Απάντηση στο θέμα  [ 23 δημοσιεύσεις ] 
SOS ΤΡΙΗΡΗΣ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 30 Μαρ 2011 - 16:32
Δημοσ.: 11
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση SOS ΤΡΙΗΡΗΣ
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας!
Έψαχνα στο διαδίκτυο για την αγορά ενός μοντέλου αρχαίας τριήρης όταν έπεσα στον ναυτότοπο και εντυπωσιάστηκα! Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στην κατασκευή του ομοιώματος αυτού του θαυμαστού πλοίου των προγόνων μας; Αποθαρρύνθηκα όταν είδα τί τιμές παίζουν στην αγορά και είπα «γιατί δεν το φτιάχνω μόνος μου»; Οπότε, θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μου έδινε ότι πληροφορίες έχει: Οδηγούς, βιβλία, σχέδια, τρόπους κατασκευής, υλικά κλπ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γιάννης
Φοιτητής κλασικής αρχαιολογίας

30 Μαρ 2011 - 16:40
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: SOS ΤΡΙΗΡΗΣ
Γιάννη καλώς ήλθες στον naftotopo και σ΄ευχαριστούμε για τα καλά σχόλια.
Δεν ξέρω ποιά η σχέση σου με τον μοντελισμό αλλά θα πρέπει να σου επισημάνω ότι κάποιος γίνεται ναυτομοντελιστής όχι για να αποφύγει έξοδα...αλλά γιατί του αρέσει (κυρίως) η διαδρομή μέχρι να ολοκληρώσει ένα ναυτικό μοντέλο.
Αν νομίζεις ότι θα σου άρεσε να ακολουθήσεις μια τέτοια διαδρομή με πολλές προκλήσεις....τότε έχεις αποφασίσει σωστά.
Για να φτιάξεις ένα ναυτικό μοντέλο θα πρέπει να υπάρχουν οι προϋποθέσεις χρόνου-χώρου και κάποιας οικονομικής δυνατότητας καθόσον το θέμα εξοπλισμός-εργαλεία έχει κάποιο κόστος...
Ρίξε μια ματιά στο σχέδιο Τριήρους http://www.naftotopos.gr/index.php?opti ... 79&lang=el
και στην ιστοσελίδα http://www.trireme.gr/ και τα λέμε...
Καλώς ήλθες

30 Μαρ 2011 - 17:33
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Γιάννη καλώς ήρθες και από εμένα.
Να προσθέσω οτι τα σχέδια στα οποία σε παραπέμπει ο Thanasis, προέρχονται από κιτ του Daniel Dusek και από όσο γνωρίζω το αποτέλεσμα στο τέλος είναι γενικά καλό.
Επειδή όπως είπες αποθαρύνθηκες από τις τιμές της αγοράς, φαντάζομαι αναφέρεσαι σε τιμές ολοκληρωμένου μοντέλου, σε προτρέπω να αγοράσεις αυτό το κιτ και να προχωρήσεις με τα υλικά που περιλαμβάνει μέσα το κουτί.
Σε διαφορετική περίπτωση, μπορείς να κάνεις χρήση των σχεδίων της διεύθυνσης που σου έδωσε ο Thanasis, αλλά θα πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία για να κόψεις και να διαμορφώσεις την αναγκαία (σύμφωνα με τα σχέδια) ξυλεία.
Στην παρακάτω διεύθυνση (η πηγή) θα βρείς φωτογραφίες από το μοντέλο αλλά και στην επιλογή του menu "Distributors", κατάστημα στην Αθήνα για να ζητήσεις πληροφορίες.

http://www.dusekshipkits.com/triremaE.html

Ελπίζω να βοήθησα

30 Μαρ 2011 - 23:56
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!
Yapanta, από ότι κατάλαβα το κιτ του Dusek περιλαμβάνει όλα τα μέρη της τριήρους τα οποία θα πρέπει να συναρμολογήσω μόνος μου, σωστά? Είδα ότι η τιμή είναι μόλις 96 ευρώ! Εάν το αποτέλεσμα είναι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες του site τότε αξίζει...
Και πάλι ευχαριστώ!

31 Μαρ 2011 - 19:45
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
giannisp85 έγραψε:
το κιτ του Dusek περιλαμβάνει όλα τα μέρη της τριήρους τα οποία θα πρέπει να συναρμολογήσω μόνος μου, σωστά?

Λογικά έτσι πρέπει να είναι. Απο τα στοιχεία επικοινωνίας των διανομένων του, βρες άκρη και ενημερώνεις και εμάς. ;)

31 Μαρ 2011 - 21:15
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Έχω πολύ καλά νέα! Επικοινώνησα με τον Dusek για να τον ρωτήσω εάν μπορεί να μου φτιάξει ένα κιτ αλλά με διπλάσιες διαστάσεις (1μ). Μου είπε ότι μπορεί να φτιάξει μόνο τα κομμάτια που απαρτίζουν τον σκελετό και την καρίνα του πλοίου ενώ τα υπόλοιπα όπως οι στενές ξύλινες λωρίδες, το έμβολο, τα κατάρτια με τα πανιά κλπ θα πρέπει να τα φτιάξω μόνος μου. Μου είπε ότι θέλει μόνο 20 με 25 ευρώ! Σημειωτέον ότι τις ξύλινες λωρίδες τις βρήκα σήμερα στο μαγαζί μοντελισμού το οποίο επισκέφτηκα στην Ιπποκράτους στην Αθήνα. Εκεί μου είπαν ότι τα εργαλεία που θα πρέπει να αγοράσω για να κάνω τη δουλειά μου κοστίζουν περίπου 25 ευρώ. Η δε τιμή του κιτ των 50 εκατοστών ήταν 150 ευρώ. Υπολογίζω δηλαδή ότι με λιγότερα από 150 ευρώ θα καταφέρω να κατασκευάσω μία τριήρη με διπλάσιες διαστάσεις δηλαδή ενός μέτρου! Εντυπωσιακό? Ελπίζω να είναι έτσι και να μη βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, αν υπάρχει καλή διάθεση και μεράκι όλα καλά θα πάνε. Άλλωστε και ο Θανάσης πιο πάνω είπε: «κάποιος γίνεται ναυτομοντελιστής όχι για να αποφύγει έξοδα...αλλά γιατί του αρέσει (κυρίως) η διαδρομή μέχρι να ολοκληρώσει ένα ναυτικό μοντέλο.»
Σας ευχαριστώ πολύ! Για ό,τι νεώτερο θα σας ενημερώσω!
Γιάννης

01 Απρ 2011 - 19:55
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκες ένα συνδιαστικό τρόπο, κάτι μεταξύ κίτ και ιδιοκατασκευής, για να ξεκινήσεις την επιθυμία σου. Όσον αφορά στο κόστος, ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λές.
Θα πρέπει όμως να προσέξεις, διότι τα κομμάτια του κιτ είναι προσαρμοσμένα για μικρό μοντέλο. Διπλασιάζοντας απλά το μήκος του μοντέλου και διατηρώντας τον ίδιο αριθμό των εσωτερικών στοιχείων (νομέων), μεγαλώνει αντίστοιχα η μεταξύ τους απόσταση και ενδεχομένως να χρειαστεί επιπλεον στήριξη για τις σανίδες του πετσώματος και τις λοιπές κατασκευές όπως, τα κουπιά, τα καγκελάκια κ.λ.π.
Σε κάθε περίπτωση... μπράβο στον Dusek!

01 Απρ 2011 - 22:36
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Πραγματικά αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου! :shock:
Θα επικοινωνήσω μαζί του και θα του ζητήσω να διευθετήσει το πρόβλημα!
Τελικά ρωτώντας πας στην πόλη...
Ευχαριστώ και παλι!
Θα τα πούμε.
Γιάννης

02 Απρ 2011 - 15:42
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Κακά μαντάτα...
Επικοινώνησα με τον ντούσεκ ζητώντας να φτιάξει περισσότερους νομείς. Στην αρχή συμφώνησε αλλά μετά από μία μέρα μου έστειλε μέιλ και μου είπε ότι δεν μπορεί να προετοιμάσει το κιτ. Του απάντησα ότι εάν θέλει περισσότερα χρήματα να μη διστάσει να μου το ζητήσει και μου απάντησε ότι για να το φτιάξει θέλει 300 ευρώ! Από 25 ευρώ που μου είχε πει στην αρχή τώρα ζητάει 300! Ανήκουστο!
Για να είμαι ειλικρινής καλύτερα! Μου έδωσε την αφορμή να ξεκινήσω μόνος μου την κατασκευή της τριήρους. Σιγά σιγά, με υπομονή και μεράκι γιατί είμαι υπερήφανος που είχαμε τέτοιους προγόνους οι οποίοι κατασκεύαζαν τέτοια αριστουργήματα (θλίβομαι για το σήμερα), θα τα καταφέρω.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο μικροναυπηγικής- ναυτομοντελισμού ώστε να μπω στο κλίμα και να ξεκινήσω σιγά σιγά;

05 Απρ 2011 - 11:44
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη χαιρετώ. Ανεξάρτητα το πως σου φάνηκε η ανακοστολόγηση απο τον Dusek θα επισημάνω ότι στην πράξη του ζήτησες να ξανασχεδιάσει το πλοίο και σε μεγαλύτερη κλίμακα απο την default....
Η σχεδίαση των νομέων ενός σκαριού και ακόμη περισσότερο η σχεδίαση ελλειπόντων, είναι ολόκληρο κεφάλαιο...
Για να έχεις μία ιδέα ρίξε μιά ματιά εδώ: http://www.naftotopos.gr/index.php?opti ... 99&lang=el
Τα μοντελιστικά βιβλία είναι αρκετά... όχι Ελληνικά...και δεν καταγίνονται με Αρχαία πλοία....
Μπορείς να ρίξεις μία ματιά εδώ: http://www.naftomodelismos.gr/Literature.htm
Κατά την γνώμη μου αρκετά απλό και διαφωτιστικό για να ξεκινήσει κάποιος είναι το παρακάτω.
(Ας μην θεωρηθεί διαφήμιση...υπάρχουν ίσως και καλύτερα)
Thx

Συνημμένα:
Ship Modeling.jpg
Ship Modeling.jpg [ 46.16 KiB | 5413 προβολές ]

05 Απρ 2011 - 12:49
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Παράθεση:
Ανεξάρτητα το πως σου φάνηκε η ανακοστολόγηση απο τον Dusek θα επισημάνω ότι στην πράξη του ζήτησες να ξανασχεδιάσει το πλοίο και σε μεγαλύτερη κλίμακα απο την default....
Η σχεδίαση των νομέων ενός σκαριού και ακόμη περισσότερο η σχεδίαση ελλειπόντων, είναι ολόκληρο κεφάλαιο

Θανάση έχεις απόλυτο δίκιο. Μου έστειλε πριν λίγο μέιλ λέγοντας μου ακριβώς τα ίδια οπότε λύθηκε η παρεξήγηση. Τί λέτε; Να παραγγείλω τελικά το κιτ με τις διπλάσιες διαστάσεις; Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα με τους νομείς και με τη στήριξη των σανιδών του πετσώματος αφού οι νομείς θα απέχουν περισσότερο μεταξύ τους.

05 Απρ 2011 - 14:23
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φυσικά και θα το παραγγείλεις με τις διπλάσεις διαστάσεις. Καλό είναι να έχεις να αρχίσεις από κάπου. Εάν στη συνέχεια διαπιστώσεις οτι απαιτείται επιπλεον στήριξη, το αντιμετωπίζεις τότε.

05 Απρ 2011 - 15:02
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Εγώ θεωρώ ότι αυξανόμενη η κλίμακα σε όλα...δεν θα έχεις προβλήματα... κι εξηγώ:
Εάν π.χ. στα 50cm ολικό μήκος σκαριού (αρχικό kit) θα χρησιμοποιούσες καρίνα-νομείς και μαδεράκια "Α" διαστάσεων πάχους, στα 100cm (1m) θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις διαστάσεων "Β".
Οπότε θα έχεις κι άλλες (καλύτερες) αντοχές στήριξης...Προχώρα... ;)
Thx

05 Απρ 2011 - 16:12
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Θανάση σωστά αυτά που λές, φθάνει μόνο ο Dusek να κόψει καρίνα και νομείς (αυτά υποσχέθηκε εάν δεν κάνω λάθος) στο ανάλογο πάχος. Φαντάσου το πάχος της καρίνας να διατηρηθεί σε 3 ή 4 χιλιοστά. Ακόμη και τα 4 χιλιοστά είναι οριακά για ένα μοντέλο 1 μέτρου. 5 με 6 χιλιοστά το λιγότερο. Έτσι πιστεύω. Καλό πάντως έιναι να ρωτήσει ο Γιάννης και να ζητήσει το σωστό πάχος. Τί λές;

05 Απρ 2011 - 16:19
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη (yapanta) ναί συμφωνώ να του ζητήσει μεγαλύτερο πάχος (καρίνα-νομείς και μαδεράκια) ....ας είναι 11/2 φορά μεγαλύτερο του αρχικού. Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι ανακοστολόγιση θα κάνει...?
Γιάννη (giannisp85) ακούς....διαβάζεις) :D
Thx

05 Απρ 2011 - 17:49
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ναι από 3 που ισχύει για την τρήρη των 50 εκατοστών θα είναι 6 χιλιοστά αλλά με την προυπόθεση ότι θα κολλήσω δύο κομμάτια μαζί. Δηλαδή θα πάρω δύο νομείς των 3 χιλιοστών και θα τους κολλήσω για να έχω τελικά έναν νομέα των 6 χιλιοστών. Το ίδιο ισχύει και για την καρίνα. Πρέπει να κολλήσω δύο καρίνες μαζί διότι όπως μου είπε δεν μπορεί να κόψει τα κομμάτια με διπλάσιο πάχος. Τον ρώτησα εάν αυτό θα είναι εμφανές και εάν το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό και μου είπε να μην ανησυχώ.
Όσο για τα χρήματα θα μου το αφήσει στην αρχική τιμή που μου είχε πει δηλ 25 ευρώ. (Μου είπε ότι από τη στιγμή που διπλασιάζονται οι διαστάσεις έπρεπε κανονικά να μου ζητήσει 50 ευρώ)
Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλό.

06 Απρ 2011 - 14:14
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αυτή είναι η εικόνα που μου έστειλε σχετικά με την ένωση δύο νομέων.
Συννημένο:
trirema.jpg
trirema.jpg [ 12.9 KiB | 5388 προβολές ]

06 Απρ 2011 - 14:25
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μόλις ετοίμασε τα κομμάτια και μου έστειλε τη σχετική φωτογραφία!
Συννημένο:
trirema2.jpg
trirema2.jpg [ 32.36 KiB | 5386 προβολές ]

06 Απρ 2011 - 14:38
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη τελικά έγιναν όπως τα είχα φαντασθεί.
Ok... βεβαίως και θα τα χρειαστείς διπλά (καρίνα και νομείς), όπως επίσης και θα πρέπει να τα κολήσεις μεταξύ τους πολύ καλά, αρκετά πριν χρησιμοποιηθούν για τη συναρμολόγησή τους.
Όσο για το κόστος που σου είπε, λογικό είναι εφόσον τα κόψει δύο φορές... να στοιχίζει και το διπλάσιο. Μόνο όμως στην περίπτωση που δεν σε χρεώνει εργασία και σε χρεώνει μόνο υλικά. ;) Εξάλλου θα χρεωθείς και τα μεταφορικά φαντάζομαι.
Εσύ τώρα κοίτα να διπλασιάζεις σιγά σιγά τις διαστάσεις του σχεδίου ή να το μεγεθύνεις (100%) όπου χρειάζεται. :roll:
Τελικώς... καλός και εξυπηρετικός ο Dusek!

06 Απρ 2011 - 14:47
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ναι είναι πολύ καλός κι εξυπηρετικός. Επίσης από όσο μπορώ να κρίνω από τη φωτογραφία με αυτά που μου ετοίμασε πρέπει να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.
Μπράβο λοιπόν στον Dusek!

06 Απρ 2011 - 15:15
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Την καλή δουλειά την έκανε ο υπολογιστής-Laser cutter και η εξυπηρέτηση του Dusek, ποντάρει στην Ελληνική αγορά...(και καλά κάνει...)
Όλοι ευχαριστημένοι.... όλα καλά :!:
Thx

06 Απρ 2011 - 17:30
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Είναι εύκολο να ρίξετε μία ματιά στη φωτογραφία και να μου πείτε εάν είναι όλα οκ? Εννοώ ότι τα κομμάτια τα οποία θα πρέπει να κολλήσω μεταξύ τους για να έχω το επιθυμητό πάχος μου φαίνονται σαν μην έχουν το ίδιο μήκος. Μήπως κάνω λάθος και είναι σωστά κομμένα; :?
Συννημένο:
karina.jpg
karina.jpg [ 47.97 KiB | 5363 προβολές ]

08 Απρ 2011 - 00:09
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη η φωτο είναι τραβηγμένη με γωνία και δεν νομίζω ότι μπορεί να δώσει ακριβή συγκρίσημα στοιχεία...
Θεωρώ όμως ότι ο Dusek ξέρει τι κάνει...και μόνο εκείνος μπορεί να λύσει την αμφιβολία σου.
Thx

08 Απρ 2011 - 06:38
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 23 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση