αφου ειμαι μελος του naftotopos εδω και αρκετο καιρο λογω αλλων
ασχολειων δεν ειχα προσεξει την εξελιξη του φορουμ. Aφου λοιπον διαβασα τα post για
τα εργαλεια θα σας παραθεσω τις εντυπωσεις μου απο μια σειρα εργαλειων που εχω στη
κατοχη μου και ειναι τα κατωθι.

2 πριονοκορδελες
2 δισκοπριονα (1 σταθερο Proxxon και ενα ξυλουργικο παγκου)
1 τριβειο παγκου 6'
1 Dremel 350
1 τορνο μεταλου Unimat 3 με εξαρτημα φρεζας
1 Τρυπανι παγκου
Και αλλα ηλεκτρικα εργαλεια για διαφορες δουλειες του DIY ειμαι οπαδος του και
αγαπω και ταυτοχρονα και το μοντελισμο και αλλα χομπυ.
Λοιπον για να εξηγησω δεν παραθετω τα εργαλεια μου για να "κοκορευτω" για τη συλλογη μου.
Απλα θα τα παρουμε ενα ενα ετσι ωστε οι δικες μου εντυπωσεις ισως βοηθησουν καποιον να
ξεκαθαρισει στο μυαλο του καποια πραγματα για καποιο εργαλειο.

ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΑ

Έχω δύο, μια μικρη με τρεις ροδες που πιανει η πριονοκορδελα
και μια πιο μεγαλη με δυο ροδες την τυπικη του ξυλουργου αλλα
με δυνατοτητα κοπης 10 cm. Κρατηστε αυτο το σημειο ειναι σημαντικο για μια επιλογη
που εχει να κανει με το παραγοντα του τι θελεις να κανεις, απο τη μεθοδο κατασκευης
θα χρησιμοποησει ο καθενας Scratch η με κοντρα πλακε για τη καρινα.
Οταν ξεκινησα να αγοραζω καποια μοντελιστικα εργαλεια πριν πεντε χρονια περιπου
πηρα την πρωτη πριονοκορδελα με την οποια εχω αναμικτα συναισθηματα απο την
χρηση της για μαλακο ξυλο και καποια ξεγυρισματα σε κοντρα πλακε. Γιατι
για κοπη πιο σκληρων ξυλων μεχρι 1,5 cm καλα ειναι δηλ, μαδερακια αγορασμενα απο
καταστηματα τυπου φτιαχτο μονος σου καλη αλλα μεχρι εκει... Oι προσδοκιες μου να κοψω
κουτσουρο που ηθελα οπως φλαμουρι, οξια και ελια στεφθηκαν με πολυ μικρη επιτυχια για να
μην πω αποτυχια.
Σημαντικο μειονεκτημα σπανε ευκολα οι κορδελες και ειναι ακριβες και δεν βρισκεις
να της κολησεις οποτε ειναι σημαντικο η σχεση τιμη αποδοση.
Καλο εργαλειο απλα περιορισμενων δυνατοτητων λογο οτι η πριονοκορδελα πιανει σε τρεις τροχους
οποτε εχει πολους τζογους ακομα και σε ισιες κοπες αλλα με την καταλληλη τεχνικη κατι κανεις.
Ετσι αργοτερα πηρα τη μεγαλυτερη απο την οποια εχω μεινει ικανοποιημενος σε ολα τα επιπεδα.
Κοβω μαδερι οξια 6 cmμε σχετικη ευκολια οποτε αγοραζεις ξυλεια απο ξυλεμπορικο
που βρισκεις τετραγωνα κοματια 6χ6 και σε αλλες διαστασεις οποτε βγαζεις και οτι ξυλεια χρειαστεις.
Επίσης εχω κοψει και εβενο με πολυ καλα αποτελεσματα οπως και αλλα ξυλα για διαφορες κατασκευες.
Συμπερασμα αν εχετε αποφασισει οτι χρειαζεστε μια πριονοκορδελα προτεινω να παρετε
(συμφωνα παντα με τα οικονομικα του καθενος αλλα και τις αναγκες)
οτι μεγαλυτερο μπορειτε και με δυο ροδες τυπικη σχεδιαση και θα ειστε μια χαρα.
Πλεονεκτημα ειναι οτι βρισκεις και να φτιαξεις αλλα και να κολησεις μια σπασμενη κορδελα.

Αυτα για πριονοκορδελες οποιος θελει πληροφοριες για τα υπολοιπα εργαλεια θα χαρω να απαντησω
σε οτι μπορω.

12 Φεβ 2010 - 23:44
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
gebill έγραψε:
Έχω δύο, μια μικρη με τρεις ροδες που πιανει η πριονοκορδελα
και μια πιο μεγαλη με δυο ροδες την τυπικη του ξυλουργου αλλα
με δυνατοτητα κοπης 10 cm. ...............
....... αργοτερα πηρα τη μεγαλυτερη απο την οποια εχω μεινει ικανοποιημενος σε ολα τα επιπεδα.
Κοβω μαδερι οξια 6 cmμε σχετικη ευκολια οποτε αγοραζεις ξυλεια απο ξυλεμπορικο
που βρισκεις τετραγωνα κοματια 6χ6 και σε αλλες διαστασεις οποτε βγαζεις και οτι ξυλεια χρειαστεις.
..................
Συμπερασμα αν εχετε αποφασισει οτι χρειαζεστε μια πριονοκορδελα προτεινω να παρετε
(συμφωνα παντα με τα οικονομικα του καθενος αλλα και τις αναγκες)
οτι μεγαλυτερο μπορειτε και με δυο ροδες τυπικη σχεδιαση και θα ειστε μια χαρα.
Πλεονεκτημα ειναι οτι βρισκεις και να φτιαξεις αλλα και να κολησεις μια σπασμενη κορδελα.

Αυτα για πριονοκορδελες οποιος θελει πληροφοριες για τα υπολοιπα εργαλεια θα χαρω να απαντησω
σε οτι μπορω.

Βασίλη γειά σου
Δεν θα έλεγα οτι είμαι αρκετά σχετικός με αυτά τα πράγματα, έτσι μου έμειναν κάποια ερωτηματικά.
1. Τί εννοείς "με τρείς και με δύο ρόδες" που πιανει η πριονοκορδελα και ποιά η διαφορά της μίας και της άλλης;
2. Η πριονοκορδέλλα που συστήνεις (τη μεγαλύτερη) τί διαστάσεις έχει; καιπερίπου τί κόστος;
3. Αναφέρεις ότι: "βγαζεις και οτι ξυλεια χρειαστεις". Εννοείς ό,τι διάσταση θέλεις; Η μικρότερη διάσταση ποιά είναι; Θα μπορώ να βγάλω σανιδούλες 1,5 Χ 5 χιλιοστά για παράδειγμα; και με τί φύρα;
4. Επίσης αναφέρεις: "βρισκεις και να φτιαξεις αλλα και να κολησεις μια σπασμενη κορδελα". Ίσως καλύτερα θα πρέπει να με (μας) διαφωτίσεις λίγο περισσότερο... ίσως και με μία φωτογραφία;
Ευχαριστώ

13 Φεβ 2010 - 00:20
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 12 Φεβ 2010 - 14:25
Δημοσ.: 27
Απάντηση με παράθεση
Λοιπον ας γινω λιγο πιο σαφης σε οτι αφορα τη ξυλεια που θα μας δωσει μια
πριονοκορδελα. Η πριονοκορδελα σχιζει το ξυλο οποτε μοιραια δεν αφηνει επιφανεια λεια
και χρειαζεται τριψιμο. Η διαφορα αναμεσα στις τρεις και στις δυο ροδες που στηριζεται
η πριονοκορδελα μας εχει να κανει με το θεμα ταλαντωσης της πριονολαμας.
Στην κορδελα με της δυο ροδες εχεις μικροτερη με αποτελεσμα ποιο καλη επιφανεια
που θελει λιγοτερο τριψιμο.
Τωρα για τα σανιδακια που ρωτας, ας θεωρησουμε οτι εχουμε ενα κοματι οξια
15 cm μηκος 1,5 cm υψος και 4 ποντους πλατος
Αν το κοματι εχει τριμενες πλευρες ειναι καλυτερα οποτε το σχιζουμε στη μεση του 1,5 cm
και ετσι εχουμε 2 κοματια περιπου 6,5-7 χιλ. με τη μια πλευρα τριμενη oποτε
θελει τριψιμο μονο η μια.
Tωρα για να βγαλουμε σανιδακια για πετσωμα (αν καταλαβα καλα)
το καλυτερο ειναι να τα βγαλεις σε ενα δισκοπριονο μοντελιστικο παντα για πιο καθαρη δουλεια
αλλα και με τη κορδελα θα τα βγαλεις κοντα στα 2 χιλ. ωστε να τα φερεις με τριψιμο.
Τωρα οσον αφορα για τα αναλωσιμα δηλ κορδελες θες τουλαχιστων δυο μια με πυκνα δοντια
για ποιο καθαρες τομες και μια με μεγαλυτερα για ποιο χοντρικες δουλειες
π.χ.βρηκες ενα ωραιο κοματι ξυλου απο παλαιο επιπλο.
Την μεγαλη την βρισκεις σε μαγαζια που εμπορευονται κοπτικα για ξυλουργεια και μπορεις να παραγειλεις
να σου φτιαξουν η να κολλησεις καποια που σου εσπασε. Ενω η μικρη ειναι δυσκολη και
αναγκαστικα αγοραζεις απο τον προμηθευτη συνεχεια καινουργιες.
Πιστεψε με ειναι σεβαστο ποσο σε βαθος χρονου.
Παρακατω παραθετω φωτο απο τη μικρη και τη μεγαλη και ενα λινκ για τιμη και χαρακτηριστηκα
αυτης.
Ελπιζω να σε βοηθησα.
http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=32_159&products_id=749

Συννημένο:
IMG_0177.JPG
IMG_0177.JPG [ 20.33 KiB | 6480 προβολές ]

Συνημμένα:
bas260.jpg
bas260.jpg [ 16.29 KiB | 7373 προβολές ]
IMG_0174.JPG
IMG_0174.JPG [ 25.26 KiB | 7373 προβολές ]

13 Φεβ 2010 - 01:16
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη ευχαριστώ.
Τουλάχιστον για εμένα... κάλυψες ό,τι ρώτησα.
Να είσαι καλά.

13 Φεβ 2010 - 01:31
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 04 Μαρ 2012 - 10:27
Δημοσ.: 6
Απάντηση με παράθεση
Εικόνα
Έχοντας το dremel 4000 νομίζετε ότι το παραπάνω εξάρτημα θα με βοηθούσε στο να κόψω σανιδάκια για το τρεχαντήρι ή είναι τσάμπα τα λεφτά?
Να σας θυμίσω ότι αυτή θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια για ξύλινο μοντέλο.Καταλαβαίνω οτι μια πριονοκορδέλα ή μια σέγα θα ήταν καταλληλότερη.
Εσείς σαν πιο έμπειροι τι θα με συμβουλεύατε να το πάρω ή όχι ?
Να πώ τη μαύρη μου αλήθεια φοβάμαι μήπως το πάρω και τελικά είναι εντελώς ακατάλληλο.

09 Μαρ 2012 - 19:52
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αλέξανδρε ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link και νομίζω θα βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου... Άν πάλι όχι, εδώ είμαστε.... ;)
Thx
http://www.youtube.com/watch?v=61Q_6-cRua4

10 Μαρ 2012 - 13:44
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 46 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση