Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συντήρηση παλιάς βάρκας 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 19 Φεβ 2009 - 15:24
Δημοσ.: 7
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Συντήρηση παλιάς βάρκας
Γεια σας
Ειμαι νεο μελος στην παρέα σας και ενδιαφέρομαι να μάθω οτιδήποτε είναι σχετικό με παλιά ξυλινα παραδοσιακά σκαριά.
Προσωπικα είμαι ιδιοκτήτης μιάς παπαδιάς μήκους 5 μέτρων ππου πρόσφατα την έβγαλα από τη θάλασσα με σκοπό να την συντηρήσω.
Επειδη μέχρι πρότινος αυτή τη δουλιά την έκανε άλλος για μένα, δέν έχω όλες τις γνώσεις για να ολοκληρώσω τη δουλιά.
Κάτι που μου λείπει είναι με ποιό στόκο θα κλείσω τους αρμούς της κουβέρτας
Οποιαδήποτε σχετικη πληροφορία (γιαυτό και οποιοδήποτε άλλο σχετικό θέμα) θα είναι ευπρόσδεκτη.

19 Φεβ 2009 - 16:24
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 226
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Συντήρηση παλιάς βάρκας
Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στην παρέα

Αν και νέος στην παρέα όπως αναφέρεις, εμφανίζεσαι με το όνομα "παλιός". Πολύ καλή η αντίθεση αυτή. Εύχομαι λοιπόν καλή διάθεση του "νέου" αλλά και η εμπειρία του "παλιού"... να βοηθήσουν ακόμη περισσότερο την προσπάθειά μας.

Όσον αφορά σε αυτό που ρωτάς, καθότι... κυρίως μοντελιστής και πολύ πολύ λιγότερο (θεωρητικά) καραβομαραγκός, έχω ζητήσει τη βοήθεια φίλων να απαντήσουν .

Καλώς όρισες και πάλι

19 Φεβ 2009 - 16:25
Προφίλ
Μέλος

Εγγραφη: 20 Φεβ 2009 - 19:37
Δημοσ.: 15
Απάντηση με παράθεση
Παλιος έγραψε:
Γεια σας
Ειμαι νεο μελος στην παρέα σας και ενδιαφέρομαι να μάθω οτιδήποτε είναι σχετικό με παλιά ξυλινα παραδοσιακά σκαριά.
Προσωπικα είμαι ιδιοκτήτης μιάς παπαδιάς μήκους 5 μέτρων ππου πρόσφατα την έβγαλα από τη θάλασσα με σκοπό να την συντηρήσω.
Επειδη μέχρι πρότινος αυτή τη δουλιά την έκανε άλλος για μένα, δέν έχω όλες τις γνώσεις για να ολοκληρώσω τη δουλιά.
Κάτι που μου λείπει είναι με ποιό στόκο θα κλείσω τους αρμούς της κουβέρτας
Οποιαδήποτε σχετικη πληροφορία (γιαυτό και οποιοδήποτε άλλο σχετικό θέμα) θα είναι ευπρόσδεκτη.

Απάντηση από μέλος: Helenarc
Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω την κατάσταση, πρέπει όμως αν ξέρω αν θα η βάψης την κουβέρτα? η θα είναι βερνίκι? είναι καλαφατισμένη, έχεις περάσει μίνιο η είναι κολλημένη με εποξιδικές ρητίνες? δώσε μου αυτές τις πληροφορίες και το πρόβλημα θα λυθεί άμεσος

19 Φεβ 2009 - 16:28
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ευχαριστω για την προθυμια σας και τη βοήθεια σας.
Να ειστε σίγουροι ότι θα κανω οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει το forum και γενικά την προσπάθεια της παρέας.
Λοιπον για τη βάρκα μου τώρα...
Η κουβέρτα είναι τελείως αποχρωματισμένη με τη βοήθεια φλόγιστρου και ξύστρας.
Μαζί με την παλιά μπογιά έφυγαν και πολλοί παλιοί στόκοι απο τους αρμούς των σανίδων της κουβέρτας. Ιχνη παλιού καλαφατίσματος με την ένοια του παραδοσιακού καλαφατίσματος δεν βρέθηκαν
Τό πλάνο τώρα είναι: καρφώματα όπου χρειάζεται στοκάρισμα των αρμών (με τί;;;, τρίψιμο με παλινδρομικό τριβείο, μινιάρισμα και μετα βαψιμο με το τελικό παραδοσιακό κοινο χρώμα νεφτιου, όχι βερνίκι.
Αν έχετε κάτι άλλο σαν πρόταση το συζητάμε.

19 Φεβ 2009 - 16:28
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ο σωστότερος και παραδοσιακός τρόπος για τέλειο αποτέλεσμα στεγανού καταστρώματος είναι : Καλός καθαρισμός των αρμών από παλαιότερα ίχνη στόκων και χρωμάτων .
Σφίξιμο του κορδονιού (ελαφρό καλαφάτισμα )
Ανακάτεμα ίσης ποσότητας ομού λινελαίου, βρασμένου λινελαίου και φτηνού βερνικιού, προσθέτοντας λίγο μίνιο σε σκόνη απλά για χρωματισμό.
Περνάμε τους αρμούς με το υλικό αυτό με πινέλο προσέχουμε να ρουφήξει το κορδόνι και να καλύψει τις ακμές των σανιδιών του πετσώματος.
Το αφήνουμε να στεγνώσει για τουλάχιστον μια εβδομάδα
Αλείφουμε με μεγάλο πινέλο κόντρα τους αρμούς, με μίγμα ας πούμε: ανακατεύουμε ίσα μέρη βρασμένο λινέλαιο με νέφτι και γομαλάκα. προσθέτουμε 2.5 κιλά τσίγκο , 5 κιλά στόκο και 250 γραμαρια φούμο και τα ανακατεύουμε καλά μέχρι να έχουμε μια ομοιόμορφη αλοιφή.
Περιμένουμε δυο μέρες να στεγνώσει και τρίβουμε με ντουκόχαρτο (υγρό) ή όπως παλιά με αλαφρόπετρα και νερό ώσπου να εμφανιστεί το ξύλο (όχι των καμαριών!!!) στα εξογκώματα (τυχών ανωμαλίες του πετσώματος). :D

Φίλε παλιέ! έτσι ήταν τα πράγματα παλαιά! Μην το βάζεις κάτω, προσπάθησε το και η δουλειά θα γίνει τέλεια και θα την χαίρεσαι για πολλά χρόνια. Αρκεί να μην έχεις καναδυό πόντους αρμούς! τότε χρειάζεσαι μπετονιέρα. ;) ;)

Ξέχασα να σου πω αν οι πρόκες δεν είναι κομμένες ή πολύ σκουριασμένες προσπάθησε να αποφύγεις το κάρφωμα, κάντο μόνο αν αυτό είναι άκρος αναγκαίο και πρώτα τρύπημα με λίγο μικρότερο τρυπάνι χωρίς φρέζα. Ζουμπάρισε τις πρόκες και μετά πέρασε τες με βερνίκι πριν το στοκάρισμα.
Το καλαφάτισμα για μένα και για όλους τους σοβαρούς ναυπηγούς είναι το Άλφα και το Ωμέγα αν θέλεις σωστή βάρκα.
Όταν έχεις τελειώσει με αυτά πέρασε το πέτσωμα με δυο - τρία χέρια λινέλαιο με πετρέλαιο η κηροζίνη καλύτερα μέχρι να μην ρουφά άλλο, σκούπιζετο μετά από μια η δυο ώρες να μην κάνει κρουστά μετά μίνιο και μπογιά .

Αυτά για απόψε πάω για ύπνο καλό ξημέρωμα

19 Φεβ 2009 - 16:30
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
naftotopos έγραψε:
Απάντηση από μέλος: Helenarc
Σφίξιμο του κορδονιού (ελαφρό καλαφάτισμα )
Ανακάτεμα ίσης ποσότητας ομού λινελαίου, βρασμένου λινελαίου και φτηνού βερνικιού, προσθέτοντας λίγο μίνιο σε σκόνη απλά για χρωματισμό.

Γειά σου Hellenarc
Όταν μιλάμε για κορδόνι... που το βρίσκουμε ή πώς το ζητάμε; Υπάρχουν σε διάφορα πάχη; Κατα το κλείσιμο των αρμών το κορδόνι είναι "στεγνό" ή αλλοίφεται με κάτι π.χ. κόλλα, πίσσα;
sorry αλλά πάντα το είχα απορία.

19 Φεβ 2009 - 16:32
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Φιλε Hellenarc σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου.
Ειναι ακριβως αυτο που ήθελα και με κάλυψες πλήρως.
Δεν θα το βάλω κάτω και θα προσπαθήσω να κάνω τη δουλιά όσο πιό καλά γίνεται σύμφωνα με αυτά που μου έγραψες και αυτά που ξέρω και εγώ.
ο παραδοσιακός τρόπος δουλιάς με συναρπάζει και εκτός αυτού η συγκεκριμένη βάρκα έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα. Το να είναι και όχι απλά να φαίνεται όμορφη είναι ο στόχος μου.
Καί όταν με τό καλό πέσει πάλι στο νερό σας προσκαλώ για βόλτα και ψαρεματάκι στην Πάρο που είναι και το ρεμέτζο της.
Μικρές απορίες τώρα. Υλικά όπως το φούμο και η γομαλάκα που είναι σπάνια μπορούν να αντικατασταθούν με άλλα;
Αντί για μείγμα στόκου-τσίγκου μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιος από τους μοντέρνους εποξικούς στόκους και αν όχι γιατί;(πληροφοριακά)
Η απορία του φίλου yapanta ισχύει και για μένα.
Και πάλι ευχαριστώ.

19 Φεβ 2009 - 16:33
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Φίλε κοντοπατριώτη Παλιέ

Ζητώ συγνώμη για την απουσία μου όλες αυτές τις μέρες δίστιχος είμαι σε ταξίδι και έχω πολύ ελάχιστο χρόνο και τεραστία δυσκολία επαφής με το ιντερνετ

Το κορδόνι είναι για αυτές τις δουλειές από μπαμπάκι και θα το ζητήσεις κορδόνι καλαφατίσματος. Ένας προμηθευτής που ξερώ εγώ είναι ο Τάσος Στεφάνου στον Πειραιά.
Το ξεστρίβεις και παίρνεις τόσα σφιλίτσα όσα χρειάζεσαι.
Το χτυπάς με το καταφατικό μέσα στους αρμούς στεγνό.

Τα υπόλοιπα τα περνάς μετά όταν είναι πλέον στην θέση του
Στο κατσάρωμα δεν βάζουμε απλή πίσσα διότι το καλοκαίρι λιώνει και κολλάει στα ποδιά . Δεν πρέπει να αφήσεις τα ξυλά άβαφτα.

Τα υλικά που ανάφερα δεν είναι καθόλου σπάνια θα τα βρεις σε καλά παλιά χρωματοπωλεία ίδιος στον Πειραιά.
Τα μοντέρνα υλικά είναι για μοντέρνες κατασκευές και για αλόη είδους ξυλά
Αν και πόλοι χρησιμοποιούν τον εποχικό στόκο είναι ένα μεγάλο λάθος διότι αφενός είναι πολύ σκληρός για τα υγρά 20% υγρασία ξυλά που χρησιμοποιούμε και όταν το ξύλο φουσκώσει λίγο περισσότερο ρουφώντας νερό τότε τα βένια του ξύλου θρυματίζοντε. Όταν πάλι στεγνώσουν και ρικνωθούν τα αποσπούν κρατώντας δυνατά μέρος του ξύλου απάνω του.
Τότε ο αρμός μεγαλώνει και κάνει νερά . Νερά το οποία είναι κατά το πλείστον βροχής τα οποία και σαπίζουν το ξύλο . Αυτά εν συντομία θα τα ξανά πούμε σύντομα

19 Φεβ 2009 - 16:34
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Φιλε Hellenarc γεια σου.
Συνέπεσε αυτές τις μερες να λείπω και εγω σε ταξιδι και γιαυτό σου απαντω σημερα που είδα το μηνυμα σου.
Βλεπω πως εχεις απαντήσεις για όλες μου τις απορίες δεν μένει καμιά ερωτηση μου αναπάντητη και πολύ χαίρομαι γιαυτό.
Ομως για το ότι δεν πρέπει να αφήσω τα ξύλα άβαφτα, δεν έχω πολλά περιθώρια γιατι τωρα βρέχει και δεν γίνεται να περαστούν τα λάδια και τα μίνια, πρέπει να στεγνώσουν λιγάκι και τότε να γίνει σωστά η δουλιά. Δεν είναι έτσι;
Τί φόβο έχουν να μέίνουν κανα δυο μήνες τα ξύλα άβαφτα μέχρι να φτιάξει ο καιρός λιγάκι και μετά να τριφτούν και να γίνει το βαψιμο της κουβέρτας όπως είπαμε;
Χάρηκα που είσαι κυκλαδίτης αλλά απο που;;;;;;;
Σήμερα θα παω στην Πάρο και επιστροφη σε δυο τρεις μερες.
Μεχρι τότε τα ξαναλέμε.

19 Φεβ 2009 - 16:34
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Φίλε Hellenarc γεια σου και πάλι.
Μήπως ξέρεις τη διεύθυνση του Τάσου Στεφάνου στον Πειραιά;
Επίσης καμια διευθυνση απο καλά παλιά χρωματοπωλεία στον Πειραιά η ακομα και στην Αθήνα.
Βέβαια αυτό απευθύνεται και σε όποιον άλλον γνωρίζει κάτι για τα παραπάνω.
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

19 Φεβ 2009 - 16:36
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση