Απάντηση στο θέμα  [ 9 δημοσιεύσεις ] 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 19 Δεκ 2016 - 19:15
Δημοσ.: 5
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους.
Με λένε Πελοπίδα και μάλλον κόλισα το μικρόβιο του μοντελισμού, απο ότι βλέπω βρίσκομαι στο σωστό μέρος.
Έχω απίστευτη όρεξη να φτιάξω ενα παραδοσιακό τρεχαντήρι και θέλω οποιαδήποτε συμβουλή πιστευετε πως θα μου φανει χρήσιμη.
Προσπάθησα να κατεβάσω κάποια σχέδια που βρήκα εδώ στο site και δυστυχώς δεν με αφήνει να τα κατεβάσω.
Αναμένω πληροφορίες και εύχομαι ξανα σε όλους καλες γιορτες

Με εκτίμηση

Πελοπίδας

19 Δεκ 2016 - 19:50
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Πελοπίδα καλώς ήλθες στην παρέα μας και χρόνια πολλά.
Ενδεχομένως θα πρόσεξες ότι η συμμετοχή στο forum είναι υποτονική, όμως ο naftotopos παραμένει "ανοιχτός" και χαίρεται να συμβάλει ακόμη και στις προσπάθειες του ενός...
Σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετοπίζεις με τα σχέδια, θα πρέπει να σου επισημάνω ότι για να έχεις πρόσβαση σε αυτά, θα πρέπει να κάνεις νέα-επιπλέον εγγραφή και στην κεντρική σελίδα. Λυπάμαι, αλλά έτσι λειτουργεί η ιστοσελίδα-forum.
Αν όμως έχεις ήδη κάνει κι εκεί εγγραφή, τότε ενημέρωσε μας για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα.
Δεν ξέρω τον βαθμό εμπειρίας που διαθέτεις, όμως ελπίζω η "απίστευτη σου όρεξη" σου να συνοδεύεται κι απο όρεξη για μελέτη, πρίν αρχίσεις να γεμίζεις τον τόπο με πριονίδι... :D ;)
Καλώς ήλθες και πάλι
Thx

20 Δεκ 2016 - 07:41
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα και πάλι
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Το κατάλαβα πως πρέπει να κάνω εγγραφή και στο site, προσπάθησα πολλές φορές να την πραγμαοτποιήσω μα δυστυχως δεν τα κατάφερα, συνεχώς μου λέει πως κάτι λάθος με το spam.(δεδομένο πως δεν έχω κάνει κάτι λάθος)
Οσον αφορά με την εμπειρία μου στον μοντελισμό ισούται με το μηδέν, με δεδομένο όμως πως σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός ελπίζω να βάλω τα δυνατά μου και σε συνδιασμό με τις χρήσιμες συμβουλές σας ελπίζω να αποκτήσει σημασία και ο προορισμός-)))
Αναμένω με ανυπομονησία την απάντηση για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε σχέση με την εγγραφή μου στο site.

Με εκτίμηση

Πελοπίδας

20 Δεκ 2016 - 14:49
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ κύριε
Πραγματικά αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα εγγραφής στο site, σε κάθε προσπάθεια μου μου γράφει το ίδιο πράγμα (You failed the spam check. Please try again!)
Δεν γινεται κάθε φόρά να κάνω λάθος, δεδόμένο ότι η σχέση μου με pc είναι πολύ καλή.
Αναμένω την απαντηση σας.
Με εκτίμηση
Πελοπίδας

22 Δεκ 2016 - 20:26
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Τελικά μετά από πραγματικά πάρα πολλές προσπάθειες τα κατάφερα.
Ευχαριστώ

22 Δεκ 2016 - 20:58
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Πελοπίδα θα μας συγχωρήσεις την καθυστερημένη απάντηση για την οποιά
δεν υπήρξε πρόθεση, αλλά οφείλεται σε ατυχές γεγονός που συνέβη και αφορούσε την λειτουργία του server.
Ενδεχομένως δε και οι αρχικά ανεπιτυχείς προσπάθειες σου να οφείλονταν στον ίδιο λόγο (?)
Χαιρόμαστε που τελικά τα κατάφερες και παραμένουμε στην διάθεση σου για οτιδήποτε χρειαστείς.
Χρόνια Πολλά και δημιουργικά.

Θανάσης

23 Δεκ 2016 - 10:04
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Γεια σου Πελoπίδα και από εμένα, όπου και σε καλοσωρίζω παράλληλα. Ο χώρος αυτός του ξυλοναυπηγικού μοντελισμού και πολύ περισσότερο αυτό που αφορά στα παραδοσιακά ελληνικά σκαριά, δεν πρέπει να σε απογοητεύτει, αλλά να σε γοητεύει. Να το νοιώθεις και ως πρόκληση. Είσαι ακόμη στην αρχή και ίσως αυτό είναι και το σημαντικότερο... για την μετέπειτα πορεία σου. Ο naftotopos στις σελίδες του έχει αρκετό υλικό για να σε βοηθήσει και να στηρίξει την προσπάθειά σου.
Καλή αρχή λοιπόν και καλές γιορτές!
Φιλικά
Γιάννης

24 Δεκ 2016 - 19:03
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ Θανάση και Γιάννη

Καλησπέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με Πίστη, Υγεία και Υπομονή!!!

Αποφάσισα να αρχίσω το αλιευτικό τρεχαντήρι 12 μέτρων κλίμακα 1:30 από το αρχείο του ναυτότοπου.
Πρίν όμως οριστικοποιηθεί αυτή η απόφαση θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1ον. Απλά το εκτυπώνω? ισχύει η οδηγία εκτύπωσης που έχει το άλλο τρεχαντήρι σε κλίμακα 1:20?
2ον. Ο σκελετός λέω να είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης, όσον αφορά το πάχος του όμως να είναι 4 ή 6 χιλιοστά?
3ον. Όσον αφορά το πέτσωμα, τι ξύλο να επιλέξω? με τι πλάτος και τι πάχος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι τα καλύτερα για το 2017!!!

Με εκτίμηση
Πελοπίδας

30 Δεκ 2016 - 16:26
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Πελοπίδα Χρόνια Πολλά και σε σένα....
Στις απορίες σου απαντώ παρακάτω.
α. Σε ότι αφορά την εκτύπωση για το υπόψη σχέδιο (αλλά και κάθε εκτύπωση σχεδίου) θα ακολουθείς το Page Scaling σε “None”...
β. Για το πάχος της καρίνας ή ψευδοκαρίνας και νομέων ή ολόσωμων νομέων... ισχύουν οι περιορισμοί που μόλις περιέγραψα.... Θα πρέπει να γνωρίζεις τις τεχνικές κατασκευής ενός ξύλινου μοντέλου και να έχεις καταλήξει ποιά θα ακολουθείς. Αυτή και θα σου "απαντήσει" για το πάχος του κόντραπλακέ που θα χρησιμοποιήσεις. Διαφορετικά ότι κι αν σου απαντήσω ίσως να φανεί παράξενο...
γ. Για το πέτσωμα κι εδώ υπάρχει η ανάγκη να καταλήξεις πρώτα σε τεχνική...
Το πλάτος και το πάχος εξαρτώνται απο την την κλίμακα που θα ακολουθείς κάθε φορά, λαμβάνοντας υπόψη την πρακτική-κατασκευή των πραγματικών σκαφών.
Για την 1:30 το πλάτος κάθε μαδεριού μπορεί να είναι απο 4-5 χιλ.
Αν ακολουθήσεις την τεχνική "διπλού πετσώματος" τότε το τελικό πέτσωμα (εξωτερικό) θα αποτελείται απο μαδεράκια πάχους 1-1,5 χιλ. και τα οποία θα μπορείς να βρείς και στο εμπόριο.
Αν όχι και προχωρήσεις σε "μονό πέτσωμα", τότε και πάλι θα μπορείς να τα προμηθεύσαι απο το εμπόριο αλλά μπορείς να κόβεις-διαμορφώνεις μαδεράκια και με δικό σου τρόπο αν διαθέτεις τα μέσα. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να σου προτείνω το φθηνό - εύκολα ευρέσιμο και καλά ανταποκρινόμενο σε απαιτήσεις χρήσης ξύλο, που είναι αυτό της οξυάς. Εδώ το πάχος μπορεί να είναι 2-2,5 χιλ.

Όπως θα κατάλαβες το παραπάνω κείμενο έχει έννοιες-όρους που πρέπει μάλλον να γνωρίζεις πρίν προχωρήσεις σε κατασκευή...Ρίξε μία ματιά στο forum και θα βρείς πολλές απο τις απορίες σου να έχουν ήδη απαντηθεί και αλλού.
Καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποιο βιβλίο ή ακόμα και να κατασκευάσεις ένα ξύλινο μοντέλο σε Kit, προκειμένου να αντιληφθείς το πνεύμα στην ξυλοναυπηγική...
Ένα καλό αποτέλεσμα προϋποθέτει καλή προετοιμασία.
Χρόνια πολλά
Thx

30 Δεκ 2016 - 18:52
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 9 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση