Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Δε μου έφτανε το τριβείο, ήθελα και πισί... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 15 Φεβ 2009 - 19:32
Δημοσ.: 1
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Δε μου έφτανε το τριβείο, ήθελα και πισί...
Γειά σας θαλασσινοί!
Έχετε ακούσει την παροιμία "σαν δεις καράβι στο βουνό..."
Με γερανό ανέβηκε, έχω κι απόδειξη.

Απ΄ την αρχή τα πράγματα.
Πρίν καμμιά 6αριά χρόνια πήρα (για να πάω να μείνω μέσα) ένα 9μετρο τρεχαντήρι, αχταρμά, που η μοίρα το έφερε στο βουνό, στην αυλή του σπιτιού, κοντά στο κάστρο στα Άπτερα της Κρήτης, μετά από παραμέλημα 3 ετών.
Το κουκλί λοιπόν είχε μιά Μαλκότση, η οποία προ διετίας εξέπνευσε και αντικαταστάθηκε από μια Lister-Petter, ιδίων χαρακτηριστικών. Επουσιώδες βέβαια διότι όταν πέθανε η πειραιώτισσα, με τα πανιά γύρισα πίσω (στη Λούτσα από τους Πεταλιούς, σιγά την απόσταση).
Το σημαντικό είναι ότι μετά από την τριετή εγκατάλειψη, έχει "σκάσει" η κουβέρτα. Κατά τ΄ άλλα είναι γερό να σπάς το κεφάλι σου, όλο ιρόκκο, ακόμα κι ο σκελετός. Κατασκευασμένο απ την αρχή σαν ιστιοφόρο αναψυχής, απ τον Σαρρή.

Πάσα συμβουλή καλοδεχούμενη.

υ.γ.
εύγε στον δημιουργό του τόπου

15 Φεβ 2009 - 23:41
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 226
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Δε μου έφτανε το τριβείο, ήθελα και πισί...
Αγαπητέ φίλε rockskipper
Καταρχήν καλώς ήρθες στην ανοιχτή παρέα του naftotopos, η οποία ευλεπιστούμε να μεγαλώνει με το χρόνο ουσιαστικότερα για όλους μας.
Να σε ευχαριστήσω επίσης για τη "διπλή" εγγραφή σου στο παλαιό και το νέο μας forum ελπίζοντας πάντα στην ανταποδοτική επικοινωνία μας.
Για αυτό που θέτεις εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να τοποθετηθώ αν και πολύ θα ήθελα να είμαι στη θέση σου (ως κατοχος ενός τέτοιου σκάφους). Αυτό που θα κάνω σίγουρα... είναι να αναμένω την εξέλιξη της προσπάθειάς σου.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

16 Φεβ 2009 - 14:50
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 19 Φεβ 2009 - 15:24
Δημοσ.: 7
Απάντηση με παράθεση
Γεια σας και από μένα.
Καλορίζικο το νέο Forum.
Φιλε rockskipper ίσως μπορέσω να βοηθήσω καθότι είμαι και εγω κατοχος μιας πεντάμετρης ξύλινης παπαδιάς που προς το παρόν΄είναι ΄ξω για συντήρηση και μαραγκοδουλιά.
Θαρώ πως είμαστε στον ίδιο παρονομαστή.
Αλλά ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα και πιά λύση ψάχνεις;
Δώσε λεπτομέρειες και βλέπουμε.
Ναυτότοπε πώς μπορούμε να ανακτήσουμε τις συνομιλίες από το προηγούμενο Forum? ή χάθηκαν? :(
Γεια σας προς το παρόν.

19 Φεβ 2009 - 16:01
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Παλιος έγραψε:
Ναυτότοπε πώς μπορούμε να ανακτήσουμε τις συνομιλίες από το προηγούμενο Forum? ή χάθηκαν? :(

Αγαπητέ "Παλιέ" μου φίλε
Τώρα που έκανες την επανεγγραφή σου... μπορώ να μεταφέρω τις παλιές συνομιλίες σου, αρκεί όμως αυτές να έχουν γίνει με μέλη που έχουν και αυτοί ολοκληρώσει την επανεγγραφή τους.
... κάνω ό,τι μπορώ

19 Φεβ 2009 - 16:10
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε Παλιέ η συνομιλία σου με το φίλο Helenarc έχει μεταφερθεί στο νέο forum. Προσωρινά και μέχρι να επανεγγραφεί και πάλι ο Hellenarc οι συγκεκριμένες απαντήσεις του... φέρουν τα δικά μου στοιχεία. :roll:

19 Φεβ 2009 - 19:29
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 19 Φεβ 2009 - 15:24
Δημοσ.: 7
Απάντηση με παράθεση
Nαυτότοπε σε ευχαριστώ πολύ. :D
Μόλις τύπωσα τις παλιές συνομιλίες.
Ευχαριστώ και πάλι για την προσπάθεια σου και τον κόπο σου.

Rockskipper ρίξε μια ματιά (αν προλάβεις και δεν τα ξαναβγάλει ο ναυτότοπος) :P στο θέμα "Συντήρηση παλιάς βάρκας" Ισως βρείς κάτι που να σε ενδιαφέρει..... :?:
γεια και καλό σ/κ

21 Φεβ 2009 - 13:35
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 20 Φεβ 2009 - 19:37
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Φίλοι Rockskipper και Παλιός εύχομαι να είστε καλά και μια ακόμα συγνώμη :( για την εξαφάνιση μου. Συντρέξανε διαφορά γεγονότα, όπως επίσης και μια δυσκολία ανεβάσματος απαντήσεων μου. Οι οποίες δεν εμφανιστήκαν ποτέ, τις κατάπιε ο δαίμονας του Forum πάντως η προσπάθεια του Add. να μάς έχει σε επαφή από ότι δείχνει πέτυχε πλήρως. Ας μην τον γλύφουμε περισσότερο.
Φίλε Παλιός μίας και το θέμα ενδιαφέρει και σένα ας έχουμε μια ενότητα πιστεύω να μην έχεις αντίρρηση.
Όσο για σένα Rockskipper πραγματικά ο Παλιός έχει δίκιο δώσε μάς περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το από που θες να αρχίσεις την επισκευή και εγώ τουλάχιστον είμαι στην διάθεση σου αν θες να αποκαταστήσεις την βάρκα σου με σωστές παραδοσιακές τεχνικές και υλικά.

Φίλε Παλιός Είμαι από την Αιγιαλη τής Αμοργού και από ότι βλέπω είμαστε Ίδη δυο Αμοργιανοί και οι δυο από την Γιάλη

28 Φεβ 2009 - 21:19
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: