Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ] 
Σχεδιο για αρχαριο 
Συγγραφέας Μήνυμα
Μέλος

Εγγραφη: 26 Νοέμ 2010 - 15:22
Δημοσ.: 14
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Σχεδιο για αρχαριο
Καλησπερα σε ολους.
Δεν εχω ξαναασχοληθει με τον μοντελισμο και μια που βρεθηκε ελευθερος χρονος και απο παιδι ακομα ηθελα να καταπιαστω ειπα να ξεκινησω.
Εχετε την ατυχια να ειστε το πρωτο forum που βρηκα ελληνικο και ελπιζω να μην σας κουρασω με τις απιστευτες αποριες που θα εχω κατα την διαρκεια της εκμαθησης μου.
Ηδη μεσα απο τα θεματα καταλαβα επιτελους πως να διαβαζω αυτα τα ναυπηγικα σχεδια.
Σαν πρωτη ερωτηση λοιπον ειναι απο τα σχεδια που υπαρχουν εδω (η οπου αλλου) πιο πιστευετε οτι κανει για εναν εντελως αρχαριο.
Δεν με ενδιαφερει αν υπαρχει μοντελιστικο σχεδιο καθως ακομα και αν υπαρχει θα το αγνοησω και θα το ξαναφτιαξω μονος μου καθαρα για την εμπειρια.

26 Νοέμ 2010 - 19:40
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 22:24
Δημοσ.: 559
Τοποθεσια: Βόλος
Απάντηση με παράθεση
Δημοσίευση Re: Σχεδιο για αρχαριο
Γιάννη μάλλον εννοείς πιό σχέδιο σκαριού (γάστρας) είναι κατάλληλο για κάποιον νεοεισερχόμενο στο χώρο...
Η ιστιοφορία είναι άλλο θέμα....θέμα απο μόνο του....
Κατά την γνώμη μου τέτοιο είναι το σχέδιο γάστρας "Βαρκαλά".
Στο μοντέλο "Βαρκαλά" (απλή βάρκα ή μεγαλύτερο σκαρί) το όρθιο πλωριό ποδόσταμο και ο καθρέφτης (τάκος) της πρύμνης σου δίνει την ευκαιρία να γνωρίσεις την διαδικασία του πετσώματος χωρίς να έχεις να κάνεις σοβαρές επεμβάσεις στα μαδέρια...(αφαίρεση τμήματος για να ακολουθήσουν την καμπυλότητα...)
Αν κοιτάξεις στα "Σχέδια" του naftotopos θα βρείς αντίστοιχα....
Thx

26 Νοέμ 2010 - 20:09
Προφίλ WWW
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Φίλε Γιάννη εγώ από το αρχείο του naftotopos θα σου πρότεινα ένα από τα δύο παρακάτω. Το πρώτο είναι ένα ναυπηγικό σχέδιο, ενώ το δεύτερο μοντελιστικό. Ακόμη πάντως και εάν δεν επιλέξεις ένα από τα δύο παρακάτω σχέδια, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα από αυτά τα δύο σκαριά. Μη βάζεις τον εαυτό σου στα δύσκολα από την αρχή. Προχώρα με το δεύτερο θα έλεγα καλύτερα.

Κατασκευαστικό σχέδιο Υδραίϊκου βαρκαλά
http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=230

Χανιώτικη Γαϊτα μήκους 7 μέτρων
http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=233

26 Νοέμ 2010 - 21:01
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θαναση ουτε θα τολμουσα να ονειρευτω για πρωτη φορα να πιασω ιστιοφορο νομιζω θα ηταν σιγουρο θα το παραταγα στη μεση οποτε οπως πολυ σωστα αναφερεις και συγνωμη για την ασχετοσυνη μου ενοουσα σχέδιο σκαριού (γάστρας).

Σκεφτομαι να ακολουθησω λοιπον το σχεδιο του Υδραίϊκου βαρκαλά
μονο και μονο επειδη η Χανιώτικη Γαϊτα ειναι σε μοντελιστηκο σχεδιο και θελω να το παλεψω απο την αρχη και να το βγαλω μονος μου το σχεδιο.

Επομενη ερωτηση λοιπον ειναι τι ξυλο χρησιμοποιουμε για το σκαρι?

Χιλια ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες
Και ξανα χιλια συγνωμη αν οι ερωτησεις μου σας φαινονται απλοοικες.

27 Νοέμ 2010 - 02:08
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη αν ξαναζητήσεις συγνώμη εγώ τουλάχιστον θα σταματήσω να απαντάω... :mrgreen: Όλοι μας μαθαίνουμε συνεχώς...
Διαφοροποίησα την ιστιοφορία όχι για να σου πώ ότι είναι νωρίς για σένα, απλά για να καταλάβεις ότι με την λέξη "Σχέδιο" εννοούμε το σύνολο των Σχεδίων του σκαριού, Σχέδιο σκαριού (γάστρας) και Σχέδιο Ιστιοφορίας.
Τι ξύλο χρησιμοποιούμε για το σκαρί...αν και νομίζω ότι κάπου έχει απαντηθεί η ερώτηση σου λέω τα εξής:
Εξαρτάται απο την τεχνική κατασκευής αλλά και την επιθυμία-δυνατότητα σου..
Αν θα φτιάξεις "ανοιχτό" σκαρί (βάρκα) όπου οι νομείς θα φαίνονται, αυτοί θα μπορούσαν να είναι φτιαγμένοι απο οποιαδήποτε ξυλεία εκτός απο κόντρα πλακέ θαλάσσης, χωρίς βέβαια να απαγορεύεται....(επιθυμίες).
Καλό ξύλο είναι η οξιά, πολύ ανθεκτική χωρίς "νερά" και σχετικά φτηνή. Πρόσφατα αγόρασα μαδέρι 2,70mΧ20cmΧ2,5cm (αν θυμάμαι σωστά) με κόστος €11.50.
Καλή είναι και η Abura χωρίς "νερά", λιγότερο ανθεκτική απο την οξιά, σκουρότερη στην απόχρωση, αρκετή σκόνη...και με λίγο υψηλότερο κόστος...
Μετά υπάρχει το φλαμούρι ανοιχτόχρωμο με συμπεριφορά οξιάς αλλά ακριβότερο κι απο την Abura.... και ότι άλλο θέλεις.
Αν το σκαρί που θα φτιάξεις θα είναι "κλειστό" και οι νομείς δεν θα φαίνονται για μένα δεν έχει νόημα να τους φτιάξεις απο ακριβό ξύλο...το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι το καταλληλότερο.
Για τα μαδέρια της γάστρας και ως προτεινόμενη ξυλεία ισχύουν τα προηγούμενα...
Thx

27 Νοέμ 2010 - 09:25
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Καλημερα,

τελικα αφου κοιταξα τις διαφορες φωτο με τα μοντελα απο το site κατεληξα να ακολουθησω την συμβουλη του φιλου yapanta και να προχωρησω με την κατασκευη της Χανιώτικης Γαϊτας οι οποια μου φαινετε πιο 'βατή' για αρχη.

Θαναση οι συμβουλες σου μου ειναι πολυτιμες οποτε δεν ξαναζηταω συ....μη αν ειναι να τις κοψεις απλα νιωθω τοσο υποχρεωμενος που μου βγαινει μονο του....

Για το παραπανω σχεδιο τι προτεινεις κοντρα πλακε για νομεις και καρινα και οξια για πετσωμα?

27 Νοέμ 2010 - 10:32
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Οκ...
Για την "κλειστού" τύπου Γαίτα (Μοντέλο Παντάκη-Σακκολέβα) λέω ναί....
Αν και ανάλογα με την τεχνική μπορείς την καρίνα και τα ποδοστάματα να τα έχεις κι αυτά απο οξιά...αν επιλέξεις να τα βάλεις ως πρόσθετα...
Δες εδώ
http://www.naftotopos.gr/index.php?opti ... cle&id=254
Παράγραφοι 1&2
Thx

27 Νοέμ 2010 - 11:20
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Πριν ακομα τολμησω να ακουμπησω τα χερια μου στο οτιδιποτε πολυ διαβασμα....χεχεχ μου αρεσει ηδη...

Υπαρχει πουθενα ναυπηγικο σχεδιο της χανιωτικης γαιτας?
Εαν τα ποδοσταματα και η καρινα γινουν ξεχωριστα πως ειναι καλυτερα να γινουν ενα μονοκοματο κομματι? ξεχωριστα? στο σκαρι πως συνδεωνται κολλητα?θυληκωνουν?

Και μετα μου λετε να μην ζηταω συ...μη.....

27 Νοέμ 2010 - 11:37
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 13:13
Δημοσ.: 225
Απάντηση με παράθεση
Γιάννη, το ναυπηγικό σχέδιο της γαϊτας υπάρχει στο βιβλίο του Δαμιανίδη Ελλ.Παρ. Ναυπηγικη.
Εγώ πάντως θα πρότεινα ως αρχή, τα ποδοστάματα και η καρίνα να είναι ένα κομμάτι. Εάν επιλέξεις διαφορετικά, απλά προσθέτεις δυσκολία στο μοντέλο σου το οποίο στο τέλος η αξία του και ο κόπος σου δεν θα εκτιμάται κιόλας, διότι απλά δεν θα φαίνεται. Η ένωση των ποδοσταμάτων και της καρίνας μπορεί να αποτυπωθεί στο ενιαίο κομμάτι με ένα απλό προσεκτικό χάραγμα και πίστεψέ με, εάν το βάψεις κιόλας, κανείς δεν θα μπορεί να το αντιληφθεί. ;)
Εάν δεντο βάψει και μείνει στην απόχρωση του ξύλου, καλό θα έιναι να επιλέξεις ξύλο που να σε μη προδίδουν τα νέρά του.

27 Νοέμ 2010 - 12:51
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
naftotopos ευχαριστω πολυ για την πληροφορια
Μαλλον ετσι θα προχωρησω οσο για το βιβλιο ειναι στα στις μελλοντικες αγορες μου εαν δω οτι μου μενει το μικροβιο.....

Προσπαθουσα να δω κανα log για την κατασκευη και επεσα στην σελιδα του.....Θαναση και κοιταζα τα μισομαδερα που εχει κανει και μου αρεσε παρα πολυ η ιδεα και υπαρχει και ενας τυφλοσουρτης να ακολουθησω,
για πρωτη προσπαθεια ειναι τρομερη βοηθεια αυτη...

27 Νοέμ 2010 - 13:25
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη εάν τελικά αποφασίσεις τη Χανιώτικη Γαϊτα, πήγαινε στον παρακάτω σύνδεσμο να κατεβάσεις το κατασκευαστικό σχέδιο το οποίο είχα διαμορφώσει για την παραγωγή του μοντελιστικού. Το πρόσθεσα τώρα με αφορμή τη συζήτησή μας αυτή

http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=233

27 Νοέμ 2010 - 15:20
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Χιλια ευχαριστω naftotopos...

Το ηθελα το ναυπηγικο για να προσπαθησω μονος μου να βγαλω το μοντελιστηκο σχεδιο για την εμπειρια...

27 Νοέμ 2010 - 15:35
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Αποριων συνεχεια......

Απο οτι βλεπω απο το σχεδιο το ξυλο για τους νομεις πρεπει να ειναι 5 χιλιοστα παχος για τα μαδερια για πετσομα τι παχος πρπει να εναι?
Κατεληξα σε οξια και το μονο που βρηκα εινα καπλαμα 0.6 του χιλιοστου.
Πλατος της σανιδας πως το υπολογιζουμε οπως και παχος?

30 Νοέμ 2010 - 14:02
Προφίλ
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Φίλε Γιάννη, με αφορμή την ερώτησή σου να μου επιτρέψεις να το δούμε συνολικότερα το θέμα. Για να υπολογίσεις το πάχος της σανίδας που θα χρησιμοποιήσεις, θα πρέπει να έχεις υπόψη σου δύο πράγματα μόνο:
1. το μέγεθος του αντικειμένου που ψάχνεις να υπολογίσεις, όπως χρησιμοποιείται δηλαδή στην πραγματικότητα (σε κλίμακα 1:1) και
2. την κλίμακα που κατασκευάζεις το μοντέλο σου.

Από τα παραπάνω δύο, το μόνο που ενδεχομένως δεν γνωρίζουμε είναι το πρώτο. Αλλά και αυτό διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση. Για παράδειγμα, δεν χρησιμοποιούμε το ίδιο πλάτος σανιδών για πέτσωμα ενός τρεχαντηριού 12, 16 και 18 μέτρων και ενός 6, 8 και 9 μέτρων. Πάντα υπάρχει και ένα όριο όμως, το οποίο ορίζεται τόσο από την ίδια τη ίδια η φύση :mrgreen: , όσο και από τη δική μας δυνατότητα στην επεξεργασία και εφαρμογή τους ;). Αυτό αφορά τόσο το πλάτος όσο και το πάχος των σανιδών.

Εγώ προσωπικά, έχοντας υπόψη μου οτι σε μικρά σκάφη χρησιμοποιούνται σανίδες πλάτους 12 έως 15 εκ. και σε μεγάλα σκάφη, σανίδες πλάτους 20 και 25 εκ., σε κλίμακα 1:30 που κατασκευάζω εγώ (αυτή και η κλίμακα της γαϊτας), χρησιμοποιώ σανίδες πλάτους 4 με 5 χιλ. το πολύ για μικρά σκάφη και 7 με 8 χιλ. για μεγαλύτερα.

Όσον αφορά στο πάχος, θα πρότεινα (για την ίδια κλίμακα), να δουλέψεις με σανίδες το λιγότερο 1 χιλ. και το ανώτερο 2 χιλ. Το μκρότερο πάχος θα σε διευκολύνει στην καμπύλωσή τους αλλά το μεγαλύτερο πάχος θα σου δώσει το περιθώριο και την άνεση κατά τη διαμόρφωσης (το τρίψιμο) της εξωτερικής του επιφάνειας, μετά το πέτσωμα.

Συνεπώς για τη γαίτα προτείνω σανίδες 4 έως 5 χιλ. και πάχους 1 έως 1,5 χιλ.
Το 0,6 του χιλιοστού είναι "επικίνδυνα" λεπτό και θέλει πολύ προσοχή στην εφαρμογή ώστε να μην έχει πολύ τρίψιμο μετά.

30 Νοέμ 2010 - 14:49
Προφίλ
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Χιλια ευχαριστω naftotopos να δω που θα βρω 1-2 χιλ οξια το μονο που μου ειπανε οτι εχουν σε 1.5 ειναι δρυς.
Ασχετο αλλα προσεξα κατι με την ευκαιρια οτι εχουν εξαφανιστει τα ξυλουργεια.
Παλια θυμαμαι σε καθε γειτονια υπηρχε τουλαχιστον ενα τωρα πουθενα, αναγκαζομαι και ψαχνω σε εργοστασια χονδρικης για να βγαλω ακρη.

30 Νοέμ 2010 - 15:32
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη ....μην περιμένεις να βρείς ξυλεία στις μικροδιαστάσεις που θέλεις, εκτός κι αν καταφύγεις σε μοντελιστικά καταστήματα...
Στην καλύτερη περίπτωση, θα βρείς σε μαραγκό ξεχασμένο κομμάτι... διαφορετικά θα αγοράσεις απο ξυλαποθήκη μαδέρι στις διαστάσεις που σου ανέφερα (έχει και μεγαλύτερες... :mrgreen: ) και κάποιος φίλος μαραγκός θα το κόψει όπως θέλεις...με αρκετή "φίρα" γιατί η κορδέλα του είναι για άλλες δουλειές...
Υπολόγισε €5 για το κόψιμο σε κομμάτια και €15-20 τα 100 μαδεράκια....(έχω περάσει απο εκεί...) ;)
Αν έχεις δική σου κορδέλα ή τροχό τότε, μετά τον μαραγκό που απλά θα σου κομματιάσει το μαδέρι, κάνεις ότι θέλεις...
Thx

30 Νοέμ 2010 - 19:04
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Θαναση το προβλημα ειναι οτι πηγα σε 2 ξυλαποθηκες και δεν εχουν οξυα...
Μονο mdf νοβοπαν και τετοια σε μια βρηκα καπλαμα οξυα αλλα πολυ ψιλο σε 0.6 του χιλιοστου.Αν βρω δεν νομιζω να εχω προβλημα να το κοψω γιατι εχω και τροχο και φρεζα και σεγα οποτε θα την ψιλοεκανα την δουλεια μου.
Με τη ευκαιρια ειδε και η γυναικα μου την δουλεια που εχεις κανεις με την γαιτα και με εχει φαει να την προσπαθησω και εγω χεχεχ απιστευτη δουλεια φιλε μου παρολη την ασχετοσυνη μου....

30 Νοέμ 2010 - 21:36
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γαίτα? Ευχαριστώ αλλά τα εύσημα μάλλον σε άλλον πρέπει να τα δώσεις...
Δεν έχω φτιάξει γαϊτα.... :)
Thx

30 Νοέμ 2010 - 22:03
Προφίλ WWW
Μέλος

Απάντηση με παράθεση
Ειδα Θανασης ειδα Βολο και νομιζα οτι η παρακατω ηταν δικη σου

http://www.naftomodelismos.gr/ARCHIVE/G ... delo_6.htm

01 Δεκ 2010 - 09:58
Προφίλ
Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Φεβ 2009 - 15:18
Δημοσ.: 260
Απάντηση με παράθεση
Ούπς!!! Θανάση είναι προφανές οτι παρασύρθηκες από τη συζήτηση, αφού μιλούσαμε για τη Χανιώτικη και όχι την Υδραίικη γαϊτα! ;)
Έτσι δεν είναι; :D

01 Δεκ 2010 - 10:09
Προφίλ
Γενικός Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Γιάννη την υπόψη γαϊτα...εγώ την θεωρώ μισο-μόδελο... και όχι μοντέλο για να μπορώ δεχτώ εύσημα.... ;)
Ευχαριστώ πάντως...
Thx

01 Δεκ 2010 - 12:35
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Απάντηση στο θέμα   [ 21 δημοσιεύσεις ] 

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση