Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 
αλιευτικο τρεχαντηρι 12μ 1/30 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 09 Δεκ 2013 - 18:14
Δημοσ.: 14
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση αλιευτικο τρεχαντηρι 12μ 1/30
καλησπερα , ειμαι ο Αχιλλεας ειναι η τριτη φορα που προσπαθω να σας γραψω αλλα δεν ξερω τι δεν κανω καλα και τελικα δεν εμφανιζετε το μηνυμα.Αν τωρα τα καταφερω θα ηθελα να στύλο τους χαιρετισμους μου σε ολοι την παρέα.

11 Δεκ 2013 - 01:01
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: αλιευτικο τρεχαντηρι 12μ 1/30
επειδή νομιζω τα καταφερα θα ηθελα να πω δυο λογια για μενα.Το ονομα μου ειναι Αχιλλεας και ειμαι απο Θεσσαλονικη .Μου αρεσει να ασχολουμε με κατασκευες μοντελων αλλα δεν ειχα ουτε τον χωρο ουτε πολυ χρονο.Τωρα με την συνταξη,και χωρις παιδια στο σπιτι, βρηκα και χωρο και χρονο. Ειπα λοιπον να ασχοληθω φτιαχνοντας ενα τρεχαντηρι σε αναμνηση ενος ιδιου σκαριου 10μ που ψαρευαμαι τα καλοκαιρια στην Χαλκιδικη. δυστυχως το διαλυσανε για καποια χιλιαρικα..!!!!! Τα μεχρι τωρα εργα μου ειναι: Ενα Γαλιονι ιστιοφορο της D'agostini, και δυο ιστιοπλοικα τηλεκ/να για να παιζω με τα παιδια μου (χειροποιητα χωρις σχεδιο που ομως δουλευαν.τωρα κατεβασα το σχεδιο απο το site σας αλλα οι νομεις 0-1-1α και 2 δεν συμφωνούν με τους υπολοιπους ,ελπιζω ομως να τους φτιαξω. αν τα καταφερω θα προσπαθησω να σας στηλω φωτογραφιες.
Ευχαριστω Αχιλλεας

11 Δεκ 2013 - 01:34
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Αχιλέα καλώς ήλθες στην παρέα.
Χαιρόμαστε που σ' έχουμε μαζί μας κι ελπίζουμε να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς στην προσπάθεια σου για μοντέλο Ελ. παραδοσιακού σκαριού.
Γράφεις ότι κάποιοι νομείς του σχεδίου για αλιευτικό τρεχαντήρι, "δεν συμφωνούν..." με τους άλλους.
Μπορείς να γίνεις περισσότερο σαφής (?).
Thx

11 Δεκ 2013 - 23:04
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα κ. Θαναση καλώς σας βρηκα και χαιρομαι για τις αμεσες απαντησεις σας. ελεγα λοιπον οτι στο σχεδιο του αλιευτικου τρεχαντηριου 12μ οι νομεις 0, 1, 1α και 2. εκτυπώθηκαν πολυ μεγαλύτεροι σε πλατος. π.χ. ο νουμερο 2α (ο τελευταίος σωστος) ειναι 151 mm και ο 2 ειναι 205 mm ο 1α 190mm o 1 170mm καιo 0 118 mm .Ισως να φταίει ο εκτυποτης μου, αλλα γιατι οι αλλοι καθώς και το ναυπηγικο σχεδιο εναι σωστα ? αναρωτιεμαι γιατι στα σχεδια δεν υπαρχουν διαστασεις για επαληθευση ?
ευχαριστω.

12 Δεκ 2013 - 01:32
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ φίλε Αχιλλέα καλώς ήρθες στην παρέα του naftotopos και όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Θανάσης, οτιδήποτε χρειαστείς θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.
Σχετικάμε τα σχέδια που αναφέρεις, να επιβεβαιώσω μόνο οτι είναι σωστά και οτι εάν τα τυπώσεις στο προβλεπόμενο μέγεθος εκτύπωσης (ενδεχομένως να χρειάζεται να έχεις κάποιο ποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα για την εκτύπωση), τότε δεν θα συναντήσεις κάποιο πρόβλημα.
Έχεις δίκιο όσον αφορά στη μή ύπαρξη διαστάσεων για επαλήθευση, είναι κάτι που ενώ εφαρμόζουμε στα νεότερα σχέδια που εντάσσουμε στο αρχείο μας, δυστυχώς δεν έχουμε ενημερώσει τα παλαιότερα. Με την πρώτη ευκαιρία θα φροντίσουμε να τα ενημερώσουμε.
Να είσαι καλά.

12 Δεκ 2013 - 15:52
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γεια σου Γιάννη και σε όλοι την παρέα, ο εκτυπωτής που εχω ειναι ενας απλος οικιακός και δεν ξερω και τι δυνατότητες εχει ,ευτυχώς όμως που το πρόβλημα μου το εβγαλε μονο στους 4 από τους 19 νομείς και έτσι τους κατασκεύασα απο το ναυτικό σχέδιο.Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο την δουλεια μου.

12 Δεκ 2013 - 21:29
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες άλλα δεν τα καταφέρνω γιατί το σύστημα δεν αναγνωρίζει τις φωτο μου γι αυτό θα τις ανεβάσω στο FB.στη σελίδα του NAFTOTOPOS.

12 Δεκ 2013 - 22:11
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Αχιλέα ενδεχομένως θα πρέπει να πειραματιστείς με το μέγεθος των φωτογραφιών που θέλεις να δημοσιεύσεις...
Αν και πάλι δεν τα καταφέρεις, στείλε μου τις φωτο (στο email μου) για να ξεκινήσω εγώ την δημοσίευση στην αντίστοιχη ενότητα...
Thx

13 Δεκ 2013 - 06:55
Προφίλ WWW
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Αχιλλέα είδα τη φωτογραφία σου στο facebook και όπως σου απάντησα και εκεί, υποθέτω οτι είναι πρόχειρα τοποθετημένοι οι νομείς, διότι παρατηρώ κάποια "θεματάκια" είτε με τη στοίχισή τους, είτε με την ακρίβεια κοπής.
Εάν υπάρχει θέμα λανθασμένης κοπής, για μικροδιαφορές μπορούμε να αφαιρέσουμε αλλά και να προσθέσουμε εάν χρειατεί. Εάν είναι μεγάλη η διαφορά, μη διστάσεις να κόψεις ένα νέο νομέα. Αλλά μπορεί όλα αυτά να είναι η αίσθιηση που μου δίνει η οπτική της φωτογραφίας.
Σε κάθε περίπτωση μπράβο σου και καλή αρχή!
Η παρουσίαση της κατασκευής σου ας γίνει στον προβλεπόμενο χώρο του forum μας, δηλαδή στην ενότητα: "ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΩΝ ΚΑΡΑΒΙΩΝ" - "Oλοκληρωμένα & υπο κατασκευή μοντέλα".
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες, αλλά δυστυχώς λόγω περιορισμένου χώρου επιτρέπονται μόνο φωτογραφίες που δεν ξεπερνούν τη διάσταση των 640 Χ 640 pixels, αλλά και το μέγεθος των 60 kb.
Για την εξυπηρέτηση της συζήτησης αλλά και εδώ ως δείγμα μεγέθους φωτογραφίας που επιτρέπεται από το σύστημα, ανεβάζω την φωτογραφία σου, αφού πρώτα την περιορίζω θεματικά και σε μέγεθος. :)

Συνημμένα:
trechnatiri_achilleas.jpg
trechnatiri_achilleas.jpg [ 49.96 KiB | 2920 προβολές ]
13 Δεκ 2013 - 11:36
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 9 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση