Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Σύνδεση Καρίνας με Νομείς 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 21 Ιουν 2011 - 21:27
Δημοσ.: 2
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Σύνδεση Καρίνας με Νομείς
Καλημέρα σε όλους, μπράβο για τον ναυτοτόπο, τον βρήκα πριν λίγες μέρες. Είμαι λάτρης της θάλασσας και των ιστιοφόρων σκαφών νέων και παλιών, και φερέλπις ιστιοπλόος.

Προσπαθώ να καταλάβω και να οργανώσω στο μυαλό μου την διαδικασία κατασκευής ενός παραδοσιακού ξύλινου σκάφους, και όπως θα αντιληφθείτε είμαι ακόμα στα πολύ βασικά. Δεν έχω καταλάβει αν και πως οι νομείς είναι στερεωμένοι στην καρίνα.

Στο βιβλίο του Δαμιανίδη, αναφέρεται ότι η καρίνα έφερε εγκοπές (θηλυκώματα) για να δέχεται τις έδρες των νομέων. Και ότι οι νομείς στερεώνονταν προσωρινά με τις φούρμες όταν έπερναν τη σωστή θέση κατα τον διαμήκη άξονα της καρίνας και την κατακόρυφο. Δεν βρήκα πουθενά να λέει κάτι παραπάνω. Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να υπάρχει ισχυρό δέσιμο με την καρίνα.

Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ή να με παραπέμψει κάπου αλλού.

Καλό ξημέρωμα (βαριάνος ών)

22 Ιουν 2011 - 23:58
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Σύνδεση Καρίνας με Νομείς
Ιάσωνα καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Χαίρομαι που ξεκινάς την συμμετοχή σου με κάποια απορία, ελπίζω επικοδομητική για όλους....
Σε απάντηση, θα σε παραπέμψω στην σελίδα 194 της υπόψη βιβλιογραφίας όπου στην παράγραφο 7.4.1 θα δείς ότι η στερέωση των νομέων γίνεται απο το εσωτρόπι...
Μονοκόματο (συνήθως) και τετράγωνης διατομής μαδέρι, το οποίο και κλείδωνε τους νομείς στις θέσεις τους (εγκοπές) και με την χρήση τζαβέτων....
http://www.naftotopos.gr/images/stories ... otropi.jpg
Φίλος μου παλιός ναυτικός μου έχει πεί ότι η σημασία του σωτροπιού και των άλλων ενισχυτικών στοιχείων ήταν τέτοια (σε σχέση με την καρίνα μόνη της...) ώστε είχε ακούσει καραβομαραγκούς να λένε ότι ένα σκαρί ακόμα κι αν χάσει σε πρόσκρουση, μεγάλο μέρος της καρίνας του, αυτό μπορεί να παραμείνει αξιόπλοο...
Thx

23 Ιουν 2011 - 18:02
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 21 Ιουν 2011 - 21:27
Δημοσ.: 2
Απάντηση με παράθεση
Θανάση, ευχαριστώ πολύ. Πράγματι βρήκα την αναφορά στο βιβλίο.
Τωρά μπορώ να προχωρήσω παρακάτω στη μελέτη μου.
Οι τρύπες από τις τσαβέτες στην εξωτερική πλευρά της καρίνας γεμίζονταν με κάτι;
Κάπου θυμάμαι να διάβασα ότι υπήρχε και πρόσθετο κομμάτι για να προστατεύει την καρίνα από τις προσκρούσεις/τριβή με άμμο, και το οποίο μπορούσε να αντικατασταθεί εύκολα. Αυτό θα έκριβε τις τρύπες.

Ιάσων

24 Ιουν 2011 - 01:15
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Ιάσωνα η αλήθεια είναι πως δεν έχω βρεθεί τόσο κάτω... απο ένα παραδοσιακό σκαρί για να δώ τι συμβαίνει με τις τζαβέτες.... :)
Αν όμως πάς στο πολύ κατατοπιστικό http://www.faneromeni.gr/gr/pages/view/ ... trakarena/
θα δείς ότι οι χρησιμοποιούμενες εκεί τζαβέτες, έχουν "κεφάλι", το οποίο εκτιμώ ευθυγραμίζεται με την επιφάνεια της καρίνας έτσι ώστε στην συνέχεια να μπορεί να τοποθετηθεί η κόντρα καρίνα...
Thx

24 Ιουν 2011 - 05:49
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση