Απάντηση στο θέμα  [ 48 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Αλιευτικό Τρεχαντήρι σε Κλίμακα 1:10 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 01 Δεκ 2010 - 19:38
Δημοσ.: 47
Τοποθεσια: Sparta-Athens-UK
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Αλιευτικό Τρεχαντήρι σε Κλίμακα 1:10
Γιάννη ναι η βουτιά είναι όντως στα βαθιά και μάλιστα απότομη μιας και είμαι εκτός των νερών μου.
Θανάση πολύ κατατοπιστική η φωτογραφία που ανέβασες και βοηθάει αρκετά.

Τελικά έκοψα στο μέσα μέρος και τους 2 τελευταίους νομείς (αφαιρώντας και τα καμάρια) έχοντας αφήσει περιθώριο για να βάλω δοκάρια προκειμένου να σταθεροποιήσω καλύτερα το πρυμνιό ποδόσταμα. Τώρα η κατασκευή είναι σαν ψαροκόκαλο όπως αναφέρει και ο Γιάννης στο Γατζάο του.
Θα σταθεροποιήσω (κολλήσω του νομείς), θα τοποθετήσω το σωτρόπι κόβοντας σανίδι πάχους 3 ή 4 χιλιοστά.
Στη συνέχεια θα τοποθετήσω τις στραγαλιές ή αστραγαλιές (μάλλον έχει γίνει μπέρδεμα αναφέροντας δύο λέξεις για το ίδιο πράγμα), τρεις σε κάθε πλευρά όπως αναφέρει η κ. Δαφνά στην εργασία της. Θα δω εάν γίνεται να τοποθετήσω φουρνιστή και ντουφέκια όπως αναφέρει.
Μετά θα μπει το λεγόμενο αστάρι, υπολογίζοντας την θέση του ώστε τα καμάρια που θα φτιάξω και θα τοποθετήσω να πάνε στην θέση που ήταν και πριν κοπούν.

Βασίλης

23 Φεβ 2013 - 11:31
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Παρουσιάζω πιο κάτω το πώς βρίσκω την μέση του νομέα με τον δικό μου τρόπο προκειμένου να τον τοποθετήσω στην καρίνα χωρίς να είναι απαραίτητο κάποιο νήμα.
Σχεδιάζω το πάνω μέρος του νομέα σε ένα χαρτί, μετράω πιο είναι το μέσον της γραμμής, στην συνέχεια τον τοποθετώ πάνω στο χαρτί και ακριβώς στις γραμμές που είχα σχεδιάσει πριν, με ορθογώνιο τρίγωνο σχεδιάζω γραμμή (από το μέσο της πάνω γραμμής), τοποθετώ πάλι τον νομέα και με την γραμμή που έχω σχεδιάσει και την μεταφέρω πάνω σ' αυτόν.
Εφόσον η καρίνα μου είναι 12 χιλιοστά πλάτος έχω κόψει σανιδάκι 6 χιλιοστά (το μισό πάχος της καρίνας), το τοποθετώ πάνω στην καρίνα στην άκρη αυτής (οπότε εκεί που τελειώνει το σανιδάκι είναι το μέσον), τοποθετώ τον νομέα πάνω στην καρίνα και ευθυγραμμίζω την γραμμή με το σανιδάκι.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά ευθυγραμμίζω το ύψος τον νομέων να είναι το ίδιο και από τις δύο πλευρές προσέχοντας πάντα ο νομέας να είναι στο μέσον της καρίνας.

Εικόνα

Εικόνα

Μια φωτογραφία με τους πρώτους 5 νομείς τοποθετημένους και κολλημένους στην θέση τους. Χρησιμοποίησα λευκή κόλλα και για σταθεροποίηση μέχρις ότου κολλήσει καλά η λευκή έσταξα μερικές σταγόνες λεπτόρρευστης κύανο ώστε να είμαι σίγουρος ότι ο νομέας δεν θα φύγει από την θέση του.

Εικόνα

Βασίλης

24 Φεβ 2013 - 13:29
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χαιρετώ.
Ο τρόπος σου μου φαίνεται καλός, αλλά αν τον κατάλαβα καλά, έχω μία απορία.
Όταν λές ότι σχεδιάζεις το πάνω μέρος του νομέα, φέρεις και μετράς την γραμμή, εκτιμώ απο τα άκρα των μανταλιών...σημαίνει ότι αυτά έχουν κοπεί ίσα...που σημαίνει έχουν κοπεί βάση σχεδίου...οπότε η απορία μου είναι, γιατί το σχέδιο να μην σου δίνει το μέσον του νομέα...?
Πάντως να είσαι προετοιμασμένος, ότι αυτό δεν σου εξασφαλίζει και απόλυτη οριζοντίωση των νομέων, στον άξονα του πλάτους των.
Thx

24 Φεβ 2013 - 18:23
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα
Και εγώ έχω την ίδια απορία και αγωνία με το Θανάση. Το μέτρημα του ύψους του τοποθετημένου νομεα δεξιά και αριστερά, είναι σωστός τρόπος αφού βέβαια έχουμε σιγουρέψει οτι το κόψιμο του νομέα εξωτερικά είναι σωστό. Αφού το κόψιμο έχει γίνει με lazer, δεν ξέρω, να υποθέσω οτι έχει γίνει σωστά.
Μπορεί να με ξεγελά η φωτογραφία, αλλά ο 7Α μπορεί γέρνει λίγο αριστερά; :)
Καλή τοποθέτηση...

24 Φεβ 2013 - 20:05
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Να σας λύσω την απορία. Βασικά αυτός ο σχεδιασμός έγινε από την σύζυγο. :o Προτίμησα να γίνει με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν σκέφτηκα να πάρω τις μετρήσεις από τα σχέδια. :roll: Πάντως το κόψιμο στους νομείς από το CNC εν συγκρίσει και με τα σχέδια που έχω είναι μια χαρά.

Θανάση τι εννοείς απόλυτη οριζοντίωση στον άξονα του πλάτους; Δεν μπορώ να το καταλάβω γίνε πιο σαφής.

Γιάννη σε ξεγελάει η φωτογραφία, στην πιο πάνω φωτογραφία (δείχνει τον νομέα 7Α) η μέτρηση από τον νομέα 7Α και από τις δύο πλευρές από την επιφάνεια που κάνω τις μετρήσεις είναι 19 πόντοι. Το κόψιμο έχει γίνει με CNC και όχι με Laser, οι μαυρίλες δεν ξέρω γιατί υπάρχουν, μάλλον από το κοπτικό εργαλείο.

Τελειώσαμε για σήμερα με την τοποθέτηση και άλλων νομέων, σύνολο νομέων που έχουν τοποθετηθεί 13 και απομένουν άλλοι 6. Επίσης για πιο καλή στήριξη έχω βάλει δοκάρια τα οποία σας δείχνω με το κόκκινο βέλος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Βασίλης

24 Φεβ 2013 - 22:00
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
ok Δηλαδή δεχόμαστε ότι αυτός είναι ένας τρόπος να αναπληρώσεις μία "παράλληψη" σημείωσης του μέσου της βάσης ενός σωστά κομμένου νομέα, κι όχι για να το καθορίσεις μετά από τυχαίο καθ' ύψος κόψιμο των μανταλιών...
Απόλυτη οριζοντίωση...Εννοώ ότι, μόνο με αυτόν τον τρόπο (των τομών νομέα-καρίνας) δεν μπορείς ν' αποφύγεις και μιά δεύτερη επέμβαση σταθεροποίησης των νομέων, ώστε να μην γέρνουν δεξιά-αριστερά...
Και το ότι κάποιοι δεν θα είναι οριζοντιομένοι, θα το δείς όταν βάλεις ένα νήμα να περνά πάνω απο τα ποδοστάματα και έναν χάρακα στα επάνω άκρα, κάθε νομέα...
Θα πρέπει κοιτώντας το νήμα με ένα μάτι (το άλλο κλειστό) κι έτσι ώστε να προβάλλεται επάνω στην καρίνα, ταυτόχρονα να δείχνει και το μέσον της απόστασης των άκρων του νομέα, στον χάρακα...
Μην σταθείς όμως τώρα σε αυτό...όπως σου είπα αυτή η δεύτερη επέμβαση ("διορθωτικής") σταθεροποίησης, θα πρέπει να γίνει όταν θα βάλεις λούρους ή φούρμες για να γίνει και μόνιμη...Ελπίζω τα δοκαράκια να μην γίνουν πρόβλημα.
Καλή δουλειά μέχρι τώρα...κι όσο το βλέπω να σχηματίζεται, εκτός απο τον όγκο αρχίζω να σκέφτομαι και το βάρος.... :o :)
Thx

24 Φεβ 2013 - 22:30
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση με τα δοκαράκια δεν υπάρχει πρόβλημα για την τοποθέτηση των λούρων μιας και δεν φτάνουν μέχρι την άνω επιφάνεια των νομέων.
Το βάρος μέχρι τώρα δεν είναι μεγάλο και σαφώς έχει μειωθεί κατά πολύ με το άδειασμα των νομέων.

Η τοποθέτηση των νομέων τελείωσε και τοποθετήθηκε το σωτρόπι με λευκή κόλλα και για περισσότερη σταθεροποίηση του έβαλα και καρφιά σε κάθε νομέα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μερικές ερωτήσεις:
1. Οι λούροι είναι το ίδιο πράγμα με τις στραγαλιές;
2. Πόσους λούρους να βάλω από κάθε πλευρά; 3 ή λιγότερους;
3. Βλέπω ότι οι λούροι δεν τοποθετούνται σε όλους τους νομείς γιατί;
4. Το αστάρι που θα τοποθετηθεί πάνω από τους λούρους είναι ικανό ώστε να σταθεροποίηση τους νομείς προκειμένου να μπορέσω να τρίψω τους μπροστινούς και πίσω για να πατάνε οι σανίδες πετσώματος με όλη τους την επιφάνεια?

Τις απορίες αυτές τις έχω από την εργασία της κ. Δαφνά, βλέποντας 3 λούρους χαμηλά και μία μόνο σανίδα το αστάρι προσαρμοσμένο στα επίμαχα σημεία που με ενδιαφέρουν για το τρίψιμο. Επίσης το αστάρι πιάνει όλους τους νομείς μιας και πάνω εκεί θα τοποθετηθούν τα καμάρια.

Βασίλης

27 Φεβ 2013 - 20:00
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χαιρετώ. Ας τα πάρουμε με την σειρά...
Υποθέτω ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα με τα δοκαράκια, όχι σε σχέση με τους λούρους, αλλά γιατί εκτιμώ τα έχεις κολλήσει ανάμεσα στους νομείς και επάνω σ' αυτούς για ενίσχυση της στήριξης...
Αυτό κι αν υπάρξει θέμα διορθωτικών παρεμβάσεων στους νομείς (οριζοντίωση δεξιά-αριστερά) μάλλον θα δημιουργήσει πρόβλημα. Γι' αυτό έγραψα ότι με την οριζοντίωση-μόνιμη σταθεροποίηση των νομέων, θα πρέπει ν' ασχοληθείς αφού βάλεις εξωτερικές φούρμες και προσδιορίσεις ακριβώς την θέση τους.
Το βάρος μοιραία θ' αυξηθεί και με το πέτσωμα και τις υπερκατασκευές, αλλά θεωρώ πως είσαι γυμνασμένος... ;)
Προχώρησες σε σταθεροποίηση των νομέων και σε σωτρόπι (δεν βλέπω φούρμες) εκτιμώ ότι έκανες τον έλεγχο που περιέγραψα στο προηγούμενο Post και δείχνω στην φωτο..
Εικόνα

Ο Λούρος είναι στοιχείο εσωτερικά του σκελετού ενός σκάφους επάνω στους νομείς και επάνω στο οποίο στηρίζονται τα καμάρια. Συνήθως υπάρχει ένας λούρος στην κάθε πλευρά ενός σκάφους και μπορεί να αποτελείται από μια ή και περισσότερες δοκούς που συνδέονται μεταξύ τους (Δεν είναι μονοκόματο μαδέρι).
Η Στραγαλιά είναι κι αυτό στοιχείο του σκελετού ενός σκάφους στην εσωτερική πλευρά των νομέων και έχει διαμήκη θέση.Οι στραγαλιές συνδέουν τους διαδοχικούς νομείς μεταξύ τους, βρίσκονται χαμηλότερα απ’ ότι οι λούροι και επάνω στις περιοχές σύνδεσης των τμημάτων των νομέων.Οι θέσεις τους είναι συμμετρικές ανά ζεύγη, ως προς το επίπεδο συμμετρίας του σκάφους.
Τώρα, μετά τους παραπάνω ορισμούς, συμπεραίνω ότι επικράτησε να ονομάζουμε όλα τα εσωτερικά διαμήκη στα μοντέλα στοιχεία ως λούρους, γιατί συνήθως δεν κάνουμε τμηματικούς νομείς ή τους κάνουμε ολόσωμους....
Οι λούροι στα πραγματικά σκάφη, μπορεί να μην τοποθετούνται σε όλους τους νομείς παρά μόνο εκεί όπου κρίνεται σκόπιμο, λόγω άλλων ενισχυτικών στοιχείων και για οικονομία.
Το πόσες στραγαλιές ή λούρους θα βάλεις σε μή τμηματικούς νομείς...it's up to you.*
Δεν ξέρω ποιό είναι το "αστάρι" επάνω απο τους λούρους...που αναφέρει η κα Δάφνα... Αυτό που αναφέρεται ως "αστάρι" στην βιβλιογραφία είναι το αστάρι της κουπαστής (πολύ ψηλότερα απο τους λούρους) και το αστάρι ή τσάπα που είναι εξωτερικό ενισχυτικό στοιχείο...
Επομένως αναφερόμαστε στούς λούρους...και εκτιμώ πως μόνοι τους δεν σου δίνουν μεγάλη σταθερότητα για το τρίψιμο...*Θα έλεγα να προσθέσεις άλλες δυό στραγαλιές.
Thx

27 Φεβ 2013 - 21:30
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα,
Τον έλεγχο που λες τον έκανα μετέπειτα εφόσον είχα κολλήσει εκείνα τα δοκάρια στους νομείς και πριν τοποθετήσω το σωτρόπι. Ο έλεγχος έδειξε ότι μερικοί νομείς είναι ισομεγέθεις ως προς τα κέντρα ενώ άλλοι έχουν 1,5 με 2 χιλιοστά διαφορά. Εκτιμώ ότι σε σύγκριση με το μέγεθος του μοντέλου δεν θα υπάρξει κάπου πρόβλημα, ίσως η εκτίμηση αυτή να είναι λάθος και θα ήθελα την άποψή σου πάνω σ’ αυτό. Ίσως διορθώνεται με επιπλέον τοποθέτηση σανίδας ανάλογου πάχους στους νομείς που χάνουν τα χιλιοστά. Τώρα επειδή τα δοκάρια έχουν κολλήσει πάρα πολύ καλά είναι δύσκολο να τα βγάλω ώστε να διορθώσω αυτή την απόκλιση, επίσης έχω βάλει και κύανο λεπτόρρευστη στους νομείς.
Σχετικά με το αστάρι αυτό εννοούσα, αυτό που αναφέρει η κ. Δαφνά.
Όταν λες άλλες δύο στραγαλιές εννοείς επιπλέον από τις τρεις που σκέφτομαι να βάλω; Δηλαδή σύνολο 5;

Κάτι τελευταίο για να αρχίσω να κόβω σανιδάκια για το πέτσωμα του καταστρώματος για να τα έχω έτοιμα. Τι μέγεθος σχετικά με αυτή την κλίμακα πρέπει να έχουν; Θεωρείς ένα πάχος της τάξεως των 2 χιλιοστών και ένα πλάτος των 8 χιλιοστών είναι εντάξει;

Ευχαριστώ για την κατανάλωση του χρόνου σας και τις συμβουλές σας πάνω στην πρώτη μου κατασκευή.

Βασίλης

28 Φεβ 2013 - 08:30
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετώ.
Το "ισομεγέθεις" θα το εκλάβω ως ένδειξη ίσης απόστασης του κέντρου των απο την εξωτερική τους επιφάνεια, οπότε αν σε κάποιους νομείς έχεις μόνο 1,5-2 mm συμφωνώ, όπως παρατηρείς, και δεν βλέπω πρόβλημα για το μέγεθος του μοντέλου.
Θα πρέπει όμως κι όπως εξελίχθηκε η κατασκευή των νομέων, να φροντίσεις (αν δεν είναι) και το "ισομεγέθεις" εσωτερικά, αφού θα τοποθετήσεις στραγαλιές. Τουλάχιστον στα σημεία που θα περάσουν...
Τώρα, καλό είναι πρίν κάνεις κάτι άλλο, να βάλεις δύο φούρμες, στο ύψος του καταστρώματος, ώστε να γίνει περισσότερο σταθερή η κατασκευή.
Και όταν λέω να βάλεις δύο (2) στραγαλιές, εννοώ μαζί με τους λούρους, τρία (3) διαμήκη ενισχυτικά στοιχεία (μαδέρια) σε κάθε εσωτερική πλευρά της γάστρας.
Για τις διαστάσεις των μαδεριών, η βιβλιογραφία λέει ότι σε ένα σκάφος Τρεχαντήρι με μήκος καρίνας 10 m τα μαδέρια είχαν διατομή 2,50Χ12-13 cm. Οπότε αν θές να προχωρήσεις με ακρίβεια, έχεις μία ένδειξη για τους υπολογισμούς σου...
Thx

28 Φεβ 2013 - 12:41
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Συνέχεια κατασκευής. Τοποθετήθηκαν οι λούροι 3 από κάθε πλευρά, στην μία πλευρά δεν έχω βάλει ακόμα τον μεσαίο (τον ξέχασα και έχω κολλήσει τα καμάρια) οπότε τώρα θα παιδευτώ λίγο παραπάνω. Πάντως όλοι οι νομείς έχουν ίσες αποστάσεις μεταξύ τους αμφίπλευρα. Όσο αφορά την οριζοντίωσή τους δεξιά - αριστερά (με το νήμα) υπάρχει μία απόκλιση σε μερικούς νομείς της τάξεως των 1,5 με δύο χιλιοστά. Οι νομείς με την τοποθέτηση και των καμαριών έχουν πλέον σταθεροποιηθεί αρκετά και με μια δοκιμή που έκανα μπορώ άνετα με ένα ηλεκτρικό εργαλείο να σπάσω τις γωνίες στους νομείς που χρειάζονται (πλώρη και πρύμνη) ώστε οι σανίδες να πατάνε με όλη τους την επιφάνεια πάνω σ' αυτούς όπως κάνω και στα κιτ.

Χρησιμοποιήθηκαν τα ήδη υπάρχοντα καμάρια και δεν χρειάστηκε να κόψω καινούργια.

Θανάση φούρμες δεν χρειάστηκαν, η κατασκευή δείχνει αρκετά στιβαρή, ειδικά με τον τελευταίο λούρο (αυτός που είναι κάτω από τα καμάρια). Αυτό που έκανα ήταν να τοποθετήσω και από τις δύο πλευρές σανίδα 2Χ10 χιλιοστά εξωτερικά στους νομείς την οποία και έβγαλα μόλις τελείωσα με τους λούρους.

Σας δείχνω και μια φωτογραφία του τρεχαντηριού για να το συγκρίνετε με το H.M.S. Victory.

Βασίλης

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

03 Μαρ 2013 - 23:14
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χαιρετώ.
Δεν αμφιβάλω ότι έχεις κάνει καλή δουλειά με την "μονιμοποίηση" των νομέων ή ότι είσαι σε θέση να ανταποκριθείς σε τυχόν διορθώσεις...(?)
Ωφείλω όμως να επισημάνω και για τους άλλους φίλους που παρακολουθούν, ότι οι φούρμες άν και προσωρινό, είναι βασικό στοιχείο στην τελική στήριξη των νομέων.
_Οι φούρμες ξεκινούν και καταλήγουν στα ποδοστάματα κι επομένως βοηθούν στην τήρηση των ίδιων αποστάσεων των νομέων μεταξύ τους, στην οριζοντίωση τους κατά τον άξονα του πλάτους του σκάφους (δεξιά αριστερά) αλλά και στην οριζοντίωση τους κατά τον διαμήκη άξονα του σκάφους (εμπρός-πίσω).
Ελπίζω πως αυτά τα έχεις λάβει υπόψη σου, έστω κι εφαρμόζοντας άλλο τρόπο.
Η σύγκριση με το H.M.S. Victory, ασύγκριτη... ;)
Thx

04 Μαρ 2013 - 12:03
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση τα έχω λάβει υπόψη μου και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και θα ήθελα να τις κάνεις προκειμένου να μάθω και πράγματα που σαφώς δεν γνωρίζω. Όπως καταλαβαίνεις και ξέρεις είναι η πρώτη του είδους κατασκευή που προσπαθώ να φτιάξω. Τώρα αν έχω κάνει κάποια βλακεία η συνέχεια θα δείξει, άλλωστε δεν είναι και η πρώτη κατασκευή που έχω κάνει λάθος. :)

Εξωτερικά έβαλα από κάθε πλευρά σανίδα κοιτώντας την κατασκευή του Γιάννη στο Γατζάο , την οποία όπως είπα εφόσον οι νομείς ήταν εκεί που έπρεπε κόλλησα και τον τελευταίο λούρο και αφαίρεσα μετά.

Σίγουρα έχω να μάθω πολλά πράγματα από εσάς, θα συνεχίσω με το τρίψιμο των νομέων προκειμένου να σπάσω τις άκρες αυτών ώστε οι σανίδες πετσώματος να πατάνε με όλη τους την επιφάνεια για πιο στιβαρή κατασκευή.

Βασίλης

04 Μαρ 2013 - 13:37
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 14 Μάιος 2011 - 22:18
Δημοσ.: 8
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καλησπέρα και από μένα πολύ καλή η πορεία του τρεχαντηριού μέχρι τώρα με βασικό χαρακτηριστικό την ευελιξία που δείχνεις στην πορεία κατασκευής του ......θηρίου (σε σχέση με το Victory) .
Καλή συνέχεια .
Αντώνης
Παράθεση:
Να σημειώσω για όλους που είναι γνωστοί και από το MC ότι όταν έκανα την εγραφή μου στον Ναυτότοπο δεν δέχτηκε το repetan γιατί το χρησιμοποιούσε άλλος ; και έτσι έκανα εγγραφή με το PETRAN ευχαριστώ

04 Μαρ 2013 - 23:02
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα και από εμένα. Το ΣΚ έλειπα στο νησί (Ζακυνθο), όπου πήγα με ένα διαστρεμμα στο δεξί (προ15μερου) και επέστρεψα σήμερα με ένα ακόμη στο αριστερό. Μην ρωτάτε πώς, σημασια έχει ότι τώρα είμαι καθηλωμένος διότι η περίπτωσή μου απαιτεί ακινησία και ξεκούραση.
Τέλος πάντων, Βασίλη η κατασκευή σου έχει δρομολογηθεί καλα και το μόνο που παρατηρώ είναι ότι εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω τους λούρους και το σωτρόπι με σανίδες μεγαλύτερου πλάτους. Δεν έχει νόημα πάντως αφού το εσωτερικό του δεν θα είναι εμφανές. Χαίρομαι που συμβουλεύεται το Γατζαο, αλλα κατι πρέπει να κάνω διότι με την ταχύτητα που πας εσύ θα φθάσεις πολύ γρήγορα στο σημείο που εγώ έχω σταματήσει. :D

04 Μαρ 2013 - 23:29
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα Αντώνη,
Ευχαριστώ για τα σχόλια και όσο για την ευελιξία κάνω μάλλον δικούς μου τρόπους από απειρία και δεν εφαρμόζω τους σωστούς και όπως πρέπει με αποτέλεσμα στη συνέχεια να πηγαίνω πίσω για να διορθώσεις.

Καλημέρα Γιάννη,
Εύχομαι και εγώ και η σύζυγος περαστικά και γρήγορα να αναρρώσεις. Η σύζυγος έχει και αυτή μπαταρισμένο το αριστερό ύστερα από ένα πέσιμο και δεν έχει ξεκινήσει την επόμενη κατασκευή της.
Γιάννη δεν το γνώριζα αυτό που λες για τις σανίδες μεγαλύτερου πλάτους, έχω βάλει 2Χ10 με τις οποίες θα πετσωθεί και το σκαρί. Σημειώνω τα λάθη μου ώστε στο επόμενο να είμαι πιο καλύτερος και ήδη γνωρίζω από εσάς αρκετά πράγματα. Αν δεν συμβουλευτώ δικές σας κατασκευές τότε τι άλλο μπορώ να κάνω; Ειδικά για το Γατζάο και για την αναλυτική περιγραφή που κάνεις με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
Γιάννη για την ταχύτητα έχω αρκετό χρόνο και όχι πολλές υποχρεώσεις, μηδαμινές μπορώ να πω, κάτι που ίσως φαντάζομαι δεν έχεις εσύ.

Στην κατασκευή τώρα, και μια βλακεία που έκανα η οποία και φαίνεται στις παρακάτω δύο φωτογραφίες. Δεν έχω βάλει τους λούρους όπως έπρεπε με αποτέλεσμα μόλις έβαζα μπροστά και πίσω σανίδα πετσώματος να έχω στρέψη αριστερά ή δεξιά (ανάλογα με την τοποθέτηση της σανίδας) της καρίνας και τις συστοιχίας των νομέων στους οποίου τελείωνε ο λούρος. Ευτυχώς το παρατήρησα με το τρίψιμο των γωνιών στους νομείς και βάζοντας πρόχειρα σανίδα πετσώματος για να δω πως πατάει μετά τα τριψίματα. Η μία διόρθωση έγινε εχτές (στο πλωριό σημείο) και σήμερα που δοκίμασα πάλι με σανίδα πετσώματος είδα ότι το παραπάνω πρόβλημα πλέον δεν υφίσταται. Θα διορθώσω σήμερα και τα υπόλοιπα τέτοιου είδους σημεία.

Εικόνα

Εικόνα

Στις παρακάτω δύο φωτογραφίες φαίνεται το τρίψιμο που έχω κάνει στους πλωριούς και πρυμνιούς νομείς ώστε οι σανίδες να πατάνε καλά επάνω στην επιφάνειά τους. Για το τρίψιμο χρησιμοποίησα πιο ενεργό εργαλείο και όχι εκείνο που συνήθως χρησιμοποιώ στα κιτ. Το εργαλείο αυτό που έδωσε την δυνατότητα μιας και οι νομείς είναι 12 χιλιοστά πάχος και όχι το συνηθισμένο 5 χιλιοστά των κιτ να τελειώσω άμεσα και ξεκούραστα χρησιμοποιώντας πάνω στο εργαλείο γυαλόχαρτο 80 βαθμών.
Το εργαλείο είναι το παρακάτω
http://www.proxxon.com/eng/html/28536.php

Εικόνα

Εικόνα

Βασίλης

05 Μαρ 2013 - 12:32
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αυτή η τρέψη της καρίνας και των ποδοσταμάτων, απο το διερχόμενο από αυτά επίπεδο, αποτρέπεται με τις φούρμες...Οι φούρμες "κλειδώνουν" την κατασκευή και το τμηματικό πέτσωμα που επιχειρείς, είναι ακόμη ένας λόγος για να είχες τοποθετήσει φούρμες...
Αν επιχειρούσες με μονοκόματα μαδέρια, τότε τα δύο πρώτα θα έπαιζαν τον ίδιο ρόλο με τις φούρμες.
Εγώ τοποθετώ φούρμες λίγο κάτω απο την γραμμή του καταστρώματος και στην θέση της "τσάπας". Αφού τις χρησιμοποιήσω σαν οδηγούς, για το κάτω απο αυτές πέτσωμα, τις αφαιρώ και τοποθετώ τις τελικές "τσάπες".
"Στο επόμενο".... όπως μου λέει (ευτυχώς ακόμα) ο δάσκαλος μου... :D
Thx

05 Μαρ 2013 - 12:58
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα Θανάση,
Ναι στο επόμενο θα γίνει καλύτερη δουλειά και πιο μελετημένη - προσεκτική.
Ευτυχώς με αυτό τον περίεργο τρόπο που έκανα έχω σταθεροποίηση. :mrgreen:

Βασίλης

05 Μαρ 2013 - 13:36
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μια ερώτηση , μπορώ να μην βάλω κατάρτι στην κατασκευή; Βλέποντας την κατασκευή του κ. Χατζηλία που είναι χωρίς κατάρτι είπα να ρωτήσω γι΄αυτό γιατί δεν μου αρέσει το κατάρτι σε αυτή την κατασκευή, το βρίσκω πιο ωραίο χωρίς αυτό.
Εάν οπωσδήποτε πρέπει να τοποθετηθεί κατάρτι θα πρέπει να φτιάξω και την ανάλογη βάση στην καρίνα.

Βασίλης

05 Μαρ 2013 - 21:57
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Μπορείς και να μην βάλεις κατάρτι. Κάνε όμως μιά αναζήτηση στο web, για να δείς αντίστοιχα σκαριά και να διαλέξεις υπερκατασκευές-καμπίνα.
Ελπίζω σε κάποια, να μην σου αρέσει η καμπίνα τους, όπου τοποθετημένη εμπρός και με αρκετό ύψος, τα κάνει να δείχνουν σαν "F16"... :D
Thx

06 Μαρ 2013 - 08:54
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση καλημέρα,
Το θέμα είναι το πως θα βρω σχέδια εάν δεν βάλω την ήδη υπάρχουσα γέφυρα για την οποία έχω σχέδια.
Μήπως υπάρχει τίποτε από σχέδια γέφυρας και καμπίνας;

Βασίλης

06 Μαρ 2013 - 11:17
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Εγώ πάντως αντίθετα, θεωρώ ότι τα σχέδια που έχεις μπορεί να σε βοηθήσουν στο να επανασχεδιάσεις την γέφυρα...
Παρακάτω είναι μία πρόταση μου τροποποιώντας το υπάρχον σχέδιο...
Άρχισε να πιστεύεις ότι μπαίνεις στον κόσμο του scratch... ;)
Thx

Συνημμένα:
spiragio.JPG
spiragio.JPG [ 4.28 KiB | 11244 προβολές ]

06 Μαρ 2013 - 12:42
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 07 Φεβ 2013 - 07:55
Δημοσ.: 31
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χαιρετώ. Παρακολουθώ την κατασκευή σου με ενδιαφέρον και εύχομαι καλή συνέχεια.
Γιώργος

14 Μαρ 2013 - 12:44
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 48 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση