Απάντηση στο θέμα  [ 62 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Πέραμα "Φανερωμένη" 1:30 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 16 Ιαν 2011 - 21:54
Δημοσ.: 59
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Πέραμα "Φανερωμένη" 1:30
Καλησπερα στους φιλους!
Οσο και να προσπαθουμε να βρουμε λιγο χρονο σε συνδυασμο με την καταλληλη ωρα, τελικα δεν τα καταφερνουμε για να ασχοληθουμε με το αγαπημενο μας χομπυ…εστω κι ετσι όμως, σημερα προχωρησα στο κολλημα των νομεων στην καρινα.

Οι φωτο:

Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εδώ γινεται το κεντραρισμα των νομεων…

Εικόνα

Αλλα και ένα τσεκαρισμα για να μη γερνουν οι νομεις.

Εικόνα Εικόνα

Ετοιμη και η ξυλεια (ένα μερος) που θα χρειαστω για τη συνεχεια της κατασκευης.
Από πηχακια οξιας 2cm * 7cm τα εκοψα ανα 5mm και 7mm…

Εικόνα

απο τα νεα πηχακια τωρα που βλεπουμε…

Εικόνα

θα κοπουν με τη σειρα τους σε σανιδακια των 1,5χιλ.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Συνεχιζουμε σιγα σιγα...

14 Οκτ 2011 - 22:51
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 561
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Κάθε ώρα μπορεί να είναι η κατάλληλη, αρκεί σοβαρότερα θέματα να μην τα μεταφέρουμε στα δευτερεύοντα...
Πολύ καλή η δουλειά σου μέχρι τώρα Μπάμπη.... :!:
Thx

15 Οκτ 2011 - 08:21
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
να το πουμε κι αλλιως...το μοντελερισμα ειναι το δευτερο καλυτερο πραγμα :roll: :mrgreen:

15 Οκτ 2011 - 22:42
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη πολύ καλά μπράβο. Σε κάποια από τις φωτό (έτσι για να πώ κάτι) διακρίνω μία μικρή μετατόπιση του νομέα 4. Φαντάζομαι οτι δεν είχε μόνιμα τοποθετηθεί.
Είχα στο πρόγραμμα να πάρω και εγώ ένα μικρό επιτραπέζιο δισκοπρίονο, αλλά τώρα με τα νέα, νέα οικονομικά μέτρα αλλά και αυτά τα παλιά που δεν εφαρμόστηκαν ακόμη, μάλλον το αναβάλω.
Μπάμπη προχωρας πολύ καλά και με ενδιαφέρον παρακολουθώ την παρουσίασή σου.
Καλή συνέχεια

16 Οκτ 2011 - 17:44
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα Γιαννη.
Να μη φανταζεσαι...τωρα το προσεξα που το ειπες, προφανως θα μετακινηθηκε οταν βαζοντας η βγαζοντας το μικρο ξυλαρακι, κατι σαν κομματακι απο ξυσμα, για να σφηνωθει-σταθεροποιηθει ο νομεας.

Τωρα αν αυτο φανει προβλημα κατα το πετσωμα θα το διορθωσω. Οι επιλογες ειναι: τριψιμο η συμπληρωμα στα πλαγια η αντικατασταση με καινουργιο νομεα.

Για το δισκοπριονο τωρα...αν καταφερεις και το παρεις δεν θα εχεις αναγκη να αγοραζεις ετοιμη ξυλεια, ασε που νοιωθεις και μια ικανοποιηση παραπανω.Σημαντικο να ξερεις οτι μπορεις να βγαζεις οποιαδηποτε διασταση ξυλειας θες και οποτε το θες!

Οπως λεει και ο Θανασης προεχουν σοβαροτερα θεματα τετοιες εποχες!

Νασαι καλα!...ευχαριστω!

16 Οκτ 2011 - 20:43
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γεια σας και παλι μετα απο καιρο!

Μεγαλη η αποχη απο τις κατασκευες αλλα ναμαστε και παλι εδω.
Προχωρησαν λιγο παρακατω οι εργασιες....

Ξεκινημα λοιπον τοποθετωντας το ''σωτροπι'' καθως και τους ''λουρους''...
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

...συνεχεια με την τοποθετηση σανιδων στο εσωτερικο της γαστρας...
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

...προχωρησα και στο κοψιμο των ''καμαριων''...
Εικόνα

...τα ''καμαρια'' ειναι προχειρα τοποθετημενα και οχι κολλημενα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Συνεχιζουμε...

04 Μαρ 2012 - 02:57
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη πραγματικά πολύ καλή δουλειά... :!:
Μήπως η λεπτομέρεια στο εσωτερικό πέτσωμα είναι "υπερβολική"... :roll: Έχεις κάτι κατά νου?
Thx

04 Μαρ 2012 - 11:39
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φιλε μου Μπάμπη προχώρησες που καλά. Χαλάλι η καθυστερηση. Ανυπομονώ να θαυμάζω και τη συνέχεια. Μπραβο σου.

04 Μαρ 2012 - 15:45
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θαναση & Γιαννη σας ευχαριστω...το προσπαθω!

Το εσωτερικο πετσωμα το εκανα σαν εμπειρια αλλα κατα βαθος ειχα στο νου μου να προχωρησει η κατασκευη οπως φαινεται στα σχεδια απ' το βιβλιο ''Ελληνικη Παρδοσιακη Ναυπηγικη'' και εννοω τα εσωτερικα χωρισματα της ''Φανερωμενης''

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εκανα ενα ξεκινημα λοιπον και με οδηγο τις παρακατω φωτογραφιες σας δειχνω την εξελιξη της κατασκευης...
Η αρχη του χωρισματος στο εσωτερικο της γαστρας γινεται πισω στην Πρυμνη και στο σημειο που βρισκεται ο νομεας 24...
Εικόνα

Με το συγκεκριμενο εργαλειο (μη γελατε μου διαφευγει το ονομα του) θα παρω αποτυπωμα τις κλισεις-καμπυλες που εχει η γαστρα και στη συνεχεια θα σχεδιαστει σε ενα χαρτι για να εχω το πατρον που θα χρησιμευσει να αποτυπωθει σε κοντρα πλακε 1,5χιλ...
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Σχεδιαστηκε και κοπηκε το ''πρυμνιο σπιράγιο'' και τοποθετηθηκε προχειρα...
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Προσπαθω να κατανοησω πολλα αλλα αν δε βαλεις ενα χερακι, να εφαρμοζονται οι σκεψεις και ας γινονται λαθη πως θα μαθουμε για να γινουν τα επομενα καλυτερα... :mrgreen:

Συνεχιζουμε...

04 Μαρ 2012 - 23:21
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη καλημέρα. Ειναι καλό που θέλεις να υλοποιήσεις το εσωτερικό του Φανερωμενη. Να έχεις
μόνο υπόψη σου ότι ότιδηποτε στο τέλος δεν φαίνεται, δεν προσθέτει και αξία στο μοντέλο. Φυσικά και αποτελεί εμπειρία για εμάς. Στο αναφέρω ώστε τουλάχιστον στο τέλος να φροντίζεις για να υπαρχει οπτική επαφη με το εσωτερικό.
Προχωράς καλά, με σχεδιο και προσοχή και αυτό είναι καλό. Στα σπιράγια φρόντισε να δώσεις την απαιτούμενη καμπυλότητα στα καπακια.
Καλή συνεχεια

05 Μαρ 2012 - 09:27
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετώ.
Μπάμπη το σχόλιο μου για το εσωτερικό πέτσωμα βασίζεται στην παρακάτω φωτο απο την ανακατασκευή του Φανερωμένη (http://www.faneromeni.gr/) όπου μπορείς να δείς ότι υπάρχουν κενά στα πλευρά του σκαριού (τουλάχιστον στο χώρο του αμπαριού). Και νομίζω ότι και το σχέδιο το δείχνει.
Εικόνα...Εικόνα...Εικόνα
Δεν το χαρακτηρίζω ως "λάθος" καθώς τον τελευταίο λόγο έναντι του ναυπηγού τον έχει ο ιδιοκτήτης...Δεν ξέρω όμως αν έχεις σκεφτεί πως θα προχωρίσεις το εξωτερικό πέτσωμα μην έχοντας πρόσβαση απο το εσωτερικό πχ για σφικτήρες...
Να ξέρεις ότι δεν γελάμε με κανέναν...κι εγώ τουλάχιστον μαθαίνω απ' όλους... ;)
Το εργαλείο λέγεται "Tracing Profile Gauge" επί το Ελληνικόν "Ιχνιλάτης"
Σε ότι αφορά τα σπιράγια δεν έχω γνώμη ακόμα, αλλά αν δεν το έχεις κάνει πήγαινε στην σελίδα του Φανερωμένη γιατί όπως νομίζω οι φωτο ανακατασκευής τους θα σου δώσουν αρκετά στοιχεία.
Thx

05 Μαρ 2012 - 10:03
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γεια σας!

Γιαννη...την καμπυλοτητα στο καπακι (σημερα εγινε αυτο)την εχω ηδη δωσει στο σπιραγιο και φυσικα θα φροντισω να υπαρχει οπτικο πεδιο στο εσωτερικο.

Θαναση...τωρα προσεξα τα κενα που δειχνει η τομη στο σχεδιο...παρασυρθηκα απο το αλλο σχεδιο (τομη κατα μηκος) και φανταστηκα οτι τρεχουν συνεχομενες οι σανιδες, αλλα ετσι κι αλλιως δεν φαινεται το σημειο αυτο. Πολλες φορες μελετωντας τα σχεδια νομιζα οτι δεν συμβαδιζουν μεταξυ τους, ομως σημερα κατανοησα καποια πραγματα πιο καλα και τελικα δεν ειναι τιποτα στη τυχη.(Θα ηταν ιεροσυλια προς τον κ.Κ.Δαμιανιδη :mrgreen: )
Χμ...για το εξωτερικο πετσωμα δεν το σκεφτηκα καθολου οτι θα χρειαστω σφιγκτηρες...δεν ξερω ειναι απαραιτητο? Αν ναι, τοτε ισως θα πρεπει να μην προβω σε καμια κολληση με τα εσωτερικα χωρισματα και να πρεπει να τελειωσει το εξωτερικο μερος πρωτα.
Πιθανον αυτο θα γινει γιατι διαφορετικα δεν θα εχω και καλο πιασιμο του σκαριου κατα το πετσωμα συν τα τριψιματα....

Να'στε καλα...το πρωι εχει παλι δουλεια :geek: :mrgreen:

06 Μαρ 2012 - 00:01
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη σχολιάζοντας-συμπληρώνοντας το "τελικα δεν ειναι τιποτα στη τυχη" που γράφεις θα σου πω ότι εγώ, έχω καταλήξει στο "δεν πρέπει να αφήνεται τίποτε στην τύχη"...
Ένα σχέδιο, είναι μόνο ένα (1) σχέδιο...Καλύτερα να έχεις δύο (2), κι αν δεν μπορείς, καλύτερα ακόμα να έχεις φωτογραφίες ή να δείς πραγματικά σκαριά...
Μου πήρε χρόνο αλλά τελικά κατάλαβα, ότι η έρευνα είναι στάδιο της κατασκευής και το ίδιο ευχάριστο...
Οι τομές στο σχέδιο του "Ευαγγελίστρια" στο βιβλίο του Δαμ. σελίδα 190 δείχνουν "πλήρες" εσωτερικό πέτσωμα.... :!: ;)
Για τα "εσωτερικά χωρίσματα" αν καταλαβαίνω καλά, εννοείς χωρίσματα κάθετα στον άξονα της γάστρας (?) αν ναί τότε καλύτερα όπως λές να τα αφήσεις για αργότερα για να σκεφτείς και πως θα τα στηρίξεις (έχοντας "λεία" εσωτερικά τοιχώματα).
Για το εξωτερικό πέτσωμα, και για το αν θα χρειαστείς σφηκτήρες, εξαρτάται απο το πως σκέπτεσαι να προχωρήσεις. Αν δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις καρφάκια, CA κόλλα ή λευκή ξυλουργού. Αλλά αν έχεις σφηκτήρες με μεγάλο-βαθύ διάκενο δεν θα έχεις πρόβλήμα, απλά προνόησε επιθέματα (ίσως με κάποια γωνία) και για να μην τραυματίσεις το πέτσωμα (εσωτερικό-εξωτερικό).
Καλή συνέχεια
Thx

06 Μαρ 2012 - 09:44
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 01 Δεκ 2010 - 19:38
Δημοσ.: 47
Τοποθεσια: Sparta-Athens-UK
Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα Μπάμπη,
Αν και άσχετος με αυτές τις κατασκευές, παρακολουθώ και μαθαίνω από τους πλέον πιο ειδικούς, σχετικά με τους σφικτήρες που λες πιο πάνω υπάρχουν και αυτά που βλέπεις στις παρακάτω φωτογραφίες.
Ίσως μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο μόνος σου και νομίζω ότι μπορείς.
Συνήθως εγώ τα χρησιμοποιώ όταν κολλάω με λευκή κόλλα στο δεύτερο πέτσωμα (αν αυτό θέλω να το αφήσω στο χρώμα του ξύλου.
Καλή συνέχεια Μπάμπη με την όμορφη κατασκευή σου.
Βασίλης
Εικόνα... Εικόνα

06 Μαρ 2012 - 12:16
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη πολύ σωστή η υπόδειξη αυτού του τύπου σφικτήρων...
Thx

06 Μαρ 2012 - 16:45
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γεια σας και παλι!

Παράθεση:
Μου πήρε χρόνο αλλά τελικά κατάλαβα, ότι η έρευνα είναι στάδιο της κατασκευής και το ίδιο ευχάριστο...

Ετσι ακριβως ειναι Θαναση...η ερευνα σε συναρπαζει! Αυτα που διαβαζω στα βιβλια, οι φωτογραφιες που τραβαω ειτε απο λιμανια ειτε απο καρναγια, οι εικονες και οι περιγραφες απο το διαδίκτυο ειναι ενα...ταξιδι...μονο που πρεπει να ταξιδεψω πολυ ακομη :roll:

Βασιλη σ' ευχαριστω...εσυ ασχετος? Δεν νομιζω...εχεις να κανεις σπουδαιες δουλειες εδω και τις περιμενουμε!!!

Τα σφιγκτηρακια πρεπει να κανουν πολυ καλη δουλεια. Τα ειχα δει που τα χρησιμοποιουν διαφοροι μοντελιστες αλλα ουτε που τα θυμομουν.
Δεν ξερω αν μπορω να τα φτιαξω...θα πρεπει να ψαξω να βρω ενα τοσο λεπτο σπειρωμα σε παχος σαν της καρφιτσας...

Σας δειχνω μερικες φωτογραφιες απο τη συνεχεια της κατασκευης...

Φτιαχτηκε η καμπυλη στο καπακι (σπιραγιο)...
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Τοποθετηθηκαν αυτα τα πηχακια (ονομασια?) και θα στρωθουν απο πανω σανιδακια για να δημιουργηθει το πατωμα των εσωτερικων χωρισματων...
Εικόνα Εικόνα

Ξεκινησε και το εξωτερικο πετσωμα...
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

...ελπιζω μεχρι τελος εβδομαδας να τελειωσει το πετσωμα

08 Μαρ 2012 - 00:51
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την κατασκευή σου. Προχωράς καλά. Μπραβο πολύ καθαρή δουλειά.
Καλό θα είναι να δώσεις και μια περιγραφή (για ενημερωτικό σκοπό) για τον τρόπο που αναπτύσσεις το πέτσωμα χαμηλα στο πλωριό και πρυμνιό ποδοσταμα και γιατί έχεις αφήσει τα κενά.

08 Μαρ 2012 - 01:20
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
ταξιδι...μονο που πρεπει να ταξιδεψω πολυ ακομη Μπάμπη αν δεν το έχεις κάνει διάβασε το "Ιθάκη" του Καβάφη... ;)
Τα συγκεκριμένα σφικτηράκια είναι μία καλή λύση αλλά η δική μου εμπειρία έδειξε ότι ανάλογα με την ποιότητα του κοντραπλακέ του νομέα ενδέχεται να αντιμετωπίσεις:
α. είτε ανάγκη να ανοίξεις αρχικά μία υποδοχή (με ένα σουβλί) ώστε να μπορέσει να συγκρατηθεί και να βιδώσει η βίδα
β. είτε κατά το βίδωμα κάποιο φύλλο του κο/κέ να ξεκολλήσει...Δές το...
Παρακολουθώ κι εγώ με ενδιαφέρον την δουλειά σου και θα μου επιτρέψεις λόγω εμπειρίας κάποιες παρατηρήσεις χωρίς να προτείνω (δεσμευτικές ίσως...) λύσεις.
-Αν βλέπω καλά στο πέτσωμα απο την καρίνα και στο πρώτο μαδέρι-ντουρέλο υπάρχει εσωχή (?) φταίνε οι νομείς ή δεν τοποθετήθηκε ευθύγραμμα το μαδέρι (?) ...
-Στον 7ο νομέα (απο πρύμνη-δεξιά πλευρά) κάτι δεν πάει καλά κι αναγκάζει το μαδεράκι να δείχνει ότι κάνει γωνία...και ίσως να οδηγήσει και τα επόμενα μαδεράκια ανάλογα...
-Τέλος για τα κενά που αφήνεις κυρίως στην πλώρη. Δεν ξέρω αν βλέπω καλά (πάλι), ξεκινάς με ολόκληρου πλάτους μαδεράκι και στην συνέχεια αφαιρείς τμήμα απο το άκρο του? Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, καλό θα ήταν να μας γνωρίσεις το σκεπτικό σου...κάποια τεχνική ?
Καλή συνέχεια :arrow:
Thx

08 Μαρ 2012 - 10:01
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετίζω την παρέα και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια καθως και για τις παρατηρήσεις! 8-)
Θανάση την ‘’Ιθάκη’’ δεν την έχω διαβάσει, θα το έχω υπόψη μου όμως…

Παράθεση:
Τα συγκεκριμένα σφικτηράκια είναι μία καλή λύση αλλά η δική μου εμπειρία έδειξε ότι ανάλογα με την ποιότητα του κοντραπλακέ του νομέα ενδέχεται να αντιμετωπίσεις:
α. είτε ανάγκη να ανοίξεις αρχικά μία υποδοχή (με ένα σουβλί) ώστε να μπορέσει να συγκρατηθεί και να βιδώσει η βίδα
β. είτε κατά το βίδωμα κάποιο φύλλο του κο/κέ να ξεκολλήσει...Δές το...
...κατανοητό.

Παράθεση:
-Αν βλέπω καλά στο πέτσωμα απο την καρίνα και στο πρώτο μαδέρι-ντουρέλο υπάρχει εσωχή (?) φταίνε οι νομείς ή δεν τοποθετήθηκε ευθύγραμμα το μαδέρι (?) ...
...αστοχία τοποθέτησης που δεν το πρόσεξα!

Παράθεση:
-Τέλος για τα κενά που αφήνεις κυρίως στην πλώρη. Δεν ξέρω αν βλέπω καλά (πάλι), ξεκινάς με ολόκληρου πλάτους μαδεράκι και στην συνέχεια αφαιρείς τμήμα απο το άκρο του?
...και εδώ επίσης αστοχία μετρήματος!

Στην ερώτηση σας για το κόψιμο που έκανα στα σανιδάκια και δημιουργήθηκαν τα κενά ,έγινε γιατί άφησα τη σανίδα να πάει να πατήσει εκεί που έπρεπε, διαφορετικά μου ανασήκωνε πιο πέρα τη σανίδα και δεν εφάπτονταν καλά με τις προηγούμενες. Το κλείσιμο των κενών αυτών έγινε μικρά κομματάκια
Εικόνα

Παράθεση:
-Στον 7ο νομέα (απο πρύμνη-δεξιά πλευρά) κάτι δεν πάει καλά κι αναγκάζει το μαδεράκι να δείχνει ότι κάνει γωνία...και ίσως να οδηγήσει και τα επόμενα μαδεράκια ανάλογα...

Για τη γωνία που κάνει το μαδερακι το είχα προσέξει (πιο μετά) και αυτό έγινε γιατί πιέστηκε από την καρφίτσα, όμως αυτό διορθώθηκε όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες.
Ανασηκώθηκε τοπικά το μαδερακι και τοποθετηθήκαν μικρές σφήνες.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Σε αυτό το σημείο του πετσώματος (περίπου στη μέση) θέλησα να ευθυγραμμίσω το πέτσωμα και τοποθέτησα 3 μικρές σανίδες για να κλείσω το κενό. Δεξιά και αριστερά κοπήκαν διαγώνια σανιδάκια και το τρίτο ίσιο.

Στην συνέχεια ακουλουθησα αυτό τον τρόπο για να κλείσω το πέτσωμα...

Σημάδεμα...

Εικόνα

Κόψιμο...

Εικόνα

Τοποθέτηση...

Εικόνα

Κόλλημα...

Εικόνα

Κλείσιμο...

Εικόνα

Και τέλος.

Εικόνα Εικόνα

Έγινε ένα γενικό τρίψιμο για να εξαλειφτούν τα όποια σκαμπανεβάσματα μεταξύ των σανίδων και μετά θα τριφτεί με ψιλό γυαλόχαρτο για να γίνει λεία η επιφάνεια.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Η συνέχεια τώρα στην άλλη πλευρά του πετσώματος με την ιδία διαδικασία….

10 Μαρ 2012 - 01:11
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
"Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...". ;)
Μπάμπη κατ' αρχήν συγχαρητήρια γιατί και απ' ότι μπορώ να δώ, η γάστρα του μοντέλου σου είναι πάρα πολύ καλή. :!:
Θα επισημάνω όμως ότι η γάστρα "έκλεισε" (σχηματίσθηκε) μοντελιστικά και έτσι, επειδή θα ακολουθήσει και η βαφή της...Θα μπορούσες να την "κλείσεις" παραδοσιακά, η επιλογή σου είναι σεβαστή , αλλά θα επισημάνω για άλλη μία φορά, ότι ο naftotopos δεν φείδεται κόπου μετάδοσης γνώσεων-συμβουλών και συζήτησης ακόμα και πρίν την κατασκευή του μοντέλου.
Για το κόψιμο των μαδεριών στην πλώρη (ντουρέλο-καβαλάρη-κόντρα καβαλάρη) θα επισημάνω ότι αυτά τα μαδέρια είναι από τα πιο δύσκολα στην διαμόρφωση και προσαρμογή και στα πραγματικά σκαριά. Μοντελιστικά το βρέξιμο τους με νερό (ή αμμωνία) διευκολύνει κατά πολύ το αποτέλεσμα.
.............................................................................Εικόνα
Θα έλεγα όμως ότι πέρα από τον "ανορθόδοξο" τρόπο που ακολούθησες, ίσως "κατοχυρώνεις" και μία νέα μοντελιστική τεχνική πετσώματος. :!: Τα αποτελέσματα εκτιμώ θα είναι καλύτερα (οπτικά) αν τα κοψίματα στα μαδέρια ξεκινούν πιο ενωρίς...
Τα κενά μεταξύ των μαδεριών κυρίως στην πρύμνη καλό θα είναι να μην έχουν πλάτος μεγαλύτερο από αυτό των μαδεριών που χρησιμοποιούμε στο πέτσωμα έτσι ώστε στην συνέχεια οι «κλέφτες» (stealers) (σφήνες) να δίνουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα…
Για τον 7ο νομέα…Ένας εμπειρικός τρόπος για να ελέγχουμε την σωστή διαδοχή των νομέων και την καλή εφαρμογή του κάθε μαδεριού επάνω τους, είναι να το τοποθετούμε σε κάθε τριάδα νομέων ένα μαδεράκι και να βλέπουμε ποιός «ξεφεύγει», οπότε και τον επαναφέρουμε (αφαιρώντας ή και προσθέτοντας επιφάνεια) εφαρμόζοντας το «συμπελέκημα» που γίνεται και στα πραγματικά σκαριά.
Προσοχή: Δεν πειράζουμε τον μεσαίο-ους και τους τελευταίους πλώρης-πρύμνης νομείς.
Μπάμπη και πάλι συγχαρητήρια για την γάστρα…οι όποιες παρατηρήσεις νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι είναι καλοπροαίρετες και με πρόθεση το μοίρασμα γνώσεων μεταξύ των μελών του forum…
Καλή συνέχεια :arrow:
Thx

10 Μαρ 2012 - 11:17
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη καλησπέρα. Θα ήθελα απλά να συμπληρώσω ότι όπως και στα πραγματικά σκαριά, το πετσωμα πρέπει να αναπτυσσεται τμηματικά και από τις δύο πλευρές, λιγο από τη μια και λιγο από την άλλη. Διαφορετικά υπάρχει το ενδεχόμενο να καμπηλώσει αισθητά η καρίνα μας με ανάλογη παραμόρφωση και του συνόλου της γαστρας.
Το πετσωμά σου φαίνεται πολύ καλο. Ανυπομονώ να το δω και στο σύνολο του.

10 Μαρ 2012 - 19:08
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Παράθεση:
"Σα βγεις στον πηγαιμό για τον Ναυτοτοπο, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις..."

Γεια σας!

Θαναση...ναι η γαστρα εκλεισε μοντελιστικα...δεν γνωριζω πως πρεπει να πετσωθει παραδοσιακα το ''Φανερωμενη'' δηλαδη αν εχει συγκεκριμενες τεχνικες και σε ποια σημεια της γαστρας.Βεβαια απο τις εικονες που ειδα στο βιβλιο ισως να μπορουσα να ακολουθησω αυτες τις γραμμες και ισως επρεπε τα μαδερακια να ηταν σε διαφορετικο πλατος.
Φανταζομαι καθε σκαρι θα εχει το δικο του παραδοσιακο τροπο πετσωματος η οι καραβομαραγκοι ειχαν ο καθενας την δικια τους τεχνικη.

Παράθεση:
Τα αποτελέσματα εκτιμώ θα είναι καλύτερα (οπτικά) αν τα κοψίματα στα μαδέρια ξεκινούν πιο ενωρίς..

πιο νωρις?...δηλαδη?

Για τα κενα στην πρυμνη τωρα που το σκεφτομαι, ναι θα ηταν καλυτερα.

Οταν κολλησα το ντουρελο, σχετικα με την εσωχη, πρατηρησα οτι αυτη ωφειλεται στου νομεις.
Ξεκινωντας το πετσωμα και στην αλλη πλευρα της γαστρας αποφασισα να διορθωσω λιγο τους νομεις για να πατανε πιο καλα τα μαδερακια και για να αποφυγω τυχον εσωχη στο αλλο ντουρελο.
Αφαιρεσα λιγο απο τους νομεις προς την καρινα και σε καποιους συμπληρωσα...ωχ δεν ξερω αν αυτος ο μεσαιος ανηκει στο "Προσοχή: Δεν πειράζουμε τον μεσαίο-ους και τους τελευταίους πλώρης-πρύμνης νομείς."...να σημειωσω οτι εγινε λιγο επεμβαση για να μην εχω δυσαναλογια με τη αλλη πλευρα (αν και δεν μπορω να ξερω, εφοσον δεν κλεισει η γαστρα για να μπορω να συγκρινω)

Εικόνα Εικόνα

Θα γινει το ιδιο ακριβως πετσωμα και εδω για να υπαρχει ομοιομορφια...η μηπως οχι?

Παράθεση:
οι όποιες παρατηρήσεις νομίζω αντιλαμβάνεσαι ότι είναι καλοπροαίρετες και με πρόθεση το μοίρασμα γνώσεων μεταξύ των μελών του forum…

...και βεβαια ευχαριστω, πως αλλιως θα μαθουμε.

Γιαννη εχεις δικιο και το γνωριζω, το εκανα χωρις φοβο επειδη ειχα ηδη πετσωσει εσωτερικα.

Σας ευχαριστω
&
καλη εβδομαδα! 8-)

12 Μαρ 2012 - 00:37
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη χαιρετώ, καλό το λογοπαίγνιο με το naftotopos, αλλά να ξέρεις ότι ο naftotopos είναι μόνο μία στάση στο ταξίδι… ;)
Διευκρινίζω κάποια πράγματα…Ο μοντελιστικός τρόπος πετσώματος γάστρας είναι αυτός όπου σχηματίζουμε την γάστρα με την παράθεση μαδεριών και το μόνο που μας απασχολεί είναι το γέμισμα των κενών…
Αντίθετα στον παραδοσιακό τρόπο, μας απασχολεί επιπλέον η αληθοφάνεια και η προσέγγιση της τεχνικής που εφαρμόζεται σε γάστρα πραγματικού σκαριού….
Δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος πετσώματος ανάμεσα σε καραβομαραγκούς της ίδιας χώρας την ίδια χρονική εποχή…όπως επίσης δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος στο πέτσωμα της γάστρα π.χ. ενός Περάματος και ενός Καραβόσκαρου, απλά ιδιαιτερότητες σε σημεία όπου η γάστρα έχει άλλες καμπύλες-σχήμα (πρύμνη).
Τα περισσότερα μαδέρια είναι ίδια και διαφέρουν μόνο αυτά που έχουν να καλύψουν όπως είπα, τις ιδιαιτερότητες κάποιας γάστρας.
Η παραδοσιακή τεχνική είναι αυτή που περιγράφεται στις τεχνικές του naftotopos όπου όμως και πάλι γίνονται οι παραδοχές των ολόκληρων μαδεριών και των πολλών νομέων, αλλά εφαρμόζεται η πρακτική των επίπεδων σόκορων (άκρων των μαδεριών). Πράγμα που δεν εφάρμοσες σε όλα τα μαδέρια στο πέτσωμα παρά μόνο στα μεσαία-κεντρικά (?)
"αν τα κοψίματα στα μαδέρια ξεκινούν πιο ενωρίς"
Εννοώ όσο περισσότερο κοντά στο μέσον της καρίνας-γάστρας ώστε να δίνουν την αίσθηση ολόκληρου μαδεριού και όχι σφήνας…
"Οταν κολλησα το ντουρελο, σχετικα με την εσωχη, πρατηρησα οτι αυτη ωφειλεται στου νομεις."
Απ’ οσο μπορώ να συμπεράνω βλέποντας την φωτο Νο201 (χωρίς το ντουρέλο) και βέβαια χωρίς να είμαι εκεί…δεν φταίνε οι μεσαίοι νομείς αλλά οι ακραίοι, καθώς αν βλέπω καλά κι όπως θα έπρεπε, δεν «σβήνουν» ομαλά και λίγο πριν την καρίνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να οδηγήσουν το ντουρέλο εκτός ευθείας στα άκρα και την αίσθηση καμπύλης στην μέση….
Ή ενδεχομένως κατά την εφαρμογή του ντουρέλου και λόγω της στρέψης του δεν ακολουθήθηκε πάλι η ευθεία…
Δεν ξέρω ποιους και πόσο «πείραξες» από τους νομείς της πρώτης πλευράς αλλά συνήθως θα πρέπει να «πειράζουμε» και τις δύο πλευρές…(δες Γιάννη…) διαφορετικά οι διορθώσεις μετά το πέτσωμα, βασιζόμενες …στο μάτι και την αφή…δεν εγγυώνται και το καλύτερο.
"Θα γινει το ιδιο ακριβως πετσωμα και εδω..."
Ναι τώρα θα κάνεις ότι έκανες και στην πρώτη πλευρά…
Εκτός κι αν θέλεις να πειραματιστείς…όπως έκανα εγώ με το πρώτο μου «καταδικασμένο» μοντέλο…. :D
Καλή εβδομάδα
Thx

12 Μαρ 2012 - 10:55
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπερα Θαναση!

Ωφειλω να παραδεχτω οτι απο τις παραπανω διευκρινισεις κατανοησα πιο καλα την παραδοσιακη τεχνικη πετσωματος, κοιταζοντας και το βιβλιο και πολυ περισσοτερο με την περιγραφη που υπαρχει εδω στον Ναυτοτοπο (να πω οτι δεν το ειχα δει, το ειχα δει, αλλα οταν προχωρουσα στην κατασκευη μου διεφυγε).

Ντουρελο...αντιλαμβανομαι οτι πιθανον να φταινε οι ακραιοι νομεις, ισως και οι μεσαιοι οπως 9ος 14ος 15ος και λιγο ο 16ος. (φ201)
Σε αυτη την πλευρα δεν πειραξα τιποτα.
Απ'οτι θυμαμαι δεν πρεπει να ελεγξα την ευθυγραμιση του ντουρελου κατα την κολληση η τουλαχιστον οταν το καρφωνα.

Ο.κ επειριες ειναι αυτες, εχουμε να μαθουμε πολλα ακομα (χωρις λαθη δεν μαθαινεις)

...δεν θελω να ειναι ''καταδικασμενο'' :mrgreen:

12 Μαρ 2012 - 23:53
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γεια σας!

Ολοκληρωθηκε το πετσωμα του περαματος και απο την αλλη πλευρα.
Η γαστρα τριφτηκε(θελει φινιρισμα ακομα) και στοκαριστηκε για να κλεισουν τα μικροκενα αναμεσα στα μαδερακια καθως και για να εξομαλυνθουν καποια απο αυτα, γιατι κατα την τοποθετηση τους ισως πιεστηκαν περισσοτερο χωρις να το αντιληφθω.

...μερικες φωτογραφιες απο την ολοκληρωση...

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

18 Μαρ 2012 - 23:42
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 62 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: