Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ] 
Τρεχαντηρι 1/20 απο Κit 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 22 Δεκ 2015 - 15:31
Δημοσ.: 22
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Τρεχαντηρι 1/20 απο Κit
Καλησπερα σας ! ειπα να ανεβασω κατι διαφορετικο στο forum. Ena Τρεχαντηρακι σε κιτ. Σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο και στα αμεσα σχεδια μου ειναι να ξεκινησω ενα τρεχαντηρι απο το μηδεν, αλλα επειδη ακομα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για τις ικανοτητες μου στα scratch build ειπα να δοκιμασω με αυτο πρωτα :)

Συνημμένα:
DSC_4877.jpg
DSC_4877.jpg [ 57.04 KiB | 9811 προβολές ]
DSC_4880.jpg
DSC_4880.jpg [ 47.82 KiB | 9811 προβολές ]
DSC_4881.jpg
DSC_4881.jpg [ 46.3 KiB | 9811 προβολές ]
DSC_4882.jpg
DSC_4882.jpg [ 53.34 KiB | 9811 προβολές ]
DSC_4883.jpg
DSC_4883.jpg [ 44.68 KiB | 9811 προβολές ]

Τελευταία επεξεργασία απο Yiannis την 25 Δεκ 2015 - 16:13, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

24 Δεκ 2015 - 19:05
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Αλιευτικό τρεχαντηρι 1/20 απο Κit
Χρόνια Πολλά.
Καλή αρχή, αν κι απο τις φωτο βλέπω ότι αυτή έχει γίνει... :!:
Thx

25 Δεκ 2015 - 08:50
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Ξεκινήσαμε το κιτ... πολύ ωραία. Φαίνεται οτι πράγματι η κατασκευή ξεκινά καλά. :)
Εγώ όμως παρατηρώ κάτι που ενδεχομένως να είναι και λάθος η παρατήρησή μου. Όχι στην κατασκευή αλλά στο κιτ. Το κιτ γράφει οτι η κλίμακα είναι 1:20, ενώ από τις φωτογραφίες αυτό, ακόμη και αυτή του κουτιού που το δείχνει ολκληρωμένο, (ίσως με παραπλανούν διάφορα) φαίνεται μικρότερη. Πόσο είναι το μήκος του μοντέλου; Έτσι θα μπορέσω να εκτιμήσω καλύτερα. Ευχαριστώ!

25 Δεκ 2015 - 09:43
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ειναι 39 εκ. μηκος και 13,5 πλατος. Παιδια θα χρειαστω την βοηθεια σας γιατι σκεφτομαι να του κανω καποιες μετατροπες

25 Δεκ 2015 - 11:31
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Τρεχαντηρι 1/20 απο Κit
Σκεφτομαι να το κανω καμπινατο οπως στο σχεδιο, αλλα περιπου που θα μπει το καταρτι ? επισης εχετε καμμια ιδεα για την καμπινα ? να βαλω το θαλαμο εκει που ειναι και να φτιαξω μια καμπινα μεχρι το κοκκινο σημαδι ή να φερω ολη την υπερκατασκευη πιο μπροστα ? το καταστρωμα ετσι κι αλλιως θα πετσωθει

Συνημμένα:
kampinato.jpg
kampinato.jpg [ 53.43 KiB | 9794 προβολές ]
DSC_4888.jpg
DSC_4888.jpg [ 57.7 KiB | 9795 προβολές ]

25 Δεκ 2015 - 16:21
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη, σε ότι αφορά την τροποποίηση και την θέση των διαφόρων (θαλάμου-καμπίνας) καλό θα είναι είτε ν’ ακολουθήσεις το σχέδιο του Ψαθέρη, είτε να βρείς κάποια άλλο σχέδιο-φωτο σκάφους για να βασισθείς. Έτσι θ’ αποφύγεις ενδεχόμενα «λάθη» αρχιτεκτονικής υπερκατασκευών σκαφών…
Σε ότι αφορά την θέση του καταρτιού θεωρώ πως αφού το σκάφος δεν είναι ιστιοφόρο συγκεκριμένης ιστιοφορίας, το κατάρτι μάλλον ρόλο διακοσμητικό έχει. Παρ όλα αυτά στην περίπτωση της απλής ιστιοφορίας της Μπούμας (κότερο), η βιβλιογραφία αναφέρει ότι αυτό τοποθετείται στα 2/5 του καταστρώματος.
Thx

26 Δεκ 2015 - 07:55
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστώ ναυτη :D

26 Δεκ 2015 - 09:06
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Λιγες φωτο απο την προοδο. Απο πετσωμα μπορει να μην τα καταφερνω καλά, τουλαχιστον εμαθα απο στοκο. Σειρα εχουν οι ψευτονομεις, μετα να ανοιξω αυλακια στο τρυπητο και τρυπες να φευγουν τα νερα :D

Συνημμένα:
DSC_4893.jpg
DSC_4893.jpg [ 49.65 KiB | 9785 προβολές ]
DSC_4894.jpg
DSC_4894.jpg [ 39.08 KiB | 9785 προβολές ]
DSC_4895.jpg
DSC_4895.jpg [ 49.37 KiB | 9785 προβολές ]
DSC_4899.jpg
DSC_4899.jpg [ 43.13 KiB | 9785 προβολές ]
DSC_4900.jpg
DSC_4900.jpg [ 40.81 KiB | 9785 προβολές ]

26 Δεκ 2015 - 15:47
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη δεν ξέρω αν αυτό το μοντέλο είναι το πρώτο που φτιάχνεις, αλλά αντιπαρερχόμενος τον χρόνο-πρόοδο κατασκευής (!), μου δίνεις την εντύπωση πως διαθέτεις αρκετή εμπειρία...!
Το πέτσωμα της γάστρας, τουλάχιστον απο την φωτο, φαίνεται πάρα πολύ καλό. :!:
Απο την άλλη...όταν ακούω για στόκο, κάτι με χαλάει.
Η δική μου φιλοσοφία (και) στον μοντελισμό, είναι η επιμονή-επανάλληψη μέχρι να έχω ένα αποτέλεσμα καλό κι όχι ένα αποτέλεσμα που θα φαίνεται καλό (μετά απο επι-κάλυψη).
Καλοπροαίρετα σου λέω κι επειδή δεν ξέρω πως έχεις δουλέψει την γάστρα (θα θέλαμε να το βλέπαμε) ότι το ζητούμενο δεν είναι να "κλείσουμε την γάστρα", αλλά να την δουλέψουμε σωστά και στην τεχνική της παραδοσιακής μας ναυπηγικής.
Αν είναι η αρχή σου, επέτρεψε μου την συμβουλή, μην ακολουθήσεις τον δρόμο των πολλών απλά να πετσώνεις την γάστρα μοντελιστικά, προσπάθησε και μάθε να την δουλεύεις παραδοσιακά-πραγματικά. Πίστεψε με θα σε ανταμείψει τουλάχιστον σε προσωπική ικανοποίηση.
Καλή συνέχεια
Thx

27 Δεκ 2015 - 07:43
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ξεχασα να αναφέρω, οτι κατασκευαζω κιτ εδω κι εναμισο χρονο. Δυστυχως επειδη ετριψα υπερβολικα τους πρωτους νομεις προς την πλωρη (απο την μια πλευρα) τα πηχακια εκαναν σκαλοπατι και ακολουθησα την γνωστή τεχνικη :( Μολις τελειωσω και με τις κουπαστες θα προσπαθησω τριψω μεχρι να ξαναφανουν τα σανιδια.

Συνημμένα:
FB_IMG_1451197062580-640x426.jpg
FB_IMG_1451197062580-640x426.jpg [ 59.3 KiB | 9777 προβολές ]

27 Δεκ 2015 - 08:53
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Η εμπειρία φαίνεται... :) αλλά ομολογώ πως για να δω καλύτερα το μοντέλο, σου ανέτρεξα στην σελίδα σου στο Fb.
Αν σου είναι εύκολο, θα θέλαμε κι εδώ να δημοσιεύεις μεγαλύτερες σε ανάλυση φωτο.
Μία παρατήρηση κι αν δεν με ξεγελά η φωτο. Δεν θεωρείς ότι το κατάστρωμα είναι πολύ επίπεδο? Θα έπρεπε να διαθέτει μία σχετική κλήση απο την μέση πρός το κουρζέτο.
Thx

27 Δεκ 2015 - 20:13
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αστα να πανε ειναι ΟΛΟΪΣΙΟ !! Αλλα πανω στον ενθουσιασμο ξεχνας διάφορα σημαντικα. Φωτογραφιες ρε παιδια μεγαλης αναλυσης πως θα ανεβασω ? πρεπει να τις ανεβαζω αλλου και μετα να βαζω το λινκ ? πολλη μανουρα

27 Δεκ 2015 - 21:40
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
και μερικες ακομα. Παρακαλω να ειστε ελαστικοι μαζι μου :) το επομενο θα του φερθω με στοργη και προδερμ

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

27 Δεκ 2015 - 22:12
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη σε βεβαιώ ότι σεβόμαστε την δουλειά του κάθε μοντελιστή και ήμαστε ελαστικοί σε κάθε έναν, εκτός κι αν προκληθούμε (ναι έχει γίνει κι αυτό...).
Δεν θεωρούμε τους εαυτούς μας "δάσκαλους" ούτε και τα μοντέλα μας αλάνθαστα. Το forum έγινε σε υλοποίηση της ιδέας να μοιραστούμε γνώση και να διασώσουμε ότι μπορούμε.
Δεν ξέρω πως το έχεις φτιάξει το κατάστρωμα αλλά ίσως θα μπορούσες να αμβλύνεις την επιπεδοποίηση του, αν αφαιρούσες το μεσαίο μαδέρι (ή και 2-3) και με έναν χαρτοκόπτη ξεκολλούσες-ανασήκωνες τα πλευρά του (?).
Επειδή όμως όπως ομολογείς, προχωράς με ενθουσιασμό (είναι κακός σύμβουλος... :D ) και ήδη βρίσκεσαι στο βάψιμο....τώρα θα πρέπει να φανταστείς-σχεδιάσεις πως θα το καλύψεις, ίσως πάλι με αρκετά διακοσμητικά-εξοπλισμό αλιευτικού.
Το μοντέλο σου θα γίνει ωραίο και κάθε "αστοχία" (απο το αστόχαστος...), σε κάνει καλύτερο για κάθε επόμενο.
Θεωρώ και να θεωρείς, πως εδώ είσαι για να συζητάμε πρίν κάτι γίνει πρόβλημα, αλλά και ενδεχόμενες λύσεις.
Thx

28 Δεκ 2015 - 04:18
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γεια σας και από εμένα και χρόνια πολλά!
Εδώ έχει εξελιχθεί και το μοντέλο και η συζήτηση... συνεπώς θα περιοριστώ στα πολύ βασικά:
1. Η κατασκευή σου Γιάννη φαίνεται προσεγμένη κατασκευαστικά και φαίνεται οτι στο τέλος θα έχεις μία καλοφτιαγμένη κατασκευή με σημαντικά όμως προβληματάκια όπως αυτό της καμπυλότητας της κουβέρτας και των κατασκευών σε πλώρη και πρύμνη.
2. Η ίσια κουβέρτα χαλάει την αληθοφάνεια του μοντέλου... εγώ προσωπικά θα γύριζα το συντομότερο πίσω για επιδιόρθωση.
3. Η κλίμακα του μοντέλου συνεχίζει να μου δημιουργεί μία επιφύλαξη, καθώς όσο τώρα το μοντέλο είναι άδειο επάνω, δείχνει σωστό. Όταν όμως τοποθετηθούν οι υπερκατασκευές (καμπίνα κλπ) έχω την αίσθηση οτι δεν θα είναι και τόσο ρεαλιστικό. Σε κάθε περίπτωση (δική μου εκτίμηση το ξαναλέω) τέτοια καμπίνα σε μικρού μεγέθους τρεχαντήρι (7,8 μέτρων σύμφωνα πάντα με την κλίμακα) νομίζω δεν υπάρχει.
Καλή συνέχεια και καλή πρωτοχρονιά!

28 Δεκ 2015 - 11:04
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστω παιδια και καλη πρωτοχρονια σε ολους. Πανω κανω εμαθα λιγα πραγματακια ως προς το πως θα φτιαξω το επομενο (ηδη ειμαι σε φαση σχεδιασμου). Ειναι παντως πρωτη φορα που ευχαριστιεμαι τοσο πολυ να φτιαχνω ενα μοντελο κι ας ειναι και ζαβό (ισως εχει να κανει το οτι ειναι συνδεδεμενο με τον τοπο που ζουμε).

28 Δεκ 2015 - 14:18
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Yiannis έγραψε:
Ευχαριστω παιδια και καλη πρωτοχρονια σε ολους. Πανω κανω εμαθα λιγα πραγματακια ως προς το πως θα φτιαξω το επομενο (ηδη ειμαι σε φαση σχεδιασμου). Ειναι παντως πρωτη φορα που ευχαριστιεμαι τοσο πολυ να φτιαχνω ενα μοντελο κι ας ειναι και ζαβό (ισως εχει να κανει το οτι ειναι συνδεδεμενο με τον τοπο που ζουμε).

Αγαπητέ Γιάννη είναι ακριβώς αυτό το συναίσθημα που περιγράφεις! Πόσο μπορεί να σε αγγίξει η κατασκευή ενός μοντέλου ξύλινου σκαριού όταν δεν γνωρίζεις ή δεν έχεις βιώσει την ιστορία του! Για αυτό το λόγο και έχει δίκιο ο Θανάσης να προσεγγίζεις την κατασκευή σου όπως στην πραγματικότητα. Εκτός οτι σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές, σε γεμίζει και γνώσεις και εμπειρίες!
Καλή συνέχεια!

28 Δεκ 2015 - 15:36
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Επεσε πολυ πασαλειμα με τα χρωματα, η χαρτοταινια με προδωσε. Να δω πως θα τα καλυψω τωρα (εμπρος καλη μου μπιχλα μαλλον) :roll: . Απο εδω και περα παιδια οτι εκανα ειναι κατα προσεγγιση... Στο επομενο θα προσεχω

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ! :D :D :D :D :D

Εικόνα

01 Ιαν 2016 - 22:01
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη αρχικά εύχομαι χρόνια πολλά καλή χρονιά.
Δεν σου κρύβω ότι η κατάληξη με απογοητεύει και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ήλθες στο forum.
Ενώ ξεκίνησες ένα μοντέλο με πολύ σχεδίαση και διάθεση για συζήτηση-επίλυση αποριών, προτίμησες να προχωρήσεις μόνος και να καταλήξεις, σε ένα μοντέλο «όπως-όπως» (για να μην το χαρακτηρίσω διαφορετικά…). Γιατί?
Αν σε απογοήτευσε το θέμα της αστοχίας του καταστρώματος, αυτή ήταν η ευκαιρία για να χαρακτηρίσεις το μοντέλο «σχολείο»… Χάλασε το και φτιάξτο ξανά και ξανά… Σκέφτηκες, συνεχίζοντας το, από πόσες άλλες ενδεχόμενες αστοχίες θα είχες μάθει, ώστε να τις έχεις προβλέψει-προλάβει σε ένα επόμενο μοντέλο.? Τώρα όπως το κατέληξες, δεν ξέρω τι επωφελήθηκες, αλλά εύχομαι σε κάτι.
Προσωπικά, στον μοντελισμό θεωρώ μεγαλύτερο προτέρημα από την υπομονή αυτό της επιμονής.
Χρόνια Πολλά
Thx

02 Ιαν 2016 - 09:25
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Η αληθεια ειναι πως μετα το βαψιμο απογοητευτηκα κι εγω. Τι να πρωτοδιορθωσω ; Το τελειωνω οπως οπως να το δωσω στην μανα μου να του βαλει κι ενα σεμεδακι. Οσο για τον σχεδιασμο που σας εχω πρηξει τα συκωτια ειναι για καποιο επομενο που θα βαλω μπρος. (Παω να αγορασω και κανα δυο βιβλια) και βλεπουμε.

Καλη χρονια σε ολους.

02 Ιαν 2016 - 09:56
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 20 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση