Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Τα μικρότερα μικρά 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 25 Απρ 2009 - 00:29
Δημοσ.: 5
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Τα μικρότερα μικρά
Από μικρός είχα την απορία: πώς βάζουν καράβια μέσα στα μπουκάλια;
Πρόσφατα ψάχνοντας στο internet βρέθηκα σε κάποια σχετικά site και σκέφτηκα να φτιάξω το δικό μου. Ξεκίνησα με μια μονόστηλη σακολέβα. Το σκαρί ήταν φυσικά συμπαγές (scrach). Το κατάρτι ήταν από δυο κομμάτια που συνδέονται με ένα συρματάκι όπως φαίνεται στο σχήμα και έτσι έχει την δυνατότητα να σπάει προς την πλώρη ή την πρύμη.

Οι άκρες από τις κλωστές που στήριζαν το κατάρτι τα πινά και την σακολέβα πέρασαν από μικρούς κρίκους στο κατάστρωμα (φωτο 1)
και αφήνοντας μεγάλο μήκος στερεώθηκαν σε μια πρόχειρη βάση στην οποία σημείωνα ποια κλωστή στηρίζει το κάθε πανί (φωτο 2)
Στη συνέχεια λύγισα το κατάρτι και κρατώντας σταθερά την κατασκευή με ένα τσιμπιδάκι που του είχα βάλει μια ξύλινη προέκταση ακινητοποίησα το σκαρί μέσα στο μπουκάλι. Μετά τραβώντας τις κλωστές το κατάρτι και τα ξάρτια ήρθαν στην θέση τους.

Τέλος οι κλωστές κολλήθηκαν στο κατάστρωμα και κόπηκαν .
Όλη η κατασκευή μου πήρε ένα Σαββατοκύριακο χωρίς ιδιαίτερα εργαλεία και έχει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα (οι φωτογραφίες το αδικούν) . Η δυσκολίες που συνάντησα ήταν:
Δεν υπάρχουν μπουκάλια χωρίς «ραφή» και κυρίως χωρίς να παραμορφώνουν
Η γύψινη θάλασσα (που μπήκε με σύριγγα) βουλιαξε το καράβι λερώνοντας τα πάντα χωρίς να δώσει κανένα σπουδαίο αποτέλεσμα.
Το τελικό κόψιμο των κλωστών έγινε με ένα σπασμένο ψαλιδάκι που είχα προσαρμόσει προεκτάσεις και με δυσκόλεψε πολύ
Δοκιμάστε το και θα περάσετε καλά…
Εδώ μπορείτε να δείτε το τελικό αποτέλεσμα της σακολέβας αλλά και ένα δίστηλο πέραμα
http://www.woodenship.gr/SAKOLEBA%20SE% ... index.html
http://www.woodenship.gr/PERAMA%20SE%20 ... index.html
Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν. Περιμένω εικονογραφημένα post ….
Για μοντέλλα σε λάμπες
http://www.chibardun.net/~jfox3/index.html
Γενικές οδηγίες
http://www.shipbottle.ru/english/how/
Συννημένο:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 2.32 KiB | 2701 προβολές ]

Συνημμένα:
3.jpg
3.jpg [ 45.83 KiB | 2794 προβολές ]
2.jpg
2.jpg [ 31.87 KiB | 2792 προβολές ]
25 Απρ 2009 - 00:49
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Τα μικρότερα μικρά
Κυριάκο καλώς ήλθες.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που συναντώ ακόμα έναν που ασχολείται με την συγκεκριμμένη τεχνική μοντελισμού και μάλιστα "επί τω Ελληνικόν" (Παραδοσιακά σκαριά) ;)
Αν δεν το γνωρίζεις είμαι και εγώ ένας απο σας που ξεκίνησα τον μοντελισμό απο αυτό το επίπεδο κλίμακας αλλά κατέληξα σε μεγαλύτερη.... :)
Επειδή έχω μια εμπειρία τουλάχιστον 15 ετών και ικανή βιβλιογραφία πάνω στο θέμα ευχαρίστως προσφέρω συμβουλές και τεχνικές σε όποιον φίλο θα το ήθελε.
Κυριάκο επέτρεψε μου να προτείνω και κάποιε άλλες τεχνικές απο αυτές που ήδη ανέφερες.
α.Μια άλλη τεχνική για να διπλώνει το κατάρτι είναι η στήριξη του στο οριζόντιο τμήμα ενός σύρματος σχήματος "Π" το οποίο καρφώνει τις άκρες του πάνω στο κατάστρωμα.
β.Οι άκρες από τις κλωστές που στηρίζουν το κατάρτι (ξάρτια) μπορούν να περνάνε απο τρύπες πάνω στο παραπέτο (βοηθάει αρκετά το σκαρί να είναι σχηματισμένο σε ξύλο balsa) και να βγαίνουν κάτω απο το σκαρί όπου και να ασφαλίζονται χωρίς να χρειάζεται να καταλήγουν έξω απο το μπουκάλι.
Στο ύψος του παραπέτου μπορείς να περνάς στις κλωστές λεπτό μαύρο καλώδιο σε αναπαράσταση πατρωναρίσματος των ξαρτιών.
γ.Η "θάλασσα" μπορεί να αναπαρασταθεί με πλαστελίνη σε διάφορους χρωματισμούς και μπορεί να δουλευτεί με ένα καμπύλο κουμπί (απο παλτό ?) στηριγμένο στην άκρη μια ακτίνας απο ομπρέλλα (βοηθάει πολύ η "διπλωμένη" μορφή της).
Το μειονέκτημα της πλαστελίνης είναι ότι σε έκθεση στον ήλιο ή σε θερμότητα (πάνω απο τζάκι?...) θα δημιουργήσει υδρατμούς στο εσωτερικό του μπουκαλιού.Επίσης συνήθως κιτρινίζει (λόγω λαδιού) τα απο λεπτό χαρτί κατασκευασμένα πανιά, αλλά αυτό μπορεί να αποτελέσει και "ageing". ;)
δ.Το σκαρί μπορεί να στερεωθεί στην πλαστελίνη αφού πρώτα το έκουμε κολλήσει πάνω σε μικρή επίπεδη βάση ή έχουμε προσαρμώσει σε πλώρη και πρύμνη κάτω απο την ίσαλο δύο μικρά ξυλαράκια τα οποία "θάβουμε" στην πλαστελίνη.
ε.Τα κοψίματα των κλωστών μπορούν να γίνουν με μικρό τμήμα απο λεπίδα ξυρίσματος στηριγμένη στο άκρο μιάς ακτίνας απο ομπρέλλα (στις μέρες μας η CA κόλλα κάνει θαύματα...).
στ.Τα μπουκάλια θα πρέπει να προεπιλέγονται για την καθαρότητα τους απο στίγματα άμμου και παραμορφώσεων.
Η παραμόρφωση μπορεί να ελεγχθεί αν στο υποψήφιο μπουκάλι βάλουμε ένα κομμάτι εφημερίδας και βλέποντας πόσο καλά ή όχι μπορούμε να διαβάσουμε.Συνήθως τα μπουκάλια που περιέχουν διαφανή ποτά είναι καλύτερα σε σύγκριση με άλλα.
Ευχαριστώ
Εικόνα

25 Απρ 2009 - 08:41
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 25 Απρ 2009 - 00:29
Δημοσ.: 5
Απάντηση με παράθεση
Θανάση, ευχαριστώ για τις συμβουλές - παρατηρήσεις σου. Η θάλασσα από πλαστελίνη είναι πολύ καλή ιδέα αν και το μεγαλύτερο λάθος μου ήταν να βάλω τον γύψο μετά την τοποθέτηση του σκαριού στο μπουκάλι.Ο γύψος εκτός από το οτι δεν "συγχωρεί" και έχεις ελάχιστο χρόνο να κάνεις διορθώσεις γέμισε το μπουκάλι υδρατμούς και ξέβαψε τις σημαίες! Για το δίπλωμα του καταρτιού πάνω στην κουβέρτα φοβήθηκα μήπως δεν δίπλωναν αρκετά ωστε να περάσουν από το στόμιο του μπουκαλιού. Αλλωστε ήταν οι πρώτες μου προσπάθειες που έγιναν με ενθουσιασμό και αυτοσχεδιάζοντας περισσότερο παρά με γνώσεις. Αλλώστε ως έθνος έχουμε επιβιώσει με την "πατέντα" και όχι με την πολλή και συστηματική δουλειά!
Όσο για την βιβλιογραφία, επειδή σκοπεύω να συνεχίσω είναι ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ

26 Απρ 2009 - 07:34
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Κυριάκο όντως η "πατέντα" μπορεί να είναι ξένη λέξη αλλα νομίζω κυριολεκτικά Ελληνική καθημερινή πρακτική.... :)
Δεν είναι λάθος ο γύψος (ή και κάθε άλλο αντίστοιχο υλικό...) αλλά εκτιμώ θα ήθελε τον χρόνο του ενώ εσύ ήθελες να στηρίξεις το σκαρί πρίν να στεγνώσει καλά...
Αν δεν έχεις δοκιμάσει, δοκίμασε CA κόλλα...Μπορείς να βάλεις γύψο, όταν κοντεύει να στεγνώσει να αφαιρέσεις το σχήμα της ισάλου απο αυτόν και στην συνέχεια να κολλήσεις το μοντέλο σου στη δημιουργηθήσα υποδοχή. Βελτιώνεις (καλύπτεις κενά) με λευκή πλαστελίνη ως αναπαράσταση αφρών...
Το δίπλωμα του καταρτιού-ών θα σε προβληματίσει μόνο σε σκάφη τύπου "Galleon" με υψηλά καταστρώματα πρύμνης αλλά και εκεί υπάρχουν τεχνικές.Για τα "δικά μας" σκαριά δεν έχεις πρόβλημα.
Η βιβλιογραφία που παραθέτω παρακάτω είναι αρκετά παλιά (δεν ξέρω αν θα μπορέσεις πλέον να την βρείς) και βέβαια θεωρώ μετά την εμφάνιση της CA κόλλας τα πράγματα θα έχουν αλλάξει σημαντικά.
1.Sailing in Glass (Joop Van Schouten)
2.Making ships in bottles (Leon Labistour)
3.Modelling ships in bottles (Jack Needham)
Απο τα παραπάνω προτείνω ανεπιφύλακτα το πρώτο καθόσον θεωρώ ότι είναι εύχρηστο, απλό και πολύ περιεκτικό.
Αν δεν μπορέσεις να το βρείς pm me....

Συνημμένα:
JVH.jpg
JVH.jpg [ 22.85 KiB | 2619 προβολές ]

26 Απρ 2009 - 11:52
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση