Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
ΓΕΙΑ ΣΑΣ... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 25 Ιουν 2010 - 16:22
Δημοσ.: 3
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση ΓΕΙΑ ΣΑΣ...
Γεια σε όλους,
Λέγομαι Γιώργος και είμαι νέο μέλος στο ναυτοτοπο. Θα πρέπει πρώτα να σας πω πως είμαι σχετικά αρχάριος στον τομέα του μοντελισμού. Απο μικρός ασχολήθηκα λιγάκι με τα έτοιμα κιτ που βρίσκουμε στην αγορά και μερικές φορές καταπιάστικα με κάτι αυτοσχέδια "ατυχή" μοντέλα….:oops:
Με ενδιαφέρει όμως πολύ και θα ήθελα να ασχοληθώ πιο έντονα με τον μοντελισμό καραβιών.
Τόσο μεγαλύτερη ήταν η χαρά μου όταν, ψάχνοντας στο διαδύκτιο για σχέδια, βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα. :)

Με ποιό μοντέλο καραβιού θα μου συνιστούσατε να ξεκινούσα σαν αρχαριος?

Εύχομαι να μην σας κούρασα... :lol:

Φιλικα Γιώργος

25 Ιουν 2010 - 16:52
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: ΓΕΙΑ ΣΑΣ...
Γιώργο καλώς ήλθες στην παρέα μας και δεν μας κούρασες καθόλου....
Θεωρώ ότι όταν ζητάς την γνώμη μας για να επιλέξεις "αρχικό" μοντέλο, αναφέρεσαι σε Ελληνικό παραδοσιακό σκαρί...
Πρίν όμως σε βοηθήσουμε να επιλέξεις, θα θέλαμε να μας πείς αν τα Kit με τα οποία σχολήθηκες ήσαν πλαστικά ή ξύλινα και ποιά η εμπειρία σου σε "ανάγνωση" ναυτικού σχεδίου και κατασκευής πετσώματος γάστρας...
Υπάρχουν Ελ. μοντέλα "εύκολα" αλλά οι δύο παραπάνω έστω σε μικρό βαθμό εμπειρίες θεωρούνται βασικές...
Θα μπορούσες να μας πείς αν έχεις κατασκευάσει κάποιο ξύλινο πλοίο-α (απο kit) και ποιό-α?
Φιλικά

25 Ιουν 2010 - 18:24
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Να σχεδιαζω και να διαβαζω σχεδια εμαθα στα πλαισια των σπουδων μου στη μηχανολογια. Βεβαια οχι ναυτικα σχεδια. Μηχανικα εξαρτηματα. Αλλα γενικα τα παω καλα με τις διαφορες οψεις των σχεδιων. Δεν εχω καθολου εμπειρια στα ξυλινα μοντελα και γενικως στα ναυτικα. Τα κιτ που χρησιμοποιησα ηταν πλαστικα πολεμικα αεροπλανα.
Για ελληνικα παραδοσιακα καραβια ενδιαφερομαι και εγω.

25 Ιουν 2010 - 19:37
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Γιώργο θεωρώ ότι θα πρέπει τουλάχιστον να αποκτήσεις μία ιδέα-εμπειρία του πως κατασκευάζεται ένα ξύλινο ναυτικό μοντέλο ακολουθώντας αρχικά την τεχνική των Kit....
Σε ένα kit ξύλινου μοντέλου θα βρείς την πρώτη ύλη (ξυλεία) το "σχέδιο"-οδηγίες κατασκευής και θα γνωρίσεις μια απο τις τεχνικές κατασκευής μοντέλων και συνήθως την "plank on bulkhead" (πέτσωμα σε ολόσωμους νομείς).
Σε αυτό σου το ξεκίνημα για να είσαι σε σχέση με Ελληνικά σκαριά και εφόσον δεν διαθέτεις σχετική βιβλιογραφία, θα πρότεινα να επισκευθείς την διεύθυνση http://www.hellenictraditionalboats.gr/boats.htm
όπου θα δείς τους τύπους των Ελ. σκαριών (και μικρά σχέδια) έτσι ώστε το ξύλινο μοντέλο που θα επιλέξεις για αγορά (kit) να μοιάζει σε κάποιο Ελληνικό...Δεν χρειάζεται να είναι ακριβό...γιατί ίσως να είναι καλύτερο....
Έτσι όταν αργότερα θα προχωρήσεις σε Ελ. σκαρί κάποια βήματα θα σου είναι γνωστά...
Μπορείς να επισκεφθείς τις ιστοσελίδες των μοντελιστικών εταιρειών, να δείς τα προσφερόμενα μοντέλα, συνήθως είναι και κατηγοριοποιημένα αναλόγως βαθμού δυσκολίας, και στην συνέχεια να αναζητήσεις το μοντέλο που θα επιλέξεις στην Ελ αγορά...
Θεωρώ ότι τα παραπάνω θα σε βοηθήσουν περισσότερο απο τον όποιο περιφραστικό λόγο-τρόπο βοήθειας.
Σε κάθε σου προσπάθεια θα ήμαστε εδώ...

26 Ιουν 2010 - 09:10
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστω Θαναση για την βοηθεια! Εχεις δικιο, θα πρεπει να ξεκινησω με ενα ΚΙΤ να αποκτησω πρωτες εμπειριες.
Συγχαρητηρια παντως για την σελιδα, ειναι πολυ καλη, και η παρεα πολυ ευχαριστη! ;)

27 Ιουν 2010 - 10:21
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: