Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Καλως σας βρηκα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 15 Οκτ 2019 - 09:23
Δημοσ.: 20
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Καλως σας βρηκα
Αν και σας ανακαλυψα εντελως τυχαια ψαχνοντας για ενα σκαρι απο αναμνησεις τις παιδικης μου ηλικιας φωτο του οποιου υπαρχει μονο στο μυαλο μου εντυπωσιαστηκα απο την δουλεια την δικη σας αλλα και πολλων μελων του φορουμ και αποφασισα την αναμνηση αυτη να προσπαθησω να την κανω πραγματικοτητα κατασκευαζοντας ενα "αντιγραφο" φυσικα σε μικρογραφια .
Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα οτι πιθανοτατα προκειται για καραβοσκαρο μηκους πολυ χοντρικα 15 μετρων και πλατους 4-5 κι επισης ανακαλυψα 2 φωτο απο διαφορετικα σκαφη παρομοιας ομως χρησης κι απο τις οποιες αν καποιος μπορει να"μαντεψει" οτι στοιχεια μπορει θα βοηθουσε, οπως επισης κι αν καποιος εχει σχεδια απο καραβοσκαρο η οτι σκαφος νομιζεται οτι ειναι αν μπορουσε να τα στειλει στο εμαιλ μου.
Στην 1η φωτο η πλωρη ειναι σχεδον ιδια ενω στην 2η η πρυμνη.
Τελικα επειδη το εγχειρημα μου φανηκε αρκετα δυσκολο για αρχη, αποφασισα να κατασκευασω ενα τρεχαντηρι το οποιο θα σας παρουσιασω για ν ακουσω σχολια και συμβουλες.
Ευχαριστω εκ των προτερων αλλα και για την φιλοξενια
Δημητρης

Συνημμένα:
meg2.jpg
meg2.jpg [ 49.06 KiB | 875 προβολές ]
meg1.jpg
meg1.jpg [ 48.48 KiB | 875 προβολές ]
30 Οκτ 2019 - 20:25
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 613
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Καλως σας βρηκα
Δημήτρη καλώς ήλθες και σ' ευχαριστούμε για το σχόλιο σου.
Σωστά εκτίμησες ό,τι το Καραβόσκαρο είναι δύσκολη κατασκευή για κάποιον που ξεκινά τώρα.Το οξύπρυμνο Τρεχαντήρι είναι περισσότερο προσβάσιμη-εφικτή κατσκευή αν και προϋποθέτει όπως όλα τα scratch μοντέλα, κάποια εμπειρία στην χρήση ξύλου-ναυτικού μοντέλου.
Καλό θα ήταν αν δεν έχεις προηγούμενη σχτική εμπειρία,, να ξεκινήσεις φτιάχνοντας ένα απλό ξύλινο μοντέλο σε Kit. Αυτό θα σε βοηθήσει να δείς την προτοιμασία σε εργαλεία και υλικά και θα σε οδηγήσει στα πρώτα βήματα στην κατασκευή.
Κάτι που πρέπει να ξέρεις είναι ότι ο naftotopos.gr δεν παρέχει σχέδια σκαριών, παρά μόνο όσα έχουν σχεδιασθεί και διατίθενται για ελεύθερη χρήση στην σχετική θέση της ιστοσελίδας.
Θα χαρούμε να δούμε το έργο σου είτε και να βοηθήσουμε αν μπορούμε.
Thx

31 Οκτ 2019 - 09:28
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 15 Οκτ 2019 - 09:23
Δημοσ.: 20
Απάντηση με παράθεση
ευχαριστω για το καλοσωρισμα και τις συμβουλες
τα κιτ ομως αποκλειονται δεν τα θεωρω κατασκευη
απο ξυλα και θαλασσα κατι κατεχω απο μοντελισμο οχι και δεν ξεκινησα να κατασκευασω καποιο μοντελο με την αυστηρη εννοια του ορου δηλ η πρωτη σκεψη ηταν μια σκαλιστη γαστρα κλπ η επομενη με ολοσωμους νομεις κατεληξα με μονοκοματους γιατι δεν υπαρχουν εργαλεια παγκου
σχεδια ξερω οτι γενικα δεν διατιθεντε δωρεαν αλλα στα πλαισια μιας ομαδας ανθρωπων νομιζω οτι καποιος που εχει κανει καποια δουλεια μπορει αν θελει να την μοιραστει
αν καταλαβα σωστα συμφωνεις οτι η περιγραφη μου ταιριαζει σε καραβοσκαρο

31 Οκτ 2019 - 18:12
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 613
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημήτρη η δική μου άποψη είναι πως και τα Kit είναι κατασκευή, αλλά ίσως δεν εκφράζει εσένα.
Η πρόταση μου γίνεται γιατί δουλεύοντας με ένα Kit όπως σου έγραψα, θα έχεις μία πρώτη εμπειρία για το πως θα κινηθείς στην κατασκευής ενός μοντέλου.
Θα δείς την ψευδοκαρίνα και τους νομείς θα δείς τα μαδέρια και τα υπόλοιπα υλικά θα εκτιμήσεις το τι εργαλεία θα χρειαστείς και θα μάθεις ακόμα και την σειρά των σταδίων κατασκευής. Αυτά θα σου είναι χρήσιμα στοιχεία όταν στην συνέχεια πρόκειται να ακολουθήσεις την τεχνική scratch, αλλά εσύ αποφασίζεις.
Θα μπορούσα να σου παραθέσω πολλούς λόγους για τους οποίους δεν διαθέτουμε σχέδια σκαφών, απλά θα σου πω ότι το μάθεις να φτιάχνεις δικά σου σχέδια, είναι μέρος του ναυτομοντελισμού και μέρος της δουλειάς στην κατασκευή ενός μοντέλου.
Θα σε προτρέψω δε και σε μελέτη σχετικής βιβλιογραφίας, γιατί διαφορετικά δεν θα χρειαζόσουν την επιβεβαίωση ότι πρόκειται για Καραβόσκαρο. Και ναί είναι Καραβόσκαρο. ;)
Καλή συνέχεια
Thx

31 Οκτ 2019 - 19:29
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση