Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 
Γεια σας και από μένα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 30 Ιαν 2019 - 22:33
Δημοσ.: 19
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Γεια σας και από μένα
Δεν έχω σχέση με τον μοντελισμό αλλά πάντα μου άρεσαν πολύ οι κατασκευές μικρών ξύλινων καραβιών. Πρόσφατα αγόρασα από το ιντερνετ ένα έτοιμο μοντέλο για δώρο σε έναν φίλο από το εξωτερικό. Ενθουσιάστηκα τόσο πολύ όταν το είδα από κοντά πριν του το στείλω, και αποφάσισα να φτιάξω κάτι μόνος μου για να δω αν θα τα καταφέρω. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο σχετικά με το θέμα έπεσα πάνω σε αυτό εδώ το site που μου δίνει την εντύπωση ότι είναι αρκετα ποιοτικό και παρέχει χρήσιμες πληροφορίες. Ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω κάτι μόνος μου και γιατι όχι αν στην πορεία έχω κάτι να προσφέρω από τεχνικής άποψης να το μοιραστώ με την κοινότητα.

υ.γ. προσπάθησα να ανεβάσω μία εικόνα αλλά δεν τα κατάφερα

30 Ιαν 2019 - 22:52
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 572
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Γεια σας και από μένα
Αγαπητέ φίλε καλώς ήλθες στον naftotopos και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Ευχαρίστως θα δεχθούμε δημοσίευση της δουλειάς σου αλλά και την όποια τεχνική σου προσφορά. Ωστόσο αν δεν το πρόσεξες, ο naftotopos καταγίνεται μόνο με Ελληνικά παραδοσιακά σκαριά κι επομένως το μοντέλο σου θα πρέπει ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.
Διαφορετικά μπορείς να δημοσεύσεις την δουλειά σου σε κάποιο άλλο forum. (Πχ. Modelclub.gr)
Thx

04 Φεβ 2019 - 13:06
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
Αγαπητέ φίλε καλώς ήλθες στον naftotopos και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Ευχαρίστως θα δεχθούμε δημοσίευση της δουλειάς σου αλλά και την όποια τεχνική σου προσφορά. Ωστόσο αν δεν το πρόσεξες, ο naftotopos καταγίνεται μόνο με Ελληνικά παραδοσιακά σκαριά κι επομένως το μοντέλο σου θα πρέπει ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.
Διαφορετικά μπορείς να δημοσεύσεις την δουλειά σου σε κάποιο άλλο forum. (Πχ. Modelclub.gr)
Thx

Δεν έχω κάνει μόνος μου ακόμα κάποιο μοντέλο. Ασφαλώς και με ενδιαφέρει η Ελληνική παραδοσιακή τεχνοτροπία και για αυτό βρίσκομαι σε αυτό το site. Παρ όλα αυτά έχω αρκετές γνώσεις σε τομείς που μπορούν να βοηθήσουν όπως σχεδιαστικά προγράμματα (CAD) ,τρισδιάστατη εκτύπωση 3D Printing και CNC μηχανές. (βασικά έχω μεγάλη εμπειρία στην κατασκευή ρομπότ αλλά και μηχανών όπως CNC). Σχετικό δείγμα της δουλειάς μου με αυτά τα θέματα σε συνδιασμό με πολιτιστική παράδοση (άσχετη βέβαια με τα πλοία) βρισκεται εδώ:https://bit.ly/2t5Pj5z (σημείωση:η δουλειά αυτή της χαρακτικής και στου σχεδιασμού άνετα επεκτείνεται και στα πλοία και στο μοντελισμό αυτού του είδους.)
Ελπίζω να με δεχθείτε σαν εγγραφή και στο site, ώστε να έχω πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες και να μπορώ με τη σειρά μου να συνησφέρω πιο ουσιαστικά.
Ευχαριστώ,
Νίκος

04 Φεβ 2019 - 15:36
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Νίκο χαιρετώ.
Η τεχνική σου φαίνεται αρκετά εντυπωσιακή και θα είχε ενδιαφέρον να δεί κάποιος πως μπορεί να βοηθήσει στην μοντελιστική παραδοσιακή ξυλοναυπηγική...
Δεν σου κρύβω πως προσωπικά αντιμετωπίζω με επιφύλαξη τους, επέτρεψε μου την έκφραση, "τεχνολογικούς νεοτερισμούς", καθόσον θεωρώ πως σταδιακά τείνουν να παραμερήσουν τον κλασικό τρόπο κατασκευής μοντέλων.
Το ζητούμενο στον μοντελισμό δεν είναι να φτάσεις σε ένα αποτέλεσμα ανώδυνα ή και γρήγορα, αλλά να απολαύσεις την διαδρομή... ;)
Και βέβαια θα δεχθούμε με χαρά την εγγραφή σου και θα περιμένουμε κάποιο έργο σου.
Thx

05 Φεβ 2019 - 10:19
Προφίλ WWW
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 228
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Νίκο σε καλωσορίζω και εγώ σε αυτή τη ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα διαδρομή του ξυλοναυπηγικού μοντελισμού και ελπίζω να μπορέσεις μέσα από τις σελίδες μας να πάρεις αυτό που θέλεις.
Θα συμφωνήσω όμως παράλληλα και με το Θανάση που λέει:
Παράθεση:
«Το ζητούμενο στον μοντελισμό δεν είναι να φτάσεις σε ένα αποτέλεσμα ανώδυνα ή και γρήγορα, αλλά να απολαύσεις την διαδρομή...»

Ελπίζω με τη λογική αυτή να σε «παρασύρουμε», λίγο έστω, και στη δική μας προσέγγιση, διότι έτσι θα μπορέσεις να ταξιδέψεις σε αλλοτινές εποχές, εκτιμώντας παράλληλα την ιστορία και την παράδοση... όχι του μοντελισμού, αλλά της ξυλοναυπηγικής ως τέχνη και ως επάγγελμα.
Φιλικά
Γιάννης Παντάκης

05 Φεβ 2019 - 11:04
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
naftotopos έγραψε:

Ελπίζω με τη λογική αυτή να σε «παρασύρουμε», λίγο έστω, και στη δική μας προσέγγιση, διότι έτσι θα μπορέσεις να ταξιδέψεις σε αλλοτινές εποχές, εκτιμώντας παράλληλα την ιστορία και την παράδοση...

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και το χρόνο που μου διαθέσατε,
Δεν σας κρύβω ότι εκτώς από τα πλοία έχω είδη εντυπωσιαστεί από τις τεχνικές που είδα στο site σας και για τις κατασκευές μικροαντικειμένων. Έχοντας μάλιστα την τύχη σαν ερασιτέχνης ψαράς και ιδιοκτήτης βάρκας να έχω δει και δουλέψει με αρκετά από αυτά τα αντικείμενα από κοντά, έμεινα άφωνος με την τόσο ρεαλιστική αναπαράστασή τους. Πραγματικά έχω βάλει το μυαλό μου να σκέφτεται προς αυτή την κατεύθυνση. Εκεί δηλαδή που ίσως η τεχνολογία θα μπορούσε να δώσει κάποιες εντυπωσιακές λύσεις. Για το λόγο αυτό θα ήθελα να ξεκινήσω με την κατασκευή ενός Τρεχαντηριού. Ιδανικό θα ήταν ένα Τρεχαντήρι αλιευτικό ή Μηχανοκίνητο εκεί δηλαδή που πιστεύω ότι μπορώ να κάνω κάποια ιδιαίτερα πράγματα. Και για να μην σας κουράζω άλλο θα μπορούσα να έχω πρόσβαση σε ένα βασικό σχέδιο σκαριού ενός τέτοιου τρεχαντηριού;

05 Φεβ 2019 - 15:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Νίκο μετά την (τυπική και δωρεάν) εγγραφή σου στην ιστοσελίδα μας, μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αρκετά σχέδια, μεταξύ των οποίων και Αλ.μηχ. Τρεχαντηριού.
Δες σχετική φωτο:
Thx

Συνημμένα:
Drawings.jpg
Drawings.jpg [ 70.4 KiB | 790 προβολές ]

05 Φεβ 2019 - 18:44
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστώ Thanasis!
Πραγματικά τα σχέδεια που είδα είναι πάρα πολύ κατατοπιστικά!
Είδη κατέβασα τα σχεδιαστικά αρχεία από το Αλλιευτικό τρεχαντήρι 12 μέτρων κίμακα 1:30 και προχωρώ στην εξολοκλήρου 3D αναπαράσταση του μοντέλου.Αν δεν ξεφεύγω από το "πνεύμα" του site όπως πολύ εύστοχα μου αναλύσατε παραπάνω,θα ήθελα να αρχίσω ένα νέο thread με τίτλο: "κατασκευή μοντέλου τρεχαντηριού με CNC και 3D Printer", όπου θα περιγράφω την τεχνική και τα βήματα που έτσι και αλλιώς θα τα κάνω για μένα, ώστε να είναι διαθέσιμα και τα σχετικά αρχεία που θα δημιουργήσω και για πιθανόν άλλους χρήστες. Αν αυτό δεν αποτελεί κάποιο πρόβλημα στη φιλοσοφία του site ή σε κάποιο άλλο θέμα πνευματικής ιδιοκτησίας μπορώ να προχωρήσω;

06 Φεβ 2019 - 14:59
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Νίκο, και βέβαια μπορείς να προχωρήσεις με την τεχνική σου.
Θα ήταν άδικο να παραμένουμε πεισματικά "παραδοσιακοί", ενώ ο καθένας στην συνέχεια, μπορεί να κάνει τις επιλογές του.
Ωστόσο θα πρέπει να προετοιμαστείς για το ενδεχόμενο, μιάς όχι και τόσο προσδοκώμενης ανταπόκρισης. (?)
Μπορείς να εντάξεις την τεχνική σου στην ενότητα: "Oλοκληρωμένα & υπο κατασκευή μοντέλα".
Thx

06 Φεβ 2019 - 19:10
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 9 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση