Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Αλιευτικό Τρεχαντήρι 12 μέτρων 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 01 Δεκ 2010 - 19:38
Δημοσ.: 47
Τοποθεσια: Sparta-Athens-UK
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Αλιευτικό Τρεχαντήρι 12 μέτρων
Γιάννη σχετικά με τον πάγκο εργασίας έχω τον παρακάτω και μπορείς να δεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά του όπως και τις οδηγίες εδώ http://www.wolfcraft.de/jcatalog_genera ... oduct.html
Σε απευθείας καταπόνηση δεν ξέρω εάν αντέχει γιατί το MDF που αποτελείται στην πάνω πλευρά του έχει επένδυση, όμως έχω τοποθετήσει πολλές φορές μέγγενη μοντελιστικού τύπου πιάνοντας αυτή στην κάτω μεριά της με επιπλέον ξύλο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όπως λέει και ο Θανάσης είναι πρακτικός και ανθεκτικός και μην προβληματίζεσαι με το βάρος μιας και αντέχει 180 κιλά, κάπου το γράφει και πάνω στον πάγκο αυτό.
Βολεύει επίσης και για κατασκευές στο σπίτι και έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές από μας μιας και στο σπίτι μας έχουμε φτιάξει πολλά πράγματα μόνοι μας.

Σχετικά με την κατασκευή του τρεχαντηριού ανυπομονώ να το αρχίσω, πρέπει όμως να ξεκαθαρίσω λίγο το μέρος στο οποίο δουλεύω τελειώνοντας το AV, ήδη έχω βρει και οξιά 20cm φάρδος Χ 5cm πάχος Χ 200cm ύψος και όποτε βρω χρόνο θα κόψω τα απαραίτητα πηχάκια. Από μία δοκιμή που έκανα κόβοντας ένα πηχάκι μπορώ να πω ότι η οξιά είναι εφάμιλλη στο καμπύλωμα με το limewood.
Το παράπονο που έχω στη Σπάρτη είναι ότι κανείς από τους επαγγελματίες (ξυλουργούς) δεν είναι διαθετιμένος να κόψει το κομμάτι της οξιάς σε δοκαράκια, δοκιμάζοντας με την κορδέλα μου είδα ότι επειδή το ξύλο είναι αρκετά σκληρό αυτή ζορίζεται πάρα πολύ και το κόψιμο δεν είναι ομαλό (ίσως φταίει και η κορδέλα, έχω παραγγείλει καινούργιο πριόνι γι' αυτήν) και έτσι έκοψα ένα μικρό δοκαράκι με ένα μεγάλο δισκοπρίονο που έχω (ο δίσκος κοπής είναι 3,2 χιλιοστά άρα έχω και αρκετή φύρα), άρα εάν δεν βρω εδώ κάπου κοντά σε όμορους νομούς κάποιον να τα κόψει και φταίει η κορδέλα επειδή γυρνάει μόνο σε μια ταχύτητα, η αγορά ενός πιο μικρού δισκοπρίονου με δίσκο 0,5 χιλιοστά (για να κόψω τα μικρά πηχάκια) για μένα είναι δυστυχώς μονόδρομος.

Θανάση και Γιάννη σίγουρα θα ενισχυθεί η καρίνα με τους τρόπους που λέτε όπως επίσης θα ενισχυθεί και το δέσιμο μεταξύ καρίνας και νομέων μιας και δεν μπαίνουν οι νομείς αρκετά βαθιά μέσα στις εγκοπές της καρίνας, πάντως από μια προσωρινή τοποθέτηση που έκανα χτες (έβαλα τους νομείς πρόχειρα) έχω να πω ότι το τρεχαντήρι είναι αρκετά μεγάλο και επιβλητικό. Ειλικρινά εάν σας γνώριζα πριν από χρόνια (πριν στοκάρω μερικά κιτ) να είστε σίγουροι ότι θα έφτιαχνα τα Ελληνικά σκαριά, κάνω όμως την αρχή από το Τρεχαντήρι και σίγουρα έπεται και συνέχεια.

23 Απρ 2012 - 13:21
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Αλιευτικό Τρεχαντήρι 12 μέτρων
Βασίλη έστω και καθυστερημένα σε ευχαρσιτώ για την απάντηση όσον αφορά στον πάγκο, αλλά και την σχετική παραπομπή. Η αλήθεια είναι πλέον οτι το έχω αποφασίσει να τον πάρω αλλά το έχω αναβάλει μέχρι σήμερα λόγω άλλων προτεραιοτήτων.
Το τρεχαντήρι σου εύχομαι να το έχεις προχωρήσει και να μας το δείξεις , μηπως και με παρακινήσεις να συνεχίσω και εγώ το δικό μου μοντέλο... ;)

12 Ιουν 2012 - 09:26
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: