Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ] 
Νεος στα κατατοπια!! 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 03 Μάιος 2015 - 07:11
Δημοσ.: 10
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Νεος στα κατατοπια!!
Καλημερα σας και καλως σας βρηκα!!Προσφατα ξεκινησα να ασχολουμε με το χομπι και θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποια θεματα.Καταρχας απο οτι διαβασα για εναν αρχαριο μπορει να ξεκινησει με τον υδραικο βαρκαλα.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω πουθενα τα σχεδια και δεν ξερω υλικα που θα χρειαστω,τι να ειναι το ξυλο ωστε να μπαινει στο νερο,διαστασεις κλπ.Τα εργαλεια τα εχω ολα απο οτι ειδα.Αν εχεται να μου προτεινεται καποιο βιλιο που να εξηγει για τους αρχαριους καποια πραγματα πειτε το μου.Ευχαριστω εκ τω προτερων.

03 Μάιος 2015 - 11:10
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Νεος στα κατατοπια!!
Βρηκα καποια σχεδια αλλα δεν ξερω το ξυλο που να χρησιμοποιησω και το παχος του για την καρινα και τους νομεις!

05 Μάιος 2015 - 13:36
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 561
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Dimos καλώς ήλθες.
Απο το κείμενο σου βλέπω ότι θέλεις να κάνεις γρήγορα βήματα... και ήδη ρωτάς για την δυνατότητα πλεύσης ενός μοντέλου.
Σε ότι αφορά την ξυλεία και ως γρήγορη πρώτη απάντηση θα σου έλεγα ότι τα παραδοσιακά σκαριά κατασκευάζονταν κυρίως απο Πεύκο, αλλά ότι σημασία δεν έχει τόσο το είδος της ξυλείας αλλά η επεξεργασία του και οι τεχνικές στεγανοποίησης και συντήρησης.
Δεν ξέρω αν θα βάψεις το μοντέλο σου οπότε και θα πρέπει να σε απασχολήσει το θέμα προετοιμασιάς της επιφάνειας και κατάλληλου χρώματος (μπογιάς).

Οι διαστάσεις της ξυλείας (πάχος των καρίνας-νομέων) είναι συνάρτηση κλίμακας (μεγέθους μοντέλου) αλλά και τεχνικής.

Προσδιόρισε μας τι ακριβώς ψάχνεις σ' ενα βιβλίο για να σου προτείνουμε κάτι ανάλογο.

Με τις παραπάνω απαντήσεις-ερωτήσεις, νομίζω θα αντιλαμβάνεσαι ότι τα βήματα στον ναυτομοντελισμό θα πρέπει να μικρά και μελετημένα. Διαφορετικά θα "δημιουργήσουν" απογοήτευση...
Καλώς ήλθες
Thx

06 Μάιος 2015 - 06:45
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα. Καταρχας το μοντελο θα βαφτει με μπογια θαλασσης.Τελικα αποφασισα να φτιαξω την Χανιωτικη Γαϊτα επειδη ειναι παρομοια με τον Υδραϊκο Βαρκαλα και βρηκα τα σχεδια της στο site σας.
Επελεξα να την φτιαξω σε κλιμακα 1:12,5 διοτι 1:25 ειναι λιγο μικρη και την σχεδιασα πρωτα σε ενα μεγαλο χαρτονι για να το κανω μετα πανω στο ξυλο. Επισης ειναι η πρωτη μου φορα που φτιαχνω ξυλινο σκαφος και δεν εχω καποια συγκεκριμενη τενικη.
Τελικα τι ξυλο να χρησημοποιησω και τι παχος λες να εχει;
Επισης στο τελος θα βαλω και ηλεκτρικα για να το κανω τηλεκατευθυνομενο.

Τελευταία επεξεργασία απο Dimos58 την 17 Μάιος 2015 - 09:59, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

06 Μάιος 2015 - 15:51
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimos, θα μου επιτρέψεις να διαπιστώσω ότι κατέχεσαι απο τον ενθουσιασμό του νεοεισερχομένου στον χώρο, χωρίς όμως την ανάλογη προετοιμασία...
Θα πρότεινα πρίν ξεκινήσεις οτιδήποτε (from scratch) αρχικά να βρείς ένα φθηνό ξύλινο μοντέλο σε Kit εμπορίου, για να δείς το πνεύμα της κατασκευής και κάποια τεχνική.
Επίσης καλό θα είναι κι αν σκέπτεσαι σοβαρά ν' ασχοληθείς με το θέμα, αν δεν το έχεις να προμηθευτείς το βιβλίο "Ελληνική παραδοσιακή ναυπηγική" (ή οποιοδήποτε άλλο σχετικό).
Μόνο με προηγούμενη αρκετή μελέτη, θα λύνεις τις όποιες απορίες σου κι όπως αυτή της κλίμακος- πάχη καρίνας και νομέων...
Εάν απαντήσω στην ερώτηση σου, μετά απο λίγο θα έχεις κάποια άλλη, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum...
Το forum του naftotopos υπάρχει προκειμένου να επιλύονται σχετικά θέματα, αλλά θεωρώ πως είναι κατανοητό, δεν μπορεί να απαντά σε κάθε απορία οποιουδήποτε, χωρίς να έχει προηγηθεί μελέτη για να μπορεί η συζήτηση να σταθεί στο ίδιο αντιληπτό επίπεδο.
Thx

06 Μάιος 2015 - 16:59
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα κ.Θαναση εχω διαβασει αρκετα αλλα σκεφτηκα αυτο που με ειπατε και θα αγορασω μαλλον ενα φθηνο ξυλινο σκαφος για δω πως ειναι τα ξυλα και γενικα ολο το σκηνικο.

07 Μάιος 2015 - 09:00
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimos. Ενδεχομένως το προηγούμενο κείμενο μου να φαίνεται τουλάχιστον αποθαρρυντικό για να συνεχίσεις στον ναυτομοντελισμό, αλλά πίστεψε με με καλή προετοιμασία, μελέτη και κάποια εμπειρία, όλα θα γίνονται πιό εύκολα και καλύτερα-ομορφότερα...
Thx

07 Μάιος 2015 - 12:11
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μην ανησυχείτε, εγω παντως τον τελευταιο καιρο εχω ψαξει αρκετα και εχω διαβασει παρα πολλα περι των ξυλινων σκαφων υπο κλιμακα.Το θεμα τωρα ειναι το εξης εχω ψαξει για ξυλινα kit αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι φθηνο (εως 30-50 ευρω) αν εχεται κατι να μου προτείνετε θα με διευκολυνε.Ευχαριστω εκ των προταιρων!

11 Μάιος 2015 - 20:16
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimos αν ψάξεις στο web τις εταιρείες κατασκευής ναυτικών μοντέλων, όλες διαθέτουν και κάποια φθηνά-εύκολα μοντέλα για αρχαρίους κι επισημαίνουν τον βαθμό δυσκολίας με αστεράκια...
Χωρίς ν' αποτελεί διαφήμιση και μπορείς και να μην τα επιλέξεις, στο κόστος που αναφέρεσαι πρόχειρα υπάρχουν το kit της Mantua "Amalfi" και το kit "Cadaques" της Artesania latina.

https://www.mantuamodel.co.uk/1_Model_B ... at_87.html

http://www.artesanialatina.net/EN/ships ... aques.html

Επίσης στο ebay μπορείς να βρείς πολύ χαμηλότερες τιμές σε πολλά μοντέλα.
Thx

12 Μάιος 2015 - 08:04
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Tελικα δεν θα αγορασω τωρα kit αλλα θα προσπαθήσω να φτιαξω εγω μια χανιωτικη γαιτα,τα σχεδια τα εχω επισης εχω και του νομεις ετοιμους στο σχεδιο!! Επισης επειδη ενας φιλος εχει ξυλουργειο εχει ολα τα μηχανηματα κοπης ξυλου και ετσι θα ειναι πιο ευκολη η κατασκευη της. Μηπως ξερετε κανενα βιβλιο που να λεει για τα πλοια κλιμακας;

13 Μάιος 2015 - 13:27
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimos Αν κατάλαβα την ερώτηση σου, αναφέρεσαι σε βιβλίο ναυτομοντελισμού?
Αν ναί υπάρχουν αρκετά ξενόγλωσσα. Αν κάνεις αναζήτηση στο web με το "Ship modeling books" θα έχεις αρκετά αποτελέσματα...
Απο όλα θεωρώ πολύ καλό για νεοεισερχόμενους (το έχω διαβάσει και ΔΕΝ αποτελεί διαφήμηση-μπορείς να μην το αγοράσεις) το "Ship Modeling from Scratch by Edwin B. Leaf".
Καλή συνέχεια σε ότι αποφάσισες.
Thx

13 Μάιος 2015 - 17:14
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Yπαρχει κανενα ελληνικο βιβλιο που να γραφει για τον ξυλινο μοντελισμο;

14 Μάιος 2015 - 16:18
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Δυστυχώς όχι. Μπορείς να βρείς παλιά μοντελιστικά περιοδικά αλλά με ποικίλο περιεχόμενο (όχι αποκλειστικά ναυτομοντελισμού) και βέβαια μην περιμένεις να βρείς "μαθήματα διδασκαλίας" τουλάχιστον για νεοεισερχόμενους...
Thx

14 Μάιος 2015 - 19:19
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημερα κ.Θαναση.Οπως σας ειπα προηγουμενως εγω θελω να ξεκινησω μονος μου μιας και εχω τα σχεδια της καρινας και των νομεων απο τον ναυτοτοπο σας.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.Τι ξυλο να χρησιμοποιησω για την καρινα και τους νομεις.Δηλαδη πιο προτεινεται εσεις οτι θα ειναι καλο και ευκολο για εναν αρχαριο.Εχοντας υποψην οτι θα μπει στο νερο αλλα θα βαφτει μετα με μπογια θαλασσης.Το παχος του ξυλου για την καρινα θα ειναι περιππου 1εκ.Για παραδειγμα ξυλο οξειας ή κοντρα πλακε;

16 Μάιος 2015 - 08:42
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimo η επιμονή είναι προτέρημα στον μοντελισμό.... ;)
Δεν ξέρω ποιά θα είναι η αντίδραση του κόντρα πλακέ με το νερό, ούτε και πόση προστασία παρέχει η μπογιά θαλάσσης... Αν η γάστρα μπορεί να στεγανοποιηθεί απόλυτα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κόντρα πλακέ για τους νομείς αλλά δεν θα το πρότεινα για την καρίνα.
Αν επρόκειτο για μένα θα χρησιμοποιούσα οξιά και για την καρίνα και για τους νομείς...
Thx

16 Μάιος 2015 - 16:27
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Δηλαδη οταν λετε οξεια εννοειται το μασιφ ξυλο;Επισης παρεχει ολικη προστασια απο το νερο;

16 Μάιος 2015 - 17:09
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimos απάντησα στο παράδειγμα-επιλογές που έθεσες...
Για περισσότερα καλό θα είναι να ρωτήσεις κάποιον ειδικό σε ξυλεία.
Thx

17 Μάιος 2015 - 06:55
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Απο οτι διαβασα το κοντρα πλακε θαλασσης ειναι ιδανικο για τον ξυλινο μοντελισμο.Νομιζω οτι σε προηγουμενο ποστ μου ειχα πει οτι ενας φιλος μου ειναι μαραγκος και με ειπε οτι εχει πευκο,ξερεται αν ειναι καλο για ενα ξυλινο σκαφος.Επισης εγω οπως ειπα μετεφερα τα σχεδια σε μεγαλο χαρτονι (εκανα τα πατρον δηλαδη με ακριβεια) σε κλιμακα 1:15 απο 1:30.

17 Μάιος 2015 - 10:08
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Dimos λυπάμαι αλλά δεν θα συνεχίσω τις απαντήσεις....Σου εξήγησα τον σκοπό του forum...
Ψάξε, μελέτησε απόκτησε μιά βασική εμπειρία και εμείς θα ήμαστε εδώ...
Thx

17 Μάιος 2015 - 12:43
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 19 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση