Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
Πληροφορια 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 03 Ιαν 2010 - 05:39
Δημοσ.: 3
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Πληροφορια
Πατριωτες γεια σας και καλη χρονια με υγεια και επιτυχια σ' ολους σας.
Βρηκα την ιστοσελιδα σας τυχαια και την βρισκω πολυ ενδιαφερουσα γενικα.

Εχω μια ερωτηση -- στην γεννεαλογικη μου ερευνα βρηκα πως ο προ-παππους μου ηταν λεπτουργος στον Πορο. Τι ειναι λεπτουργος? Ειχα ακουσει οτι ηταν μαραγκος σε καραβια τον καιρο εκεινο. Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο τεχνων??

Ευχαριστω πολυ

Μαριου Γκοτεσμαν

03 Ιαν 2010 - 21:07
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Πληροφορια
MARIOU GOTTESMAN καλώς ήλθες.
Η λέξη "λεπτουργός" αναφέρεται και σε άλλα επαγγέλματα (τεχνίτες ασημιού-τεχνίτες εκκλησιαστικών τέμπλων) και χαρακτηρίζει κάποιον με ειδικά καθήκοντα-ικανότητες στο επάγγελμα.
Χωρίς να έχει βρεθεί ακριβώς ο ρόλος του "λεπτουργού" στην κατασκευή πλοίων μπορούμε να θεωρήσουμε ότι θα ήταν κάποιος που μετά τον καραβομαραγκό, αναλάμβανε τις λεπτότερες ξυλουργικές εργασίες στο πλοίο και την διακόσμιση του.
(Απο χειρολαβές εργαλείων μέχρι σκαλιστά μαρκαρίσματα)
Ίσως ακριβώς επειδή αναφέρεσαι σε προπάππου, σε νεώτερους χρόνους και με την εξέλιξη, η ειδικότητα να έσβησε αφήνοντας μόνο τον καραβομαραγκό.

03 Ιαν 2010 - 23:29
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Thanasis έγραψε:
MARIOU GOTTESMAN καλώς ήλθες.
Η λέξη "λεπτουργός" αναφέρεται και σε άλλα επαγγέλματα (τεχνίτες ασημιού-τεχνίτες εκκλησιαστικών τέμπλων) και χαρακτηρίζει κάποιον με ειδικά καθήκοντα-ικανότητες στο επάγγελμα.
Χωρίς να έχει βρεθεί ακριβώς ο ρόλος του "λεπτουργού" στην κατασκευή πλοίων μπορούμε να θεωρήσουμε ότι θα ήταν κάποιος που μετά τον καραβομαραγκό, αναλάμβανε τις λεπτότερες ξυλουργικές εργασίες στο πλοίο και την διακόσμιση του.
(Απο χειρολαβές εργαλείων μέχρι σκαλιστά μαρκαρίσματα)
Ίσως ακριβώς επειδή αναφέρεσαι σε προπάππου, σε νεώτερους χρόνους και με την εξέλιξη, η ειδικότητα να έσβησε αφήνοντας μόνο τον καραβομαραγκό.

Χιλια ευχαριστω Θαναση για την εξηγηση και το καλωσορισμα!
Αν μου επιτρεπεις ακομα μια ερωτηση. Οποτε ευκαιρησεις (συγνωμη για την ορθογραφια την εχω χασει καπως..) Στην Ιστορια της Νησου Υδρας του Α. Λυγνου, διαβαζς -- 1812 καταλογος των καραβιων μας
με τρια καταρτια και με δυο.
Και μεσα στα ονοματα των ιδιοκτητων των πλοιων το ονομα του προ προ προ παππου μου Γιαννης Βουλγαρης. Επειδη δεν εχω εικονα μπορεις να μου πεις τι λογης πλοια ηταν αυτα με τρια καταρτια και με δυο? Ηταν μεγαλα? Εχω προσπαθησει στα αρχεια της Υδρας ερευνοντας να βρω τιποτε σχετικο αλλα ουτε εγω κατορθωσα ουτε ο γεννεολογος στον οποιο ειχα αναθεσει την ερευνα απο την Αμερικη, Δηλαδη να βρουμε κανενα σκετσο του πλοιου του (Αχιλεας νομιζω λεγοταν).
Σ ευχαριστω πολυ -- θα περιμενω μια διευκρινηση οταν σου βρεθει καιρος μεχρι τοτε θερμες ευχες για τ ον καινουργιο χρονο απο την Φλοριντα που εχουμε παγωσει..

07 Ιαν 2010 - 06:03
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 552
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Αγαπητέ MARIOU GOTTESMAN
Θα ήταν παρακινδυνευμένο να χαρακτηρίσουμε-ονομάσουμε τύπους των ιστιοφόρων έχοντας σαν πληροφορία μόνο τον αριθμό των καταρτιών (ιστών) τους. Και αυτό γιατί οι συνδυασμοί ιστών και ιστίων σε μικρά και μεγάλα πλοία την «εποχή του ανέμου» ήταν πάρα πολλοί.

Α. Όμως από μια μικρή έρευνα στο Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο
http://www.elia.org.gr/entry.fds?entryI ... 1&langid=1
στην βιογραφία του Γεωργίου Σαχτούρη (ίδιας περιόδου με τον προπάππο σου) στις πρώτες γραμμές της αναφέρονται οι με κόκκινο χρώμα τύποι ιστιοφόρων.
Ο Γεώργιος Σαχτούρης, γιος του Δημητρίου Πολύγκαιρου και της Μαρίας Νικολάου Γκίτζα, γεννήθηκε στην Ύδρα στις 13 Μαΐου 1785. Ο πατέρας του, Δημήτριος, ασχολιόταν με τη ναυπηγική τέχνη και υπηρέτησε για πολλά χρόνια στην οθωμανική ναυαρχίδα. Είχε κατασκευάσει, πρώτος στην Ύδρα, ένα σκαρί δίστηλο βάρους 800 κιλών, απομίμηση των ιστιοφόρων που χρησιμοποιούνταν στα ιταλικά παράλια και ονομάζονταν σαχτούρια.Λέγεται ότι από τότε μετονομάστηκε και κράτησε ως επώνυμο το Σαχτούρης.
Ο Γεώργιος από πολύ μικρός υπηρέτησε αρχικά στο πλοίο του θείου του Αντώνη Ηλία, στο
λατινάδικο του Κανάκη, όπου του συνέβη ένα ατυχές περιστατικό: ο ναύκληρος του πλοίου τον έριξε στη θάλασσα και διασώθηκε μετά από πολύωρη πάλη με τα κύματα, όταν τον περισυνέλεξε ένα διερχόμενο πλοίο. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως ναύτης σε διάφορα Υδραίικα πλοία που ανήκαν στον θείο του Γεώργιο Βούλγαρη μέχρι το 1804, όταν ο καπετάν Φραγκίσκος Βούλγαρης (αδελφός του θείου του) αγόρασε ένα Σπετσιώτικο πλοίο και τον πήρε για ναύκληρο. Το 1815 ο Γεώργιος Σαχτούρης ήταν ναύκληρος και πολύ γρήγορα αυτεξούσιος πλοίαρχος ενός καινούργιου τρίστηλου βρικίου που είχε κατασκευάσει ο Βούλγαρης στην Ύδρα. Το 1819 έγινε πλοίαρχος και συνιδιοκτήτης του βριγαντίνου “Αθηνά” που ναυπηγήθηκε μέσα σε 32 ημέρες στο Μανδράκι της Ύδρας."
Β.Επιπλέον στο βιβλίο «Ελληνική Παραδοσιακή Ναυπηγική» (σελίδα 94) αναφέρονται ως παρόντες στην περιοχή κατά το μέσον του 18ου αιώνα και οι τύποι σκαριών της Καραβοσαϊτας και του Τρεχαντηριού.

Καταλήγοντας λοιπόν θεωρώ πως κάποιοι από τους τύπους των ιστιοφόρων της εποχής και της περιοχής ήσαν: Σαχτούρια, Λατινάδικα, Βρίκια (ή Μπρίκια), Βριγαντίνια, Καραβοσαϊτες και Τρεχαντήρια.

Αν θέλεις να έχεις μια εικόνα και μερικές πληροφορίες για τα σκαριά που αναφέρονται προηγούμενα μπορείς να επισκεφθείς την σελίδα: http://www.fhw.gr/projects/notaras/index.php?view=c4a
Thx

07 Ιαν 2010 - 17:44
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θαναση δεν βρισκω λογια να σ' ευχαριστησω για την βοηθεια σου! Καθε φορα που μπαινω εδω μεσα ολο και κατι νεωτερο μαθαινω! Θαυμασια ιστοσελιδα με παρα πολυ εξυπηρετικο διαχειριστη !
Οι ιστολιδες που μου προτεινες να επιστκευθω φαινονται πολυ ενδιαφερουσες! Γεια για την ωρα και παλι ευχαριστω Μαριου Γκοτεσμαν

22 Ιαν 2010 - 02:23
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: