Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 
Νέος στην παρέα σας 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 16 Μάιος 2010 - 23:06
Δημοσ.: 3
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Νέος στην παρέα σας
Καλησπέρα σε όλους.
Από καιρό γνωρίζω τον 'Ναυτότοπο' και τακτικά παρακολουθώ τα ενδιαφέροντα θέματά σας.
Επιτρέψτε μου να παρουσιάσω τον εαυτό μου.
Λέγομαι Χρήστος Λάρδης. Είμαι 65 ετών και ασχολούμαι με τον μοντελισμό πολλά χρόνια.
Είμαι παράλληλα μέλος και σε ένα άλλο ναυτομοντελιστικό forum και θεωρώ απαραίτητο να το δηλώσω εξ΄ αρχής.
Αγαπώ τον μοντελισμό και πιστεύω πως με την συμμετοχή μου σε κάθε μοντελιστική εκδήλωση συμβάλλω στην διάδοσή του.
Προς το παρόν δεν έχω καταπιαστεί με την κατασκευή των παραδοσιακών σκαφών και λέω πως είναι καιρός να ξεκινήσω κάτι.
Μου αρέσει ένα τσερνίκι που είδα σε μια φωτογραφία και σκέπτομαι να αρχίσω να μαζεύω σχετικές πληροφορίες.
Αυτά προς το παρόν.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

16 Μάιος 2010 - 23:43
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Νέος στην παρέα σας
Χρήστο καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Να ξέρεις ότι σε θεωρούμε "χρήσιμο" γιατί η ηλικία και η εμπειρία σου στο ναυτομοντελισμό σε συνδιαμό με την ικανότητα χρήσης Η/Υ σίγουρα έχει να μας δώσει...
Αφού ξεκινάς τώρα τα παραδοσιακά, κι επειδή κι εγώ σχεδιάζω σαν επόμενο μοντέλο μου ένα "Τσερνίκι", ίσως μπορώ να βοηθήσω...
Καλώς ήλθες

16 Μάιος 2010 - 23:58
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστώ Thanasis.
Όπως καταλαβαίνεις κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύ χρήσιμη και σε ευχαριστώ για την πρόθεσή σου.
Σκέπτομαι μια κλίμακα γύρω στο 1/25~1/30.
Κάτι που θα επέτρεπε να βάλει κανείς αρκετή λεπτομέρεια σχετικά εύκολα.
Τι πραγματικό μήκος θα έχει το σκάφος που σχεδιάζεις;

17 Μάιος 2010 - 00:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Χρήστο επειδή πάντα ξεκινάω απο τον χώρο που θα καταλήξει το μοντέλο, (στην συνέχεια προσδιορίζω την κλίμακα, για να δουλέψω τα υπόλοιπα...) και στην συγκεκριμμένη περίπτωση το σαλόνι μου...το υπολογίζω περίπου 40-45 cm χωρίς το μπαστούνι.
Επειδή δε το σχέδιο που θα δουλέψω καθορίζει ολικό μήκος πραγματικού σκαριού 10,90 m, τότε είμαι κι εγώ περίπου στην δική σου κλίμακα....
Thx

17 Μάιος 2010 - 07:50
Προφίλ WWW
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Καλώς ήρθες Χρήστο και από εμένα.
Να θεωρήσω οτι μετά την πολύχρονη διαδρομή σου στο μοντελισμό, στην απόφασή σου να ασχοληθείς με κάτι "παραδοσιακότερο"... ίσως να συνέβαλε και ο naftotopos? Έτσι είναι; Εάν πράγματι είναι έτσι, πολύ χαίρομαι. Εάν πάλι όχι... και πάλι χαίρομαι γιατί όπως επεσήμανε και ο Thanasis έχουμε ανάγκη από ανθρώπους με εμπειρία και κυρίως καλή διάθεση.
Πολλή καλή η επιλογή σου για το τσερνίκι η οποία έχει αρκετά στρωτή γάστρα για αρχή.
Όσο για την κλίμακα, εγώ δηλώνω σταθερός στην 1:30 για λόγους και ευκολίας στις λεπτομέρειες, στην εφαρμογή τεχνικών, "συνήθειας", αλλά κυρίως... συγκρισιμότητας μεγέθους μεταξύ των κατασκευών μου.
Καλώς ήρθες και πάλι
Γιάννης

18 Μάιος 2010 - 14:46
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Φεβ 2010 - 21:21
Δημοσ.: 22
Τοποθεσια: Κερκυρα
Απάντηση με παράθεση
Χρηστο, ειμαι ο Γιαννης Κουταγιαρ και χαιρομαι ειλικρινα που σε "βλεπω" και εδω!!! Εχεις να παρεις πολλα απο τα παιδια εδω, ειναι ολοι τους αξιολογoτατοι με φοβερη εμπειρια και γνωσεις στο συγκεκριμενο θεμα! Καλως ηρθες!!!

20 Μάιος 2010 - 18:56
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ πολύ για την θερμή σας υποδοχή.
Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για την καλή παρέα που έχετε φτιάξει.
Πράγματι θαυμάζω τα παραδοσιακά σκάφη γιατί μέσα από τον μεγάλο χρόνο εξέλιξης έχουν κρατήσει όλα αυτά τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά τους. Αξιοπλοΐα, λειτουργικότητα και κυρίως, για τα μάτια τα δικά μου, την ομορφιά των γραμμών τους και την αρχοντιά τους.
Τον Ναυτότοπο τον έχω πολλες φορές επισκευθεί στο παρελθόν Γιαννη σαν επισκέπτης. Εκπέμπει σοβαρότητα και ευγένεια και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να συμμετέχω.
Φίλε Γιάννη Κουταγιαρ θα έχουμε διπλές ευκαιρίες να τα λέμε τώρα.
Ευχαριστώ και πάλι.

21 Μάιος 2010 - 20:13
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Γιάννη και Χρήστο ειλικρινά, εκ μέρους όλων των συμμετεχόντων στο naftotopos σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Aυτά αλλά και η καλή σας διάθεση, είναι τα στοιχεία εκείνα που μας δίνουν τη δύναμη για συνέχιση της προσπάθειάς μας, η οποία όσο πάει... γίνεται όλο και ποιό συλλογικότερη. ;)

27 Μάιος 2010 - 11:42
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 8 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: