Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Πρώτη επίσκεψη 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 01 Απρ 2017 - 17:24
Δημοσ.: 4
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Πρώτη επίσκεψη
Καλημερίζω όλους τους νέους φίλους, καλές δημιουργίες!!!
Θα ήθελα να ενημερωθώ -επιμορφωθώ αν είναι δυνατό, για την κατασκευή της ιστιοφορίας σε τρεχαντήρι.
Νίκος

03 Απρ 2017 - 12:51
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Πρώτη επίσκεψη
Αγαπητέ Νίκο καλώς ήλθες.
Για λόγους τάξης κι εύκολης ανεύρεσης των θεμάτων, το forum περιλαμβάνει σχετικές κατηγορίες θεμάτων και ενότητες.
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να δημιουργείς τις δημοσιεύσεις σου στις κατάλληλες θέσεις.
Εδώ βρισκόμαστε στην αυτοπαρουσίαση κάποιου νέου φίλου και σε έναν πρώτο χαιρετισμό.
Για τον λόγο αυτό έχω παρέμβει στις δημοσιεύσεις σου.
Η απορία σου που αφορά τα πανιά θα πρέπει να δημιουργηθεί στην κατηγορία
ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΩΝ ΚΑΡΑΒΙΩΝ και στην ενότητα Κατάρτια, αρματωσιά, πανιά.
Σ΄ευχαριστώ.
Και πάλι, καλώς ήλθες.
Thx

03 Απρ 2017 - 17:40
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλησπέρα σε όλους!!
Συγνώμη που βιάστικα και σε λάθος θέση να ζητήσω βοήθεια ,ακόμα καλά - καλά δεν γνωριστήκαμε.
Εγινε από υπερβολικό ζήλο για την κατασκευή που ασχολούμαι τώρα , αφενώς, και απο απειρία στους κανόνες του forum αφετέρου.
Λοιπόν για να νωριστούμε πρέπει να δώσω κι εγώ ενα θερμό χαιρετισμό σε όλα τα μέλη, και να συγχαρώ για τα όσα υπέροχα (αυτά με παρακίνησαν να ασχοληθώ )έχω δει στις επισκέψεις μου στην ιστοσελίδα γενικά!!!
Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με μοντελισμού .
Είμαι όμως κι εγώ δημιουργός καθότι ζωγράφος ,συνταξιούχος πλέον εκπαιδευτικός εικαστικών μαθημάτων στο γυμνάσιο.
Εκτός την ζωγραφική ,έχω ασχοληθεί με κατασκευές ξύλινες και μεταλλικές (πολυτεχνίτης που λένε).
Για να μη σας κουράζω ,ήθελα να πω τη γνώμη μου ως αναφορά τα εργαλεία (γιαυτό μαλλον μπήκα σε λάθος θέση στο forum)επειδή έχω φτιάξει αρκετά εργαλεία μόνος μου .
Καλή συνέχεια στις δημιουργίες όλων και ελπίζω στην βοήθειά σας καθότι αρχάριος στο ναυτομοντελισμό!

05 Απρ 2017 - 00:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Νίκο χαιρόμαστε που σ' έχουμε κοντά μας και σ' ευχαριστούμε για το σχόλιο σου.
Θα παρατήρησες ότι η κινητικότητα στο forum είναι μικρή, αλλά εμείς παραμένουμε εδώ για κάθε πρόθυμο φίλο.
Απο το κείμενο σου φαίνεται πως η διάθεση σου αν και συνταξιούχος παραμένει δημιουργική και θα θέλαμε κάποια στιγμή να μας δείξεις τα εργαλεία σου.
Μπορείς να υπολογίζεις στην δική μας βοήθεια όπου την χρειαστείς, αρκεί να μπορούμε να μιλάμε και την ίδια γλώσσα. Αντιλαμβάνεσαι ότι ο ναυτομοντελισμός έχει κάποιες ιδιαιτερότητες τις οποίες αν αποδεχτείς στην συνέχεια μπορείς να τον απολαύσεις.
Όντας νεοεισερχόμενος στον χώρο όπως μας λές, θα πρότεινα να περιηγηθείς λίγο στο forum, αν είναι δυνατόν να διαβάσεις κάποια σχετική βιβλιογραφία κι ακόμα ισως καλύτερα να κατασκευάσεις ένα μοντέλο σκαριού απο ένα μικρό και φθηνό kit.
Τα παραπάνω θα σου δώσουν την δυνατότητα ν' αντιληφθείς την φιλοσοφία του ναυτομοντελισμού, να δείς την βασική τεχνική κατασκευή ενός μοντέλου αλλά και θα σε εισάγουν στην σχετική ορολογία, απαραίτητη για την επικοινωνία μας.
Και πάλι καλώς ήλθες.
Thx

05 Απρ 2017 - 08:22
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θανάση σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου , τις χρειάζομαι!
Καταλαβαίνω ότι ίσως δεν ξεκίνησα σωστά .
Αρχισα να φτιάχνω μια μικρή βάρκα παπαδιά που βρήκα σχέδιά της στο ναυτότοπο. Πίστευα ότι τα λάθη που θα έκανα, θα με παρακινούσαν να μελετήσω καλλίτερα την κάθε λεπτομέρεια έτσι ώστε να μπω από εκεί στο χώρο του μοντελισμού παρά απο ένα κιτ. Δεν υποτιμώ τα κιτ αλλά η δημιουργία που ξεκινά από το μηδέν με ενθουσιάζει περισσότερο!!
Αν έχεις την καλοσύνη να σου στείλω αυτή τη βάρκα και να μου πεις όσες παρατηρήσεις θέλεις προκειμένου να αντιληφθώ αδυναμίες στην κατασκευή .Προσπάθησα όσο μπορούσα να ακολούθησε ότι έβλεπα στην οθόνη του υπολογιστή ........
Αν φυσικά καταφέρω να στείλω το φωτο αρχείο?????

05 Απρ 2017 - 13:41
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Νίκο, και βέβαια μπορείς να δημοσιεύσεις φωτο απο το μοντέλο σου για να τις συζητήσουμε στην κατηγορία ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΩΝ ΚΑΡΑΒΙΩΝ και στην ενότητα Σκαρί (Γάστρα).
Εισερχόμενος στην ενότητα, επανω δεξιά πιέζεις το κουμπί "New Topic".
Στην σελίδα που ανοίγει θέτεις έναν τίτλο και γράφεις στο πλαίσιο το κείμενο που επιθυμείς.
Στην συνέχεια και στο κάτω μέρος της σελίδας (Προσθήκη συνημμένου) επιλέγεις την φώτο απο τον υπολογιστή σου που επιθυμείς να εμφανίσεις-να συνοδεύσει το κείμενο σου μέσω της επιλογής "Chooose file" και "Προσθήκη αρχείου".
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η-οι φωτο που θα επιλέγεις να είναι απο πρίν προσαρμοσμένες σε ένα "λογικό" μέγεθος έτσι ώστε να μην τις απορρίπτει το σύστημα αλλά και να μπορούν να ανα-δείξουν αυτό που επιθυμείς.
Αν κάνεις κάποιο λάθος δεν πειράζει-είμαι εδώ για να βοηθάω...
Thx

05 Απρ 2017 - 18:52
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση