Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ] 
καλησπέρα σε όλους σας 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 21 Νοέμ 2010 - 15:47
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση καλησπέρα σε όλους σας
Καλησπέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα.Με λένε Αντώνη και φοιτώ στο ΤΕΙ Αθήνας ως Ναυπηγός.Στην προσπάθειά μου μια μέρα να βρώ υλικό για μια εργασία (συγκεκριμένα τί ακριβώς ξυλεία χρησιμοποιήται στην παραδοσιακή ναυπηγική, σε κάθε μέρος των πλοίων), έπεσα τυχαία στο φόρουμ του Ναυτότοπου.Γράφτηκα λοιπόν, και...νά'μαι. Και πάλι καλησπέρα ;)

04 Δεκ 2010 - 20:20
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 561
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: καλησπέρα σε όλους σας
Αντώνη καλώς ήλθες.
ΤΕΙ-Ναυπηγική-εργασία.....Αν δεν το έχεις κάνει ρίξε μία ματιά εδώ... ;)
http://users.teilar.gr/~mantanis/Edu.fi ... argeti.pdf
Καλώς ήλθες

05 Δεκ 2010 - 09:45
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα.Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου Θανάση.Την έχω δεί αυτή την πτυχιακή.Πάρα πάρα πολύ καλή.Βέβαια ο καθηγητής θέλει κι άλλα πράγματα.Θέλει εναλλακτική ξυλεία.Για παράδειγμα,η καρίνα,πέρα απο δρύ ή ευκάλυπτο,τί χρεισιμοποιούμε?Ή τα κατάρτια.Δυσκολεύομαι λίγο να βρώ απαντήσεις...αλλα τελος πάντων :?
Ο Ναυτότοπος ειναι φοβερός.Απίστευτα καλοφτιαχμένη σελίδα.Πάρα πολλά συγχαρητήρια σε όλους σας.Τα ιστιοφόρα και η βοήθεια που δίνετε για την κατασκευή τους ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΆ.Πάρα πολλά μπράβο

05 Δεκ 2010 - 18:30
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αντώνη σ΄ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια....
Κάνε έναν κόπο ακόμα και ρίξε και μια ματιά στο
http://www.faneromeni-1945.gr/gr/home/index
όπου στην θέση
http://www.faneromeni-1945.gr/gr/pages/ ... gikarenas/
για την αντικατάσταση καρίνας χρησιμοποιείται Ιρόκο...
Thx

05 Δεκ 2010 - 19:18
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Γειά σου Αντώνη και από εμένα και καλώς ήρθες στη παρέα εδώ. Οι παραπομπές του Θανάση είναι πολύ εύστοχες. Για κατάρτια νομίζω προτιμάται κυπαρίσσι ή και κυπαρίσσι. Άλλο δεν γνωρίζω. Τώρα με τη σχολή σου δεν θα έχεις το χρόνο φαντάζομαι, αλλά ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να τους εντυπωσιάσεις με ένα μοντέλο. Τί λές; :D

05 Δεκ 2010 - 20:50
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Χίλια ευχαριστώ Θανάση.
Η Φανερωμένη έγινε πανέμορφη με την ανακατασκευή.

05 Δεκ 2010 - 22:31
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
 Re: καλησπέρα σε όλους σας
Καλησπέρα yapanta και σε ευχαριστώ πολύ.Σίγουρα δεν υπάρχει πολύ χρόνος.Οχι τόσο λόγο της σχολης,αλλα διότι είμαι 34 χρονών,παντρεμένος,έχω ενα παιδάκι 41 ημερών,και προσπαθώ να ειμαι καλός και στην σχολή.Όλα αυτά περιορίζουν αρκετά τον ελεύθερο χρόνο μου.
Παρ'όλα αυτά,η κατασκευή ενός μοντέλου θα ήταν φαντασική ενασχόληση και πολύ ωραίο μάθημα.Ψήνομαι πολύ σοβαρά να παρω εργαλεία και να αρχίσω τις επόμενες ημέρες να δουλεύω.Μου αρέσει αρκετά η ιδέα. :mrgreen:

05 Δεκ 2010 - 22:38
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αντώνης έγραψε:
Καλησπέρα yapanta και σε ευχαριστώ πολύ.Σίγουρα δεν υπάρχει πολύ χρόνος.Οχι τόσο λόγο της σχολης,αλλα διότι είμαι 34 χρονών,παντρεμένος,έχω ενα παιδάκι 41 ημερών,και προσπαθώ να ειμαι καλός και στην σχολή.Όλα αυτά περιορίζουν αρκετά τον ελεύθερο χρόνο μου.
Παρ'όλα αυτά,η κατασκευή ενός μοντέλου θα ήταν φαντασική ενασχόληση και πολύ ωραίο μάθημα.Ψήνομαι πολύ σοβαρά να παρω εργαλεία και να αρχίσω τις επόμενες ημέρες να δουλεύω.Μου αρέσει αρκετά η ιδέα. :mrgreen:

Φίλε μου Αντώνη να είσαι καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου. 41 ημερών είπες; Να σας ζήσει, αλλά φρόντισε όταν ξεκινήσεις το μοντέλο σου, να είναι σε απόσταση ασφαλείας από το μικρό, για το δικό του καλό... αλλά και του μοντέλου! :D

05 Δεκ 2010 - 22:47
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
εχθές 40ντίσαμε.
Όλα θα γίνουν με απόλυτη ασφάλεια.Άλλωστε μέχρι το μωρό να αρχίσει να σουλατσάρει στο σπίτι.......θέλει ακόμα.

05 Δεκ 2010 - 22:53
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μου αρέσουν αρκετά τα ιστιοφόρα.Ως γνώστες και έμπειροι στον χώρο του μοντελισμού,θα μπορούσατε να μου προτίνετε με τί θα μπορούσα να αρχίσω?Να το μελετήσω λίγο?Τί λέτε? :?:

05 Δεκ 2010 - 23:16
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αν μου επιτρέπεις μια συμβουλή:
Ο χρόνος....πρέπει να εξαντλείται στην οικογένεια και μετά στα hobby ... ;)
Stay tuned to them...:!:
Thx

05 Δεκ 2010 - 23:22
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
πάντα τα χόμπι τα ικανοποιούμε μόνο άν,και όταν υπάρχει ελεύθερος χρόνος.Έχεις δίκιο Θανάση.Ειναι βασικό.

05 Δεκ 2010 - 23:29
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αντώνης έγραψε:
Μου αρέσουν αρκετά τα ιστιοφόρα.Ως γνώστες και έμπειροι στον χώρο του μοντελισμού,θα μπορούσατε να μου προτίνετε με τί θα μπορούσα να αρχίσω?Να το μελετήσω λίγο?Τί λέτε? :?:

Ό,τι και να επιλέξεις για αρχή, αυτό θα πρέπει να είναι κάτι απλό, όχι μεγάλο, με στόχο να μπορείς να το ολοκληρώσεις σε σύντομο χρόνο. Αρκετοί ξεκίνησαν για πρώτη φορά με μοντέλα μεγάλα, κουράστηκαν, απογοητεύθηκαν και έμειναν εκεί. Αντώνη κανείς δεν έμαθε να τρέχει... πρίν ακόμη περπατήσει.
Θα πρότεινα ένα μικρό βαρκαλά με ένα λατίνι για ιστιοφορία. Στο βιβλίο του Κ.Δαμιανίδη "Ελληνική Παραδοσιακή ναυπηγική", καλό βιβλίο για το αρχείο σου ως ναυπηγός, έχει αρκετά ελληνικά σκαριά να περιεργαστείς και να επιλέξεις. Ιστιοφορίες όμως δεν έχει. Συμβουλεύσου τη βιβλιογραφία εδώ
http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=164
και το ξαναβλέπουμε.

24 Δεκ 2010 - 22:08
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους σας. Υγεία και ευτυχία για όλους.
Το βιβλίο που αναφέρθηκε,το έχω ήδη. Ειναι άλλωστε το βασικό βιβλίο διδδασκαλίας στο μάθημα των παραδοσιακών ναυπηγικών χαράξεων. Με βάση αυτό άλλωστε παίρνουμε στοιχεία για χαράξεις σε σάλα.
Έχω πάρα πολλές απορίες περι των μοντέλων. Απο το αν οι νομείς φτιάχνονται ενιαίοι,ή δημιουργειται έδρα-σκαρμός-μαντάλι, αν στοκάρετε κανονικά το πέτσωμα πρίν την βαφή, τί χρώματα χρησιμοποιείτε, πως ενώνονται τα κομμάτια(με κόλλα? Και τί είδους?) που βρίσκετε διαφορα μικρά αξεσουάρ(κουβάδες,βαρελάκια κλπ)........
Πάρα πολλές απορίες,που ίσως να ακούγονται αστείες.Τί να πώ?
Άγνοια βλέπετε. Μακρηγόρισα. Ελπίζω να μην σας κούρασα ;)

24 Δεκ 2010 - 23:06
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αντώνη Χρόνια Πολλά.
Δεν μακρηγόρησες ούτε θα μας κουράσεις ποτέ...
Αλλά γιατί θές να φτάσεις-μάθεις τα πάντα...πρίν να ξεκινήσεις....? Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις ένα βήμα την φορά....
Θα σου απαντήσω όσο πιό σύντομα και περιεκτικά μπορώ γιατί τα θέματα που σε ανησυχούν....είναι όλος ο ναυτομοντελισμός.... :!:
Νομείς...Υπάρχουν δύο μέθοδοι δημιουργίας του μοντέλου (πέτσωμα γάστρας) ανάλλογα με την κατασκευή των νομέων...
α. Πέτσωμα πάνω σε ολόσωμους νομείς (όπου οι νομείς είναι χαραγμένοι και κομμένοι σε επιφάνεια ξύλου δίνοντας μας το περίγραμμα για να τοποθετηθεί πέτσωμα μόνο εξωτερικά...)
β. Πέτσωμα σε νομείς (τμηματικούς ή ολόκληρους) όπου οι νομείς είναι χαραγμένοι και κομμένοι σε επιφάνεια ξύλου (ολόκληροι σε όλο το σχήμα τους ή αποτελούμενοι απο τμήματα) δίνοντας μας το περίγραμμα για να τοποθετηθεί πέτσωμα εσωτερικά ΚΑΙ εξωτερικά...)
Στοκάρισμα είναι αναπόφευκτο...αλλά η ποσότητα του είναι συνάρτηση τεχνικής και εμπειρίας.
Χρώματα ότι θέλει ο καθένας...αλλά τα ματ μοντελιστικά κατά την γνώμη μου είναι τα καταλληλότερα....
Κόλλα υπάρχει η λευκή ξυλουργού και η Κυανοακριλική (ca) Η πρώτη θέλει υπομονή και η δεύτερη εμπειρία....
Αξεσουάρ (fittings) τα κατασκευάζεις from scratch....ή τα αγοράζεις απο καταστήματα μοντελισμού....
Σήμερα η μέρα είναι οικογενειακή.... ;)
Thx

25 Δεκ 2010 - 09:59
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 12 Δεκ 2010 - 17:20
Δημοσ.: 17
Απάντηση με παράθεση
Καλοσώρησες Άντωνη καλή φοίτηση και καλή σταδιοδρόμια.

25 Δεκ 2010 - 20:58
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα,αν ειναι δυνατόν να μου δώσετε τα φώτα σας.Διαβάζω το βιβλίο "Ελληνική Παραδοσιακή Ναυπηγική".Μελετάω το πέραμα "Φανερωμένη".Κάπου μέσα(σελ 53)έχει το ναυπηγικό σχέδιο του περάματος.Στο τέλος του βιβλίου,έχει κάποιους πίνακες που αναφέρονται οι βασικές διαστάσεις πολλών σκαφών.Στην σελ.227 αναφέρονται και αυτές της Φανερωμένης.Οι αναλογίες ολικού μήκους,ύψους μεσαίου νομέα,ύψος πρυμναίου και πλωραίου ποδοστάματος κ.λ.π.,δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτές του ναυηγικού σχεδίου(νομίζω).Κάνω λάθος???Αν δεν κάνω λάθος,τί εμπιστευόμαστε?Τον πίνακα,ή το σχέδιο?
Εγώ το σχέδιο θα έλεγα,αλλα θα ήθςλα και την δική σας άποψη,ώς απείρως εμπειρότεροι απο εμένα.

01 Μαρ 2011 - 19:28
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αντώνη χαιρετώ.
Δεν ξέρω τι εννοείς «μελετάω», αν δηλαδή κάνεις μετρήσεις επάνω στο σχέδιο (σελ.53) αλλά λαμβάνοντας υπόψη τα γραμμένα κάτω από αυτό και τα αντίστοιχα του πίνακα (σελ 277) παρατηρούμε τις διαφορές
LOA:13,91 και 13,92 στο LK:10,25 και 10,40 και στο MB: 4,66 και 4,62
Αν και οι αποκλίσεις είναι μικρές δεν έχω να σου δώσω κατάλληλη απάντηση εκτός του ότι πρόκειται για διαφορετικές «ανθρώπινες» μετρήσεις…
Αν μετράς το σχέδιο, τότε θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι σχέδια αποτυπωμένα επάνω σε βιβλία-περιοδικά δεν αποδίδονται και με την καλύτερη ακρίβεια…
Και εγώ προτείνω να ακολουθήσεις το σχέδιο, ως καλύτερο οπτικό βοήθημα καθότι οι όποιες μικρές αποκλίσεις αναλογιών λόγω κλίμακος είτε δεν «φαίνονται», είτε μπορούν (μετά από εμπειρία) να «διορθωθούν» στην πράξη…
Thx

02 Μαρ 2011 - 11:01
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα κι ευχαριστώ Θανάση για την απάντησή σου.
Δεν είμουν πολύ κατατοπιστικός.Έπαιρνα μετρήσεις απο το σχέδιο και τις σύγκρινα με τον πίνακα.Παράδειγμα,όπως λέει ο πίνακας,το ολικό μήκος ειναι 13,92m.ΜΕτρώντας το σχέδιο,βλέπουμε οτι έχει σχεδιαστεί με κλίμακα 1:91.6
Το ύψος του μεσαίου νομέα στον πίνακα ειναι 1,64m.Με την παραπάνω κλίμακα,θα έπρεπε στο σχέδιο να ήταν 1,79 εκατοστά.Αυτο ειναι 2,2 εκατοστά.Σαν να σχεδιάστηκε δηλαδή με κλίμακα 1:74.5
Μου φάνηκε μεγάλη διαφορά σε αυτές τις διαστάσεις γιατί έτσι φτιάχνοντε 2 διαφορετικά καράβια.Κατάλαβα όμως τί εννοείς,και θα κοιτάζω μόνο το σχέδιο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑΝΑΣΗ

02 Μαρ 2011 - 19:26
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς φίλους.
Η σχολή έκλεισε,η εξεταστική τελείωσε,πήρα κόντρα πλακέ 4mm,κατέβασα τα σχέδια της Φανερωμένης(απο τον ναυτότοπο),και είμαι έτοιμος για κοψιμο.Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μοντελίστικη επιτραπέζια σέγα?Μένω Αθήνα(Μεταμόρφωση),έχω πάει σε 2 μεγάλα μαγαζιά με εργαλεία,αλλα δεν έχουν.Μήπως ξέρετε τίποτα?

08 Ιούλ 2011 - 17:00
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γειά σου και σένα Αντώνη....
Ρίξε μια ματιά στα καταστήματα που παρουσιάζονται εδώ...
http://www.modelclub.gr/forums/index.ph ... /highlight
αλλά και εδώ ...http://www.dilmas.gr/ που δεν τον βλέπω στην list...
Thx

09 Ιούλ 2011 - 08:59
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 21 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση