Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
χαιρετισμος γνωριμιας και...μερικες αποριες 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 30 Μάιος 2013 - 21:54
Δημοσ.: 2
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση χαιρετισμος γνωριμιας και...μερικες αποριες
Γεια σας φιλοι μοντελιστες
Λεγομαι Κωστας Γκαβερας καταγομαι απο ενα μικρο νησι του Κορινθιακου κολπου τα Τριζονια αλλα μενω στη Καλαματα. Ειμαι και εγω λατρης της θαλασσας και των καραβιων μιας και απο μικρο παιδι ασχοληθηκα με αυτην, (ο πατερας μου ηταν καραβομαραγκος και ψαρας) οποτε οι εμπειριες που ειχα απο μικρος ειναι πολλες αν και επαγγελμα μου ειναι καθηγητης Μαθηματικων. Μετα απο 25 χρονια απο την κατασκευη του τελευταιου μοντελου, τωρα που τα παιδια μεγαλωσαν και εχω χρονο ειπα να ξαναρχισω τις κατασκευες. Ψαχνοντας στο διαδικτυο βρηκα τον ιστοτοπο nautotopos@gr, ειδα την πολυ ωραια δουλεια σας και αποφασισα με τα σχεδια που βρηκα στον ιστοτοπο να κανω το τρεχαντηρι με κλιμακα 1:30 δηλ 40 εκ περιπου και
θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξης μιας και ειναι η πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο (μεχρι τωρα καποια σκαρια που εκανα ηταν σκαλιστα μασιφ σε σουηδικο ξυλο ). Αν καποιος απο εσας εχει λιγο χρονο θα μπορουσε να με βοηθησει στα εξης:
1. τους νομεις καρινα πλωρη πρυμνη τα εκοψα απο κοντρα πλακε 4 χιλ καλως εκανα?
2. για πετσωμα τι ξυλο να παρω? μπαλσα ή αλλο? και τι διαστασεων ειναι καλυτερα ?
3. το πετσωμα το κολλαμε με ατλακολ ή αλλη κολλα? η κυανοακρυλικη ειναι καλυτερη?
4. αδιαβροχοποιηση κανουμε με βερνικι ή ασταρι?
5. στοκαρισμα πανω απο βερνικι εμποτισμου γινεται?
σκεφτομαι να το κανω με τηλεκατευθυνση για αυτο επιμενω στην αδιαβροχοποιηση
ευχαριστω για το χρονο σας... καλη συνεχεια ...αναμενω βοηθεια

ΥΓ φωτογραφιες απο οτι εχω κανει και οτι κανω απο εδω και περα θα ανεβασω προσεχως

30 Μάιος 2013 - 22:28
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: χαιρετισμος γνωριμιας και...μερικες αποριες
Αγαπητέ Κώστα καλησπέρα, καθώς και σε καλωσορίζω στην παρέα μας εδώ. Εδώ στο naftotopos, όπως θα έχεις καταλάβει και εσύ, προβάλλεται ο μοντελισμός ο οποίος επικεντρώνεται στην ελληνική ξυλοναυπηγική ιστορία και παράδοση. Το τρεχαντήρι που επέλεξες, καθότι εσύ και γιός καραβομαραγκού, θα ξέρεις οτι έχει τις δυσκολίες του έναντι άλλων σκαριών με ποιο απλές γραμμές.
Για αρχή όμως να προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτά που ρωτάς. Στη συνέχεια προτείνω για την παρουσίαση της κατασκευής του μοντέλου σους να επιλέξεις την ενότητα "ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΩΝ ΚΑΡΑΒΙΩΝ - Oλοκληρωμένα & υπο κατασκευή μοντέλα" (http://www.naftotopos.gr/forum/viewforum.php?f=26).

1. τους νομεις καρινα πλωρη πρυμνη τα εκοψα απο κοντρα πλακε 4 χιλ καλως εκανα?
Τη στιγμή που το μοντέλο μας είναι υπό κλίμακα (1:30), τότε όλες οι διαστάσεις θα πρέπει να είναι και αυτές υπο την ίδια κλίμακα. Στην περίπτωσή μας λοιπόν έχουμε ένα 40 εκ. τρεχαντήρι (δηλαδή 12μετρο στην πραγματικότητα) με ποδοστάματα και καρίνα πάχους 4 χιλ. (δηλαδή 12 εκ. στην πραγματικότητα). Θεωρώ οτι είναι σωστή η αναλογία.

2. για πετσωμα τι ξυλο να παρω? μπαλσα ή αλλο? και τι διαστασεων ειναι καλυτερα ?
Για πέτσωμα εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το φλαμούρι, το οποίο μάλιστα το αγοράζω στις διαστάσεις που θέλω, από ένα μοντελιστικό κατάστημα στο Παγκράτι (Αθήνα). Ίσως και το τελευταίο του είδους. Άλλο είδος ξύλου δεν έχω να προτείνω καθότι δεν έχω δοκιμάσει. Εάν έχεις τώρα εσύ τη δυνατότητα να κόψεις τις σανίδες, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες επιλογές. Για την προοπτική του να πέσει στο νερό και να γίνει τηλεκατευθυνόμενο, εδώ πάμε σε περιοχές που δεν γνωρίζω.

3. το πετσωμα το κολλαμε με ατλακολ ή αλλη κολλα? η κυανοακρυλικη ειναι καλυτερη?
Εγώ χρησιμοποιώ ατλακόλ και ενίοτε και κάποια κόλλα στιγμής.

Αναφορικά με την αδιαβροχοποίηση που επιδιώκεις, όπως ανέφερα και παραπάνω δεν έχω τέτοια εμπειρία, αλλά θα φροντίσω μήπως κάποιος άλλος φίλος που έχει (εμπειρία) να μπορεί να σε βοηθήσει.

Καλώς ήρθες και πάλι.

Γιάννης

31 Μάιος 2013 - 13:59
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 30 Μάιος 2013 - 21:54
Δημοσ.: 2
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: χαιρετισμος γνωριμιας και...μερικες αποριες
Φιλε Γιαννη ευχαριστω για την βοηθεια...για τα σανιδακια για πετσωμα καταληγω στις διαστασεις 2 επι 5 χιλιοστα ετοιμες αφου δεν μπορω να κοψω μονος και στη Καλαματα εκλεισαν τα δυο καταστηματα μοντελισμου που υπηρχαν και θα τα παραγγειλω απο Καλφακη απο Αθηνα...τα λεμε

31 Μάιος 2013 - 16:02
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: