Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Γρυποκάϊκο 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 07 Φεβ 2013 - 07:55
Δημοσ.: 31
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Γρυποκάϊκο
Γειά σε όλους.
Ως καθηγητής μέσης εκπαίδευσης έχω πολύ καλή σχέση και διαβάζω κάθε είδους βιβλίου αλλά κυρίως λαογραφικά.
Πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου το βιβλίο με τίτλο «Πρώτη-Αντιγόνη» που αναφέρεται στα Πριγκιποννήσια στο τέλος του 1890 και ειδικά στην Ελληνική «Αντιγόνη» - Τουρκική «Burgazada».
Ο συγγραφέας περιγράφοντας τον τρόπο ζωής των κατοίκων εκείνη την εποχή, αναφέρεται και στην κύρια ασχολία των κατοίκων της, την αλιεία.
Αναφέρεται στον ειδικό τρόπο αλιείας, τον «γρίπο» αλλά και τα ιδιαίτερα γι’ αυτό, χρησιμοποιούμενα σκάφη.
....................Εικόνα

Σύμφωνα με το βιβλίο «Γρίπος» είναι ο τρόπος αλιείας, όπου δύο συνεργαζόμενα σκάφη ρίχνουν ένα δίχτυ από την μία πλευρά ενός κοπαδιού ψαριών και στην συνέχεια κωπηλατώντας συντονισμένα (εκείνη την εποχή) τα οδηγούν στην ακτή, όπου και ολοκληρώνεται η περισυλλογή των αλιευμάτων. Για αυτόν τον τρόπο αλιείας εχρησιμοποιούντο ειδικά, ελαφρά και στενά σκάφη τα αποκαλούμενα «Γρυποκάϊκα» λόγω του συγκεκριμένο τρόπο χρήσης των.
...................Εικόνα
Διαβάζοντας δε το τμήμα που περιέγραφε αυτά τα σκάφη ξαφνιάστηκα γιατί χωρίς να το περιμένω, βρέθηκα μπροστά σε μία πολύ λεπτομερή περιγραφή, της κατασκευής αλλά και διακόσμησης .
Αμέσως κατάλαβα ότι είχα βρει το κίνητρο και την επιλογή του επόμενου μοντέλου μου...
Στην έρευνα μου διαπίστωσα ότι αυτός ο τύπος σκαφών εχρησιμοποιείτο εκτός από τα Πριγκιποννήσια και στην Θάλασσα του Μαρμαρά κι επομένως κι απ’ όλα τα τριγύρω έθνη. Έλληνες (Αλαμάνα-Γρίπος)-Τούρκους (Alamana) και Βούλγαρους (Аламана) …
.............................Εικόνα
Έτσι αναζήτησα και βρήκα πληροφορίες και στην απέναντι πλευρά του Αιγαίου κι εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω τους Τούρκους φίλους μοντελιστές από το forum modelteknikleri.com για την βοήθεια που μου παρείχαν κι ως αποτέλεσμα συνεργασίας με τον naftotopos.gr. (Για όσους φίλους δεν έχουν διαβάσει την παρουσίαση μου, είμαι ενεργό μέλος του ιστοτόπου.)
Ήταν ένα καλλίγραμμο σκάφος με περίτεχνο διάκοσμο, συχνά χρησιμοποιούμενο σε διάφορες εκδηλώσεις, κι άλλοτε έφερε ιστιοφορία απλού λατινιού ενώ συνηθέστερα ήταν κωπήλατο.
...................Εικόνα

Παρακάτω θα σας παρουσιάσω την κατασκευή ενός μοντέλου κωπήλατου «Γρυποκάϊκου».
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία απο GiorgosB την 07 Φεβ 2013 - 08:32, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

07 Φεβ 2013 - 08:20
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: ΓρυποκάΪκο
Αν και είχα τα σχέδια του σκάφους, προτίμησα να το επανασχεδιάσω, όπως κάνω σε όλα τα μοντέλα μου.
................Εικόνα

Επανασχεδιάζοντας το, νομίζω καταλαβαίνω καλύτερα τις γραμμές του σκάφους και αν θέλετε νοιώθω καλύτερα την ιδέα της αρχικής κατασκευής του.
Παρατηρώντας πολλές παλιές και νέες φωτο με πραγματικά σκάφη, θα πρέπει να πω ότι έκανα 2-3 σχέδια, πρίν αποφασίσω-επιλέξω το τελικό...

................Εικόνα

Το μοντέλο θα κατασκευαστεί σε κλίμακα 1:20, θα έχει ολικό μήκος 720 mm και μέγιστο πλάτος 135 mm.
Θα χρησιμοποιήσω ξύλο οξυάς, καρυδιάς, πεύκου, ramin και κελεμπέκι.
Έχει σχεδιαστεί να κατασκευαστεί με 44 τμηματικούς νομείς και για την κατασκευή του θα χρησιμοποιήσω το "Ναύβαθρο".
Απ' ότι καταλαβαίνω, έρχεται πολύ πριονίδι... :D
Ευχαριστώ

07 Φεβ 2013 - 08:31
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ φίλε Γίωργο, τώρα μάλιστα. Επιχειρείς να κατασκευάσεις ένα πολύ ενδιαφέρον ιστορικά αλιευτικό σκαρί της θάλασσας του Μαρμαρά, όπου διαβλέπω οτι δεν θα τραβήξει μόνο το ελληνικό ενδιαφέρον, λογικό εξάλλου αφού με το συγκεκριμένο σκαρί υπάρχουν πολλά κοινά γειτονικά βιώματα.

Παράλληλα, παρατηρώ την πολύ τεκμηριωμένη προσέγγιση που κάνεις για την κατασκευή σου, η οποία (εκτιμώ) οτι με τις πληροφορίες και το οπτικό υλικό που μοιράζεσαι μαζί μας, θα αποτελέσει σίγουρα από μόνη της σημαντικότατο αρχείο τεκμηρίωσης για όλους μας.
Μία απορία: Τί είναι αυτό που σε ώθησε να επανασχεδιάσεις το σκαρί με προσωπικές και αλλά και διαφορετικές (όπως παρατηρώ και στα σχέδιά σου) εκτιμήσεις σου και να μην ακολουθήσεις την ήδη δημοσιευμένη δουλειά (σχέδιο);

Μπράβο Γιώργο και αναμένω(νουμε) για τη συνέχεια.
;)

07 Φεβ 2013 - 12:52
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όπως είπα η επανασχεδίαση είναι κάτι που με εμβαθύνει στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες του σκάφους και παράλληλα μου δίνει την δυνατότητα να συμπληρώσω ή και να καθορίσω περισσότερα στοιχεία απ' αυτά που συνήθως δίνονται σε ένα μοντελιστικό σχέδιο.(Πχ περισσότερους νομείς-σώψωμο-ακράπι)
Ξεκινώ την σχεδίαση (επανασχεδίαση) αφού παρατηρήσω όσο το δυνατόν περισσότερες φωτο πραγματικών σκαφών. Έτσι έχω και την τρισδιάστατη εικόνα του σκάφους-μοντέλου κι όχι μόνο την "ξερή" αποτύπωση του περιγράμματος του σε χαρτί. Σχεδόν πάντα, οι φωτο δίνουν κάτι περισσότερο, και το οποίο αποτυπώνω με κάποιο σύμβολο, ως σημείο προσοχής- επισήμανσης στο δικό μου σχέδιο...
Αυτήν την πρακτική εφαρμόζω σε όλα τα μοντέλα μου, ακόμα κι αν υπάρχει έτοιμο σχέδιο. Κι αν υπάρχει, το χρησιμοποιώ αφού καταλήξω με την δική μου εκδοχή, και σαν επιβεβαίωση-σύγκριση με αυτό.
Θεωρώ ότι έτσι, έχω συμμετάσχει σε όλα τα στάδια της κατασκευής του μοντέλου, κι έχω, ως άλλος καραβομαραγκός, προσθέσει τον δικό μου χαρακτήρα ναυπήγησης.
Ευχαριστώ

07 Φεβ 2013 - 18:58
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Γρυποκάϊκο
Γιώργο χαιρετώ.
Πολύ ενδιαφέροντα όσα περιγράφεις για το σκάφος του γρίπου κι ακόμη περισσότερο η προσπάθεια να το αναπαραστήσεις... :!:
Καλή συνέχεια
Thx

08 Φεβ 2013 - 15:46
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
GiorgosB έγραψε:
έτσι, έχω συμμετάσχει σε όλα τα στάδια της κατασκευής του μοντέλου, κι έχω, ως άλλος καραβομαραγκός, προσθέσει τον δικό μου χαρακτήρα ναυπήγησης.

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση... ;)

08 Φεβ 2013 - 16:05
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετώ
Ξεκίνησα από τα ποδοστάματα, από το σχέδιο των οποίων μετέφερα τις λεπτομέρειες σε σκίτσο και στην συνέχεια τμηματικά τα μορφοποίησα σε ξύλο καρυδιάς.

................................................Εικόνα

Εικόνα

...............................................................Εικόνα

20 Φεβ 2013 - 19:06
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Για την καρίνα και το «ακράπι» (κατασκευή εσωτερικά των ποδοσταμάτων) χρησιμοποίησα ξυλεία ramin.

Εικόνα

20 Φεβ 2013 - 19:09
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Όλες οι ενώσεις έγιναν με κατάλληλες «παρέλες» (τομές).
Επάνω στην καρίνα σχημάτισα τον «ασό» (αυλάκι όπου θα πατήσει το πρώτο χαμηλό μαδέρι του πετσώματος) και τις εγκοπές (θέσεις των εδρών των νομέων).

Εικόνα

......................................Εικόνα

Ευχαριστώ

20 Φεβ 2013 - 19:15
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 16 Ιαν 2011 - 21:54
Δημοσ.: 59
Απάντηση με παράθεση
Kαλη σας μερα.

Γιωργο...παρα πολυ καλο και εντυπωσιακο ξεκινημα καθως επισης και η παρουσιαση της κατασκευης σου!
Θα μπορουσαμε πατωντας τις φωτογραφιες να εχουμε την δυνατοτητα να μεγενθυνονται για καλυτερη παρατηρητικοτητα στις λεπτομερειες?

Καλη συνεχεια!

Τελευταία επεξεργασία απο blackglaze την 21 Φεβ 2013 - 13:42, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

21 Φεβ 2013 - 08:48
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
blackglaze έγραψε:
Θα μπορουσαμε πατωντας τις φωτογραφιες να εχουμε την δυνατοτητα να μεγενθυνονται για καλυτερη παρατηριτηκοτητα στις λεπτομερειες?!

Αγαπητέ φίλε Μπαμπη, δυστυχώς ο χώρος είναι περιορισμένος και δίνουμε μεγάλο αγώνα να περιοριστούμε στα 2 Gb όλος ο naftotopos. Επίσης, διαδασκόμενοι και από το πρόσφατο πάθημα του MSW αλλά και τις απώλειες που είχαμε και εμείς εδώ (λαμβάνοντας υπόψη οτι σε αρκετά θέματα παραπέμπαμε σε φωτογραφίες που είχαν δημοσιευθεί εκεί σε μεγαλύτερη ανάλυση), προτιμούμε τη δημοσίευση στο χώρο μας μίας μικρότερης φωτογραφίας, αλλά να αναδικνύει το θέμα όμως επαρκώς.

21 Φεβ 2013 - 10:27
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 16 Ιαν 2011 - 21:54
Δημοσ.: 59
Απάντηση με παράθεση
o.k...κατανοω.

21 Φεβ 2013 - 13:44
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μπάμπη σ' ευχαριστώ για καλά σου λόγια. Για τις φωτο, όπως βλέπεις τον λόγο έχει η διαχείρηση, ή μάλλον, έχει λόγο η διαχείρηση... ;)
Ομοίως μετέφερα τις λεπτομέρειες του κάθε νομέα από το σχέδιο σε σκίτσο και καθόρισα το σχήμα στην «έδρα» και τα «μαντάλια» (ή σκαρμούς).

Εικόνα

Στην συνέχεια άρχισα να κόβω τα τμήματα που θ’ αποτελέσουν τον καθένα (3) σε ξύλο οξιάς.
Εικόνα

Ήταν αρκετή δουλειά γιατί θυμίζω οι νομείς σχεδιάσθηκαν 44 και ο κάθε ένας αποτελείται από τρία τμήματα.!
Για να μην χάσω δε τα τμήματα του καθενός αυτά αριθμήθηκαν και ασφαλίσθηκαν μαζί μέχρι να συνδεθούν σταθερά.

Τελευταία επεξεργασία απο GiorgosB την 21 Φεβ 2013 - 17:24, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

21 Φεβ 2013 - 16:49
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Και κόβω......
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

21 Φεβ 2013 - 16:54
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
και κόβω....

Εικόνα

Εικόνα

21 Φεβ 2013 - 16:56
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αφού έκοψα όλα τα κομμάτια, στην συνέχεια συνέθεσα τον κάθε νομέα από τα τμήματα που αποτελείται, χρησιμοποιώντας λευκή κόλλα και μικρά καρφάκια.
Και εδώ, η δουλειά ήταν αρκετή….
Εικόνα

Εικόνα

21 Φεβ 2013 - 17:13
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Κάποια μαντάλια χρειάσθηκε να προσπαθήσω να τα πείσω περισσότερο να ακολουθήσουν το σχέδιο….αλλά όλα πήγαν καλά.

Εικόνα

Εικόνα

...............................Εικόνα

Ευχαριστώ

21 Φεβ 2013 - 17:20
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 01 Δεκ 2010 - 19:38
Δημοσ.: 47
Τοποθεσια: Sparta-Athens-UK
Απάντηση με παράθεση
Πολύ μελετημένη κατασκευή.
Καλή συνέχεια.

Βασίλης

21 Φεβ 2013 - 21:07
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Βασίλη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, εύχομαι καλή συνέχεια και στο δικό σου μοντέλο.
_Αφού συνέθεσα όλους τους νομείς, τους τοποθέτησα σε αριθμημένα πλαίσια και τους έβαλα στην άκρη, γιατί ήλθε η στιγμή ν’ ασχοληθώ με την κατασκευή του «Ναύβαθρου» (ΝΒ).
Εικόνα
Επάνω στο σχέδιο του σκάφους χάραξα δύο έγχρωμες οριζόντιες γραμμές (κόκκινη και κίτρινη) όπου με αυτές συμβόλισα-καθόρισα τα επίπεδα του (ΝΒ) καθώς και τις αντίστοιχες σε αυτές παρίσαλες.
Εικόνα
Έτσι κατασκεύασα το (ΝΒ) με τρία επίπεδα, όπου το πρώτο ήταν η βάση στήριξης, το δεύτερο καθόρισε την κύρια περίμετρο της παρίσαλου, ενώ το τρίτο επίπεδο, κατασκευασμένο στα άκρα, καθόρισε το σχήμα του σκάφους μόνο στο ύψος των ποδοσταμάτων κι αυτό λόγω της καμπυλότητας της πλευράς του (βιάρισμα).
Τέλος στις επιφάνειες των άνω επιπέδων του (ΝΒ) σημείωσα τις θέσεις των νομέων.
Εικόνα
Στην συνέχεια πήρα την καρίνα με τα ποδοστάματα και την τοποθέτησα στο (ΝΒ) ευθυγραμμίζοντας και σταθεροποιώντας την με δύο τακάκια.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Θα πρέπει να διευκρινίσω πως κατασκεύασα το (ΝΒ) με ένα μόνο βασικό επίπεδο (μία παρίσαλο), γιατί θα το χρησιμοποιήσω όχι για να συνθέσω μέσα του τους νομείς, αφού άλλωστε αυτό έχει ήδη γίνει, αλλά ως βοήθημα στην σωστή τοποθέτηση και την σταθεροποίηση των νομέων επάνω στην καρίνα.

Τελευταία επεξεργασία απο GiorgosB την 25 Φεβ 2013 - 20:35, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

25 Φεβ 2013 - 20:28
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Έπειτα άρχισα να βγάζω τους νομείς από τις αριθμημένα πλαίσια τους και να τους τοποθετώ στις αντίστοιχες θέσεις τους στην καρίνα και στο (ΝΒ).
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αφού τοποθέτησα όλους τους νομείς επάνω στην καρίνα, έφτιαξα και δύο "σώψωμα" (συμπαγή κομμάτια ξύλου) για τα ποδοστάματα πλώρης και πρύμνης όπου πάνω τους θα στηρίξω μέρος των μαδεριών του πετσώματος.

Εικόνα

Σε μία παρόρμηση για να δώ το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα...έβγαλα το σκαρί απο το (ΝΒ) και είχα την παρακάτω εικόνα....

.............................Εικόνα

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία απο GiorgosB την 26 Φεβ 2013 - 13:41, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.

25 Φεβ 2013 - 20:34
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Γιώργο χαίρομαι να βλέπω την δουλειά σου. Καθαρή και τακτοποιημένη...:!:
Μπορώ να προβλέψω το αποτέλεσμα...
Thx

25 Φεβ 2013 - 23:47
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας Γιώργο παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον και από μόνες τους αποτελούν σπουδή στο είδος.
Αγαπητέ Γιώργο πρέπει να έχω την ίδια "μαντική" ικανότητα με το Θανάση... αλλά μπορώ να διακρίνω και λεπτομέρειες που είμαι σίγουρος οτι θα μας εντυπωσιάσουν στο μέλλον. Αναμένω από τώρα εντυπωσιασμένος. ;)

26 Φεβ 2013 - 16:01
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 08 Απρ 2010 - 16:31
Δημοσ.: 7
Απάντηση με παράθεση
Γιώργο γεια σου.
Πιστεύω πως το όνειρο του καθ ένα μας που "ασχολείται " με τον μοντελισμό είναι κάποια στιγμή να μπορέσει να κάνει αυτό το είδος του μοντελισμού (modellismo d arsenale ).
Τα λόγια πιστεύω πως περισσεύουν.
Όσο για το αποτέλεσμα.............. η καλή αρχή είναι το ήμισυ του παντός , το άλλο μισό έχει γίνει........
Βαγγελης

27 Φεβ 2013 - 17:57
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Χαιρετώ.
Σας ευχαριστώ όλους για την ενθάρρυνση…
Βαγγέλη σ’ ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. Αυτό το «όνειρο» είναι για τον καθένα εφικτό, αρκεί να διαθέτει θέληση και μεράκι.

Τοποθέτησα πίσω στο (ΝΒ) το σκαρί και ξεκίνησα την διαδικασία σταθεροποίησης των νομέων.
Εικόνα

Με καρφίτσες πάνω στο (ΝΒ) στήριξα τους νομείς στην κανονική τους θέση, ορίζοντας έτσι και την απόσταση τους στο ανώτερο ύψος. Στην συνέχεια έκοψα και τοποθέτησα ανάμεσα τους μικρά δοκαράκια για να διατηρηθεί αυτή η απόσταση και έδεσα όλους τους νομείς με μικρά κομμάτια σπάγκου επάνω στο (ΝΒ).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

01 Μαρ 2013 - 10:09
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Τοποθέτησα επίσης μικρά δοκαράκια και ανάμεσα στις έδρες των νομέων και στο ύψος αυτών (εδρών), για καλύτερη εφαρμογή και επάνω σ’ αυτά τοποθέτησα το σωτρόπι.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τέλος επάνω από τα τμήματα των ενώσεων των εδρών με τα μαντάλια εφάρμοσα δύο «στραγαλιές» και άφησα την κόλλα να στεγνώσει.

Εικόνα

Ευχαριστώ

01 Μαρ 2013 - 10:11
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση