Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Αλιευτικό Τρεχαντήρι 12 μέτρων 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 01 Δεκ 2010 - 19:38
Δημοσ.: 47
Τοποθεσια: Sparta-Athens-UK
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Αλιευτικό Τρεχαντήρι 12 μέτρων
Καλημέρα,

Επειδή στο άμεσο μέλλον τελειώνοντας πρώτα το Amerigo Vespucci που φτιάχνω (από κιτ) και πριν ξεκινήσω το HMS Victory θα ήθελα να επιχειρήσω την κατασκευή ενός αλιευτικού τρεχαντηριού, για να δω τις δυνατότητές μου.
Έχω όμως λιγάκι μπερδευτεί με το θέμα και πριν ξεκινήσω αυτή την απόπειρα θέλω να μου λύσετε μερικές απορίες που έχω τις οποίες θα προσπαθήσω να περιγράψω παρακάτω όσο το δυνατόν μπορώ καλύτερα.

1) Στην κλίμακα 1:30 και στα σχέδια αναφέρεται μήκος 39,98 εκατοστά. Επειδή θέλω η κατασκευή μου να είναι αρκετά πιο μεγάλη σκέφτομαι να την φτιάξω σε κλίμακα 1:7,5 ήτοι το μήκος θα είναι 39,98 Χ 4 = 159,92 εκατοστά.
Οι νομείς στην κλίμακα 1:30 είναι 19 στον αριθμό.
Στην κλίμακα που θέλω να το φτιάξω θα πρέπει να προσθέσω επιπλέον νομείς; ή αρκούν οι 19;

2) Στο modelclub υπάρχει μια συζήτηση σχετικά με την διάσταση που πρέπει να έχει η καρίνα και οι νομείς.
Στα περισσότερα κιτ που έχω φτιάξει (κατά 95%) το πάχος καρίνας και νομέων είναι 5 χιλιοστά.
Εδώ που είμαι (Σπάρτη) βρίσκω κόντρα πλακέ 6, 8 , 12, 15 , 18 χιλιοστά (υπάρχουν και σε μεγαλύτερα πάχη).
Εσείς ποιο πάχος καρίνας και πιο πάχος νομέων προτείνεται;

3) Τι πάχος σανίδας πετσώματος μπορώ να χρησιμοποιήσω; Μια διάσταση 2 χιλιοστών θα είναι καλή; ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 3 χιλιοστά και παραπάνω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Βασίλης

08 Οκτ 2011 - 12:17
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Αλιευτικό Τρεχαντήρι 12 μέτρων
Βασίλη καταρχήν χαίρομαι που παίρνεις τέτοια απόφαση, διότι εκτός των άλλων, εκτιμώ οτι η δική σου κατασκευή αλλά και τα θέματα που μπορεί να προκύψουν προς συζήτηση, θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουντα και επικοδομητικά τόσο για εμάς όσο και για πολλούς άλλους ακόμη που απλά μας παρακολουθούν.

Όσον αφορά τώρα σε αυτά που ρωτάς:
Ερώτηση (1)
α) Στην κλίμακα 1:30 του συγκεκριμένου σχεδίου αναφέρεται μήκος: 39,98 εκ. Το μήκος μπορείς να το υπολογίσεις και ως 40 εκ. διότι στην πραγματικότητα το σχέδιο αυτό αναφέρεται σε ένα 12μετρο τρεχαντήρι.
Συνεπώς, για την κλίμακα 1:7,5 που θέλεις, το μήκος το μοντέλου θα είναι 160 εκ.
β) Οι βασικοί νομείς σε ένα ξύλινο παραδοσιακό σκάφος είναι περίπου 10 με 12 (το πολύ) ανάλογα με το μέγεθος και την ιδιαιτερότητα της καμπυλότητας της γάστρας. Οι υπόλοιποι νομείς στο σχέδιο και μέχρι τους 19, έχουν σχεδιαστεί από το naftotopos για επιπλέον βοήθεια στην κατασκευή του μοντέλου αλλά και για την στιβαρότητα της κατασκευής. Εσύ τώρα στο δικό σου μοντέλο θα μπορείς να κατασκευάσεις περισσότερους, αλλά αυτό συνίσταται να γίνεται σε επόμενο στάδιο μετά που τοποθετηθούν και τα πρώτα μαδέρια του πετσώματος. Εξάλλου, στο τέλος και επάνω από την "τρυπητη" (στο ύψος της κουβέρτας), θα πρέπει να φαίνονται περισσότεροι νομείς καθώς ένα 12μετρο τρεχαντήρι μπορεί να φέρει στην πραγματικότητα και 40 συνολικά νομείς περίπου.

Ερώτηση (2)
Στη συζήτηση στο modelclub έγραψα ότι:

Στο βιβλίο "Παραδοσιακή και Σύγχρονη Ναυπηγοξυλουργική (Σταύρου Γ. Ψαθέρη)", αναφέρεται:
1. για τα σκάφη με στρογγυλό πυθμένα, το πάχος της καρίνας είναι συνάρτηση του πάχους των χρησιμοποιούμενων μαδεριών του πετσώματος (σελ. 114). Δηλαδή, το πάχος της καρίνας είναι το 4πλάσιο και το ύψος το 6πλάσιο.
2. Ενδεικτικά επίσης αναφέρεται (σελ. 149) ότι:
- σε ένα τρεχαντήρι μήκους 10 μέτρων, η καρίνα έχει διαστάσεις: Πάχος 12 εκ. Ύψος: 19 εκ.
- σε ένα τρεχαντήρι μήκους 14,95 μέτρων, η καρίνα έχει διαστάσεις: Πάχος 14 εκ. Ύψος: 22 εκ.

Παράλληλα στο βιβλίο "Ελληνική Παραδοσιακή Ναυπηγική" του Κ.Δαμιανίδη (σελ. 182), αναφέρεται οτι κατα τους ξυλαναυπηγούς Χάλαρη και Δαρδάνου, ένα τρεχαντήρι από 8 έως 10 μέτρα είχε καρίνα διαστάσεων που κυμαίνονταν από 8 εκ. πάχος έως και 20 εκ. ύψος. Αλλά και από άλλες πληροφορίες πάνω από 10 εκ.

Σνεπώς, λαμβάνοντας ως δεδομένο οτι για ένα 12μετρο τρεχαντήρι μπορεί να έχει καρίνα 12 εκ. και άρα στην κλίμακα 1:7,5 καρίνα πάχους 16 χιλ., προτείνω κάποια από τα παρακάτω:
α. κόντρα πλακέ θαλάσσης 15 εκ. ή
β. 2 φύλλα κόντρα πλακέ των 8 χιλ. κολλημένα μεταξύ τους

Ερώτηση (3)
Σύμφωνα με όσα γνωρίζω, το πάχος των μαδεριών για ένα τέτοιο σκαρί μπορεί να κυμαίνεται το λιγότερο γύρω στα 2,5 εκ. (Χρειάζεται επιβεβαίωση) Συνεπώς, μιλάμε για μία διάσταση (στην κλίμακά σου) γύρω στα 3+ χιλιοστά. Εάν το πάχος της σανίδας (σε κλίμακα 1:1) είναι 3 εκ., τότε μιλάμε για σανίδες (σε κλίμακα 1:7,5) 4 χιλ.
Εκτιμώ οτι ειδικά για το μοντέλο, αυτό είναι συνάρτηση και από τη χρήση του. Στατικό ή τηλεκατευθυνόμενο;

08 Οκτ 2011 - 14:06
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
...Thx

Συνημμένα:
planking.JPG
planking.JPG [ 39.68 KiB | 9300 προβολές ]

08 Οκτ 2011 - 14:43
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Με βάση το στοιχείο που δίνει ο Θανάσης, Βασίλη η σανίδα 2 χιλ. (αν και λίγο στενότερη βάσει κλίμακας) μοντελιστικά είναι ΟΚ.
Καλή αρχή!

08 Οκτ 2011 - 15:26
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη και Θανάση Ευχαριστω πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, μάλλον θα χρειαστώ και άλλες μόλις το ξεκινήσω. :D

Γιάννη θα είναι στατικό μοντέλο και το έχω βαπτίσει από τώρα Μαρία. :D

Επίσης θα πρέπει να προμηθευτώ απ' ότι βλέπω και μερικά βιβλία.

Βασίλης

08 Οκτ 2011 - 18:47
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αρχίζοντας να μελετάω διάφορα για το τρεχαντήρι συν και την ωραία εργασία που ανέβασε ο Θανάσης στο modelclub, έχω ακόμα μια απορία.
Η απορία μου είναι σχετικά με την rabbet line, ασό εάν έχω καταλάβει καλά.
Στα κατασκευαστικά σχέδια του τρεχαντηριού είναι εμφανής αυτή η γραμμή.
Βλέπω όμως ότι οι νομείς πατάνε πάνω σε αυτή την γραμμή.
Στην εργασία που ανέβασε ο Θανάσης (σελίδα 112 του PDF) διαβάζω ότι ο ασός δημιουργείται στην καρένα και τα ποδοστάματα και από τις δύο πλευρές του σκάφους περίπου στο κέντρο και προς τα έξω.
Βλέπω στις φωτογραφίες που περιέχει το pdf ότι έχουν γίνει δύο μολυβιές πάνω στα ποδοστάματα και στην καρίνα και ο ασός δημιουργείται ανάμεσα σε αυτές τις μολυβιές.
Η πρώτη μολυβιά είναι εκεί που τερματίζουν οι νομείς (εάν δεν κάνω λάθος).
Επειδή μάλλον θα χρησιμοποιήσω limewood 2 χιλιοστά πάχος (το έχω σε stock) και όπως έχω πει παραπάνω το μοντέλο θα είναι στατικό, θα ήθελα να μου πείτε εάν η παρακάτω σκέψη μου είναι σωστή.

Θα τραβήξω μια μολυβιά στο κατώτατο πάτημα των νομέων όπως και στα σχέδια.
Στη συνέχεια μιας και όπως είπα μάλλον θα χρησιμοποιήσω σανίδες πάχους 2 χιλιοστών, θα τραβήξω άλλη μια γραμμή παράλληλη με την πρώτη και με διαφορά 2 χιλιοστών προκειμένου να κάνω την αυλακιά ώστε να μην εξέχουν οι σανίδες με το πέτσωμα.
Άρα οι σανίδες μου θα τερματίσουν δύο χιλιοστά πιο έξω από την πρώτη γραμμή.

Είναι σωστό αυτό ή θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό; μιας και καρίνα, ποδοστάματα θα κοπούν ενιαία;

Βασίλης

Υστερόγραφο:
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι και πάλι από την σελίδα 112 του pdf το εξής:
ενώ το βάθος του είναι όσο και το πάχος των νομέων.
Δηλαδή στην δική μου περίπτωση που το πάχος νομέων και καρίνας θα είναι το ίδιο πως θα γίνει αυτό το πράγμα;

09 Οκτ 2011 - 12:03
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Ας έχουμε σε εύκολη πρόσβαση την εργασία....http://users.teilar.gr/~mantanis/Edu.files/Dafna.pdf
Λοιπόν με την σειρά.....
Η απορία μου είναι σχετικά με την rabbet line, ασό εάν έχω καταλάβει καλά. Σωστά
………………………………………………………………………………….
Βλέπω όμως ότι οι νομείς πατάνε πάνω σε αυτή την γραμμή.Ναι. Eξαρτώμενα από την τεχνική που θα χρησιμοποιήσεις* μπορείς αυτήν την γραμμή να την θεωρήσεις διπλή….Αντιληπτό ότι στο στο υπόψη σχέδιο δεν δίδονται όλες οι κατασκευαστικές λεπτομέρειες…
*Το έχω ξαναγράψει στο Modelclub ότι η rabbet line ΔΕΝ είναι απαραίτητη ως κατασκευή….Στην πράξη η υπόψη γραμμή-κατασκευή είναι για να δεχθεί «χωνευτά» τα πλευρά των μαδεριών και με το καλαφάτισμα να επιτευχθεί η απόλυτη στεγάνωση…
Σε επίπεδο μοντέλου όμως αυτή η κατασκευή μπορεί να παραληφθεί καθόσον με λοξή λείανση των πλευρών των μαδεριών μπορούμε να έχουμε επαφή της εξωτερικής επιφάνειας των μαδεριών με την καρίνα και τα ποδοστάματα, με όψη ως εάν αυτά να έχουν καταλήξει μέσα στον ασό….
(Δες σχέδιο)

Εικόνα
Ακόμη η rabbet line μπορεί να παραληφθεί και στην περίπτωση που θα προσθέσουμε νέα καρίνα και ποδοστάματα και των οποίων το πάχος θα είναι λίγο μεγαλύτερο απο αυτό της ψευδοκαρίνας..

Βλέπω στις φωτογραφίες που περιέχει το pdf ότι έχουν γίνει δύο μολυβιές πάνω στα ποδοστάματα και στην καρίνα και ο ασός δημιουργείται ανάμεσα σε αυτές τις μολυβιές.
Η πρώτη μολυβιά είναι εκεί που τερματίζουν οι νομείς (εάν δεν κάνω λάθος). Σωστά

Επειδή μάλλον θα χρησιμοποιήσω limewood 2 χιλιοστά πάχος (το έχω σε stock) και όπως έχω πει παραπάνω το μοντέλο θα είναι στατικό, θα ήθελα να μου πείτε εάν η παρακάτω σκέψη μου είναι σωστή.
Θα τραβήξω μια μολυβιά στο κατώτατο πάτημα των νομέων όπως και στα σχέδια.
Στη συνέχεια μιας και όπως είπα μάλλον θα χρησιμοποιήσω σανίδες πάχους 2 χιλιοστών, θα τραβήξω άλλη μια γραμμή παράλληλη με την πρώτη και με διαφορά 2 χιλιοστών προκειμένου να κάνω την αυλακιά ώστε να μην εξέχουν οι σανίδες με το πέτσωμα.
Άρα οι σανίδες μου θα τερματίσουν δύο χιλιοστά πιο έξω από την πρώτη γραμμή. Σωστά

Είναι σωστό αυτό ή θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό; μιας και καρίνα, ποδοστάματα θα κοπούν ενιαία; Ίσως να χρειάζεται να έχεις φαρδύτερα την καρίνα και τα ποδοστάματα από ότι φαίνονται στο σχέδιο…
…………………………………………
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι και πάλι από την σελίδα 112 του pdf το εξής:
ενώ το βάθος του είναι όσο και το πάχος των νομέων.
Βασίλη αν διαβάσεις το κείμενο στην σελίδα 112 γράφει ότι «το βάθος του ασού είναι ίσο με το πάχος των νομέων» (Πάχος νομέων?) ενώ στην σελίδα 113 κάτω από τις εικόνες 6.5.43 και 6.5.44 ότι «το βάθος του ασού είναι ανάλογο του βάθους των νομέων» (Βάθος νομέων?)
Μάλλον κάτι έχει παρερμηνευθεί.....
Εκτιμώ ότι πιθανόν έπρεπε να γραφεί ότι το πλάτος του ασού είναι ανάλογο του πάχους του μαδεριού και ότι το βάθος του ασού εξαρτάται από την γωνία που ο νομέας συναντά την καρίνα (και άρα και το μαδέρι) και πιθανότατα στην γλώσσα των τεχνιτών το ονομάζουν «βάθος νομέα» (?)….

Thx

09 Οκτ 2011 - 14:26
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
Μάλλον κάτι έχει παρερμηνευθεί.....
Εκτιμώ ότι πιθανόν έπρεπε να γραφεί ότι το πλάτος του ασού είναι ανάλογο του πάχους του μαδεριού και ότι το βάθος του ασού εξαρτάται από την γωνία που ο νομέας συναντά την καρίνα (και άρα και το μαδέρι) και πιθανότατα στην γλώσσα των τεχνιτών το ονομάζουν «βάθος νομέα» (?)….
Thx

Ευχαριστώ Θανάση.
Πιθανόν να έχει γίνει κάποιο μικρό λαθάκι στην εργασία.
Θα κάνω την καρίνα 2 χιλιοστά επιπλέον, πιστεύω ότι δεν θα φαίνεται τίποτε αν και να την αφήσω και έτσι πάλι νομίζω ότι δεν θα φαίνεται λόγω μεγέθους.
Θεού θέλοντος όταν τελειώσει το AV ξεκινάω και στην πορεία όπου κολλήσω ρωτάω εσάς τους έμπειρους.
Βασίλης

09 Οκτ 2011 - 21:18
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Τελικά μετά από μία μέτρηση που έκανα στο σημείο το οποίο θα τοποθετήσω το Τρεχαντήρι, διαπίστωσα ότι το 1,60 μέτρα είναι μεγάλο και δεν χωράει, γι' αυτό θα το κάνω μικρότερο και σε κλίμακα 1:10, άρα 120 εκατοστά.

Άρα σύμφωνα με τα προηγούμενα γραφόμενα θα χρησιμοποιήσω κόντρα πλακέ 12 χιλιοστών και σύμφωνα με την εικόνα που έχει ανεβάσει ο Θανάσης θα χρησιμοποιήσω σανίδες 2Χ8 χιλιοστά.

Αύριο θα πάω να εκτυπώσω τα απαραίτητα σχέδια και θέλω και την δική σας άποψη.

Με το Photoshop μεγάλωσα τα αρχικά σχέδια μέσω του μενού Image-Image size και στις επιλογές Width την οποία πολλαπλασίασα επί 3,
Στη συνέχεια τύπωσα με τον εκτυπωτή μου μερικά κομμάτια και μέτρησα τις διαστάσεις για να διαπιστώσω ότι ήταν μεγαλύτερες κατά 3 φορές.

Σας επισυνάπτω 3 φωτογραφίες οι δύο από αυτές δείχνουν τον νομέα 0 και τις διαστάσεις που έχω.

Εάν θεωρείται όλα αυτά σωστά μπορώ να προχωρήσω στην εκτύπωση σε κατάστημα που εκτυπώνει σχέδια για μηχανικούς;
Βασίλης

Συνημμένα:
DSCN0456.JPG
DSCN0456.JPG [ 36.4 KiB | 9262 προβολές ]
DSCN0455.JPG
DSCN0455.JPG [ 39.11 KiB | 9262 προβολές ]
DSCN0454.JPG
DSCN0454.JPG [ 47.51 KiB | 9262 προβολές ]
10 Οκτ 2011 - 21:22
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καλησπέρα. Η κλίμακα 1:10 ίσως τελικά είναι καλύτερα διαχειρίσιμη. Η διαδικασία μεγέθυνσης των σχεδίων αν καί όχι πάντα επιτυχής (λόγω της ακρίβειας των λογισμικών που χρησιμοποιεί ο καθένας μας), από ό,τι φαίνεται στην περίπτωσή σου λειτουργεί σωστά.

Δεν το αναφέρεις συγκεκριμένα, όμως να υποθέσω οτι η μεγέθυνση (επί 3) που έχεις κάνει, είναι ολική προς όλες τις διαστάσεις ύψος και πλάτος. Ίσως το ειδικό κατάστημα να είναι προτιμότερο για μεγαλύτερη αξιοπιστία στο αποτέλεσμα.

10 Οκτ 2011 - 21:51
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα Γιάννη,
Μόλις βάζω την διάσταση στο width αυτομάτως αλλάζει και το Height πάντα με τσεκαρισμένα τα κουτάκια Scale styles, Constrain Proportions και Resample Image.
Τώρα δεν ξέρω αν τα μηχανήματά τους δέχονται φωτογραφίες Jpg, μάλλον όμως θα δέχονται, ειδάλλως θα το μεταφέρω στο AutoCad.
Πάντως έχω κάνει καμιά 10αριά μετρήσεις και είναι όλα εντάξει με τις διαστάσεις.
Εάν με το καλό αύριο μπορέσω να πάω για εκτύπωση θα σας ενημερώσω.
Βασίλης

10 Οκτ 2011 - 22:04
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη εάν έχεις ελέγξει οτι όλες οι διαστάσεις μεγεθύνονται σωστά, τότε δεν χρειάζεται να πάς πουθενά σε κανένα ειδικό κατάστημα. Προχώρα με τις δικές σου μεγεθύνσεις.
Το κρίσιμο εδώ δεν είναι το πόσο ακριβής είναι μία μεγέθυνση, αλλά εάν όλα τα στοιχεία που μεγεθύνεις, μεγεθύνονται όλα το ίδιο (όπως στοιχεία από διαφορετικές σελίδες ή αρχεία). Εδώ ένα παραπάνω έλεγχος δεν βλάπτει.
Καλή αρχή

10 Οκτ 2011 - 22:22
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
".....είναι μεγάλο και δεν χωράει...." Πάντα απο εκεί ξεκινάμε ;)

Όπως βλέπω δεν περιμένεις να τελειώσεις το AV...Καλή αρχή
Thx

11 Οκτ 2011 - 06:04
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη στον προσωπικό μου εκτυπωτή μεγεθύνονται όλα το ίδιο, εξηγώ παρακάτω.

Θανάση θα το αρχίσω μετά το AV γιατί στο εργαστήριο δεν χωράει άλλο, μιας και υπάρχει εκεί και το Cutty, απλά μελετάω όσα μπορώ για την κατασκευή, θα αγοράσω την απαραίτητη ξυλεία και όταν υπάρχει χρόνος θα κόβω και κομμάτια για το τρεχαντήρι.

Επανέρχομαι όμως στην εκτύπωση των σχεδίων που θεωρώ ότι είναι σημαντική και δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω.

Εκτύπωσα τα μεγαλωμένα σχέδια σε εργαστήριο εκτύπωσης σχεδίων.
Στα πρωτότυπα κλίμακας 1:30 και στο σχέδιο που απεικονίζει ολόκληρο το σκαρί η διάσταση είναι 39,98 εκατοστά, σε αυτά που εκτύπωσα η διάσταση είναι 122 εκατοστά αντί για 119,94 εκατοστά που πρέπει να είναι στην κλίμακα 1:10, υπάρχει μια απόκλιση 2,06 εκατοστών.
Υπάρχει εδώ πρόβλημα;

Στις άλλες μετρήσεις που έχω κάνει (μπορώ να πω αρκετές) σε σύγκριση πάντα με την εκτύπωση από τον προσωπικό μου εκτυπωτή, βρίσκω διαφορές της τάξεως μέχρι 2 χιλιοστά και όχι παντού, σε μερικούς νομείς υπάρχει διαφορά 1 χιλιοστό και σε άλλους καμία (η διαφορά εντοπίζεται στο ότι όσο μεγαλύτερη είναι η διάσταση τόσο και μεγαλύτερη η διαφορά). Δηλαδή κάποιοι νομείς είναι μεγαλύτεροι κατά 1 έως 2 χιλιοστά.
Εδώ υπάρχει πρόβλημα;

Μόλις όμως εκτυπώνω από τον δικό μου εκτυπωτή όσα μπορώ να εκτυπώσω όλα είναι σωστά.

Ακόμη για να προμηθευτώ το κόντρα πλακέ, υπάρχουν δύο είδη το ακριβό και το φτηνό, ο άνθρωπος που τα πουλάει μου είπε ότι εάν δεν είναι εκτεθειμένο σε εξωτερικές συνθήκες και δεν βρέχεται, δεν υπάρχει πρόβλημα αγόρασε το φτηνό.
Να προμηθευτώ το φτηνό ή το ακριβό;
Το φτηνό φύλλο εδώ πωλείται 30 Ευρώ και το ακριβό 70 Ευρώ

Το σοβαρότερο όμως απ' όλα είναι η ακρίβεια των σχεδίων και επειδή δεν έχω επιχειρήσει πάλι τέτοια κατασκευή θέλω τις συμβουλές σας ώστε να φτιάξω κάτι που να αξίζει τον κόπο παρόλα τα λάθη που θα προκύψουν.

Βασίλης

11 Οκτ 2011 - 19:27
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη θεωρώ ότι ήδη το έχεις αρχίσει...Ενα μοντέλο ξεκινά να κατασκευάζεται απο την στιγμή που θα το αποφασίσεις και το σκέφτεσαι....
Για τα σχέδια και τις εκτυπώσεις θεωρώ τον Γιάννη καταλληλότερο να σου απαντήσει γιατί προσωπικά θεωρώ τα όποια...39,98...119,94...1-2 χιλ ως "υπερβολές" και εξηγούμαι.
Σέβομαι την "εμμονή" οποιουδήποτε φίλου στην κλίμακα αλλά θεωρώ καλύτερη την λογική ελευθερία κινήσεων...
Υπάρχουν φάσεις κατασκευής στις οποίες χρειάζεται κάθε φορά να κάνει προσαρμογές.
Το τρίψιμο του ξύλου,το κόλλημα επιφανειών, το στοκάρισμα,το πρόσθετο πλάτος του ζωναριού της κουπαστής, η απόσταση γάστρας-τιμονιού κ.α. είναι πράγματα που μπορεί να σου προσθαφαιρούν χιλιοστά...και δεν μπορείς ή τουλάχιστον είναι δύσκολο να βαδίσεις στις γραμμές του σχεδίου.
Σημασία έχει η συνολική αισθητική του αποτελέσματος και όχι η απώλεια ενός χιλιοστού πλάτους ή μήκους...
Εκτός αν θεωρούμε ότι μπορεί να υπάρξουν ίδια μοντέλα και πανομοιότυπα...
But that's me... :|
Για το κόντρα πλακέ προτείνω να πάρεις το φτηνό...όταν θα δέσει η όλη κατασκευή δεν θα επηρεάζεται απο τίποτε.
Thx

11 Οκτ 2011 - 22:01
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καταρχήν να συμφωνήσω με όσα έγραψε ο Θανάσης. Εγώ πάντως προτιμώ να εχω μία κλίμακα σαν βάση, διότι σε αρκετές περιπτώσεις κατα την κατασκευή ανατρέχω στο πραγματικό για να υπολογίσω το υπό κλίμακα στοιχείο. Εσύ ξεκίνα το μοντέλο σου έχοντας υπόψη σου οτι το κατασκευάζεις σε κλίμακα 1:10. Τις αποκλίσεις στο ολικό μήκος, δεν αξίζει ούτε να το υπολογίζεις.

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις, όπως σου ανέφερα και παραπάνω, είναι οτι όλα τα στοιχεία του σχεδίου, καρίνα και νομείς, θα πρέπει να έχουν μεγεθυνθεί το ίδιο. Τώρα έαν κάποιο μεγεθυμένο στοιχείο (π.χ. νομέας), παρουσιάζει διαφορά 1 χιλ από τον υπολογισμό σου και κάποιο άλλο 2 χιλ ή παραπάνω, τότε υπάρχει ένα θέμα με τις μεγεθύνσεις. Εάν δεν το ξεπεράσεις στη φάση του σχεδίου τώρα στην αρχη, θα κληθείς σίγουρα να το αντιμετωπίσεις αργότερα κατά τη διαμόρφωση των νομέων πριν το πέτσωμα. Πολύ μικρές αποκλίσεις πάντως πρέπει να θεωρούνται αμελητέες.

12 Οκτ 2011 - 00:08
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Έτσι ακριβώς είναι Θανάση το έχω αποφασίσει, τουλάχιστον να μην ξεχνάμε την παράδοσή μας.
Γιάννη πιστεύω ότι δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα και εξηγώ παρακάτω

Σήμερα όλο το πρωινό έκανα υπολογισμούς με απλωμένα τα σχέδια και στην κλίμακα 1:30 και στην κλίμακα 1:10.
Μέτρησα όλες τις διαστάσεις των νομέων στην κλίμακα 1:30.
Στη συνέχεια υπολόγισα την διαφορά από τον κάθε νομέα και για όλους τους νομείς, δηλαδή το πόσο ο κάθε ένας είναι μεγαλύτερος από τον άλλο.

Πολλαπλασίασα αυτές τις διαφορές επί 3 για να τις έχω στην κλίμακα 1:10 και τις σύγκρινα με μετρήσεις που έκανα όπως παραπάνω στην κλίμακα 1:10.

Αποτέλεσμα οι διαφορές είναι αμελητέες μέχρι και το πολύ 1 χιλιοστό ίσως και λιγότερο και αυτό συμβαίνει μόνο στους μεγαλύτερους μεσαίους νομείς.

Άρα νομίζω ότι είμαι εντάξει, οι εκτυπώσεις ομοιόμορφες θα έλεγα και θα κρατήσω αυτά τα σχέδια κλίμακας 1:10 στο αρχείο μου.

Δεν είμαι και τόσο ψείρας :lol: , απλά ρωτάω γιατί όπως σας έχω πει δεν έχω εμπειρία από τέτοιες κατασκευές και καταλαβαίνεται ότι εάν δεν βοηθήσει κάποιος τότε είναι σαν να οδηγώ στα τυφλά.

Θα επανέλθω εφόσον ξεκινήσει η κατασκευή και όταν μου προκύψουν απορίες.
Έχω βέβαια μερικές αλλά δεν είναι ακόμη η ώρα να σας ζητήσω τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Βασίλης

12 Οκτ 2011 - 15:27
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Οκ Βασιλη χαίρομαι που "τα βρήκες" με τα σχέδια και σε κάθε περίπτωση δηλώνεις έτοιμος να συνεχίσεις... γιατί έχεις ήδη αρχίσει όπως λέει και ο Θανάσης.
Θα περιμένω-(ουμε) ;)

12 Οκτ 2011 - 15:56
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα,
Αυτή την εποχή έχουμε σταματήσει τον μοντελισμό (δεν υπάρχει όρεξη λόγω του ότι τώρα τελευταία έχει κάνει εγκατάσταση ο Χάρος στην οικογένειά μας, όμως δεν ξέχασα το τρεχαντήρι και επειδή θέλω να ξεφύγω λίγο από την όλη κατάσταση είπα να δημιουργήσω ένα sub domain προκειμένου να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από τους νομείς και την καρίνα του τρεχαντηριού.
Η κλίμακα κατασκευής είναι 1:10 και έχει χρησιμοποιηθεί για νομείς και καρίνα κόντρα πλακέ 12 χιλιοστών.
Τελικά σχεδιάστηκαν οι νομείς και η καρίνα από την αρχή προκειμένου αυτά να κοπούν σε μηχάνημα CNC γιατί από τα παρόντα σχέδια δεν ήταν δυνατόν η δημιουργία του κατάλληλου αρχείου προκειμένου να το διαβάσει το λογισμικό του CNC.
Η αρχή της κατασκευής όπως έχω πει και πιο πάνω θα γίνει μετά την ολοκλήρωση του Amerigo Vespucci, όμως σιγά-σιγά και με αργούς δειλούς ρυθμούς μαζεύω όλα τα απαραίτητα κομμάτια, όπως επίσης βρίσκω και πάρα πολύ απαραίτητη την δική σας βοήθεια προκειμένου μέσα από αυτή την κατασκευή να δημιουργηθεί ένα αποδεκτό μοντέλο παρόλα τα λάθη που θα προκύψουν.
Στο παρακάτω url μπορείτε να δείτε νομείς και καρίνα και η όποια παρατήρησή σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

http://trehantiri.translatedfast.com

Βασίλης

20 Απρ 2012 - 12:14
Προφίλ WWW
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη χαιρετώ, δέξου την συμπάθεια μας για ότι σας συμβαίνει κι εύχομαι ο απρόσκλητος επισκέπτης να φύγει γρήγορα...
Είδα τις φωτο απο την μέχρι τώρα δουλειά σου, είναι λίγο νωρίς για κριτική...αλλά θέλω να ξαναδείς την κλήση του πλωριού ποδοστάματος...
Μπορεί να με ξεγελά η φωτο αλλά νομίζω ότι είναι πολύ όρθιο-στητό σε σχέση με την καρίνα (ειδικά στο άνω άκρο).
Πήρα την φωτο, την γύρισα δεξιά και σχημάτισα με κόκκινη γραμμή καμπύλη, όπου εγώ περίμενα να δώ την κλήση του ποδοστάματος...
Λέω και πάλι ότι μπορεί να κάνω λάθος...αλλά όπως λένε:"Καλύτερα, μέτρα δύο φορές και κόψε μία"...
Thx

Συνημμένα:
01 (20) copy.JPG
01 (20) copy.JPG [ 40.58 KiB | 8888 προβολές ]

20 Απρ 2012 - 14:14
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση ευχαριστώ για την παρατήρηση. Προφανώς θα σε ξεγελάει η φωτογραφία επειδή το έχω τοποθετήσει πάνω στο σχέδιο και είναι ίδιο.
Όμως επειδή θέλω την επιβεβαιωμένη γνώμη σου για να μην γίνει λάθος τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο θα το βάλω πάλι πάνω στα σχέδια βγάζοντας μερικές φωτογραφίες για να το δεις και εσύ.
Αυτό θα γίνει την Κυριακή το βράδυ που θα επιστρέψω στην Σπάρτη.
Βασίλης

21 Απρ 2012 - 19:45
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη γειά σου. Η μέχρι τώρα δουλειά σου, για τη φάση που βρίσκεται, είναι καλη και ακριβής.
Μια άσχετη ερώτηση: ο πάγκος που βλέπω σε εξυπηρετεί; τον εχω βρει γύρω στα 80 ευρώ. Ποια η άποψη σου;

21 Απρ 2012 - 22:57
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη Καλησπέρα,
Έχω δύο τέτοιους πάγκους και για μένα είναι πολύ χρήσιμοι. Τους χρησιμοποιώ για να στηρίζω τα καράβια όταν είναι να φτιάξω τις υπερκατασκευές, ιστιοφορία.
Επίσης τους έχω χρησιμοποιήσει για να πιάνω την καρίνα του πλοίου και να τοποθετώ πάνω σ' αυτήν νομείς και παρελκόμενα προκειμένου να δέσει, εφόσον αυτή δεν είναι πιο μακριά από τον πάγκο. Το κάνω αυτό γιατί σε όλα μα όλα τα κιτ που έχω φτιάξει η καρίνα όταν την κοιτάς από κάτω και από την πλευρά που έχει κοπεί με το λέιζερ ή το CNC δεν είναι ευθεία αλλά χάνει λίγο.
Τους έχω χρησιμοποιήσει για να τοποθετώ βαριά εργαλεία ή ακόμα και ελαφριά για παράδειγμα την πριονοκορδέλα μου.
Ο πάγκος μαζεύει άρα η αποθήκευσή του είναι και εύκολη.
Τώρα δεν ξέρω πως σκέφτεσαι να τον χρησιμοποιήσεις εσύ.

Θανάση καλησπέρα,
Έχω βγάλει μερικές φωτογραφίες πάνω στα σχέδια για να δεις εσύ και ο Γιάννης την καμπύλη μπροστά, νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα. Επίσης δείχνω και μερικά λάθη τα οποία είναι ασήμαντα κατά την άποψή μου και μπορούν να φτιαχτούν με πολύ εύκολο τρόπο.
Νομίζω ότι εάν έκοβα εγώ ο ίδιος τα κομμάτια το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ χειρότερο, ειδικά στο κόψιμο της καρίνας και στα σημεία που πατάνε οι νομείς, υπάρχει βέβαια στο εργαστήριο επιτραπέζια σέγα της proxxon, αλλά δεν είμαι και τόσο καλά εξοικειωμένος με αυτό το εργαλείο και να φανταστείς ότι έχω κόψει πολλά ξύλα ειδικά σε τηλεκατευθυνόμενα αεροπλάνα.
Οι φωτογραφίες στο παρακάτω url.

http://trehantiri.translatedfast.com/page1.html

Βασίλης

22 Απρ 2012 - 20:14
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη καλησπέρα. Ο πάγκος θα είναι χρήσιμος και σε εμένα για του ίδιους αλλα λόγους, αλλα και σε διάφορες άλλες εφαρμογές. Δεν ξέρω όμως εάν είναι αντέχει αρκετά σε καταπονήσεις (μέγγενη, χτυπήματα κ.λ.π.) ή και βάρος... Επειδή σίγουρα μιλάμε για την ίδια μάρκα, δεν ξέρω εάν μιλάμε για το ίδιο μέγεθος που είδα και εγώ.

Τα κομμάτια (καρίνα & νομείς) του τρεχαντηριού κόπηκαν σωστά, εάν εξαιρέσεις βέβαια και εκείνα τα λάθη που επισημαίνεις και εσύ. Λίγο προσοχή στο πρυμνιό ποδόσταμα μόνο, διότι δεν έμεινε αρκετό δέσιμο με την καρίνα.

Καλή συνέχεια... όποτε και εάν είναι αυτή ;)

22 Απρ 2012 - 22:59
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετώ.
Βασίλη είσαι σωστός σε ότι αφορά την κλήση του ποδοστάματος και την συμφωνία του με το σχέδιο.
Ενημερωτικά, θα μπορούσε να γίνει και με λίγο μεγαλύτερη κλήση (που εγώ προτιμώ), και επάνω στις γραμμές αντιπαραβολής που φαίνονται στην φωτο. Τα "λάθη" σου ασήμαντα...
Για την ενίσχυση σύνδεσης πρυμνιού ποδοστάματος με την καρίνα μπορείς να προσθέσεις ένα "σκορπιό" ή "μπρατσόλι" όπως σχέδιο.
Για τον πάγκο...Έχοντας κι εγώ έναν, η γνώμη μου είναι ότι είναι αρκετά καλός-πρακτικός και ανθεκτικός.
Στην δική περίπτωση λόγω χώρου, βρήκα ως "μειονέκτημα" την "μεγάλη" βάση έδρασης-στήριξης του. Και τον πατεντάρισα...έτσι ώστε να στηρίζεται σε μικρότερο άνοιγμα ποδιών για να κερδίσω χώρο....
Thx

Συνημμένα:
STERNPOST.jpg
STERNPOST.jpg [ 45.55 KiB | 8843 προβολές ]
ΣΚΟΡΠΙΟΣ.JPG
ΣΚΟΡΠΙΟΣ.JPG [ 31.08 KiB | 8843 προβολές ]

23 Απρ 2012 - 07:35
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες