Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Κατασκευαστικό σχέδιο μοντέλου αλιευτικού τρεχαντηριού 
Συγγραφέας Μήνυμα
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 226
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Κατασκευαστικό σχέδιο μοντέλου αλιευτικού τρεχαντηριού
Στο αρχείο του naftotopos (παρακάτω διεύθυνση) θα βρείτε τα "μοντελιστικά" σχέδια αλιευτικού τρεχαντηριού σε κλίμακα 1:30.
Ισχύει μόνο για τα εγγεγραμμένα μέλη στο http://www.naftotopos.gr

http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=48&Itemid=97

Οι νομείς έχουν σχεδιασθεί κατα τέτοιο τρόπο έτσι ώστε με την κοπή, να διαμορφώνουν παράλληλα και τα καμάρια του καταστρώματος. Οι νομείς τοποθετούνται στις αντίστοιχες αριθμημένες θέσεις της καρίνας του κύριου σχεδίου που δημοσιεύεται ξεχωριστά.

Καλή επιτυχία

12 Φεβ 2009 - 20:32
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Φεβ 2009 - 21:48
Δημοσ.: 3
Τοποθεσια: ΥΔΡΑ
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Κατασκευαστικό σχέδιο μοντέλου αλιευτικού τρεχαντηριού
Καλησπέρα εχω ψάξει σε παρα πολλα site αλλα χωρις αποτέλεσμα να βρω σχεδια για τρεχαντήρια αλλα ψαχνω κυριως για βαρκα Υδρεικη, δεν μπορω ομως να καταλάβω το λόγο για τον οποίο όσοι διαθέτουν σχέδια τα εχουν σαν επτασφράγιστο μυστικό.
Το τρεχαντηράκι ειναι πολύ όμορφο αλλα πώς μπορώ να το εχω σε μεγαλύτερη κλιμακα απο οσο μπορώ να το παρω απο την φωτο.
Προσφατα βρηκα ενα forum με ενα free προγραμα οπου σχεδιαζει πλοια οπου εχουν και ετοιμα σχεδια πλοίων οχι ομως για τρεχαντηρια η βαρκες υδρεικες.

Ευχαριστώ πολύ.

18 Φεβ 2009 - 10:30
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 226
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ φίλε Σταύρο

Σχέδια παραδοσιακών ελληνικών σκαριών περιλαμβάνονται πάρα πολλά στο βιβλίο του Κ. Δαμιανίδη "Ελληνική Παραδοσιακή Ναυπηγική", μεταξύ των οποίων και τρία χαρακτηριστικότατα σχέδια τρεχαντηριού. Συνεπώς θεωρώ ότι πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα κρατά κάποιος ως επτασφράγιστο μυστικό όπως λές.

Στο naftotopos όμως όσον αφορά στο θέμα αυτό, σεβόμενοι πάντα τα πνευματικά διακαιώματα των εκάστοτε δημιουργών, προχωρούμε ένα βήμα παραπάνω προσεγγίζοντας περισσότερο τη μοντελιστική πλευρά του θέματος.

Μπορείς αφού πρώτα συνδεθείς με τα στοιχεία σύνδεσής σου με το site naftotopos, να επισκεφθείς το αρχείο μας όπου εκεί θα βρείς και θα μπορείς να καταβάσεις στην ανάλυση που θα σε ικανοποιήσει (πιστεύω) τα βασικά κατασκευαστικά σχέδια του αλιευτικού τρεχαντηριού.

18 Φεβ 2009 - 10:35
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Φίλε Σταύρο γεια σου και από εμένα. Προσθέτοντας στην απάντηση του Γιάννη θα σου πω ότι με την ίδρυση του naftotopos και την συμβολή των φίλων μοντελιστών τα «επτασφράγιστα μυστικά» θα ανήκουν στο παρελθόν.
Η παλαιά δυστυχώς νοοτροπία των τεχνιτών-καραβομαραγκών ότι: «Η τέχνη κλέβεται δεν μεταφέρεται» έχει οδηγήσει στην διατήρηση ελάχιστων στοιχείων της ναυτικής μας κληρονομιάς, πράγμα που τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να αποδεχτώ και στον μοντελισμό.
Οι κάποιοι λίγοι...ας ξεφύγουν από την εμπορευματοποίηση της γνώσης και ας συμβάλουν στην ανάπτυξη-διάδοση των Ελληνικών παραδοσιακών ναυτικών μοντέλων.

18 Φεβ 2009 - 10:36
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Φεβ 2009 - 21:48
Δημοσ.: 3
Τοποθεσια: ΥΔΡΑ
Απάντηση με παράθεση
Σας ευχαριστω για το καλοσορισμα και μπορω να πο οτι ειμαι ευτυχης που βλεπω κοσμο ετιμο να μοιραστει τις γνωσεις του, καθως και το παρον site που ειναι φοβερό, οντως αντιμετώπισα μια απάθεια απο πλευρας ενος παλιου καραβομαραγκου που τώρα εχει αφησει τα μεγαλα καικια και φτιαχνει μικρα μοντελα ψαροβαρκων και τρεχαντηριών, ο οποιος απεφευγε καποιες απο τις ερωτησεις μου διχνοντας οτι δεν ειχε σκοπο να αποκαλύψει τίποτα. Ο συγκεκριμενος εχει κανει και παρα πολλες εκθεσεις με τα μοντελα του. Σας ευχαριστω και ελπιζω και σε περαιτερω συνεργασία.
Το βιβλιο ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΝΑΥΠΗΓΙΚΗ το εχω ηδη παραγγίλλει. Πρεπει να ειναι φοβερό ADMIN ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

18 Φεβ 2009 - 10:39
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 18 Μαρ 2011 - 14:20
Δημοσ.: 1
Απάντηση με παράθεση
ας με βοηθησει καποιος αφου ειμαι νεος στις κατασκευες.ξεκινησα με το σχεδιο του ναυτοτοπου που εχετε πραπανω,το εκτυπωσα αλλα το σχεδιο τον νομεων μου φαινεται καπως μεγαλυτερο απο την καρινα.για παραδειγμα ενω το μηκος ειναι 39 και κατι το μεγιστο πλατος ειναι 21 εκ,δεν παιζει κατι τετοιο ετσι?εκανε λαθος ο υπαληλος στο μαγαζι?

18 Μαρ 2011 - 14:48
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
kostasmitilene έγραψε:
ας με βοηθησει καποιος αφου ειμαι νεος στις κατασκευες.ξεκινησα με το σχεδιο του ναυτοτοπου που εχετε πραπανω,το εκτυπωσα αλλα το σχεδιο τον νομεων μου φαινεται καπως μεγαλυτερο απο την καρινα.για παραδειγμα ενω το μηκος ειναι 39 και κατι το μεγιστο πλατος ειναι 21 εκ,δεν παιζει κατι τετοιο ετσι?εκανε λαθος ο υπαληλος στο μαγαζι?

Κώστα εάν είναι έτσι όπως τα λές, σίγουρα έγινε λάθος στην εκτύπωση. Τα σχέδια είναι φτιαγμένα έτσι ώστε εάν εκτυπωθούν χωρίς καμία μεταβολή στο μέγεθος (μεγέθυνση ή σμίκρυνση), θα βγεί στην κλίμακα 1:30. Το σχέδιο της καρίνας, εάν δεν μπορεί να το εκτυπωσει σε δύο χαρτιά Α4 για να ενωθούν με το χέρι, τότε να εκτυπωθεί σε χαρτί Α3.

18 Μαρ 2011 - 21:54
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: