Απάντηση στο θέμα  [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
σχεδια 12μετρου τρεχαντηριού 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 20 Δεκ 2011 - 19:48
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση σχεδια 12μετρου τρεχαντηριού
Καλησπέρα!!! Για το σχέδιο τρεχαντηριού 12 μέτρων σε κλίμακα 1:30 έκανα την εκτύπωση και βγαίνουν οι σωστές διαστάσεις μήκους και πλάτους αλλά δε ξέρω κατά πόσο το ύψος αντιστοιχεί στους αποτυπωμένους νομείς (στάμπο) που βρήκα στην ιστοσελίδα.

20 Δεκ 2011 - 20:08
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: σχεδια 12μετρου τρεχαντηριού
Γειά σου Βασίλη. Επειδή από ό,τι καταλαβαίνω δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις την τήρηση της κλίμακας (στην εκτύπωση) και επι της τρίτης διάστασης, το ύψος δηλαδή, μήπως οι παρακάτω διαστάσεις βοηθούν;
1. το ύψος του νομέα 1, είναι 72 χιλ. περ.
2. το ύψος του νομέα 9a, είναι 72,5 χιλ. περίπου και
3. το ύψος του νομέα 8, είναι 62 χιλ. περίπου

21 Δεκ 2011 - 15:00
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μου βγαίνουν όλοι οι νομείς σωστοί σε όλες τις διαστάσεις εκτός από τους νομείς 0,1,1α και 2 οι οποίοι βγαίνουν μεγαλύτεροι στην εκτύπωση ενώ οι ρυθμίσεις εκτύπωσης είναι ίδιες. Έφτιαξα ένα μισομόδελο από χαρτί για να δω πώς βγαίνει πρακτικά. Αν βρω τους τέσσερις παραπάνω νομείς θα είναι τέλειο για να ξεκινήσω!

21 Δεκ 2011 - 16:07
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη διορθώνω, το ύψος του νομέα (1) είναι 67 χιλ. περ., ενώ συμπληρωματικά το ύψος του (2), είναι 68,5 χιλ. περίπου.
Εάν δεν συμφωνούν με τη δική σου εκτύπωση, τότε είναι λάθος η εκτύπωση που έχεις κάνει.

21 Δεκ 2011 - 17:45
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη εφόσον δεν μπορέσεις να εκτυπώσεις σωστά τη συγκεκριμένη σελίδα, εναλλακτικά μπορείς να τους παράξεις και μόνος σου, από το βασικό σχέδιο της καρίνας. ;)

21 Δεκ 2011 - 17:55
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!! Έχω βγάλει τις εξωτερικές διαστάσεις από το σχέδιο αλλά δε ξέρω πώς σχηματίζεται το κατάστρωμα. Πού μπορώ να τα βρω; Μπορείτε να μου τα στείλετε; (σε κλίμακα 1:30). Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά κάθε βοήθεια είναι σημαντική!!

21 Δεκ 2011 - 19:25
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χαιρετώ.
Υπάρχει μια ρήση:Αν εναν φτωχό του μάθεις να ψαρεύει θα τρώει σ' όλη του τη ζωή.
Το να σου στείλουμε τα σχέδια καταστρώματος δεν αποτελεί μέρος της πορείας σου... ;)
Το κατάστρωμα μπορείς να το έχεις αν απο το βασικό σχέδιο, διπλασιάσεις και αναστρέψεις την μισή κάτοψη του σκαριού.
Η εξωτερική γραμμή του νέου σχεδίου σου δίνει την γραμμή της κουπαστής και η αμέσως επόμενη εσωτερική την γραμμή του καταστρώματος.
Υπόψη κατά την σχεδίαση της πλήρης κάτοψης θα πρέπει να γίνει έλεγχος με μερικούς νομείς (μέσον και άκρα)....
Ελπίζω το σχέδιο να σε βοηθήσει...Αν όχι είμαστε εδώ...
Thx
Εικόνα

21 Δεκ 2011 - 20:10
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Βασίλη καλησπέρα. Θα συμφωνήσω με το Θανάση για όσα σου έγραψε καθώς και με το κατατοπιστικότατο σχέδιο που παρέθεσε.
Η αλήθεια επίσης είναι, οτι εγώ δεν κατάλαβα τί εννούσες με το:
Παράθεση:
"δε ξέρω πώς σχηματίζεται το κατάστρωμα"

Συμπληρωματικά σε αυτό, εγώ θα σε παραπέμψω στην παρακάτω σελίδα όπου περιλαμβάνει αρκετές φωτογραφίες από την κατασκευη του ίδιου τρεχαντηριού.
http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=113%3A2009-12-29-12-43-48&catid=58&Itemid=121&lang=el

Ελπίζω έτσι να σου απαντηθούν αρκετές απορίες.
;)

21 Δεκ 2011 - 22:02
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Παιδιά χαιρετώ!! Θανάση μια μαντινάδα λέει: "Ένας ψαράς, γέρος ψαράς, με έμαθε να ψαρεύω και μου πε στα βαθιά νερά ψάρια να μη γυρεύω."
Μη με πετάτε στα βαθιά ρε παιδιά!! :o Έχω κάποια ιδέα από σχέδιο αλλά δεν είμαι και ναυπηγός!!! Θα ήταν προτιμότερο να έβρισκα τους συγκεκριμένους νομείς (0, 1, 1α, 2) στο ίδιο μέγεθος με τους άλλους γιατί μου φαίνεται πολύ δύσκολο να τους φτιάξω μόνος μου! Θα με διευκόλυνε αν ήταν όπως το μοντελιστικό σχέδιο της χανιώτικης γαϊτας. Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

22 Δεκ 2011 - 15:48
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη το σχέδια των νομεων είναι σωστα και στα τρία αρχεία. Όταν λέω σωστά, εννοώ ότι και τα τρία είναι σην ίδια κλίμακα με την καρίνα. Συνεπώς είτε κάτι δεν κανεις καλά με την εκτύπωση, είτε δεν έχεις το κατάλληλο προγραμμα. Σου συνιστώ όλα τα σχέδια να τα εκτυπώσεις (χωρίς να αλλάξει το print size) σε κάποιο φωτοαντιγραφικο κατάστημα.

23 Δεκ 2011 - 00:15
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Υπάρχει κάποια εξέλιξη με το θέμα των σχεδίων ή μας έφαγαν οι γιορτές; :lol:

04 Ιαν 2012 - 15:03
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα! Καλή χρονιά να έχουμε! Εκτύπωσα τελικά τα σχέδια σε φωτοτυπείο και βγήκαν σωστά γιατί είχε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, έκοψα τα στάμπο και περιμένω να μου έρθει η ηλεκτρική σέγα που παράγγειλα για να ξεκινήσω! Το προχωρώ σιγά σιγά γιατί δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και ελπίζω να τα καταφέρω!

06 Ιαν 2012 - 18:31
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα!!! Χάθηκα λίγο αλλά προχορώ αργά και σταθερά!!! Σας βάζω κάποιες φωτογραφίες και περιμένω σχόλια!!

30 Ιαν 2012 - 21:37
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα Βασίλη. Πού είναι οι φωτογραφίες;

30 Ιαν 2012 - 22:12
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
http://imgur.com/a/9gbIg

Μπείτε εδώ και θα τις δείτε!!

31 Ιαν 2012 - 00:05
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 08 Δεκ 2011 - 19:19
Δημοσ.: 21
Απάντηση με παράθεση
Βασιλη γεια σου
Πολυ ωραιο το τρεχαντηρι σου .

Πανος

31 Ιαν 2012 - 08:55
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστώ Πάνο! Να σαι καλά! :D

31 Ιαν 2012 - 23:31
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη στο σημείο που έχεις φθάσει, πέραν οτι φαίνεται οτι έχεις κάνει γενικά μία καλή κατασκευή, να επισημάνω δύο σημαντικά κατα την άποψή μου πράγματα:
1. Οι υπερκατασκευές σε πλώρη και πρύμνη, δεν έχουν τη συνήθη καμπυλότητα και δεν προσδίδουν (τουλάχιστον) αληθοφάνεια,
2. Η σανίδα που έχεις προσαρμόσει στα άκρα της κουβέρτας αντί της τρυπητής, στην πραγματικότητα (όπως θα γνωρίζεις και εσύ) δεν υφίσταται και αποτελεί σημαντική παρέκλιση της υφιστάμενης πρακτικής. Η τρυπητή αποτελεί ίσως το κυριότερο στοιχείο που "δένει" τους νομείς μεταξύ τους.

01 Φεβ 2012 - 01:12
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαρίστω Γιάνννη για τις παρατηρήσεις-βοήθεια! Τι εννοείς για την καμπυλότητα; Όσον αφορά τη σανίδα που έχω βάλει αντί της τρυπητής ήταν πρόχειρο. Όταν το ολοκληρώσω θα ανεβάσω ξανά φωτογραφίες.

02 Φεβ 2012 - 21:24
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καλησπέρα. Η καμπυλότητα που έγραψα αναφέρεται στα ταμπούκια της πλώρης και πρύμνης, τα οποία συνήθως ακολουθούν την καμπυλότητα της κουβέρτας στο σημείο εκείνο. (βλ. φωτογραφία)
Για την πρόχειρη σανίδα στο σημείο της τρυπητής, Ok. Παρατηρώ όμως πολύ φαρδιές σανίδες στο κατάστρωμα. Προχωράς καλά, αλλά πρόσεξε την τήρηση της κλίμακας.
Καλή συνέχεια.

Συνημμένα:
tr2.jpg
tr2.jpg [ 23.06 KiB | 7770 προβολές ]

02 Φεβ 2012 - 22:58
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Κατάλαβα τι εννοείς με την καμπυλότητα. Έχω κάνει κάποια ατοπήματα αλλά είναι το πρώτο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον. Σκέφτομαι να φτιάξω μια μικρή βάρκα παπαδιά. Υπάρχουν σχεδία για αυτό σε σταμπο ;Θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ Βασίλης

03 Φεβ 2012 - 13:40
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα! Ολοκλήρωσα το τρεχαντήρι και σας στέλνω τα αποτελέσματα!!! Θέλω ειλικρίνια!!!!!
http://imgur.com/3T6Ac

10 Μαρ 2012 - 21:17
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη το τρεχαντήρι σου φαίνεται αρκετά καλό... Ειλικρινά όμως...χρειάζονται περισσότερες φωτο για να υπάρξει ολοκληρωμένη άποψη... ;)
Thx

11 Μαρ 2012 - 09:39
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καλημέρα. Θα συμφωνήσω με το Θανάση τόσο στο γεγονός οτι το τρεχαντήρι σου φαίνεται καλό, αλλά και για το οτι χρειάζονται περισσότερες φωτό για να σχηματίσουμε ολοκληρωμένη άποψη. Σε κάθε περίπτωση όμως και μέχρι εδώ, μπράβο σου.

Από τη φωτό που βλέπω και επειδή επιθυμείς την ειλικρινη μας άποψη, θα σου πώ οτι θα πρέπει να προσέχεις περισσότερο τα φινιρίσματα στις κατασκευές σου, κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τη διαμόρφωση του ξύλου (ένα ένα κομμάτι) και την εφαρμογή τους στο σύνολο της κατασκευής. Για παράδειγμα, οι υπερκατασκευές ενώ φαίνονται αρκετά καλές, κοντινά πλάνα προδίδουν μία "βιαστική" εφαρμογή. Έχοντας ως μόνο γνώμονα την αληθοφάνεια που βγάζει το μοντέλο, θα σου συνιστούσα να προσέχεις αυτές τις μικρές λεπτομέρειες κατά την κατασκευή, που πολλές φορές μας βγαίνουν και εκτός κλίμακας.

Παρατηρώ επίσης την τρυπητη του τρεχαντηριού, να έχει μία "υπερυψωμένη προσέγγιση" σε σχέση με την κουβέρτα. Αυτό δεν το έχω ξαναδεί. Εάν πράγματι υπάρχει τέτοιος τρόπος, θα το εκτιμούσα εάν μου έδινες πληροφορίες ή ακόμη και σχετικές φωτό. Σε συνέχεια καιπάλι της προηγούμενής μου αναφοράς (για βιαστική εφαρμογή), η τρυπητή αλλά και οι διέξοδοι του νερού από τα πλαινά, δεν φαίνονται να εφαρμόζουν απόλυτα στην κουβέρτα.

Παρατηρώ όμως και ένα άλλο δημιούργημα (λίγο πιο πίσω) που είναι ακόμη στα σκαριά. Να περιμενουμε κι άλλα; :)

Αυτά για την ώρα... και φιλικά ε; ;)

11 Μαρ 2012 - 10:46
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 04 Μαρ 2012 - 10:27
Δημοσ.: 6
Απάντηση με παράθεση
Σαφώς γνώσεις για να κρίνω την κατασκευή σου δεν έχω.
Όμως επειδή σκοπεύω και εγώ για πρώτη φορά να κάνω το ίδιο θα ήθελα πολύ να πλησιάσω την κατασκευή σου.

11 Μαρ 2012 - 12:28
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: