Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Μοντέλο Υδραίικης βάρκας 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Φεβ 2009 - 19:30
Δημοσ.: 34
Τοποθεσια: Αμοργός
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Μοντέλο Υδραίικης βάρκας
λοιπόν, φωτογραφίες:
Συννημένο:
Σχόλια αρχείου: υλικά σκελετού
varkalas1.JPG
varkalas1.JPG [ 30.12 KiB | 8117 προβολές ]

24 Οκτ 2009 - 21:20
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Σχέδιο Υδραίικης βάρκας
τοποθέτηση νομέων και πρύμης
Συννημένο:
varkalas2.JPG
varkalas2.JPG [ 34.42 KiB | 8117 προβολές ]

πέτσωμα τα δύο πρώτα μαδεράκια πάνω
Συννημένο:
varkalas3.JPG
varkalas3.JPG [ 36.25 KiB | 8117 προβολές ]

και τα δύο πρώτα μαδεράκια κάτω
Συννημένο:
varkalas4.JPG
varkalas4.JPG [ 29.01 KiB | 8117 προβολές ]

24 Οκτ 2009 - 21:29
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Amorgianos.Εκτιμώντας ότι περιμένεις κάποιο σχόλιο έχω να παρατηρήσω ότι αν και πρόκειται για "απλοποιημένη" κατασκευή, μου αρέσει η "καθαρότητα" στην μέχρι τώρα δουλειά σου....
Παρατήρησα ότι δεν χρησιμοποιείς (εκτός και αν δεν βρίσκεται στα πλάνα) κάποια βάση στήριξης (?) και τέτοια ώστε να μπορεί να κρατάει τα ποδοστάματα στο ίδιο επίπεδο, βασικό κατά την τοποθέτηση των πρώτων μαδεριών...
Απλοποιημένος τρόπος για να το ελέγχεις, είναι η προσαρμογή ενός νήματος πάνω απο τα δύο ποδοστάματα και ο έλεγχος (κοιτώντας απο πάνω με το μάτι) ώστε η γραμμή του νήματος να περνά απο την μέση της καρίνας...
Αν όμως δεν έχεις προβλήματα μέχρι τώρα όλα καλά...
:arrow:

25 Οκτ 2009 - 09:54
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 11 Σεπ 2009 - 22:13
Δημοσ.: 8
Απάντηση με παράθεση
Να'μαι κι εγω.Μετα απο 3 βδομαδες απουσιας ειδα στο φορουμ πολυ προοδο,καινουργια σχεδια,επεξηγήσεις,πλουσιο φωτογραφικο υλικο, τι λες τωρα, ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
Ξεκινησα κι εγω την κατασκευη πριν 5 ημερες χωρις να εχω παρει χαμπαρι τα καινουργια σχεδια :x .Θα προσπαθήσω καποια στιγμη να βαλω φωτο για να δω σχολια.
Εμενα παντως αν και πρωτη κατασκευη βαση σχεδιων μου φαίνεται :!: :!: :!: .
Μου'ρχεται να μπω μεσα και να παω για παραγαδι.Ευχαριστω παντως για τα σχεδια, θα τα χρησιμοποιησω στην επομενη κατασκευη γιατι σκοπευω να το ξαναφτιαξω σε μεγαλύτερο οταν με το καλο τελειωσω το μικρο.

26 Οκτ 2009 - 22:50
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 226
Απάντηση με παράθεση
Φίλε Amorgianos πολύ καλή και καθαρή η δουλειά σου. Συγχαρητήρια!!!
Αναμένουμε για τη συνέχεια.

27 Οκτ 2009 - 16:37
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 20 Φεβ 2009 - 19:37
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Φίλε πατριώτη θα έρθει να ελέγξει την δουλεία σου ο Πατέρας μου (ο πρόεδρος) :shock: Σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και η κατασκευή που βλέπω με χαροποιεί ιδιαίτερα.
το καλοκαίρι θα έρθω να σκαρώσω δυο για τον ναυταθλητικό όμιλο. Στην Γιάλη όμως!
Οπότε θα έχεις απόκτηση εμπειρία για να βάλεις ένα χεράκι!
Όταν φτάσεις για την αρματωσιά βαλε φωνή αν έχω ξεχάσει να ανεβάσω τα σχέδια του εξαρτισμου. αν και θα πρέπει να βιαστώ λίγο γιατί βλέπω να πρέπει να βάλεις το κουβερτάκι σε λίγο.

30 Οκτ 2009 - 00:08
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γειά σας και πάλι,
σωστά το είπες Νικόλα, όπου νά 'ναι ξεκινάω το κουβερτάκι.
Εδώ όμως αρχίζουν άλλες απορίες, γιαυτό επανέρχομαι για συμβουλές!
Λοιπόν, στο βαρκάκι θα βάλω πανί λατίνι. Όπως τα είχαμε πει και σε προηγούμενη συζήτησή μας με το Θανάση, υπολογίζουμε το 1/3 του συνολικού μήκους, μετρώντας από την πλώρη. Με αυτό τον υπολογισμό, το άλμπουρο θα ξεκινάει από το κουβερτάκι (θα το κάνω λίγο μεγαλούτσικο), οπότε τώρα που θα το κατασκευάσω αφήνω την ανάλογη τρύπα - υποδοχή, μαζί με μια ανάλογη υποδοχή για τη στήριξη στο "πάτωμα" κάτω από το κουβερτάκι. Εδώ γεννιέται λοιπόν η εξής απορία: το άλμπουρο κάθετο προς την καρίνα ή κάθετο προς την ίσαλο;;; γιατί στην περίπτωση αυτής της βάρκας η ευθεία της καρίνας δεν είναι παράλληλη με την ίσαλο. Ή ίσως το άλμπουρο θα πρέπει να έχει και μια μικρή κλίση προς τα εμπρός, όπως πχ στη χανιώτικη γαΐτα;
Στις φωτογραφίες πάντως που είδα (στη φωτογραφική συλλογή)από την κατασκευή του Νικόλα, το άλμπουρο δείχνει να είναι κάθετο προς την ίσαλο...

ΥΓ: και μια φωτο της προόδου των εργασιών... :roll:

Συνημμένα:
varkalas5.JPG
varkalas5.JPG [ 22.73 KiB | 7297 προβολές ]

05 Νοέμ 2009 - 19:30
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 20 Φεβ 2009 - 19:37
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Τις αναλογίες από το βιβλίο του Κοτσοβίλλη θα τις ακολουθήσεις μόνο αν βάλεις μπαστούνι και φλόκο.
Χωρίς μπαστούνι ακολούθησε τα σχέδια που θα ανεβάσει η διαχείριση

και πάλι εδώ είμαι! 8-)

06 Νοέμ 2009 - 00:40
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γειά σου Νίκο,
όχι, δε σκοπεύω να βάλω φλόκο... θα περιμένω το σχέδιο λοιπόν...
και θα τα πούμε και πάλι...

07 Νοέμ 2009 - 12:16
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Σας ενημερώνω οτι στο αρχείο μας "Χρήσιμα" (βλ. παρακάτω σύνδεσμο) είναι διαθέσιμα σε όλα τα μέλη του naftotopos (προσφορά του φίλου και μέλους του naftotopos Νικόλαου Βλαβιανού), τα κατασκευαστικά σχέδια ιστιοφορίας τύπου "λατίνι", της υδραίϊκης βάρκας κατασκευής του ιδίου.

Σας υπενθυμίζω οτι για την ανάκτησή τους από το αρχείο, θα πρέπει πρώτα να έχετε συνδεθεί στο naftotopos site.

http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=57&Itemid=97

08 Νοέμ 2009 - 19:58
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
ΟΚ, άψογα!
και πάλι σας ευχαριστώ όλους! Χάρη στο "ναυτότοπο", εμείς οι.. λιγότερο έμπειροι μπορούμε να έχουμε συνεχή επαφή μαζί σας και να παίρνουμε τα καλύτερα μαθήματα και τις χρησιμότερες συμβουλές!

09 Νοέμ 2009 - 14:08
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
καλημερα,χρονια πολα,καλη χρονια χαρουμενο και δημιουργικο το 2010. θελω να ευχαριστισω ολους τους ανθρωπους του naftotopos και μη για τις συμβουλες τους. πιστευω οτι το αποτελεσμα αξιζε τον κοπο.δυστυχως μια ατυχια με την φωτογραφικη ειχε σαν αποτελεσμα να χασω τις φωτογραφιες του στησιματος του βαρκαλα.Η κατασκευη τελειωσε κατα 95% μενουν μονο καποιες μικροκατασκευες που καποια στιγμη θα τελειωσω.Θα ηθελα την γνωμη σας για την κατασκευη.

03 Ιαν 2010 - 10:39
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε Νίκο γειά σου και καλή και δημιουργική χρονιά εύχομαι. Είναι το ξέρω μεγάλη η απώλεια των φωτογραφιών σου (το έχω πάθει και εγώ) αλλά... άντε αποτελεί και μία πρόκληση για να ξεκινήσεις κάποια στιγμή και το επόμενο.
Θα χαρούμε πολύ να δούμε φωτογραφίες από το βαρκαλά σου και όπως πάντα η όποια δική μας (της διαχειριστικής ομάδας του naftotopos) κριτική, παρατήρηση κ.λ.π. θα είναι καλοπροέραιτη και τεκμηριωμένη.
Να είσαι καλά

03 Ιαν 2010 - 15:04
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Εντέλει το μονο που μπορώ να παρουσιάσω είναι φωτό απο το τελειωμένο μοντέλο, και με τη βοήθεια ενός φίλου αερομοντελιστή, κατάφερα να τις περάσω στο φορουμ

Συνημμένα:
014 (Small).jpg
014 (Small).jpg [ 49.39 KiB | 8100 προβολές ]
003 (Small).jpg
003 (Small).jpg [ 44.37 KiB | 8100 προβολές ]
002 (Small).jpg
002 (Small).jpg [ 45.81 KiB | 8100 προβολές ]
03 Ιαν 2010 - 20:23
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Και μερικές ακόμα με λεπτομέρειες απο το μοτέρ και το καμάκι που το έφτιαξα απο καρφίτσες και καλάϊ

Συνημμένα:
007 (Small).jpg
007 (Small).jpg [ 49.74 KiB | 8100 προβολές ]
IMAG0112 (Small).JPG
IMAG0112 (Small).JPG [ 48.07 KiB | 8100 προβολές ]
03 Ιαν 2010 - 20:29
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Υ.Γ θελω να ευχαριστισω τον κυριο Βλαβιανο για τα σχεδια του και ελπιζω να μην θεωρηση ασελγεια το κουβερτομα του βαρκαλα

03 Ιαν 2010 - 22:24
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε Νίκο συγχαρητήρια για το πολύ καθαρό οπτικό αποτέλεσμα καθώς και για την αληθοφάνεια της κατασκευής σου. Ενδεχομένως να έχεις στο μυαλό σου να το εξοπλίσεις και με περισσότερα (υπό κλίμακα) αλιευτικά εργαλεία (και όχι μόνο) και πολύ καλά θα κάνεις. Αλλά ακόμη και εάν το αφήσεις έτσι όπως είναι, είναι πάρα πολύ καλό.
Να υποθέσω οτι η ύπαρξη του μοτέρ, προδίδει και δυνατότητα πλεύσης του μοντέλου; εάν ναί, ενδιαφέρον θα είναι να μοιραστείς μαζί μας και φωτογραφίες από την εξόρμησή του στο νερό.
Παράλληλα, εάν σε ενδιαφέρει, σε ενημέρώνω οτι με μία κατάλληλη προσεκτική φωτογράφηση, το μοντέλο σου μπορεί να ενταχθεί στη συλλογή του naftotopos.
Στη διάθεσή σου και πάλι μπράβο.

04 Ιαν 2010 - 00:14
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Νίκο συγχαρητήρια και απο μένα. :!: Καθαρή δουλειά, τήρηση της κλίμακας, προσοχή στην λεπτομέρεια, επιμελημένος χρωματισμός....
Πάντα τέτοια...

04 Ιαν 2010 - 09:54
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε Νίκο, μπράβο κι από εμένα, πάρα πολύ καλή δουλειά! Είναι εμφανές το μεράκι και η πολύ καλή δουλειά! Μου έδωσες την αφορμή να αποφασίσω κι εγώ να "ανεβάσω" τη φωτογραφία του βαρκαλά που κατασκευάζω, βασικά, αν και έχω σχεδόν τελειώσει την κατασκευή, έχω κολλήσει και δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να το βάψω ή αν θα ήταν καλύτερα να το βερνικώσω... ( είναι λιγάκι σκοτεινή η φωτο αλλά δε μου λέτε κι εσείς τη γνώμη σας;)
Πάντως, πολύ όμορφος ο βαρκαλάς και με την κουβέρτα. Και πολύ όμορφος ο χρωματισμός, μπράβο και πάλι!
Συννημένο:
varkalas6.JPG
varkalas6.JPG [ 25.09 KiB | 7000 προβολές ]

07 Ιαν 2010 - 21:02
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
amorgianos. Συγχαρητήρια και σε σένα.
Αν και σκοτεινή η φώτο οι αληθοφανείς "γραμμές" του βαρκαλά φαίνονται. :!:
Θα βοήθαγαν περισσότερες και κοντινές φωτο για να έχουμε πλήρη εικόνα που όμως δεν νομίζω να άλλαξουν την αρχική εντύπωση...
Για το αν θα το βάψεις ή θα το περάσεις με βερνίκι θα εξαρτηθεί ενδεχομένως και απο το επίπεδο ποιότητας κατασκευής του πετσώματος της γάστρας....
Συγχαρητήρια και πάλι.

07 Ιαν 2010 - 21:30
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Φιλε amorgianos μπραβο,πολυ καλο,εγω απο ναυπιγικες δεν γνωριζω και δεν μπορω να εχω γνωμη.
το αποτελεσμα ομως για εμενα με λιγα λογια ειναι τελειο.Αντε και καλα ταξιδια!!!!

07 Ιαν 2010 - 23:39
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Μοντέλο Υδραίικης βάρκας (συνέχεια από ενότητα "Σκαρί - Γάστ
Ευχαριστώ για το σχολιασμό! "ανεβάζω" χαρακτηριστικές φωτό της ξυλοκατασκευής (ούτε αυτές είναι πολύ καλές, είναι από κινητό...), δεν είναι και τέλεια, όμως λυπάμαι να τα βάψω με μπογιά...

Συνημμένα:
Εικόνα0039.jpg
Εικόνα0039.jpg [ 36.81 KiB | 7794 προβολές ]
Εικόνα0037.jpg
Εικόνα0037.jpg [ 29.42 KiB | 7794 προβολές ]
Εικόνα0036.jpg
Εικόνα0036.jpg [ 32.33 KiB | 7794 προβολές ]

09 Ιαν 2010 - 12:04
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε μου amorgianos γειά σου.
Η κατασκευή σου, έστω και από αυτή τη "κακή" φωτογράφιση όπως λές, δίχνει πάρα πολύ καλό. Όσον αφορά στο ε΄να θα το βάψεις ναί ή όχι, αναγνωρίζω το προβληματισμό σου. Και εγώ θα τον είχα. Έχω όμως να σου προτείνω το εξής.
Καταρχήν επειδή από την φωτογραφία δεν μπορώ να το διαπιστώσω, θα πρέπει να διασφαλίσεις οτι οι επιφάνειες είναι πρώτα από όλα λείες. Στη συνέχεια θα πρέπει να σκουρύνεις το ξύλο με τη βοήθεια "κάσιας". Εάν δεν γνωρίζεις τη κάσια, χρησιμοποιόταν παλιά στα ξύλινα πατώματα αλλά και στην αγιογραφία. Την αναζητείς σε χρωματοπωλεία.
Για να σκουρύνεις το ξύλο αρκεί ένα ποτηράκι μικρό (του κρασιού) να το γεμίσεις με νερό και κάσια... όσο πιάνουν περίπου τα δύο μας δάχτυλα. Το ανακατέβεις και σε κάθε περίπτωση κάνεις δοκιμή σε κάποια άλλη επιφάνεια ξύλου... από το ίδιο ξύλο και όχι επάνω στο μοντέλο. Θα πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει πρώτα για να διαπιστώσεις εάν καταλήγει στο επιθυμητό σκούρο χρώμα ή όχι.
Μπορείς να κάνεις δύο διαλύματα ένα "ανοιχτό" και ένα άλλο ποιό "σκούρο". Το σκούρο το προτείνω για τη γάστρα, τη κουπαστή, τα καπάκια κ.λ.π. ενώ το ανοιχτό για κουβέρτα, πάγκους κ.λ.π. Αυτοχεδιάζεις πάντα. Σκέψου το όμως πρώτα διότι το σκούρο στη συνέχεια δεν ανοίγει, ενώ το αντίθετο γίνεται.
Εφόσον ολοκληρώσεις αυτή τη φάση. τότε θα πρέπει να περάσεις το μοντέλο μέ κάποιο προστατευτικό εμποτισμού, όχι βερνίκι. Αυτό που εγώ χρησιμοποιώ είναι το "σίλερ". Το αραιώνω αρκετά και περνώ τις ξύλινες επιφάνειες. Εάν μετά το πέρασμα φαίνονται ενδεχομένως οι πινελιές μας ή οι στρώσεις από το σίλερ, δεν μας πειράζει εάν το τρίψουμε με κάποιο πολύ ψιλό γυαλόχαρτο. Δημιουρείται μία πολύ λεπτ΄ξη σκόνη την οποία την απομακρύνουμε από το μοντέλο με "φύσημα" και με με κάποιο στεγνό πινέλο. Αυτό, στο τέλος θα μας δώσει την αίσθηση μίας πολύ λείας επιφάνειας, ευχάριστης στο χέρι. Το σίλερ θα έρθει να τονώσει παράλληλα και τα χρώματα του ξύλου σαν να είναι μόνιμα βρεγμένο ή με κάποιο βερνίκι.
Ακολούθως θα περνούσα όλη την κατασκευή με ένα πολύ αραιωμένο υδατοδιάλυτο βερνίκι "σαντινέ" (όχι γυαλιστερό) για περεταίρω προστασία του ξύλου. Τη γάστρα, θα τη διαμόρφωνα ως εξής:
Την ίσαλο γραμμή θα την έκανα άσπρη με ένα πάχος σε κλίμακα 1:1, πέντε (5) εκατοστά, ενώ τα βραχάμενα ένα σκουρότερο χρώμα, από μπλέ σκούρο, γκρί έως και μαύρο.
Ελπίζω να βοήθησα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα το άφηνα έτσι.

09 Ιαν 2010 - 16:44
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
απόλυτα κατανοητός! Ναι, την γνωρίζω την κάσια, την έχω δουλέψει στο παρελθόν. συμφωνώ επίσης απόλυτα με το σατινέ και υδατοδιαλυτό βερνίκι.
Νομίζω πως καταλήγω στις αποφάσεις μου, θα επανέλθω με τελικές φωτό...

10 Ιαν 2010 - 15:04
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
amorgianos .Ελπίζω να σε προλάβω..... :)
Αυτό που εγώ κάνω όταν φτάσω στο σημείο χρωματισμών ή έχω δίλημμα...παίρνω μια φωτο το άβαφο μοντέλο μου και στην συνέχεια μέσω Pc δοκιμάζω χρωματισμούς....μέχρι να βρώ αυτό που θέλω.
Στην πράξη υπενθυμίζω τις δοκιμές των χρωμάτων πρίν την τελική επιφάνεια και ότι κάθε χρώμα Βερνίκι δίνει διαφορετική απόχρωση σε διαφορετικό είδος ξύλου.

10 Ιαν 2010 - 15:25
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: