Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ] 
πού μπορούμε να βρούμε στοιχεία για πανιά σκαφών; 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Φεβ 2009 - 19:30
Δημοσ.: 34
Τοποθεσια: Αμοργός
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση πού μπορούμε να βρούμε στοιχεία για πανιά σκαφών;
Γειά σας
αυτή τη στιγμή κατασκευάζω μια γαϊτα, είμαι σχεδόν στην ολοκλήρωση. Το κακό είναι ότι δεν έχω ιδέα από πανιά... Απ' ότι έχω παρατηρήσει, οι γαϊτες έχουν συνήθως ιστιοφορία σακολέβης. Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες ή σχέδια, ή ξέρει κάποιος πού θα μπορούσα να βρώ αυτές τις πληροφορίες (για το πώς είναι τα πανιά, μεγέθη, σχήμα, δεσίματα, μακαράδες κτλ.) ; Επειδή -τουλάχιστον για την ώρα- είμαι στο εξωτερικό, θα με εξυπηρετούσε φυσικά να βρώ κάτι στο internet.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

15 Φεβ 2009 - 23:27
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: πού μπορούμε να βρούμε στοιχεία για πανιά σκαφών;
Φίλε amorgiane γεια σου.
Εκτός από ιστιοφορία «Σακκολέφης» σε μικρά σκάφη, συχνή είναι και η ιστιοφορία με «Λατίνι».
Στο Βιβλίο «Περί εξαρτισμού των πλοίων» περιγράφεται ο τρόπος μέτρησης-κοπής αυτών των πανιών για πραγματικά σκαριά.
Στην θέση www.naftotopos.gr/index.php?option=com_ ... &Itemid=97 μπορείς να δεις την εξάρτιση
«Σακκολέφης» και στην θέση www.modelismonaval.com/servicios/descar ... planos.htm στα σχέδια της βάρκας
«Rosa barca levantina 1890» την εξάρτιση με «Λατίνι».
CU

15 Φεβ 2009 - 23:28
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
:D Ευχαριστώ πάρα πολύ! δεν θα μπορούσα να έχω καλύτερη ενημέρωση!

15 Φεβ 2009 - 23:28
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
Φίλε amorgiane γεια σου.
Εκτός από ιστιοφορία «Σακκολέφης» σε μικρά σκάφη, συχνή είναι και η ιστιοφορία με «Λατίνι».
Στο Βιβλίο «Περί εξαρτισμού των πλοίων» περιγράφεται ο τρόπος μέτρησης-κοπής αυτών των πανιών για πραγματικά σκαριά.
Στην θέση http://www.naftotopos.gr/index.php?opti ... &Itemid=97 μπορείς να δεις την εξάρτιση
«Σακκολέφης» και στην θέση http://www.modelismonaval.com/servicios ... planos.htm στα σχέδια της βάρκας
«Rosa barca levantina 1890» την εξάρτιση με «Λατίνι».
CU

Λοιπόν, επειδή έκανα "ζαβολιά" και είχα επικοινωνία εκτός forum με το Θανάση παραπάνω, παραθέτω τα πολύτιμα στοιχεία - γνώσεις που μου έδωσε, γιατί αυτός είναι και ο σκοπός του forum:
Κατ' αρχήν, το παραπάνω link, εκτός του ότι έχει πολλά ωραία σχέδια από διάφορα σκάφη, στα συγκεκριμμένα σχέδια της βάρκας που συστήνει ο Θανάσης, έχει έναν πάρα πολύ καλό σχεδιασμό της ιστιοφορίας "λατίνι" που με λίγη μελέτη μπορεί να τον καταλάβει οποιοσδήποτε αρχάριος. Εγώ προσωπικά, δεν είχα πραγματικά ιδέα, μπορώ να πω ότι αναρωτιώμουν γιατί τόσα σχοινιά, λοιπόν, με μια εκτύπωση του σχεδίου και λίγη προσεκτική μελέτη, κατάλαβα όλη τη λειτουργία του πανιού και ακριβώς πως θα πρέπει να το δουλέψω στο δικό μου μοντέλο. Όποιος άλλος το κάνει, αρκεί να ακολουθήσει τα νούμερα -το κάθε σχοινί οι μακαράδες, οι αντένες, είναι αριθμημένα και υπάρχουν επεξηγηματικά σχεδιάκια για το κάθε σχοινί. Επίσης, πολύτιμα στοιχεία για τα μικρά σκάφη, όταν φέρουν ιστιοφορία:
Αν το πανί είναι "σακολέφη", το άλμπουρο θα πρέπει να τοποθετείται στα 3/8 επί του μήκους.
Αν είναι "Λατίνι" το άλμπουρο στο 1/3 επί του μήκους (και στις δύο περιπτώσεις ξεκινώντας από την πλώρη)

Και πάλι ευχαριστώ!

18 Φεβ 2009 - 22:44
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Ας έχουμε και μια φωτο απο Ελληνικό Βαρκαλά με Λατίνι...

Συνημμένα:
SifnosLateenRig.jpg
SifnosLateenRig.jpg [ 42.85 KiB | 5617 προβολές ]

19 Φεβ 2009 - 07:39
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
amorgianos έγραψε:
Λοιπόν, επειδή έκανα "ζαβολιά" και είχα επικοινωνία εκτός forum

Αγαπητέ amorgiane μείνε ήσυχος... δεκτή η μεταμέλειά σου :lol:
Από ότι κατάλαβα είσαι σε φάση δημιουργίας - κατασκευής κάποιου μοντέλου; Ελπίζω να το μοιραστείς μαζί μας όταν θα είσαι έτοιμος.
Καλως... επανήλθες.

22 Φεβ 2009 - 16:22
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
λοιπόν, αγαπητοί φίλοι, θα σας το παρουσιάσω όπως είναι τώρα, σε φάση κατασκευής- το φωτογράφισα πρόχειρα στο σπίτι. Είναι υδραίικη γαΐτα, η κατασκευή έχει γίνει από balsa και θα "φορέσει" πανί λατίνι.
Δυστυχώς, πριν τον Οκτώβρη δεν θα προχωρήσει άλλο, (είμαι στο εξωτερικό, ταξιδεύω σε 2 μέρες για Ελλάδα, θα αφήσω το "σκάφος" εδώ και θα επιστρέψω Οκτώβρη). Λίγο φτωχό είναι το σκαφάκι, αλλά θα στείλω και άλλο υλικό μετά την ολοκλήρωση των εργασιών.

Συνημμένα:
1.JPG
1.JPG [ 51.02 KiB | 5607 προβολές ]

22 Φεβ 2009 - 18:26
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ μου φίλε εσύ το έχεις σχεδόν έτοιμο... και δεν θα έχει τη τύχη να δεί Ελλάδα εφέτος το καλοκαίρι; :cry: Δεν πειράζει. Το λατίνι είναι ένα πανί που πηγαίνει πολύ σε ένα τέτοιο σκάφος... καλή η επιλογή σου. Βεβαίως θα το εφοδιάσεις και με διάφορα άλλα στοιχεία "αλιευτικό ή άλλο εξοπλισμό" και είμαι σίγουρος οτι θα γίνει στο τέλος άψογο.
Δεν νομίζω τώρα που θα έρθεις Ελλάδα... να μην έχουμε επικοινωνία; :D
Καλώς να ορίσεις

22 Φεβ 2009 - 20:36
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Ναι, στην ουσία έτοιμο είναι από δουλειά γάστρας, δεν προχώρησα όμως το πανί για να μην το κάνω γρήγορα και μου βγεί αρπα κόλλα, μιας και είναι η πρώτη φορά που βάζω πανιά βάσει σχεδίου σε μοντέλο. Φυσικά, ο εξοπλισμός του, αλιευτικός κτλ έχει μπεί και αυτός σε γραμμή παραγωγής, κουπιά και παραγάδι έτοιμα και έχουμε πολλά ακόμη. Όταν ολοκληρωθεί τελείως, θα στείλω αρκετές φωτογραφίες.
Όσο για την επικοινωνία μας τώρα που θα 'ρθω Ελλάδα βεβαίως και ευχαρίστως! Θα βρίσκομαι στην Αθήνα από 26 Φεβ. μέχρι και τις 9 Μαρτίου, μετά αναχωρώ για Αμοργό, μπορούμε σε αυτό το διάστημα να τα πούμε.
Καλώς να σας βρω λοιπόν!

23 Φεβ 2009 - 22:04
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 20 Φεβ 2009 - 19:37
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Πολύ σωστά τα λέει ο Θανάσης υπάρχει όμως κάτι πολύ σημαντικό και δεν θέλω να νομίζετε ότι θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση με τον φίλο μου το Θανάση Ο κάθε τύπος ιστιοφορίας έχει να κάνει με τον τοπικό χαρακτήρα ενός σκάφους τον τρόπο κατασκευής τις καιρικές συνθήκες τα υλικά τα εργαλεία και πάνω από όλα την χρίση του σκάφους. Θέλω να επισημάνω το εξής από αυτόν τον ευλογημένο Χώρο από αυτήν την Λευκή θάλασσα περάσαν όλοι οι γνωστοί μέχρι σήμερα τύποι σκαφών. Το γιατί επεκράτησαν μερικοί τύποι! αυτό δεν έχει να κάνει με το αν ήταν ευκολότεροι στην κατασκευή η ευκολότεροι στους χειρισμούς. Ήταν γιατί δεν υπήρχαν θεωρητικές γνώσεις και όπως ισχυρίζεται και δημόσια γόνος γνωστών ναυπηγών της Σύρου η τέχνη δεν μαθαίνεται, παρά κλέβεται.
Οι κατασκευές αυτών των λέμβων στην Ισπανική σελίδα μπορεί να μοιάζουν με της Ελληνικές
εκτός από αυτήν της σακολέβας, έχουν ώμος μεγάλες διαφορές Το μέγεθος ιστιοφορίας ακόμα και σε ίδιων διαστάσεων βάρκες μπορεί να αλαλάζει ανάλογα με το εκτόπισμα κατά την χρήση της.
Ο τρόπος σχεδιασμού μίας ιστιοφορίας ξεκίνα από την αρχή που λέει: κάθε σκάφος μέσα στο νερό που το σπρώχνει η πίεση του ανέμου πρέπει να κινείται σε μια νοητή ευθεία γραμμή χωρίς την χρήση μηχανικής υποβοήθησης. Αυτό δεν είναι τελικά τίποτα το ιδιαίτερο. Έχουμε ένα τρίγωνο το οποίο πρέπει να είναι τόσο μεγάλο σε μέγεθος ώστε να σπρώξει το σκάφος με την μέγιστη ταχύτητα που του επιτρέπει ο όγκος της γάστρας του. Αυτό το τρίγωνο το οποίο μπορεί να αποτελείται από διάφορα πανιά να είναι ζυγισμένο σε σχέση με το κέντρο της πλευρικής αντίστασης του όγκου του σκάφους κάτω από την ίσαλο γραμμή.
Υπάρχουν πολλά άλλα που καθορίζουν την ταυτότητα ενός σκάφους. Ακόμα και ο τρόπος δεσίματος και η μορφή των μακαράδων αλλάζει από τόπο σε τόπο.
Δεν είναι όμως ασυνήθιστο να δούμε κομμάτια εξαρτισμού από μια άλλη περιοχή σε σκάφος άλλης
Σε ένα τρεχαντήρι που ήταν βουλιαγμένο στη Νικούρια και μπορείς να βρεις πολλά κομμάτια του ακόμα (είχε βομβαρδιστεί και βουλιάξει στον πόλεμο) τα ξάρτια του τα οποία τα είχαν κάνει φράχτη για τα χτήματα στο Λεβροσό ήταν από αμερικάνικη σκούνα!!!
Πιστεύω πως όλοι μας έχουμε την καλή διάθεση να αλληλοβοηθήσουμε την κοινή προσπάθεια στο να καταγράψουμε με τις λίγες εμπειρίες που έχει ο καθένας από εμάς ώστε να συμπληρωθούν σωστά όλα αυτά τα χαμένα κομμάτια του παζλ τις χαμένης στο χρόνο ναυπηγικής και ναυτικής μας τέχνης .

28 Φεβ 2009 - 21:22
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Καλέ μου φίλε Hellenarc ο naftotopos δεν είναι χώρος αντιπαράθεσης….(αυτή την ατυχία την είχαμε κάπου αλλού)…
Συμφωνώ μαζί σου ότι η επιλογή της ιστιοφορίας (και η κατασκευή) των σκαριών είναι θέμα πολλών παραγόντων.
Κατ΄ αρχήν προσωπικό, του καπετάνιου ή του ιδιοκτήτη…της γεωγραφικής περιοχής- των καιρικών συνθηκών…και βέβαια της χρήσης του σκάφους.
Όμως η άποψη μου είναι, ότι τελικά η επικράτηση των όποιων ιστιοφοριών έχει γίνει μέσα από την πράξη και την εμπειρία. Κανείς καπετάνιος δεν θα επέμενε να έχει το σκαρί του μια ιστιοφορία που δεν τον εξυπηρετεί ή και με επιπλέον πλήρωμα….
Γενικότερα για παράδειγμα αναφέρω τις διαφορές Συριανών τρεχαντηριών και περαμάτων την ιστιοφορία «Ραντοψάθι» από «Μπρατσέρα» και τα κοντά-κομμένα «Αλμπουρέτα».
Γνωρίζω δε από φίλο μου παλιό ναυτικό, τις προσωπικές του παρεμβάσεις στο καΐκι του πατέρα του, καθώς και την εξέλιξη-παραλλαγή των ιστιοφοριών σε συνάρτηση με τον αριθμό του πληρώματος και την «είσοδο» της μηχανής.
Οι θεωρητικές γνώσεις δεν υπήρχαν γιατί όντως επικρατούσε (όπως το λες) η κακώς εννοούμενη αποκλειστικότητα του κάθε τεχνίτη… αλλά η τέχνη που αποκτάτε στην πράξη είναι πάντα ανώτερη της θεωρητικής, μιλώντας για ιστιοφορίες….
Και μιλώντας μοντελιστικά …θεωρώ ότι τα όποια παρεχόμενα από διάφορα sites σχέδια (αν δεν το καθορίζουν διαφορετικά ) αποδίδουν την επικρατέστερη «έκδοση» του σκαριού σε μοντέλο.
Ομοίως και εγώ μη έχοντας την ανάγκη ενός αξιόπλοου σκάφους (ως μοντέλου) θέτω συνειδητά σε παρένθεση τις όποιες ιδιαιτερότητες, που δεν μπορούν λόγω αριθμού να ακολουθηθούν…πολύ περισσότερο δε όταν «συμβουλεύω» μοντελιστές που βρίσκονται στην αρχή.

01 Μαρ 2009 - 09:38
Προφίλ WWW
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 226
Απάντηση με παράθεση
Φίλοι μου (Hellenarc & Thanasis) εκτιμώ οτι βγήκαμε εκτός θέματος...
Ας παραμείνουμε (σε αυτή εδώ την ενότητα) στην μοντελιστική προσέγγιση του θέματος και μόνο.
Σας ευχαριστώ

03 Μαρ 2009 - 20:00
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 12 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση