Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Καλώς σας βρήκα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010 - 21:59
Δημοσ.: 6
Τοποθεσια: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Καλώς σας βρήκα
Λοιπόν καλώς σας βρήκα, ονομάζομαι Γρηγόρης Καμτσικούδης και παρακολουθώ το forum δύο χρόνια τώρα. Είμαι 47 ετών από τη Καλαμαριά της Θεσσαλονίκης και πρόλαβα να δω τα καΐκια και τις ψαρόβαρκες στο λιμανάκι της Αρετσού όπου κάναμε μικροί μπάνιο.
Μοντελιστής από παιδί έως και σήμερα δεν είχε τύχει να ασχοληθώ με το ξύλο. Τα Ελληνικά παραδοσιακά ξύλινα σκαριά με γοήτευαν από μικρό, έτσι με αφορμή το Ναυτότοπο ξεκίνησα με ένα ξύλινο κιτ το Marie Jeanne 1:50, για "προθέρμανση" με απώτερο σκοπό να έχω πιάσει έστω και έτσι, ξύλο στα χέρια μου πριν ξεκινήσω με τα σχέδια του τρεχαντηριού που κατέβασα από το Ναυτότοπο (και για αυτό σας ευχαριστώ ιδιαίτερα).
Αγόρασα το βιβλίο του κ. Κ. Δαμιανίδη, τα σχέδια έχουν εκτυπωθεί και είμαι προς ανεύρεση ξυλείας, κάτι το οποίο πρέπει να πω ότι με έχει δυσκολέψει πολύ και ακόμα δεν έχω αποτέλεσμα.
Ότι και να πω για το Ναυτότοπο είναι λίγο, θεωρώ ότι αποτελεί λιμάνι Ελληνικής ιστορίας, σημείο αναφοράς για τα Ελληνικά παραδοσιακά ξύλινα σκαριά, γνώσεων και βοήθειας που απλόχερα μοιράζεται σε όλους μας και πάνω από όλα ευγένειας τόσο των δημιουργών αλλά και των μελών του.
Τέλος σας ζητώ συγνώμη που δεν επιχείρησα να συστηθώ νωρίτερα.

05 Φεβ 2012 - 15:07
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 561
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Καλώς σας βρήκα
Γρηγόρη καλώς ήλθες και σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
Δεν πειράζει για τις καθυστερημένες συστάσεις, σημασία έχει ότι έστω και "ανώνυμα", ήσουν εδώ ...
Εμείς κατανοώντας τις όποιες γενικές και ατομικές συνθήκες, δεν παρεξηγούμε κανέναν. Θέλουμε εκτός των άλλων, να αποτελούμε κι ένα μικρό "λιμάνι διαφυγής" για όποιον και όποτε μας χρειαστεί, γι' αυτό και συνεχίζουμε να υπάρχουμε...
Για το θέμα της ξυλείας εκτιμώ ότι έχεις δεί στο forum σχετικές δημοοσιεύσεις που ίσως σε βοηθήσουν....
Θα χαρούμε να δούμε δουλειά σου σε Ελληνικό σκαρί.
Thx

05 Φεβ 2012 - 19:00
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Φίλε Γρηγόρη καλώς όρισες και από μένα εδώ στην παρέα μας.
Τα λόγια σου είναι ακριβώς αυτά που χρειάζονται για να διατηρείται αλλά και να ενισχύεται η καλή διάθεση του naftotopos, αλλά και εμείς χαιρόμαστε που εσύ χάρις σε αυτόν, βρήκες την αφορμή να ζωντανέψεις τις δικές σου παραδοσιακές μνήμες, αλλά και να ξεκινήσεις να ασχοληθείς με την κατασκευή ενός ελληνικού παραδοσιακού σκαριού.
Σου εύχομαι καλή αρχή και εμείς είμαστε εδώ στη διάθεσή σου για ό,τι χρειάζεται.
Εσύ, ως έμπειρος μοντελιστής, θα γνωρίζεις βέβαια οτι η ή "αγνοια" και η "βιασύνη" δεν βοηθουν... κάθε άλλο.
Αναμένουμε...
;)

05 Φεβ 2012 - 23:24
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 10 Φεβ 2010 - 21:59
Δημοσ.: 6
Τοποθεσια: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη
Απάντηση με παράθεση
Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα σας.
Φίλε Yapanta (συγνώμη δεν γνωρίζω το όνομα σου), εγώ "έμπειρος μοντελιστής"? Με αυτά που βλέπω εδώ, μπα δεν το νομίζω.
Σίγουρα θα προσπαθήσω και θα είμαι ευτυχής, αν στο μέλλον πλησιάσω έστω και λίγο τις κατασκευές και τις δεξιότητες των μελών που έχω δει στον Ναυτότοπο.
Και πάλι σας ευχαριστώ.
Με εκτίμηση

Γρηγόρης

06 Φεβ 2012 - 00:14
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση