Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
Νέος Ιστιοπλόος 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 04 Ιούλ 2010 - 19:36
Δημοσ.: 4
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Νέος Ιστιοπλόος
Καλώς σας βρήκα και καλές κατασκευές σε όλους σας.
Σαν νέο μέλος σε αυτή την κοινότητα θα ήθελα και εγώ να πώ λίγα λόγια για μένα, έτσι για να γνωριστούμε, αφού πρώτα δώσω τα συγχαρητήρια μου στους δημιουργούς αυτής της κοινότητας.

Το όνομα μου είναι Κοσμάς και κυρίως είμαι λάτρης των πολυκάρινων ιστιοπλοικών.
Είμαι μέλος ήδη σε άλλα δύο ναυτικά forum και έχω βρει κάποιους γνωστούς εδώ.
Με τον κύριο Χρήστο Λάρδη και τον Γιάννη Κουταγιαρ τα λέμε στο ένα forum και με τον φίλο Hellenarc τα λέμε στο άλλο (και στα δύο υπογράφω σαν cataman) αν και εδώ είπα να το αλλάξω σε sailman.
Αυτό που με κίνησε να γίνω μέλος και σε αυτή την κοινότητα είναι το γεγονός ότι έχω σκοπό να φτιάξω ένα τηλεκατευθυνόμενο παραδοσιακό Ιστιοφόρο Τρεχαντήρι. Είμαι μέχρι στιγμής κάτοχος δύο τηλεκατευθυνόμενων ιστιοπλοϊκών (ενός μονοκάρινου και ενός τριμαράν) και παρά την λατρεία που έχω για τα σύγχρονα πολυκάρινα ιστιοπλοϊκά, και λιγότερο με τα μονοκάρινα, πάντα μου άρεσαν οι παραδοσιακές Ελληνικές βάρκες και δεν έχανα ευκαιρία όταν είχα φωτογραφική μηχανή μαζί μου να τις φωτογραφίζω.

Περισσότερα λοιπόν για αυτήν την προσπάθειά μου θα διαβάσετε σύντομα, γιατί έχω κατεβάσει ήδη τα σχέδια και τα έχω εκτυπώσει στην κλίμακα που θέλω να γίνει το μοντέλο.
Θέλω λοιπόν με αυτή την συναναστροφή εδώ στο forum, να μπορέσω να κατασκευάσω αυτό το μοντέλο όσο γίνεται με τον παραδοσιακό τρόπο και να του δώσω ζωή από το να το έχω σε ένα ράφι και να σκονίζεται.

Να προσθέσω επίσης ότι ήμουν και μοντελιστής στατικών αεροπλάνων (και λέω ήμουν γιατί αυτό το χόμπι το άφησα στο ράφι).

Και πάλι καλώς σας βρήκα και να με συγχωρέσετε για την μεγάλη μου είσοδο.

Φιλικά Κοσμάς.

04 Ιούλ 2010 - 19:59
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Φεβ 2010 - 21:21
Δημοσ.: 22
Τοποθεσια: Κερκυρα
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Νέος Ιστιοπλόος
Καλησπερα Κοσμα και καλως ηρθες! Χαιρομαι πολυ που θα τα λεμε και εδω! Τι γινεται με την προοδο του τρεχαντηριου?

04 Ιούλ 2010 - 23:33
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 561
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Κοσμά καλώς ήλθες στην παρέα.
Το εγχείρημα σου ακούγεται ενδιαφέρον και σίγουρα θα επεκτείνει την θεματολογία μας.
Απο το "βιογραφικό" σου...θεωρώ ότι είσαι έμπειρος μοντελιστής και ενδεχομένως η βοήθεια που μπορούμε να προσφέρουμε να είναι μικρή...Θα χαρούμε όμως να προσφέρουμε οτιδήποτε θα βοηθήσει την δημιουργία και την παρουσία ενός Rc τρεχαντηριού στο Ελληνικό χώρο.
Thx

05 Ιούλ 2010 - 07:02
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
blind έγραψε:
Καλησπερα Κοσμα και καλως ηρθες! Χαιρομαι πολυ που θα τα λεμε και εδω! Τι γινεται με την προοδο του τρεχαντηριου?

Φίλε Γιάννη καλώς σε βρήκα και εδώ.
Για το τρεχαντήρι θα μιλήσουμε στο post που θα ανεβάσω.
Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι ότι ακόμα ακονίζω το σκαρπέλο και τα άλλα εργαλεία ;) .

05 Ιούλ 2010 - 10:50
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
Κοσμά καλώς ήλθες στην παρέα.
Το εγχείρημα σου ακούγεται ενδιαφέρον και σίγουρα θα επεκτείνει την θεματολογία μας.
Απο το "βιογραφικό" σου...θεωρώ ότι είσαι έμπειρος μοντελιστής και ενδεχομένως η βοήθεια που μπορούμε να προσφέρουμε να είναι μικρή...Θα χαρούμε όμως να προσφέρουμε οτιδήποτε θα βοηθήσει την δημιουργία και την παρουσία ενός Rc τρεχαντηριού στο Ελληνικό χώρο.
Thx

Φίλε Θανάση καλώς σας βρήκα. Σίγουρα είναι ενδιαφέρον το εγχείρημα μου και επειδή μάλλον κανένας άλλος δεν το έχει επιχειρήσει (από ότι έχω ψάξει) θα χρειαστώ κάθε βοήθεια.
Για μένα είναι το 2ο RC μοντέλο που κατασκευάζω και δεν θεωρώ ακόμα τον εαυτό μου έμπειρο μοντελιστή και επειδή πατάω σε ιερά εδάφη (όπως τα λέω εγώ) αυτά της παραδοσιακής ναυπηγικής, θέλω να αποδώσω όσο γίνεται την καλύτερη αναπαράσταση και πλεύση ενός Ιστιοφόρου Τρεχαντηριού. Θα περιμένω λοιπόν κάθε βοήθεια στο post που θα ανοίξω.

Και πάλι καλώς σας βρήκα.
ΜΦΧ Κοσμάς

05 Ιούλ 2010 - 10:53
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση