Απάντηση στο θέμα  [ 34 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Βαρκαλάς "ΕΛΠΙΣ" νέο μοντέλο. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 11 Δεκ 2012 - 13:35
Δημοσ.: 40
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Βαρκαλάς "ΕΛΠΙΣ" νέο μοντέλο.
Καλησπέρα Θανάση
Νομίζοντας ότι υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρακτική – μέθοδος γι αυτό και ρωτάω πως στερεώνετε το άλμπουρο. Από ότι κατάλαβα από την απάντηση σου είναι στο χέρι μου να βρω κάποιο τρόπο. . .
Το κάσαρο σε αυτές τις φ\ες νομίζω ότι αντιστοιχεί σε μεγάλο Βαρκαλά με κουβέρτα. Υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι και η ‘’Ελπίδα’’ . . . όταν μου ήρθε η ιδέα τις Ελπίδας επηρεάστηκα από τις παρακάτω φ\ες (δες κασαρο)
http://www.naftotopos.gr/index.php?opti ... 22&lang=el
και λίγο από τη δουλειά που έκανα σήμερα
Έκοψα Ακράπι – Σκορπιό - Ακράπι τις καρίνας και νομέα 2 και 8. Από ότι βλέπετε ο νομέας 2 αποτελείτε από 7 κομμάτια (ερε κόψιμο που έχει να πέσει για να βγάλω 27 νομείς) και ο 8 θα αποτελείτε από 3 (εδώ τον έχω βαφτίσει ριπίδι δεν ξέρω όμως αν όντως είναι).
Ευχαριστώ

Συνημμένα:
P1000852.jpg
P1000852.jpg [ 58.3 KiB | 8037 προβολές ]
P1000848.jpg
P1000848.jpg [ 59.65 KiB | 8037 προβολές ]
24 Μαρ 2013 - 23:19
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Ηλία, σε πραγματικά σκάφη σίγουρα υπάρχει κάποια πρακτική προκειμένου να στερεωθεί το πρυμνιό άλμπουρο που δεν την γνωρίζω, αλλά θεωρώ πως θα πρέπει να "εμπλέκεται" και νομέας. Συνήθως όμως στον απλό μοντελισμό, "δίδεται η άδεια" για απλοποιημένη προσέγκιση.
Για το κάσαρο, η κατασκευή του δεν έχει να κάνει με μεγάλο ή μικρό σκάφος, αλλά είναι θέμα πρακτικής. Αν θα δείς στον ζωγραφικό πίνακα, εφενός (λόγω του αριθμού των επιβατών) μπορείς να συμπεράνεις ότι δεν πρόκειται για μικρό σκάφος (βάρκα), αφετέρου, υπάρχει τιμονιέρης που κάπου κάθεται...
Ρίξε μιά ματιά στο παρακάτω σκίτσο (δεν είναι δικό μου) και νομίζω θα πάρεις την κεντρική ιδέα.
Ριπίδια ή βαθυκά λέγονται οι νομείς που τοποθετούνται επάνω στα ποδοστάματα και είναι απλοποιημένες κατασκευές.
Θα ήθελα να μας δώσεις καλύτερη εικόνα για τους μέχρι τώρα νομείς και τα τμήματα τους....
Thx

Συνημμένα:
BE_681-1.JPG
BE_681-1.JPG [ 42.43 KiB | 8035 προβολές ]

25 Μαρ 2013 - 08:21
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα Θανάση
Εφόσον εύχουμε το ελεύθερο κάτι έχω σκεφτεί για τη στήριξη του άλμπουρου.
Αφού τελειώσω τον καθρέφτη θα πειραματιστώ για να δω τι θα γίνει με το κάσαρο. (καλή η φ\α)
Στην πρώτη από τις δυο παρακάτω φ\ες βλέπεις το νομέα 6 του δικού μου σχεδίου. Στη δεύτερη φ\α στην πρύμνη βλέπεις τα 7 κομμάτια που θα σχηματιστή ο νομέας 6 στη μέση είναι τα δυο κομμάτια που θα πετσωθεί ο καθρέφτης και στη πλώρη είναι ο νομέας 26 (λείπει το τρίγωνο που δένει τα δυο κομμάτια)

Τα λέμε

Συνημμένα:
Ydraikos-Barkalas11.jpg
Ydraikos-Barkalas11.jpg [ 59.13 KiB | 8028 προβολές ]
P1000737.jpg
P1000737.jpg [ 57.32 KiB | 8028 προβολές ]
26 Μαρ 2013 - 00:35
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα
Μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποια ιδέα για το ‘’σκάψιμο’’ των ασών.
Ευχαριστώ

02 Απρ 2013 - 11:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Ηλία, θα πρότεινα να ρίξεις μία ματιά στο αρχείο pdf "ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΑΦΝΑ ΧΡΥΣΑΝΘΗΣ".
Μπορείς να το κατεβάσεις απο το web, μετά την σχετική αναζήτηση και για το "σκάψιμο του ασού", θα βρείς στις σελίδες 111-112 και 113.
Γενικότερα αυτή η Πτυχιακή εργασία είναι πολύ καλή .
Thx

02 Απρ 2013 - 16:45
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα Θανάση

Το pdf το έχω και το έχω μελετήσει σχεδόν ολόκληρο (έχω καταλάβει τη διαδικασία δημιουργίας ασων).
Τι εργαλείο να χρησιμοποιήσω για το σκάψιμο; Χτες ξεκίνησα να σκάβω στο πλωριό ποδόσταμο αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος (μόνο νυστέρι και γυαλόχαρτο έχω). Εσύ με τι ‘’σκάβεις‘’ ;

Ευχαριστώ

02 Απρ 2013 - 17:21
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Ηλία η δημιουργία ή και όχι του ασού, εξαρτάται απο διάφορα πράγματα. Ένα βασικό είναι η τεχνική που χρησιμοποιεί κάποιος για την κατασκευή μοντέλων κι εγώ λόγω ακριβώς της τεχνική που χρησιμοποιώ, δεν κατασκευάζω ασό....
Πρίν δούμε πως μπορεί να κατασκευαστεί, ας δούμε πως κι αν μπορεί να αντκατασταθεί με κάτι άλλο.
Κατά την γνώμη μου λοιπόν, στην κλίμακα μοντέλων μπορεί να αντικατασταθεί και με το να λειάνεις λοξά την επιφάνεια πρόσφυσης-επαφής των μαδεριών με τα ποδοστάματα και την καρίνα. Δηλαδή να κάνεις φάλσα τα σόκορα των μαδεριών για το πλωριό και πρυμνιό ποδόσταμο και την μία απο τις κατά μήκος πλευρές για το πρώτο μαδέρι απο την καρίνα.
Η διαφορά του αν "φυτεύεται" το σόκορο ενός μαδεριού στο ποδόσταμο ή η πλευρά του τουρέλου στην καρίνα, με το να ακουμπάνε υπο γωνιά, είναι πάρα πολύ μικρή.
Τώρα αν επιμένεις (και ίσως καλά κάνεις) να προχωρήσεις στο "σκάψιμο" του ασού, επειδή η χρήση ηλεκρικού εργαλείου είναι θέμα εμπειρίας, θα έλεγα να προχωρήσεις όπως παρακάτω.
Σχεδίασε με μολύβι την γραμμή του ασού σε καρίνα και ποδοστάματα. Στην συνέχεια ξεκίνα να περνάς πολλές φορές πάνω απο την γραμμή με κάποιο στυλό που δεν περιέχει μελάνι και η μπίλια της μύτης του γυρίζει ακόμα....Ίσως να χρειαστεί και κάποιον χάρακα-οδηγό. Αφού δημιουργήσεις ένα μικρό αυλάκι τότε μπορείς να το βαθύνεις περνώντας απο πάνω και τραβώντας (ΟΧΙ ΣΠΡΩΧΝΩΝΤΑΣ) την μύτη απο μία μικρή κυλινδρική λίμα και μέχρι να δημιουργήσεις το βάθος που θέλεις...
Πάντα κάνε δοκιμές πρίν εφαρμόσεις κάτι επάνω στο μοντέλο σου.
Καλή συνέχεια.
Thx

02 Απρ 2013 - 19:40
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Γειά σας και από εμένα. Ηλία η κατασκευή προχωρά και με διάθεση εκπληκτική. Μπράβο.
Θα συμφωνήσω και με τις μοντελιστικές προσεγγίσεις του Θανάση, να προσθέσω μόνο οτι στην περίπτωση του Ασσού, ανάλογα με το μέγεθος του μοντέλου, θα επέλεγα μεταξύ είτε ενός κοπιδιού (γραφείου) όπου με ένα προσεκτικό χάραγμα θα αποσπούσα μία λεπτή λωρίδα - φλύδα από τα ποδοστάματα... (γιατί πρακτικά μόνο εκεί χρειάζεται ασσός), είτε και με τη χρήση ενός μικρού δράπανου με μικρό δίσκο κοπής μετάλλου. Με το δίσκο αυτό επιτυγχάνεται πρακτικά ένα μικρό λακάκι.
Αυτά. Καλή συσνέχεια!

03 Απρ 2013 - 09:48
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημέρα

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Σύντομα θα ανεβάσω φ\ες με συνεχεία τις ‘Ελπίδας’

05 Απρ 2013 - 08:12
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 34 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση