Απάντηση στο θέμα  [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
σχεδια 12μετρου τρεχαντηριού 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 20 Δεκ 2011 - 19:48
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: σχεδια 12μετρου τρεχαντηριού
Παιδιά ζητώ συγγνώμη! Έγινε κάποιο λάθος με το ανέβασμα των φωτογραφιών. Σας τις στέλνω ξανά... όλες!!!
http://imgur.com/a/nqtNH

11 Μαρ 2012 - 13:29
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Ουαου! Ολοκληρωμένο από το κινητό μου φαίνεται εκπληκτικό. Θα το ξαναδώ αργότερα και στο pc. Μπράβο Βασίλη.

11 Μαρ 2012 - 13:48
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη σε ευχαριστώ!!! Οσον αφορά τις παραπάνω παρατηρήσεις έχεις απόλυτο δίκιο, θα προσέξω περισσότερο την επόμενη φορά ώστε το επόμενο να είναι καλύτερο! Το άλλο σκαρί είναι της γαίτας... Προσεχώς φωτογραφίες!!!!

11 Μαρ 2012 - 14:25
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καλησπέρα και πάλι. Σε συνέχεια της ειλικρινούς μου κριτικής :) , θα έλεγα οτι η όλη σύληψη είναι αρκετά εντυπωσιακή για κάποιον όμως που δεν δίνει τόσο σημασία στη λεπτομέρεια και στην αληθοφάνεια,αλλά κρίνει ένα ναυτικό μοντέλο ως μία χειροτεχνική κατασκευή. Με γνώμονα πάντα την αληθοφάνεια αλλά και την τήρηση της κλίμακας θα περιοριστώ στην αρματωσιά και την ιστιοφορία του τρεχαντηριού (που δεν ειναι και το καλύτερό μου) για να επισημάνω μόνο κάποια βασικά που "χτυπάνε", όπως:
1. τα δεσίματα και το πάχος των σχοινιών που χρησιμοποίησες,
2. η θέση και η λειτουργικότητα (η χρήση) των σχοινιών,
3. τα ραψίματα που έχεις κάνει στα πανιά, αλλά και
4. το μέγεθος των πανιών σου (π.χ. βλ. φλόκο με την εξαιρετικά μικρή επιφάνεια)

Οι κατασκευαστικές ατέλειες σε ένα μοντέλο, κατα τη γνώμη μου συγχωρούνται, οι συνειδητές όμως "εκπτώσεις" από την πραγματικότητα θεωρώ οτι δεν θα έπρεπε να τις δέχεται ένας μοντελιστης που έχει κάνει μία τοσο αξιόλογη προσπάθεια μέχρι τώρα στην απόδοση του μοντέλου του. Δεν είναι αργά πιστεύω για να ξαναπροσεγγίσεις την ιστιοφορία του από την αρχή. Εμείς εδώ είμαστε, σιγα - σιγά, να σου δώσουμε τις βασικές κατευθύνσεις.

11 Μαρ 2012 - 19:00
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα Γιάννη! Καταρχήν ευχαριστώ για την ειλικρινή σου απάντηση!!! Οι παρατηρήσεις σου είναι πολύ σωστές, απλά επειδή δε μπορούσα να τα καταφέρω αλλιώς τα έκανα έτσι! Ξέρω ότι δεν είναι ακριβές αντίγραφο αλλά το προσεγγίζω περισσότερο κατασκευαστικά! Ελπίζω στο επόμενο τα λάθη να είναι λιγότερα!

11 Μαρ 2012 - 20:36
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση περιμένω και τη δική σου απόψη! Αλεξ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σου εύχομαι καλή επιτυχία!! :D

12 Μαρ 2012 - 15:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Βασίλη σ' ευχαριστώ και εκτιμώ που ζητάς και την γνώμη μου...
Λοιπόν ξεκινώντας απο το πέτσωμα στην γάστρα και απ'όσα μπορώ να δώ, θα έλεγα ότι είναι ανορθόδοξο μεν αλλά πολύ καλό...Θα ήθελα βέβαια να δώ φωτο και της πρύμνης...
Αν θα ήθελες να μας την περιγράψεις τον τρόπο που προχώρησες το πέτσωμα με όλα τα μαδέρια καμπυλωμένα κάτω απο την τρυπητή... :!:
Δεν ξέρω αν και πόσο σε δυσκόλεψε αλλά θα έλεγα ότι την θεωρώ ως μία καλή μοντελιστική πρόταση με την προοπτική βέβαια βαφής του μοντέλου.
Μου αρέσει και το επισημαίνω ότι το μάτι σου...πέρα απο ότι "πιάνει" τις λεπτομέριες, έχει και καλιτεχνική οπτική...
Τα διακοσμητικά, το "πάτημα" στο πλωριό ποδόσταμο, το κόψιμο στο άκρο του μπαστιγάγιου, το καφασωτό στην πρύμνη, η χρωματικές αντιθέσεις...
Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα θα μείνω σε όλα όσα και ο Γιάννης παρατηρεί και θα σε παρατηρήσω αρνητικά γι' αυτό που γράφεις:
"απλά επειδή δε μπορούσα να τα καταφέρω αλλιώς τα έκανα έτσι!". Και γιατί στην σκέψη σου αυτή, ξέχασες τον naftotopo... :!:
Άν είχες ζητήσει την βοήθεια και τις συμβουλές των φίλων του forum το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ διαφορετικό, πρός το καλύτερο...
Ας είναι....στο επόμενο... (που έλεγε-λέει ο δάσκαλος μου... ;) )
Thx

12 Μαρ 2012 - 17:14
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση