Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Οι απαραίτητες συστάσεις... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 07 Ιούλ 2010 - 06:41
Δημοσ.: 3
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Οι απαραίτητες συστάσεις...
Κύριοι, καλή σας ημέρα.
Το όνομα μου είναι Μπάμπης Καρκατσούλης και το tsepeto μου το κόλλησε ένας φίλος.
Το ξύλο μου άρεσε από τότε που με κυνηγούσε η μάνα μου (ο Θεός ας την αναπαύει).
Το 1992 μετά από την καταιγίδα της ερήμου στις τηλεοπτικές μας οθόνες, αποφάσισα να παρατήσω τα πλαστικά και τα οπλικά συστήματα και να θυμηθώ τη μάνα μου...
Στην αρχή έφτιαξα το Calypso της Billing boats(κατά το πλείστον πλαστικό) και μετά το Endeavour της Amati. Κάποια στιγμή και για λόγους οικονομικούς(είχα γίνει πλέον πατέρας) πήρα κόντρα πλακέ και καπλαμάδες και άρχισα να κόβω και να ράβω.
Όμως δεν μου έβγαιναν τα Ελληνικά σκαριά που θαύμαζα. Σας παρακολουθώ από το 2001 περίπου ,σας θαυμάζω , δεν ντρέπομαι να πω ότι "ζηλεύω" τις δουλειές σας και ελπίζω να μου επιτρέψετε να μπω στην παρέα σας, με στόχο να επωφεληθώ των γνώσεων σας και των εμπειριών σας και φυσικά να προσφέρω και εγώ οποιαδήποτε εμπειρία μου θα μπορούσα να σας μεταφέρω.
Τώρα από σκαριά δικά μας... έχω παρατημένο ένα πέραμα που υπόσχομαι να το ξαναπιάσω και ένα κατασκευαστικό μοντέλο του αντιγράφου της Αργούς. Το είχα κατασκευάσει το 2004 για λογαριασμό του Δήμου Βόλου σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αρχαίας Ναυπηγικής και Τεχνολογίας "Ναυδόμος".
Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου... αλλά πως αλλιώς θα μπορούσατε να με γνωρίσετε;
Με εκτίμηση
tsepeto

07 Ιούλ 2010 - 08:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Οι απαραίτητες συστάσεις...
Μπάμπη χαίρομαι πολύ που σε βλέπω εδώ.
Σ' ευχαριστούμε για τα σχόλια σου... να ξέρεις ότι τουλάχιστον εγώ σε παρακολουθώ...όσο μπορώ μέσα από το Online περιοδικό σου...και εγώ τουλάχιστον (πάλι) σε "ζηλεύω" για την δουλειά σου στο "Αργώ"... :!:
http://www.iolkosmodels.com/fpf/teuxos_ ... xos02.html
Εσύ δεν χρειάζεται να μας "ζηλέυεις" γιατί θα πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου μέλος της παρέας μας....
Καλώς ήλθες και ελπίζουμε σύντομα να ξαναπιάσεις το "παρατημένο" σου... ;)
Φιλικά

07 Ιούλ 2010 - 12:59
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 07 Ιούλ 2010 - 06:41
Δημοσ.: 3
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Θανάση σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Η ζήλια είναι ένα παιδικό ελάττωμα και χαίρομαι να φτιάχνω μοντέλα ,γιατί με ξανακάνει παιδί.Όπως είχε πει ένας καραβομαραγκός στη Μάνη, ο μαστρο-Πότης , το ξύλο μου αδειάζει την ψυχή.
Φιλικά
tsepeto

07 Ιούλ 2010 - 19:28
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ φίλε Μπάμπη σε καλωσορίζω και εγώ στην παρέα μας και νοιώθω ιδαίτερα ευτυχής όταν διαπιστώνω οτι η προσπάθεια που κάνουμε εδώ στο naftotopos βρίσκει την ανταπόκριση που χρειάζεται από ανθρώπους του χώρου και μη. Χαίρομαι πολύ που γωρίζω ενα τόσο παλαιό "θαυμαστή" της προσπάθειας και των έργων όλων των συμμετεχόντων στο naftotopos.
Η δουλειά σου στην Αργώ είναι πράγματι αξιοθαύμαστη και πολοί φίλοι θα μπορούσαν να κερδίσουν πολλά από αυτή.
Τα περι ζήλειας δεν τα σχολιάζω και δεν τα παραξηγώ, διότι αντιλαμβάνομαι οτι το συναίσθημα αυτό που νοιώθεις, ερμηνεύοντάς το καλοπροέραιτα, είναι αυτό που μας κάνει όλους να βελτιωνόμαστε συνεχώς.
Δεν μας κούρασες με την πολυλογία σου, αν και δεν θα το χαρακτήριζα έτσι, απλά χάρηκα-καμε για τη γνωριμία.
Γιάννης

08 Ιούλ 2010 - 12:22
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση