Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Χανιώτικη Γαϊτα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 02 Απρ 2012 - 17:38
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: Αθήνα
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Χανιώτικη Γαϊτα
Καλησπέρα.
Ξεκίνησα τη Γαϊτα με κέφι κι' έτσι μου γεννήθηκαν οι πρώτες απορίες.

Ι. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για το πέτσωμα στη γάστρα και στο κατάστρωμα ξύλο λεμονιάς? Έχω αυτή τη πληροφορία.
ΙΙ. Παρατηρώ από τις φωτογραφίες των μοντέλων της Γαϊτας ότι το πέτσωμα στο κατάστρωμα είναι σε δύο επίπεδα. Δηλ. η πρυμνιά κουβέρτα (νομείς 1,2) και η πλωριά κουβέρτα (νομείς 7,8) είναι σε διαφορετικό επίπεδο από εκείνη των υπολοίπων νομέων.
α΄ Γιατί τότε τα καμάρια όλων των νομέων είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο?
β΄ Πώς στηρίζονται τα μαδεράκια στους νομείς 1,2 και 7,8? Δημιουργούμαι πατουρίτσες με πηχάκια? ή κάτι άλλο?
ΙΙΙ. Τι διαστάσεις έχει η υπερκατασκευή?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Υ.Γ Διορθώστε με αν δεν χρησιμοποιώ τη σωστή ορολογία.

06 Απρ 2012 - 18:06
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Χανιώτικη Γαϊτα
Παύλο χαιρετώ.
Θα προσπαθήσω, να απαντήσω τις απορίες σου…
Σε ότι αφορά το ξύλο Λεμονιάς δεν το έχω δουλέψει, αλλά από ό,τι λένε άλλοι μοντελιστές:
Eίναι σκληρό ξύλο με καλά «νερά», δουλεύεται εύκολα, και είναι καλή επιλογή για μικροαντικείμενα, ιστούς και κατάρτια…
Εκτιμώ και για μαδέρια στο πέτσωμα, αν και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί και αν είναι συμφέρον το κόστος του…
Σε ότι αφορά το μοντέλο. Οι υπερκατασκευές είναι θέμα επιλογής…
Ένα πραγματικό σκάφος, ανάλογα συνήθως και με την προοριζόμενη χρήση του, μπορούσε να έχει δύο –μία ή και καμία υπερκατασκευή (πρόστεγο ή καμπούνι για πλώρη-επίστεγο ή κάσσαρο για πρύμνη).
Έτσι λοιπόν και στο σχέδιο του μοντέλου δίνεται την «γενική κατεύθυνση» και ό,τι άλλο είναι θέμα επιλογής.
Όπως θα δείς και στα κατασκευασμένα μοντέλα, αυτό του κ. Μάρα δεν έχει κάσσαρο…
Επίσης όπου υπάρχει υπερκατασκευή δεν σημαίνει ότι από κάτω δεν υπάρχουν καμάρια…όχι ίσως σε όλο το μήκος τους, αλλά υπάρχουν. Τα καμάρια αποτελούν ενισχυτικό στοιχείο της κατασκευής της γάστρας.
Το καμπούνι και το κάσσαρο μπορείς να τα κατασκευάσεις αφού έχεις σχηματίσεις την γάστρα με όλα τα καμάρια, και προσθέσεις νέα καμάρια (στους νομείς 1,2 και 7,8), πάνω από τα καμάρια της κουβέρτας (κατάστρωμα).
Μπορείς ακόμη ξεκινώντας από τους νομείς 2 και 7, (ή από άλλους προς το μέσον) στο ύψος του επιπέδου των καμαριών και μέχρι τα ποδοστάματα πρύμνης- πλώρης, να προσθέσεις «λούρους» επάνω στους νομείς. Στην πράξη όπως το περιγράφεις «πατουρίτσες με πηχάκια».
Επάνω σ’ αυτά τα νέα καμάρια και τους «λούρους» θα στηρίξεις τα μαδέρια των υπερκατασκευών.
Στην φωτο (αφορά τρεχαντήρι) μπορείς να δείς στην υπόδειξη Α τα ελλιπή καμάρια και στην Β τα νέα, για την στήριξη του κάσσαρου.
Ελπίζω να βοήθησα…
Thx
Εικόνα

07 Απρ 2012 - 09:17
Προφίλ WWW
Μέλος

Εγγραφη: 02 Απρ 2012 - 17:38
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: Αθήνα
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Χανιώτικη Γαϊτα
Γεια σου Θανάση.
Σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήταν κατατοπιστικές και απόλυτα κατανοητές. Ιδιαίτερα τα σκιτσάκια.
Για το ξύλο λεμονιάς θα έχετε νέα μου όταν το δοκιμάσω. Θα το αποτολμήσω. Έχω ξύλο από τη λεμονιά που βρίσκετε στην αυλή του σπιτιού μου και την έχω κλαδέψει...Ήδη τα τεμάχισα και τα έχω αφήσει να τραβήξουν.

07 Απρ 2012 - 20:14
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: