Απάντηση στο θέμα  [ 8 δημοσιεύσεις ] 
Νεο site με μοντέλα χειροποίητων παραδοσιακών ξύλινων σκαφών 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 16 Δεκ 2009 - 18:52
Δημοσ.: 4
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Νεο site με μοντέλα χειροποίητων παραδοσιακών ξύλινων σκαφών
Για οσους ενδιαφερονται να δουν τις κατασκευες μου ή ακομα και να αποκτησουν μοντέλα χειροποίητων παραδοσιακών ξύλινων σκαφών ας μπουν στο παρακατω site
http://sites.google.com/site/naftomodelismos/ . (καντε κλικ στο 'Διαθεσιμα μοντελα').

Τα σκάφη είναι τελείως χειροποίητα και έχουν κατασκευαστεί με την παραδοσιακή μέθοδο των καραβομαραγκών.
Γιά τα σταβόξυλα, το πέτσωμα και την κουβέρτα έχει χρησιμοποιηθεί αφρικανική ξυλεία τύπου abura. Γιά τις κουπαστές, τα ιστία και τις υπερκατασκευές έχει χρησιμοποιηθεί ξυλεία irocco. Οι γάστρες έχουν επενδυθεί με ένα χέρι υαλοβάμβακα και πολυεστέρα προς αποφυγήν σκασιμάτων στο πέτσωμα με την πάροδο του χρόνου. Οι αρμοι στο κατάστρωμα είνια με μαύρο silcaflex. Ο χρωματισμός έχει γίνει με ακρυλικά χρώματα.

Τα μοντελα διατιθενται και προς πωληση.

Επικοινωνία gnbellas@yahoo.gr

Δεκτες και παρατηρησεις πανω στα μοντελα.

Ευχαριστω

16 Δεκ 2009 - 19:06
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Νεο site με μοντέλα χειροποίητων παραδοσιακών ξύλινων σκαφών
gnbellas.Καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Τα μοντέλα σου είναι εντυπωσιακά και ειδικά στο "καμπύλο πέτσωμα" των καταστρωμάτων αλλά και στην απεικόνιση των αρμών με silcaflex...
Ελπίζω να μοιραστείς μαζί μας αυτές τις τεχνικές (και αν υπάρχουν φωτο απο τα στάδια κατασκευής) περιγράφοντας τις στην θέση " Σκαρί (Γάστρα) " του forum.
Καλώς ήλθες

16 Δεκ 2009 - 20:16
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Φιλε Θαναση καλως σας βρηκα.
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια , μου δινης θαρρος.
Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες απο το σταδιο της κατασκευης.
Τα πετσωματα στις κουβερτες τα εχω κανει με μαδερακια παχους 2,5 χιλ. και φαρδους 4,5 εως 5 χιλ .
Τα κολλαω με super wood (bison) πανω σε καθε καμαρι δινοντας την καμπυλη που χρειαζεται πρεσσαροντας καθε κολλημα με σφυκτηρα για 30 λεπτα τουλαχιστον.
Οταν τελειωσει το καταστρωμα τριβεται με 150αρι πατοχαρτο να φυγου τυχον ανωμαλιες, και στοκαρεται ολη η επιφανεια με silkaflex και το αφηνουμε για 2 εικοσιτετραωρα.
Μετα τριβουμε παλι με 150αρι πατοχαρτομε σβουρακι βεβαια εως οτου φυγει η σιλικονη απο την επιφανεια και μενει το υλικο που βρισκεται μεσα στον αρμο.
Βασικο ρολο παιζει το ξυλο να ειναι αφρικανικο αμπουρα που δεν εχει νερα και αντεχει περισσοτερο στην καμψη.

22 Δεκ 2009 - 20:10
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
gnbellas.Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι θάρρος...ή αν θές όλοι χρειαζόμαστε...
Σ΄ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις αλλά θα ήθελα να το συνεχίσω λίγο περισσότερο...
Να υποθέσω ότι το silkaflex είναι μια μορφή έγχρωμης σιλικόνης..? (μαύρο!!!) που την βρίσκουμε?
Αφήνεις κενά ανάμεσα στα μαδεράκια για να "κάτσει" η silkaflex και με ποιό τρόπο καθορίζεις το ίδιο διάστημα-απόσταση μεταξύ τους?
Έχεις δοκιμάσει να κολλάς τα μαδεράκια σου με Ca κόλλα ? δεν θα χρειαστείς πάνω απο 1 λεπτό για κάθε μαδεράκι....ή λόγω τεχνικής (κενά αρμών) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ?
Έχω δουλέψει την αμπούρα αλλά κατά την γνώμη μου δεν την θεωρώ τόσο εύκαμπτη όσο η οξυά...ή τουλάχιστον πρέπει να την αφήσεις να βραχεί περισσότερο χρόνο γιατί δεν "τραβάει" νερό τόσο εύκολα...
Επίσης (btw) προτείνω σε όλους βάφοντας αμπούρα να δοκιμάσουν βερνίκι με απόχρωση "ΤΙΚ" δίνει πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα....
Βέβαια πάντα... πρώτα κάνουμε δοκιμή... :!:
Thx

23 Δεκ 2009 - 09:27
Προφίλ WWW
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Φίλε gnbellas καλώς ήρθες και από εμένα στην παρέα του naftotopos. Ελπίζω και εύχομαι να βρείς την ανταπόκριση που επιθυμεις για τα μοντέλα σου, αλλά και εκτιμώ τις πολύ ενδιαφέρουσες τεχνικές πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας. Ο naftotopos είναι πάντα ανοιχτός για νέες ιδέες που αφορούν σε τεχνικές και σε πρακτικές.

25 Δεκ 2009 - 01:36
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
φιλε θαναση για σου.
Το Silkaflex ειναι ναυτιλιακη σιλικονη που χρησιμοποιειται στους αρμους των πραγματικων καταστρωματων
και εχει την ιδιοτητα νε τριβεται . Την βρισκουμε στα καταστηματα που πουλανε ναυτιλιακα. Υπαρχει σε συσκευασια πιστολιου και σε "σαλαμι" που ειναι μεγαλυτερη ποσοτητα. προτιμω αυτην την μορφη στην οποια
κανω μια τρυπα στην ακρη, πιεζοντας παιρνω την ποσοτητα που χρειαζομαι , και οποτε ξαναχρειαστω τρυπαω
πιο περα. Αυτη που ειναι σε μασουρι πιστολιου αν αργησουμε να την ξαναχρησιμοποιησουμε ξεραινεται και
παει χαμενη
Για τις αποστασεις στους αρμους.χρησιμοποιω αποστατες (πολλα ισοπαχα ξυλαρακια 2 χιλ αναλογα και
με την κλιμακα βεβαια) και οταν τραβηξει η κολλα τα αφαιρω.
Την κολλα που μου λες δεν την ξερω , αν θελεις δωσε μου λεπτομερειες.

Τα μαδερακια δεν τα βρεχω γιατι στο βρεγμενο δεν πιανει η κολλα που εγω χρησιμοποιω.

28 Δεκ 2009 - 16:09
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
ΥΓ.Τα καταστρωματα ειναι περασμενα οπως στα κανονικα σκαφη με TEAC OIL που βρισκουμε επισης σε
χρωματοπωλεια που εχουν ναυτιλιακα ειδη.

28 Δεκ 2009 - 16:18
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
gnbellas.Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις και θεωρώ την μέθοδο σου, και ως πολύ κοντά στην πραγματική, προτωποριακή... :!:
Η Κυανοακριλική κόλλα (CA) είναι ένα είδος κόλλας που εκτός απο άλλες εφαρμογές έχει βοηθήσει πολύ το hobby μας.Είναι κόλλα "στιγμής" κυριολεκτικά...και η καλύτερη λύση για δύσκολα σημεία.
Διατίθεται κυρίως απο μοντελιστικά καταστήματα (απο διάφορες εταιρείες) σε διάφορες ποσότητες και σε αραιή και παχύρευστη μορφή.
Επίσης υπάρχει και "καταλύτης" σε μορφή spray όπου σε συνδιασμό κάνει θαύματα...
Απλώνεις πολύ μικρή ποσότητα στην μια απο τις δύο επιφάνειες, τις κρατάς σε επαφή ψεκάζεις με τον καταλύτη και τις ξεχνάς...Ο χρόνος απόλυτης συγκόλησης (δεν) μετριέται σε δευτερόλεπτα...
Προσοχή η κόλλα αυτή μπορεί να κολλήσει ακαριαία το ανθρώπινο δέρμα (πρόσεχε ιδιαίτερα τα μάτια σου) και βγάζει ατμούς (αόρατους) που δεν πρέπει να εισπνέονται.
Αυτό όμως που εγώ έχω κρατήσει σαν εμπειρία απο την χρήση της είναι ότι: Δεν συγχωρεί λάθη.. :!:

29 Δεκ 2009 - 10:44
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 8 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: