Απάντηση στο θέμα  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Μικροναυπήγηση Γατζάο (κλίμακα 1:30) 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Μικροναυπήγηση Γατζάο (κλίμακα 1:30)
Μίας και δόθηκε (στο προηγούμενο στάδιο) λίγο παραπάνω αληθοφάνεια στο Γατζάο, προσαρμόζοντας δηλαδή περισσότερους νομείς, ήρθε η ώρα να σχηματίσω την κουπαστή.

Στόχος η κουπαστή από την εσωτερική πλευρά να φθάνει ακριβώς μέχρι και την εσωτερική οριζόντια σανίδια (το μπακαλάρι), διαμορφώνοντας παράλληλα μία ομαλή (στρογγυλεμένη) γωνία, ενώ εξωτερικά να υπάρχει ένα μικρό δόντι, να εξέχει δηλαδή προς τα έξω περίπου 1,5 χιλ. (4,5 εκ. σε κλίμακα 1:1) .

Για τη διαμόρφωση της κουπαστής, δεν θα χρησιμοποιήσω όπως και στην τρυπητή κάποιο μονοκόμματο ξύλο με προ-διαμορφωμένη την καμπυλότητα. Θα σχηματιστεί κομμάτι - κομμάτι από σανίδα διαστάσεων: 12 χιλ. πλάτους και 2 χιλ. πάχους.

Η τεχνική, βασίζεται στην τοποθέτηση μικρών και ακατέργαστων κομματιών επάνω στην γραμμή της κουπαστής το ένα ακριβώς μετά το άλλο και στη διαμόρφωσή τους αφαιρώντας κατάλληλα τόσο από την εσωτερική όσο και από την εξωτερική πλευρά τα περιττά μέρη. Σημεία που πρέπει να προσεχθούν κατα την τοποθέτηση, είναι οι ενώσεις της μίας σανίδας με την άλλη ώστε να μην παρουσιάζουν κενά, καθώς και να αφήνουμε να προεξέχουν ελάχιστα παραπάνω από όσο θέλουμε, τοσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε την τοποθέτηση των πρώτων μικρών και ακατέργαστων κομματιών όπου έχουν σταθεροποιηθεί με κόλλα ξύλου και με καρφίτσες.
Εικόνα

Ακολουθούν δύο φωτογραφίες με ολοκληρωμένη τη κουπαστή και από τις δύο πλευρές του σκάφους.
Εικόνα

Εικόνα

22 Νοέμ 2011 - 00:57
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετώ και πάλι. Τα πράγματα (τα κατασκευαστικά φυσικά) μπορεί να πηγαίνουν αργά, αλλά τουλάχιστον δρομολογούνται μελετημένα.
Παρακάτω θα παρουσιάσω την κατασκευή των μεσόστεγων του Γατζάο. Τα μεσόστεγα, αποτελούν τις κεντρικές "υπερκατασκευές", από όπου δίδεται πρόσβαση προς στα κεντρικά αμπάρια του σκάφους. Για καπάκια, χρησιμοποιούσαν ανεξάρτητες σανίδες όπου τις τοποθετούσαν τη μία δίπλα στην άλλη και τις μετακινούσαν με την βοήθεια χερουλιών (από σχοινί) στις δύο τους άκρες.

Σχηματίζω το εσωτερικό πλαίσιο του μεσόστεγου, στο σημείου που θα πατήσουν οι σανίδες "καπάκια".
Εικόνα

Προσαρμόζω τις εξωτερικές πλευρές του μεσόστεγου, ελαφρώς βέβαια ψηλότερες από το εσωτερικό πλαίσιο ώστε να θηλυκώσουν οι σανίδες "καπάκια".
Εικόνα
Εικόνα

Πρόχειρα τοποθετώ τα μεσόστεγα και κλεισμένα με τις σανίδες "καπάκια".
Εικόνα

Εδώ έχω τοποθετήσει και το σχετικό πηχάκι περιμετρικά των μεσόστεγων εξωτερικά.
Εικόνα

Αφού έχω "γλυκάνει" τις γωνίες των μεσόστεγων (με ένα ήδη χρησιμοποιημένο ψιλό γυαλόχαρτο), διαμορφώνω και τα χερούλια των σανίδων "καπάκια"
Εικόνα
Εικόνα

Τέλος, αφού δώσω και μία ελάχιστη σκούρα απόχρωση στα μεσόστεγα, τα τοποθετώ για "θαυμάσω" και το επόμενό μου κατόρθωμα. :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

11 Δεκ 2011 - 11:48
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 04 Μαρ 2012 - 10:27
Δημοσ.: 6
Απάντηση με παράθεση
Το νήμα αυτό είναι ότι καλύτερο, για εμένα τον πρωτάρη.Οι φωτογραφίες με τις επεξηγήσεις με κάνουν να θέλω να ξεκινήσω άμεσα.
Αλλά είπαμε "μοντελιστική υπομονή", γενικά είμαι υπέρ του "πρώτα κατανοώ και μετά εφαρμόζω".
yapanta σ'ευχαριστώ

10 Μαρ 2012 - 06:33
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ alexgr63 να σε καλοσωρίσω και εδώ στη μικροναυπήγηση του Γατζάο μου. Όπως φαίνεται η κρίση "χτύπησε" και το μικροναυπηγειο μου και έχω στάση εργασιών εδώ και αρκετό καιρό. :( Εκτιμώ όμως οτι αυτή η παρατεταμένη απραξία μου θα έχει θετικό αποτέλεσμα, καθώς θα λειτουργήσει θετικά στη διαθεσή μου κατά την επανεκίνηση των εργασιών :D
Καλή αρχή και σε εσένα και θα χαρώ να συνομιλούμε εδώ για οτιδήποτε σχετικό με το θέμα.

10 Μαρ 2012 - 09:20
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: