Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Καλώς σας ήρθα!!! 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 28 Μάιος 2014 - 06:43
Δημοσ.: 5
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Καλώς σας ήρθα!!!
Καλησπέρα !!!
Η πρώτη εντύπωση απο το φορουμ είναι καταπληκτική και έχω αρχίσει το διάβασμα.Πριν λίγο καιρό μου γεννήθηκε η επιθυμία να αρχίσω τον μοντελισμό και κατευθείαν στο μυαλό μου ήρθε να κατασκευάσω ενα ξύλινο καράβι , κοίταξα τα διάφορα κίτ που κυκλοφορούν αλλα εκτος του ότι είναι ψιλοακριβά , πιστέυω ότι χάνετε η χαρά του να διμηουργήσεις κάτι απο το 0 και να έχεις κάτι τελείως μοναδικό στην κατοχή σου.Και τελικά αποφάσισα να το κατασκευάσω μόνος μου , πολλές οι απορίες αλλά σιγά σιγα με την βοήθειά σας πιστεύω ότι θα μου λυθούν όλες.

Η πρώτη απορία μου είναι ότι δεν μπορώ να βρώ αναλυτικά σχέδια για κάτι απλό (μάλλον δεν ψάχνω σωστά) γιατί θέλω παράλληλα με το διάβασμα να έχω και τα σχέδια μπροστά μου έτσι ώστε να αρχίζω να το φτιάχνω νοερά στο μυαλό μου και να κρατάω σημειώσεις

Ελπίζω να μην βαρεθήτε να με ακούτε !!!

28 Μάιος 2014 - 21:16
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Καλώς σας ήρθα!!!
Φίλε sunsity (θα θέλαμε ένα μικρό όνομα...) καλώς σε βρήκαμε... ;)
Σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και για τον χρόνο που αναλώνεις, διαβάζοντας στο forum.
Χαιρετίζουμε τον ενθουσιασμό σου στο να κατασκευάσεις δικό σου μοντέλο, αλλά οφείλουμε να σου επισημάνουμε ότι, η κατασκευή ενός ναυτικού μοντέλου from scratch (απο το "0"), προϋποθέτει κάποια εμπειρία και μελέτη σχετικής βιβλιογραφίας για τα αντίστοιχα πραγματικά σκαριά...
Η ομάδα μας είναι έτοιμη για κάθε βοήθεια που θα χρειαστείς, αλλά αρχικά προτείνουμε, να οικοδομήσεις τις προϋποθέσεις, έτσι ώστε ερχόμενος και παρουσιάζοντας την κατασκευή σου στο forum, να μπορούμε να "μιλάμε την ίδια γλώσσα"...
Στον naftotopo.gr (για τα μέλη) υπάρχει σχέδιο Τρεχαντηριού 12 m, σε κλίμακα 1:30 και αντίστοιχo μοντελιστικό σχέδιο νομέων και υπερκατασκευής.
http://www.naftotopos.gr/?option=com_ph ... 47&lang=el
Νομίζω θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις αρκετά πράγματα, παράλληλα με το διάβασμα σου και θα χαρούμε να δούμε δικό σου Ελ. μοντέλο.
Καλώς ήλθες
Thx

29 Μάιος 2014 - 08:15
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ φίλε sunsity καλώς όρισες και από εμένα. Συμπληρώνοντας το Θανάση θα σου πω οτι ιδίως σε αυτή τη φάση της μοντελιστικής σου αναζήτησης - ανησυχίας, δεν χρειάζεται βιασύνη. Σε κάθε φάση δηλαδή... αλλά ιδίως η "πρώτη φορά" ;) δεν πρέπει να καταλήξει τραυματική. :D
Η ομάδα του naftotopos είναι στη διάθεσή σου!!

29 Μάιος 2014 - 09:23
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Γιώργος το όνομά μου .

Σας ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα τις άμεσες απαντήσεις και το ότι δεν προσπαθήτε να με αποτρέψετε απο κάτι τόσο δύσκολο αλλά με ενθαρρύνετε !!!

Πολύ όμορφο το τρεχαντήρι και τα σχεδία , αν και είμαι στην αρχή μου φαίνονται αρκετά κατανοητά σε πολλά σημεία αλλά έχω πάρα πολύ διάβασμα και μελέτη μπροστά μου.

Και μία τελευταία απορία (σε αυτή την ενότητα του φόρουμ) για να με βοηθήσει να κατανοήσω ακόμα περισσότερο τα σχέδια, για την καρίνα και τους νομείς να χρησιμοποιήσω κόντρα πλακέ 4 χιλιοστών (στην πραγματική κλίμακα βγαίνει 12 εκατοστά ) ?

Μέχρι να να πιάσω το πρώτο κομμάτι ξύλου στα χέρια μου έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου....

29 Μάιος 2014 - 13:04
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι τα 4 χιλ. είναι καλά. Ίσως όμως τα 5χιλ. είναι καλύτερα για την καρίνα και καλύτερα τα 4 χιλ. για τα στραβόξυλα (νομείς). Να έχεις όμως π΄νατα υπόψη σου οτι στην κλίμακα 1:30 και γενικότερα σε όλες τις μικρές κλίμακες, η επιλογή των σωστών διαστάσεων δίνουν στο τέλος πιστότερη εικόνα όσον αφορά στο μέγεθος τους σκαριού.

29 Μάιος 2014 - 13:14
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Μετά απο παρα πολύ καιρό αποφάσισα να αρχίσω επιτέλους !!!!

Πρώτα απ'ολα να ανοίξω καινούριο θέμα ή εδω ειμαι καλά για κάποιες απορίες ?

13 Οκτ 2014 - 13:21
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Γιώργο καλώς επέστρεψες...
Η παρούσα ενότητα αφορά την αυτοπαρουσίαση κάποιου νεοεισερχομένου.
Αν η απορίες σου δεν είναι σχετικές με το "ποιός είσαι", νομίζω υπάρχουν αρκετές άλλες ενότητες για να τις υποβάλεις...:D
Thx

13 Οκτ 2014 - 17:16
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση