Απάντηση στο θέμα  [ 2 δημοσιεύσεις ] 
Ευχαριστώ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 13 Ιαν 2017 - 16:08
Δημοσ.: 1
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Ευχαριστώ
κατ' αρχήν, επιτρέψατέ μου την έκφραση των θερμών μου ευχαριστιών στον διαχειριστή της Ιστοσελίδας, για την πρόσκληση στην παρέα σας και εύχομαι σ' όλους υγεία και δύναμη προσωπική και οικογενειακή.
Τώρα λίγα λόγια για το άτομό μου. Ονομάζομαι Γιώργος, παντρεμένος και πατέρας 2 μικρών παιδιών, τα τελευταία 2 χρόνια ζώ οικογενειακώς στην Σουηδία, η καταγωγή μου από την νήσο Σάμο, όπου στην παιδική μου ηλικία, είχα την τύχη να τρέχω στον ταρσανά του Πυθαγορείου, ανάμεσα στα σκαριά, που ήταν "έξω" για καλαφάτισμα. Ακόμη μυρίζω το κατράμι και το φυτίλι.
Σε εφιβική ηλικία είχα κι εγώ λίγα εργαλεία, κόλα κι' έναν αερογράφο και τα λεφτά του πατέρα μου "πήγαιναν" στα πλαστικά μοντέλα, κυρίως πολεμικά αεροσκάφη.
Τώρα που μεγάλωσα, είπα να φτιάξω κάτι από το μηδέν και βρίσκω το ξύλο πιο όμορφο και ζωντανό από το πλαστικό, έτσι γνώρισα τον Ναφτότοπο, χαμένος στο διαδύκτιο και ψάχνωντας μια "άκρη", για την κατασκευή ενός τρεχαντηριού, το οποίο θέλω να το κάνω από το μηδέν, διαβάζοντας πρώτα και ζητώντας και καμιά συμβουλή από τους έμπειρους της παρέας σας.
Τα παλία ξύλινα σκαριά, όπως η μουσική, η τέχνη του λόγου, το μπουζούκι, ο καραγκιόζης και άλλα πολλά, είναι κομμάτι της εθνικής μας κληρονομιάς και ψυχής, η λήθη τους δεν είναι αρωγός, τουναντίον, φρονώ σοφό να τα περάσουμε στα παιδιά μας, πρός χάριν της ελληνικής συνέχειας και θα νοιώσω όμορφα, όταν έστω και μετά από έναν χρόνο, τελειώσω το τρεχαντήρι και τα παιδιά μου το κοιτάξουν και χαρούν.
Συγνώμη για την αναγνωστική σας ταλαιπώρια.
φιλικά
Γιώργος

13 Ιαν 2017 - 16:55
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Ευχαριστώ
Γιώργο καλώς ήλθες στην παρέα μας και σου αντευχόμαστε Χρόνια πολλά, καλή και δημιουργική νέα χρονιά.
Στο κείμενο σου φαίνεται το πάθος σου για κάθε τι Ελληνικό κι αυτό είναι η καλύτερη προϋπόθεση για να ξεκινήσει κάποιος ν΄ασχολείται με τα παραδοσιακά μας σκαριά.
Θα σου πρότεινα αν δεν διαθέτεις ναυτομοντελιστική εμπειρία, να ξεκινήσεις με κάποια βιβλιογραφία αλλά ίσως και την κατασκευή κάποιου φτηνού μοντέλου σε kit. Έτσι θα μπορούμε να μιλάμε την "ϊδια γλώσσα", αλλά και θα κατανοήσεις το πνεύμα στην κατασκευή ξύλινων μοντέλων.
Ρίξε μία ματιά στο forum, είμαι σίγουρος πως αρκετές απο τις πρώτες απορίες σου έχουν ήδη απαντηθεί, αλλά κι αν κάτι δεν το βρείς, εδώ θα είμαστε για οτιδήποτε επιπλέον.
Αν χρειάζεται να προσθέσω μιά συμβουλή, είναι μην βιάζεσαι για τα πριονίδια...αρχικά χρειάζεται μελέτη... ;)
Καλώς ήλθες και Χρόνια πολλά.
Thx

14 Ιαν 2017 - 17:56
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 2 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση